REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obywatel, Nowości prawne 2018

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skarga w postępowaniu administracyjnym

Postępowanie administracyjne - skarga. Konstytucyjne prawo do składania skarg do organów administracji publicznej przysługuje każdemu obywatelowi. Skarga jest społeczną formą kontroli wobec administracji. W ten sposób dokonywana jest ochrona interesu własnego, a także interesu publicznego czy interesu innej osoby za jej zgodą. Chociaż skarga jest instrumentem znanym, jej prawidłowe procedowanie często jest problematyczne.

Czy pracownik z zagranicy może przystąpić do ubezpieczenia grupowego?

Według ekspertów, polski rynek pracy jest w stanie wchłonąć nawet 700 tys. ukraińskich pracowników. To znaczny wzrost w porównaniu z ostatnimi statystykami ZUS nt. zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Tak duży napływ nowych pracowników i mieszkańców polskich miast będzie wyzwaniem dla publicznego systemu ochrony zdrowia. Dlatego rośnie zainteresowanie prywatną opieką medyczną, w tym ubezpieczeniami firmowymi. Umawianie wizyt w ramach polis grupowych jest łatwiejsze niż przez NFZ. Mniejsze jest też ryzyko bariery językowej – ubezpieczyciele oferują już teleporady po ukraińsku.

Nadzór nad jednostkami samorządu terytorialnego

Nadzór nad jednostkami samorządu terytorialnego to bardzo ważna kwestia z punktu widzenia obywatela. Kto sprawuje nadzór nad samorządem? Czy może to robić obywatel?

Jak odzyskać utracone obywatelstwo polskie?

Wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego uregulowany jest w art. 38-45 ustawy o obywatelstwie polskim z 2 kwietnia 2009 roku i dotyczy osób, które utraciły je przed 1 stycznia 1999 roku m.in. w sposób przymusowy lub też były zobligowane do jego zrzeczenia się albo którym po prostu zostało one odebrane, a jednocześnie nie walczyły po stronie Państwa Osi oraz nie działały na szkodę Polski i nie stanowią zagrożenia dla obronności kraju.

REKLAMA

Wydłużona lista zadań urzędów od 22 kwietnia 2020 r.

Od 22 kwietnia 2020 r., w związku z odmrażaniem gospodarki, urzędy będą wykonywać więcej zadań, związanych z obsługą obywateli, niż dotąd. Tak zakłada poprawka wprowadzona do rządowego rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

Usługa hybrydowa - Poczta nie zajrzy do kopert

Ministerstwo Cyfryzacji sprostowało pojawiające się w mediach informacje dotyczące planów wprowadzenia przez rząd nowych przepisów pozwalających na otwieranie korespondencji bez zgody obywatela. Chodzi o tzw. usługę hybrydową.

Stan wyjątkowy - definicja, konsekwencje wprowadzenia

W związku z pandemią koronawirusa prawdopodobne jest wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych. Kto wprowadza stan wyjątkowy i jakie są tego konsekwencje dla obywateli?

Co to jest Profil Zaufany?

Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Profil zaufany działa jak odręczny podpis. Możesz dzięki niemu wysyłać drogą elektroniczną dokumenty i wnioski do różnych urzędów (np. wnieść podanie, odwołanie, skargę).

REKLAMA

Zmiany w Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej

W dniu 6 czerwca 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Nowe przepisy ważne dla obywateli oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Poznański budżet obywatelski 2020 r.

Można już składać propozycje do poznańskiego budżetu obywatelskiego 2020. Budżet jest o milion złotych większy niż w poprzedniej edycji.

Najważniejsze zmiany dla polskiego transportu - podsumowanie 2018 r.

Eksperci podsumowują najważniejsze zmiany dla polskiego transportu w 2018 r. Jak podkreślają,nie wszystkie są jednoznaczne dla kierowców.

Najważniejsze wydarzenia społeczne w 2018 r.

Rok 2018 był rokiem bardzo intensywnym dla polskiego społeczeństwa. W ubiegłym roku nie tylko świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, ale także ogłoszono podwyżki dla służb mundurowych, wszedł w życie zakaz handlu w niedziele oraz konstytucja dla nauki, wprowadzono obowiązkowe e-zwolnienia, a także zaostrzono kary związane z dopalaczami i znęcaniem się nad zwierzętami, a to jedynie część istotnych wydarzeń społecznych minionego roku.

Zmiany w ustawie o Policji 2018 i 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 14 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź co się zmieni!

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej na 2018 r. podpisana

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej na 2018 r. podpisana przez Prezydenta. Przewidziano powiększenie funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Usługi telekomunikacyjne - w życie weszły ważne zmiany w przepisach

W dniu 12.12.2018 r. w życie weszła duża nowelizacja prawa telekomunikacyjnego. Korzystne dla konsumentów zmiany precyzują przepisy dot. odstąpienia od umowy - konsument ma prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni, nawet jeśli przedsiębiorca uruchomił usługi. Co więcej, zmieniają się zasady dot. SMS-ów premium - po nowelizacji prawa telekomunikacyjnego dostawca usługi premium, musi uzyskać zgodę konsumenta zanim zacznie ją świadczyć. Wprowadzona zostanie również możliwość określenia u operatora kwoty, do której wyrażasz gotowość ponoszenia wydatków na SMS-y premium - domyślna to 35 zł.

e-ZLA obowiązkowe od 1 grudnia - papierowe zwolnienia tylko wyjątkowo

Od 1 grudnia 2018 r. zasadą i obowiązkiem lekarzy jest wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). ZUS informuje, że jedynie wyjątkowo (w szczególności w sytuacji braku dostępu do komputera czy internetu) lekarz może wystawić papierowe zwolnienie na wydruku z systemu. Jednak w terminie trzech dni roboczych musi to papierowe zwolnienie wprowadzić do elektronicznego systemu i przekazać wszystkie niezbędne dane do ZUS.

Zmiana ustawy o KAS - problem z ponowną korektą deklaracji po kontroli celno‑skarbowej

Najnowsza nowelizacja (z 9 listopada 2018 r.) ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw wprowadza zdaniem ekspertów podatkowych ważne i raczej niekorzystne dla podatników zmiany. Ważniejsze zmiany to m.in. ograniczenie możliwości złożenia ponownej korekty deklaracji podatkowej po kontroli celno‑skarbowej, poszerzenie kręgu podmiotów mogących podlegać kontroli krzyżowej, zwiększenie dostępu fiskusa do informacji o kontach bankowych.

Prawo jazdy kategorii B także na trójkołowiec

Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat będą mogły kierować motocyklem trójkołowym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 22 grudnia 2018 r.

Centrum usług społecznych już od 1 lipca 2019 r.

Sejm zajmie się ustawą o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. Przepisy ustawy mają wejść w życie już 1 lipca 2019 r. Czym są centra usług społecznych? Czy każda gmina ma obowiązek utworzyć centrum?

Zmiany w Państwowej Inspekcji Pracy już w grudniu 2018 r.

Prezydent w dniu 29 listopada 2018 r. podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracowników m.in. sfery budżetowej.

FDS - jak podzielić środki

Już niedługo gminy zostaną zasilone środkami na Fundusz Dróg Samorządowych. Kto dostanie środki? Jak uczciwie je podzielić? Kto i w jakiej wysokości otrzyma środki finansowe?

E-ZLA dla rolników od 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. rolnicy otrzymają e-ZLA. Oznacza to, iż nie będą musieli dostarczać zaświadczeń lekarskich do KRUS.

Czas pracy kierowców - dwie pory nocne

Nowe przepisy ustawy o transporcie drogowym w szczególności te, które określają kary za przekroczenia czasu pracy w porze nocnej budzą wątpliwości, przedsiębiorców i kierowców. Okazuje się, że także Wojewódzkie Inspekcje Transportu Drogowego mają różne interpretacje tych przepisów.

Sukcesja firmy - nowe przepisy od 25 listopada 2018 r.

Ustawa o sukcesji firm rodzinnych ma usprawnić kontynuowanie działalności przedsiębiorstwa po śmierci właściciela. Obowiązujące od 25 listopada 2018 r. przepisy umożliwią rejestrację w CEIDG zarządcy sukcesyjnego jeszcze za życia właściciela firmy.

Asystenci medyczni mogą wypisywać zwolnienia lekarskie w imieniu lekarzy

Lekarz może upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego pracowników placówek medycznych wykonujących zawód medyczny. Asystent medyczny tylko wprowadza dane do zwolnienia lekarskiego i je podpisuje. O szczegółach zwolnienia decyduje lekarz.

Bezpieczeństwo w szkole 2019 r.

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach podpisane. Zmiany w długości przerw oraz równomierne rozłożenie zajęć lekcyjnych już niedługo.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych podpisana przez Prezydenta

W dniu 19 listopada 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Prywatny oraz dobrowolny system gospodarowania oszczędności emerytalnych to główny cel ustawy.

Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych podpisana

Prezydent podpisał ustawę z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Dróg Samorządowych. Sprawdź co się zmieni.

Wpis do rejestru przechowawców akt pracowniczych tylko do końca 2018 roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina pracodawcom, że zostały tylko dwa miesiące na uzyskanie wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych. Od 1 stycznia za przechowywanie dokumentów pracowniczych bez wymaganych uprawnień może grozić kara nawet do 100 tys. zł.

Wysokość świadczeń rodzinnych po 1 listopada 2018 r.

Od dnia 1 listopada 2018 r. kwoty zasiłków, o których mowa w ustawie o świadczeniach rodzinnych wzrosły. Doskonałym przykładem jest zasiłek pielęgnacyjny, który wzrósł pierwszy raz od 12 lat.

Zmiany w Państwowym Ratownictwie Medycznym 2018 i 2019 r. podpisane

W dniu 6 listopada 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 4 października 2018 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Podpisana ustawa istotna jest chociażby dla narciarzy. Co się zmieni w ratownictwie górskim?

12 listopada 2018 r. dniem wolnym także w handlu

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek poinformował, że 12 listopada 2018 r. będzie także dniem wolnym dla pracowników handlu. Do tego bowiem święta będzie odnosić się ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę ze wszystkimi jej konsekwencjami.

NIK: ustawa o zarządzie sukcesyjnym nie pomoże przedsiębiorcom

W dniu 24 listopada 2018 r. w życie wchodzi ustawa o zarządzie sukcesyjnym. Nowe przepisy mają na celu ułatwić sukcesję przedsiębiorstw rodzinnych wprowadzając instytucję zarządcy sukcesyjnego. Według NIK ustawa nie pomoże zbytnio przedsiębiorcom - nie ma w niej rozwiązań pozwalających przekazać przedsiębiorstwo zmarłego jego spadkobiercy oraz pominięto problemy wynikające ze śmierci małżonka przedsiębiorcy, jeśli oboje mieli wspólność majątkową.

Jak wyrobić paszport w 2019 r.?

Paszport to dokument, który umożliwia zagraniczne podróże do państw niebędących członkami UE. W nadchodzącym roku nie zmienią się zasady przyznawania paszportu. Jak wyrobić paszport i ile to kosztuje?

Asystent Medyczny wystawi e-zwolnienie już 1 grudnia 2018 r.

Rusza Rejestr Asystentów Medycznych, dzięki któremu nie tylko lekarz będzie miał prawo wystawić L4. Rejestr ma przede wszystkim odciążyć lekarzy.

Zmiany w ubezpieczeniach rolnych 2019 r.

Ustawa dotycząca ubezpieczeń rolnych znowelizowana przez Sejm. W przepisach przewidziano m.in. nowe ubezpieczenia dla rolników. Co się zmieni w ubezpieczeniach rolnych?

Jak wyrobić dowód osobisty w 2019 r.?

W 2019 r. do obiegu wprowadzone zostaną e-dowody, jednak procedura wydawania dowodu osobistego nie zmieni się. W dalszym ciągu wyrobienie dowodu osobistego możliwe będzie przez Internet, w urzędzie lub w wyjątkowych przypadkach - poza urzędem. Jak wyrobić nowy dowód osobisty w 2019 r.?

Dłuższy okres ważności karty EKUZ

Karta EKUZ będzie ważna 18 miesięcy, a w przypadku dzieci i młodzieży - 5 lat. To istotna zmiana dla osób, leczących się za granicą.

Spółdzielnie rolnicze 2018 i 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników. Kto może zostać członkiem spółdzielni? Co zmieni się w podatkach i opłatach lokalnych? Co zmieni się w roku 2019?

RODO 2018 i 2019: Najważniejsze zmiany w ochronie danych osobowych

Od maja 2018 r. obowiązują przepisy RODO. W roku 2018 w ochronie danych osobowych zmieniło się bardzo dużo. Co się zmieni w roku 2019 r.? Publikujemy wywiad z Mec. Pawłem Ludwiczakiem.

Imię dla dziecka zgodne z prawem

Jak zgodnie z prawem wybrać imię dla dziecka? Czy raz wybrane imię można zmienić? Co w sytuacji, gdy rodzice nie potrafią podjąć wspólnej decyzji, dotyczącej imienia dla dziecka?

Jak funkcjonuje system SENT i aplikacja SENT GEO

Funkcjonowanie SENT (czyli systemu rejestracji i monitorowania przewozu towarów wrażliwych) jest stale sprawdzane przez Krajową Administrację Skarbową. Ostatni audyt KAS wykazał, że na 4 miliony zgłoszeń dokonano 500 tysięcy kontroli, z czego w około 6 tysiącach przypadków stwierdzono uchybienia. SENT jest stale rozwijany (aktualnie działa w oparciu o jedną ustawę i jej dwie nowelizacje oraz aż osiem rozporządzeń, a kolejne już w przygotowaniu). Od 1 października 2018 r. weszły w życie nowe przepisy. Eksperci OCRK sprawdzili listę najważniejszych naruszeń oraz jak działa rządowa aplikacja SENT GEO.

Odpowiedzialność przy niezachowywaniu środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia

Nadchodzą zmiany w odpowiedzialności za niezachowanie ostrożność przy trzymaniu zwierząt. Posłowie postanowili m.in. o zaostrzeniu kar finansowych a także o wprowadzeniu kary ograniczenia wolności za brak ostrożności w opiece nad niebezpiecznym zwierzęciem.

Asystent medyczny 2019 r. - zmiany

W dniu 5 października 2018 r. Prezydent podpisał ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Asystenci medyczny z nowymi uprawnieniami.

Zmiany w rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce 2019 r.

W dniu 4 października 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednostki sektora finansów publicznych do udzielania w pierwszej kolejności zamówień na dostawy mięsa lub produktów mięsnych w rozumieniu nowelizowanej ustawy.

Wynagrodzenie pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych 2019 r.

W dniu 3 października 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) uchwalona

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) została uchwalona przez Sejm. Wprowadza ona możliwość oszczędzania na emeryturę przez każdego ubezpieczonego. Część wynagrodzenia pracodawca będzie odprowadzał do funduszu gromadzącego i pomnażającego kapitał, który będzie własnością danego pracownika.

Wymiana dowodu osobistego – 2019 r.

Dowód osobisty należy wymienić nie tylko w sytuacji, gdy termin jego ważności upłynie ale również w kilku innych przypadkach. W marcu 2019 r. pojawią się dowody osobiste według nowego wzoru, jednak nie będzie obowiązku wymiany ,,starego’’ dowodu na nowy. Jak i kiedy należy wymienić dowód osobisty w 2019 r.?

Jak wpisać się do rejestru wyborców przez internet?

Wybory samorządowe odbędą się już 21 października (I tura) oraz 4 listopada 2018 r. (II tura). Osoby chcące dopisać się do rejestru wyborców mogą to zrobić łatwo i szybko za pomocą internetu. Poniżej znajdą Państwo instrukcję jak to zrobić za pomocą serwisu obywatel.gov.

Rewolucyjne zmiany w gospodarowaniu odpadami komunalnymi 2018 i 2019 r.

Skrócenie okresu magazynowania odpadów, obowiązek wizyjnego systemu kontroli miejsc magazynowania lub składowania odpadów, zmiana zasad wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności związanej z odbieraniem i gospodarowaniem odpadami - to najważniejsze zmiany, jakie wprowadza uchwalona 20 lipca 2018 r. nowelizacja ustawy o odpadach.

REKLAMA