reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko w urzędzie > Imię dla dziecka zgodne z prawem

Imię dla dziecka zgodne z prawem

Jak zgodnie z prawem wybrać imię dla dziecka? Czy raz wybrane imię można zmienić? Co w sytuacji, gdy rodzice nie potrafią podjąć wspólnej decyzji, dotyczącej imienia dla dziecka?

Imię dla dziecka zaraz po urodzeniu

Oświadczenie o wyborze imienia bądź imion dla dziecka składa się w zgłoszeniu urodzenia. Należy tego dokonać w ciągu 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia. Zgłoszenia dokonują co do zasady matka lub ojciec mający pełną zdolność do czynności prawnych. Można to zrobić w urzędzie stanu cywilnego lub elektronicznie za pomocą profilu zaufanego.

Jakie imię wybrać?

Nie możemy zdecydować się na imię dla córeczki. Jedna z bliskich nam osób doradziła nam, żebyśmy nadali dziecku trzy imiona, ponieważ po ostatniej zmianie przepisów istnieje taka możliwość. Czy rzeczywiście tak jest?

Wprawdzie obowiązująca od marca 2015 r. nowa ustawa Prawo aktach stanu cywilnego zliberalizowała zasady, dotyczące imion dzieciom, to jednak rodzice mogą wybrać dziecku maksymalnie dwa imiona.

Należy pamiętać, aby imię dla dziecka nie miało charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Nie może być nadane w formie zdrobniałej lub takiej, która nie wskazuje na płeć dziecka (kierując się powszechnym znaczeniem tego imienia).

Jeżeli któryś z powyższych warunków nie zostanie spełniony, to kierownik urzędu stanu cywilnego nada dziecku imię z urzędu. Stanie się tak również w sytuacji, gdy nie dokonamy w terminie zgłoszenia urodzenia dziecka.

Dziecku można nadać nie więcej niż dwa imiona.

Dziecko nieznanych rodziców nosi imię wybrane przez sąd opiekuńczy.

Jesteśmy obywatelami polskimi. Chcielibyśmy jednak nadać dziecku imię, które nie jest polskie. Czy możemy tak zrobić?

Rodzice mogą wybrać dziecku imię obce i to niezależnie od własnego obywatelstwa i narodowości. Statystyki Ministerstwa Cyfryzacji pokazują jednak, iż mimo takiej możliwości rodzice wciąż najchętniej wybierają dzieciom tradycyjne imiona polskie.

W pierwszym półroczu 2018 r. do najpopularniejszych imion dla dziewczynek należały: Zuzanna, Julia, Zofia, Maja, Hanna. Najczęściej nadawane imiona męskie zaś to Antoni, Jakub, Jan, Szymon, Aleksander.

Zmiana imienia

Dobra wiadomość dla niezdecydowanych rodziców jest taka, iż w terminie sześciu miesięcy od dnia zarejestrowania aktu urodzenia można zmienić wybrane dziecku imię.

Zmiana imienia może polegać na zastąpieniu wybranego imienia innym imieniem, zastąpieniu dwóch imion jednym imieniem lub odwrotnie, dodaniu drugiego imienia, zmianie pisowni imienia lub imion lub zmianie kolejności imion dziecka.

Po tym terminie zmiany imienia można dokonać jedynie ze względu na ważne powody, w szczególności, gdy dotyczą zmiany:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Imię dla dziecka/ Fot. Fotolia
Imię dla dziecka/ Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama