REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana dowodu osobistego – 2019 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Wymiana dowodu osobistego – 2019 r./ fot. Fotolia
Wymiana dowodu osobistego – 2019 r./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dowód osobisty należy wymienić nie tylko w sytuacji, gdy termin jego ważności upłynie ale również w kilku innych przypadkach. W marcu 2019 r. pojawią się dowody osobiste według nowego wzoru, jednak nie będzie obowiązku wymiany ,,starego’’ dowodu na nowy. Jak i kiedy należy wymienić dowód osobisty w 2019 r.?

Każdy pełnoletni obywatel polski zamieszkujący na terytorium RP ma obowiązek posiadania dowodu osobistego. Podstawowe kwestie związane z procedurą wymiany dowodu osobistego zostały uregulowane w ustawie o dowodach osobistych.

REKLAMA

Webinarium dr Magdalena Kasprzak: Zmiany w Karcie Nauczyciela – Termin: 29 sierpnia

REDAKCJA POLECA: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Kiedy dowód trzeba wymienić?

Dowód osobisty należy wymienić w razie:

 • upływu terminu jego ważności -  dowód osobisty wydany osobie, która ukończyła 5 rok życia wygasa po 10 latach, natomiast dowód wydany dziecku poniżej 5 roku życia jest ważny przez okres 5 lat;
 • zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym – najczęstszy przykład: zmiana nazwiska – nie trzeba wymieniać dowodu gdy zmieni się nazwa organu, który go wydał lub twój adres zameldowania;
 • zmiany wyglądu twarzy posiadacza dowodu osobistego, która utrudnia lub uniemożliwia rozpoznanie osoby na podstawie dowodu – np. na skutek wypadku lub operacji plastycznej;
 • utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza - utratę dowodu osobistego zgłosić można przez Internet;
 • przekazania do organu gminy lub do placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego.

REKLAMA

Dowód wymienia się poprzez złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego, który można złożyć w urzędzie gminy, przez Internet, albo wyjątkowo poza urzędem gminy. Należy jednak pamiętać o terminach – wniosek należy złożyć, na co najmniej na 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczasowego dowodu osobistego lub niezwłocznie w przypadku zmiany danych, wyglądu twarzy, utraty/uszkodzenia dowodu lub przekazania do gminy lub konsulatu przez osobę trzecią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W marcu 2019 r. pojawią się dowodu według nowego wzoru. Wzór nowego dowodu osobistego, informacje o danych jakie będzie zawierać, ułatwieniach w zdjęciach dziecka oraz zmianach w zakresie odbioru tego dokumentu znajdą Państwo TUTAJ. Uspokajamy: nie będzie konieczności wymiany dowodu na nowy – dowody zachowają ważność do terminów w nich określonych.

Wymiana dowodu w urzędzie

Wymiana dowodu w urzędzie polega na osobistej wizycie w dowolnym urzędzie gminy i złożeniu tam wniosku o wydanie nowego dowodu. Oprócz wniosku, który możesz znaleźć TUTAJ albo otrzymać w urzędzie gminy, zabierz ze sobą:

 • kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym i — jeśli jesteś na zdjęciu w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy — odpowiednie zaświadczenie.
 • dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport — jeśli posiadasz,
 • dokument podróży lub inny dokument stwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy) — w przypadku osób, które dostały polskie obywatelstwo.

Wymiana dowodu przez Internet

Aby złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego przez Internet należy zalogować się TUTAJ, za pomocą swojego profilu zaufanego (eGO). Później należy postępować według wskazówek, czyli podać powód ubiegania się o dowód, wybrać urząd, w którym odbierzesz dowód. W dalszej kolejności wybierz zdjęcie, sprawdź poprawność danych i uzupełnij dane kontaktowe – zwróć uwagę w szczególności na adres e-mail, ponieważ na ten adres otrzymasz numer wniosku oraz nazwę urzędu gdzie dowód odbierzesz. Na koniec elektroniczne podpisz wniosek i wyślij.

Ile trzeba czekać na dowód?

Na wydanie dowodu osobistego urząd ma 30 dni od dnia złożenia wniosku. W szczególnie skomplikowanych przypadkach, urząd może się opóźnić, jednak zostaniesz o tym poinformowany. TUTAJ możesz sprawdzić czy twój dowód jest już gotowy do odebrania - wystarczy, że dysponujesz numerem wniosku o dowód. Dowód osobisty możesz odebrać w urzędzie, który sobie wybrałeś lub, w którym złożyłeś wniosek.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1464 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

REKLAMA

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

REKLAMA

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

Utopił psa, bo ten bał się burzy

44-latek spod Ełku zabił swojego psa, bo zwierzę denerwowało się nadciągającą burzą. Mężczyzna usłyszał zarzuty. 

REKLAMA