Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana dowodu osobistego – 2019 r.

Bartłomiej Ceglarski
Wymiana dowodu osobistego – 2019 r./ fot. Fotolia
Wymiana dowodu osobistego – 2019 r./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dowód osobisty należy wymienić nie tylko w sytuacji, gdy termin jego ważności upłynie ale również w kilku innych przypadkach. W marcu 2019 r. pojawią się dowody osobiste według nowego wzoru, jednak nie będzie obowiązku wymiany ,,starego’’ dowodu na nowy. Jak i kiedy należy wymienić dowód osobisty w 2019 r.?

Każdy pełnoletni obywatel polski zamieszkujący na terytorium RP ma obowiązek posiadania dowodu osobistego. Podstawowe kwestie związane z procedurą wymiany dowodu osobistego zostały uregulowane w ustawie o dowodach osobistych.

REKLAMA

Webinarium dr Magdalena Kasprzak: Zmiany w Karcie Nauczyciela – Termin: 29 sierpnia

REDAKCJA POLECA: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Kiedy dowód trzeba wymienić?

Dowód osobisty należy wymienić w razie:

 • upływu terminu jego ważności -  dowód osobisty wydany osobie, która ukończyła 5 rok życia wygasa po 10 latach, natomiast dowód wydany dziecku poniżej 5 roku życia jest ważny przez okres 5 lat;
 • zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym – najczęstszy przykład: zmiana nazwiska – nie trzeba wymieniać dowodu gdy zmieni się nazwa organu, który go wydał lub twój adres zameldowania;
 • zmiany wyglądu twarzy posiadacza dowodu osobistego, która utrudnia lub uniemożliwia rozpoznanie osoby na podstawie dowodu – np. na skutek wypadku lub operacji plastycznej;
 • utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza - utratę dowodu osobistego zgłosić można przez Internet;
 • przekazania do organu gminy lub do placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego.

REKLAMA

Dowód wymienia się poprzez złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego, który można złożyć w urzędzie gminy, przez Internet, albo wyjątkowo poza urzędem gminy. Należy jednak pamiętać o terminach – wniosek należy złożyć, na co najmniej na 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczasowego dowodu osobistego lub niezwłocznie w przypadku zmiany danych, wyglądu twarzy, utraty/uszkodzenia dowodu lub przekazania do gminy lub konsulatu przez osobę trzecią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W marcu 2019 r. pojawią się dowodu według nowego wzoru. Wzór nowego dowodu osobistego, informacje o danych jakie będzie zawierać, ułatwieniach w zdjęciach dziecka oraz zmianach w zakresie odbioru tego dokumentu znajdą Państwo TUTAJ. Uspokajamy: nie będzie konieczności wymiany dowodu na nowy – dowody zachowają ważność do terminów w nich określonych.

Wymiana dowodu w urzędzie

Wymiana dowodu w urzędzie polega na osobistej wizycie w dowolnym urzędzie gminy i złożeniu tam wniosku o wydanie nowego dowodu. Oprócz wniosku, który możesz znaleźć TUTAJ albo otrzymać w urzędzie gminy, zabierz ze sobą:

 • kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym i — jeśli jesteś na zdjęciu w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy — odpowiednie zaświadczenie.
 • dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport — jeśli posiadasz,
 • dokument podróży lub inny dokument stwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy) — w przypadku osób, które dostały polskie obywatelstwo.

Wymiana dowodu przez Internet

Aby złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego przez Internet należy zalogować się TUTAJ, za pomocą swojego profilu zaufanego (eGO). Później należy postępować według wskazówek, czyli podać powód ubiegania się o dowód, wybrać urząd, w którym odbierzesz dowód. W dalszej kolejności wybierz zdjęcie, sprawdź poprawność danych i uzupełnij dane kontaktowe – zwróć uwagę w szczególności na adres e-mail, ponieważ na ten adres otrzymasz numer wniosku oraz nazwę urzędu gdzie dowód odbierzesz. Na koniec elektroniczne podpisz wniosek i wyślij.

Ile trzeba czekać na dowód?

Na wydanie dowodu osobistego urząd ma 30 dni od dnia złożenia wniosku. W szczególnie skomplikowanych przypadkach, urząd może się opóźnić, jednak zostaniesz o tym poinformowany. TUTAJ możesz sprawdzić czy twój dowód jest już gotowy do odebrania - wystarczy, że dysponujesz numerem wniosku o dowód. Dowód osobisty możesz odebrać w urzędzie, który sobie wybrałeś lub, w którym złożyłeś wniosek.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1464 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA