REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prace w Sejmie: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Sejm dla osób niepełnosprawnych: Decyzje z urzędu bez wniosku. Od 30 września składasz tylko zaświadczenie. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie]
Sejm dla osób niepełnosprawnych: Decyzje z urzędu bez wniosku. Od 30 września składasz tylko zaświadczenie. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną (np. w MOSP).

Od 30 września 2024 r. musi przedstawić tylko słynne zaświadczenie np. w MOPS (aby przedłużyć ważność świadczeń (takich jak zasiłek pielęgnacyjny). I to wystarczy. Taka sama jest sytuacja osób otrzymujących świadczenia z pomocy społecznej. Tu MOPS także zadziała z urzędu i sam przedłuży ważność świadczeń zależnych od orzeczenia o niepełnosprawności. Trzeba mu tylko dostarczyć zaświadczenie. Tak to wygląda w projekcie procedowanym przez Sejm.

 

postępowania przedłużane z urzędu - projekt

sejm.gov.pl

Ważne
W nowelizacji chodzi o następujące świadczenia (wynikające z niepełnosprawności) przedłużane na taki sam okres jak orzeczenie o niepełnosprawności, na podstawie informacji z zaświadczenia (bez wniosku):

1) świadczenia rodzinne

2) świadczenia z funduszu alimentacyjnego

3) zasiłków dla opiekunów

4) świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej

5) świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub "aktywnie w żłobku"

6) świadczenia z pomocy społecznej wynikające z niepełnosprawności.

Wszystko to przy założeniu, że Sejm przegłosuje projekt nowelizacji. Ale wnieśli go posłowie koalicji rządowej. Projekt jest słuszny i sprawiedliwy. Nie ma racjonalnych przesłanek jego odrzucenia.

Poniżej pełny tekst projektu nowelizacji w pliku PDF do ściągnięcia:

 

nowelizacja - projekt w PDF

Jak działa system przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności?

Po otrzymaniu wniosku o przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności przewodniczący powiatowego zespołu wydaje (niezwłocznie) zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.

Zaświadczenie wydane przez przewodniczącego powiatowego zespołu jest więc dokumentem potwierdzającym:

1) złożenie wniosku w terminie ważności poprzedniego orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności,

2) określającym maksymalny, wydłużony termin ważności dotychczasowego orzeczenia (zob. z ww. art. 6bb ust. 1).

I następnie osoba niepełnosprawna albo opiekun udają się np. do MOPS, aby przedłużyć zasiłki albo świadczenia. I tam muszą złożyć odpowiedni wniosek (z zaświadczeniem). Ściślej nie wiadomo, czy mają go złożyć. Przepisy tego nie rozstrzygały. Przepisy nie rozstrzygały także tego, czy jest wydawana nowa decyzja o prawie do np. zasiłku pielęgnacyjnego czy przedłużana jest stara. 

Nowelizacja ma to uprościć: 

1) nie składa się wniosku, 

2) składa się zaświadczenie,

3) urząd na bazie informacji z zaświadczenia z urzędu przedłuża prawo do np. zasiłku pielęgnacyjnego.

Ważne

Dziś sprawa jest prosta (zastrzegamy ponownie, o ile nowelizacja przejdzie) - od 30 września 2024 r. składasz w MOPS i innych instytucjach TYLKO zaświadczenie

Przedłużanie orzeczeń - Co się zmienia dla niepełnosprawnych nastolatków?

Poprawie ulega sytuacja osób niepełnosprawnych do 16-ego roku życia. W momencie osiągnięcia 17-roku życia nie mogły już przedłużyć orzeczenia o niepełnosprawności (wygasło). 

Problem dotyczy orzeczeń o niepełnosprawności dla osób poniżej 16-ego roku życia. Po osiągnięciu 17. roku życia definitywnie wygasają. Nawet jak 16-latek złożył wniosek o przedłużenie w odpowiednim terminie. Koncepcja uchylenia w poniższym przepisie ust. 2 jest jednak nielogiczna, gdyż zakłada przedłużenie ważności orzeczeń, które już wygasły.

Z tą opinią nie zgodził się nasz czytelnik tak argumentując:

Przecież te osoby miały przedłużoną ważność swoich orzeczeń ustawami covidowymi i kolejną ustawą. Dlaczego więc, w tym momencie te osoby mają być pominięte skoro do tej pory nie miało znaczenia czy skończyły 16 lat czy jeszcze nie. Skoro do tej pory miały przedłużoną ważność orzeczeń, należy być konsekwentnym i tym razem również nie należy ich wykluczać i zostawiać w tym momencie z niczym. Bardzo dobrze, że złożono o zmianę ostatniej ustawy, bo najwidoczniej ktoś o tych osobach nie pomyślał i jak zwykle robi się zamieszanie gdzie nie powinno go być , jeśli od początku byłoby to sprawiedliwie dla wszystkich wymyślone. Na marginesie pisząc, zespoły do spraw orzekania wg ustawy powinny od razu, niezwłocznie wydać zaświadczenie o przedłużeniu orzeczenia, które zanosi się do MOPS - niestety tak nie jest, często jest tak, że ludzie muszą na nie czekać bo przeważnie ma ktoś problem z wypisaniem takowego dokumentu od ręki, jakby to było niezmiernie czymś skomplikowanym. Bez przesady... wszędzie tylko robi się pod górkę, jakby celowym miało być utrudnić niepełnosprawnym żywot. 

Czy kontrowersyjny przepis zostanie uchylony?

Zostanie uchylony art. 6bb ust. 2

Ważne
Art. 6bb 

Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.

2. Orzeczenia o niepełnosprawności, o których mowa w ust. 1, zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności. Ten przepis został wykreślony.

3. Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący powiatowego zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.

3 Art. 6bb dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. (Dz.U.2024.1165) zmieniającej nin. ustawę z dniem 3 sierpnia 2024 r

Czytelnicy piszą do Infor.pl w sprawie nastoletnich osób niepełnosprawnych

Sprawa opisana w poniższym liście została przedstawioną nowelizacją załatwiona

Dzień dobry, piszę do Państwa odnośnie ustawy z dnia 24 lipca 2024r przedłużającą orzeczenia o niepełnosprawności. 

A ustawy wynika że osoby po 16 roku życia zostają na wiele miesięcy -ok 4-5 m-cy, zostają bez ważnych orzeczeń, bez zasiłków, możliwości skorzystania z tańszych biletów na komunikację, PKP czy posiadania kart parkingowych. 

Większość Powiatowych Zespołów Orzekania o Niepełnosprawności, odmawia wydawania zaświadczeń przedłużających orzeczenia, mimo że te osoby złożyły dokumentację teraz w sierpniu 2024r. 

PZON twierdzą że w ustawie jest zapis że ta ustawa nie jest dla osób które ukończyły 16 rok życia, ponieważ nie stanęły jeszcze na komisję o stopień niepełnosprawności. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie odpowiada na maile ani telefony, od wielu rodziców. Również biuro do spraw osób z niepełnosprawnościami milczy.
A rodzice tych dzieci, są teraz zaniepokojeni. Może Państwo mogliby nagłośnić tą sprawę ,aby to wyjaśnić. Bo na chwilę obecną dzieci 16+ zostały wykluczone z tej ustawy pod. 1165.

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam serdecznie”

Nasza czytelniczka dodała też poniższe informacje: 

"Nikt o tym nie pisze, temat cisza A znam bardzo dużo rodziców takich dzieci, którzy teraz bardzo się denerwują ,bo od października zostaną z niczym. Czas oczekiwania na komisję to ok 4-5mcy. A w ustawie treść brzmi:
Orzeczenia o niepełnosprawności wydawane dzieciom w wieku do ukończenia 16 r. życia zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności.
A te dzieci w czasie pandemii miały przedłużone orzeczenia o niepełnosprawności, i teraz mają po 17lat i ta nowa ustawa ich nie obowiązuje - tak mówią Powiatowe Zespoły Orzekające."

Aktualizacja artykułu: Rząd o pracach nad nowym typem urlopu: https://kadry.infor.pl/urlopy/6699675,zapytalismy-rzad-co-sie-dzieje-z-urlopem-w-formule-2-dni-urlopu-za-5-lat-pracy-4-dni-za-10-lat-6-dni-za-15-lat-itd.html

REKLAMA

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

1) niepełnosprawnemu dziecku;

2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

3) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4) osobie, która ukończyła 75 lat.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac. Jak to możliwe? A no tak, że dzieci często dorabiają w wakacje a ich zarobki mają wpływ na sytuację finansową rodziców i przekroczenie pewnych progów podatkowych, które wpływają na utratę różnych ulg.

Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

REKLAMA

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

Od 1 września przedszkola będą otwarte do 20:00. Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

To dobra wiadomość dla rodziców pracujących na zmiany albo wracających późno z pracy. Od 1 września miejskie przedszkola w Sosnowcu będą czynne aż do godziny 20:00 – zapowiada Damian Żurawski, przewodniczący Komisji Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

NFZ zmienia zasady w profilaktyce: Nowoczesne badanie dostępne za darmo dla milionów

Od lipca program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ rozszerzono o test molekularny HPV HR i cytologię płynną – badania wcześniej dostępne jedynie prywatnie. Eksperci nazywają to przełomem – testy pozwalają nawet dwukrotnie skuteczniej wykrywać zmiany przedrakowe. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zachęca kobiety do korzystania z bezpłatnej diagnostyki w 2,7 tys. poradni w całej Polsce.

REKLAMA

System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Karetka dla zwierząt. Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach?

Pytań dotyczących pojazdów uprzywilejowany jest wiele, w szczególności: co to jest pojazd uprzywilejowany? Jak się zachować, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany? Jakie służby są uprzywilejowane i jakie są pojazdy uprzywilejowane? Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach? W zakresie tego ostatniego pytania poruszamy ciekawy postulat, który może dotyczyć wielu osób!

REKLAMA