reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy 2019 > Prawo jazdy kategorii B także na trójkołowiec

Prawo jazdy kategorii B także na trójkołowiec

Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat będą mogły kierować motocyklem trójkołowym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 22 grudnia 2018 r.

Kategoria B prawa jazdy będzie uprawniała również do kierowania motocyklem trójkołowym na terytorium naszego kraju. Z tej możliwości skorzystają osoby posiadające prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

Nowe przepisy wejdą w życie 22 grudnia 2018 r.

Obecnie uprawnienie do kierowania każdym typem motocykla przysługuje posiadaczowi prawa jazdy kategorii A, który ukończył 21 rok życia. Posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą kierować motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i w stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że są posiadaczami prawa jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

Skutkiem zmian ma być zwiększenie ilości użytkowników motocykli trójkołowych zwłaszcza wśród osób niepełnosprawnych. Egzamin na prawo jazdy kategorii A odbywa się bowiem na motocyklu dwukołowym, co jest ogromnym utrudnieniem przy niektórych schorzeniach. Z tego powodu osobom niepełnosprawnym łatwiej jest zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B.

Na własnym terytorium państwa członkowskie mogą uznać, że prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklami trójkołowymi o mocy powyżej 15 kW, o ile posiadacz prawa jazdy kategorii B ukończył 21 rok życia. Stanowi o tym dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2006/126/WE z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy.

To kolejna nowelizacja przepisów, która wychodzi naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnym. Od 1 października 2018 r. osoby niesłyszące mogą podczas egzaminu na prawo jazdy nieodpłatnie korzystać z pomocy tłumacza języka migowego. Ponadto, całkowity albo częściowy ubytek słuchu nie jest przeciwwskazaniem zdrowotnym do uzyskania uprawnienia do kierowania pojazdami ani przesłanką jego cofnięcia – z wyjątkiem:

- uzyskania prawa jazdy kategorii D1 lub D;

- uzyskania prawa jazdy kategorii C1 lub C przez osobę, która nie posiada prawa jazdy kategorii B albo posiada je przez okres krótszy niż 2 lata;

- cofnięcia uprawnień w zakresie prawa jazdy kategorii C lub C1 osobie, która w wyniku nagłego zdarzenia utraciła słuch w stopniu uniemożliwiającym jej rozumienie mowy z odległości jednego metra, w tym przy zastosowaniu aparatów słuchowych lub implantów słuchowych – przez okres roku od tego zdarzenia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2018 r., poz. 2172)

Polecamy serwis: Prawo jazdy 2019

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B jeszcze w tym roku Fot. Fotolia
Zmiany dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B jeszcze w tym roku Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama