REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Ubezpieczenie OC

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odszkodowanie wypłacone z OC biura rachunkowego

Czy odszkodowanie wypłacone z ubezpieczania OC biura rachunkowego stanowi przychód z działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Treść umowy przedwstępnej o pracę

Dla skuteczności umowy przedwstępnej o pracę konieczne jest wskazanie w jej treści istotnych warunków umowy przyrzeczonej. Istotnymi warunkami umowy przyrzeczonej są: rodzaj umowy, rodzaj umówionej pracy, termin rozpoczęcia pracy, wysokość wynagrodzenia oraz inne istotne warunki zatrudnienia.

Kiedy odszkodowanie z OC lub AC trzeba wpisać do PIT-u?

Podatnicy, którzy jeszcze nie wypełnili rocznego PIT-u, powinni szybko zająć się kwestią rocznego rozliczenia. W 2016 r. formularze PIT - 36, PIT - 37 i PIT - 38 można składać nieco dłużej (do 2 maja), gdyż 30 kwietnia przypada na sobotę. Mimo tego, z wypełnianiem PIT-u nie warto czekać na ostatnie dni kwietnia. W deklaracji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, na ogół nie trzeba wpisywać odszkodowań ubezpieczeniowych, które otrzymał podatnik. Warto jednak wiedzieć, że od tej ogólnej zasady istnieją ważne wyjątki. Jeden z nich dotyczy odsetek od wszystkich odszkodowań.

Najtańsze polisy OC, AC, NNW w marcu 2016 roku

Które firmy oferowały najtańsze polisy komunikacyjne w pierwszym kwartale 2016 roku? Czy można wskazać jednoznacznie towarzystwa, oferujące zawsze najkorzystniejsze stawki polis?

REKLAMA

Czy można legalnie nie płacić OC za samochód?

Wielu kierowców zastanawia się, czy możliwa jest rezygnacja z polisy OC jeśli samochód będzie nieużytkowany przez dłuższy okres czasu. Takie rozwiązanie z pewnością ucieszyłoby niejednego właściciela auta. Niestety krajowe przepisy są bardzo restrykcyjne, jeżeli chodzi o obowiązek ubezpieczeniowy. Polisę OC muszą opłacać nawet osoby i firmy, których pojazd został czasowo wycofany z ruchu.

Podatek Religi podniesie koszty polis komunikacyjnych?

Wiele wskazuje na to, że zostanie przywrócony tzw. podatek Religi. Takie rozwiązanie będzie skutkowało szybszym wzrostem składek w obowiązkowych polisach dla kierowców. Przez ostatni rok, podwyżka cen OC wyniosła aż kilkanaście procent.

Ofiary wypadków otrzymają wyższe odszkodowania?

Komisja Nadzoru Finansowego szykuje nowe restrykcje dla ubezpieczycieli. Chce uregulować zasady wypłaty zadośćuczynienia za szkody niemajątkowe. Na czym mają polegać zmiany i co zyskać ma dzięki nim przeciętny Kowalski? O komentarz poprosiliśmy ekspertów z portalu Ubea.pl.

Zakup auta - rejestracja, ubezpieczenie i przegląd techniczny

Zakupi pierwszego samochodu budzi pewne obawy o formalności prawne z nim związane. Co trzeba zatem zrobić zaraz po transakcji? Jak zarejestrować auto? Czy trzeba je ubezpieczać, a jeśli tak to w jakim zakresie?

REKLAMA

Odszkodowanie bez VAT

Otrzymane środki pieniężne stanowiące odszkodowanie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie mogą być udokumentowane fakturą. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 stycznia 2016 r. (ITPP2/4512-1103/15/AK).

Zasady opodatkowania odpraw i odszkodowań w spółkach Skarbu Państwa

Na początku 2016 r. miały miejsce zmiany w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowań i odpraw w spółkach państwowych. Nowe przepisy ustawy o PIT zostały wprowadzone w celu ograniczenie zjawiska wypłacania zbyt wysokich odpraw oraz odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Odszkodowanie wypłacane za grunty podlegające wywłaszczeniu a podatek

Odszkodowanie, które jest wypłacane za grunty podlegające wywłaszczeniu, jest z podatku dochodowego zwolnione. Od tej generalnej zasady są jednak wyjątki. Te odstępstwa mogą zyskać na znaczeniu, jeśli w życie wejdzie ustawa, ograniczająca możliwość handlu oraz dziedziczenia ziemi.

W jakich przypadkach ubezpieczyciel nie zapłaci za wypadek?

Odszkodowanie za skutki wjazdu w nieoznakowaną dziurę w jezdni

Kto powinien zapłacić odszkodowanie za zniszczenia powstałe na skutek wjechania w nieoznakowaną dziurę w jezdni?

Co trzeba wiedzieć o samochodowym OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla kierowców to zdecydowanie najpopularniejsza polisa w naszym kraju. Dane Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że pod koniec września 2015 r. ochrona z tytułu tej polisy obejmowała około 20 mln pojazdów jeżdżących po polskich drogach. Mimo tej popularności ubezpieczenia OC, nie wszyscy kierowcy znają podstawowe informacje o posiadanej polisie. Dlatego porównywarka OC AC Ubea.pl zebrała najważniejsze fakty o obowiązkowym ubezpieczeniu posiadaczy pojazdów mechanicznych. Informacje zawarte w poniższych punktach mogą być cenne nie tylko dla początkujących kierowców.

Polisy komunikacyjne znikną z rynku?

Zdaniem ekspertów przyszłość polis komunikacyjnych jest przesądzona. Za ok. 40 lat prawdopodobnie zostaną wycofane z rynku. Dlaczego?

Polisy OC którego ubezpieczyciela były najtańsze w styczniu 2015?

Które polisy OC były najtańsze w styczniu tego roku? Odpowiedź na to pytanie przygotował portal Ubea.pl zajmujący się kalkulacją składek ubezpieczeniowych.

Odszkodowanie za wypadek sprzed lat - kiedy przysługuje?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) obecnie zmaga się z lawinowym wzrostem wartości odszkodowań. W pierwszych trzech kwartałach 2015 r. UFG wypłacił ofiarom wypadków kwotę, która była o 44% wyższa niż przed rokiem (styczeń - wrzesień 2014 r.). Ten bezprecedensowy wzrost odszkodowań jest m.in. wynikiem zmian w orzecznictwie sądów. Wszystko zaczęło się od kontrowersyjnej uchwały Sądu Najwyższego (SN) z października 2013 r. Nieoczekiwane stanowisko SN, zmieniło sytuację wielu ofiar wypadków drogowych oraz ich rodzin. Takie osoby od niedawna mogą domagać się odszkodowania za wypadek sprzed kilkunastu lat. Warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega zmiana i jakie stwarza możliwości dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Kara za brak OC w 2016 r.

Jaka kara za brak OC w 2016 r. grozi właścicielowi pojazdu mechanicznego? Na pewno większa niż groziła w roku 2015! Jak ustalane są wysokości kar za brak OC?

Kiedy wygaśnie ochrona ubezpieczeniowa dla kierowcy?

Okazuje się, że wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że są sytuacje, w których umowa ubezpieczeniowa może zostać rozwiązana. Kiedy zatem istnieje takie prawdopodobieństwo?

Kiedy ubezpieczyciel zwróci składkę za OC?

Zgodnie z kodeksem cywilnym (patrz art. 813 par. 1), ubezpieczyciel musi zwrócić klientowi składkę za niewykorzystany okres ochrony. Taka zasada dotyczy również obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla kierowców. W przypadku wspomnianej polisy, zwracana składka wynosi nawet kilkaset złotych. W związku z powyższym, warto przedstawić dokładne zasady zwrotu składki, który kierowca powinien otrzymać za niewykorzystaną ochronę.

IFK poleca: Kto zapłaci 70% podatek od odpraw i odszkodowań

Menedżerowie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, której przedmiotem są czynności związane z zarządzaniem, lub osoby świadczące usługi zarządzania w ramach umowy cywilnoprawnej od 1 stycznia 2016 r. zapłacą 70% podatek dochodowy od odpraw i odszkodowań przewyższających ustawową wysokość. Zatem do zapłaty zryczałtowanego podatku nie będą zobowiązani zwykli pracownicy, wykonujący inne czynności niż zarządzanie.

Wysokość składki OC w zależności od miasta

Cena polisy OC jest uzależniona od wielu czynników, w tym m.in. od miejsca zamieszkania jej nabywcy. Jak bardzo parametr ten wpływa na cenę ubezpieczenia?

Czy możemy kupić OC razem z samochodem?

Kwestie dotyczące rezygnacji z obowiązkowego OC i nabywania praw do tego ubezpieczenia, budzą wątpliwości wśród wielu polskich kierowców. Posiadacze samochodów często zastanawiają się, czy po zakupie nowego pojazdu będą mogli zrezygnować z otrzymanej polisy i zakupić „tańsze” ubezpieczenie. Jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, znajdziemy w obowiązujących przepisach.

Nowe zasady wypowiadania umów na czas określony

Każda umowa o pracę na czas określony, zawarta od 22 lutego 2016 r., będzie mogła być wypowiedziana zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Zmienią się okresy wypowiedzeń takich umów, wciąż jednak pracodawca nie będzie musiał podawać przyczyn swojej decyzji ani konsultować jej z działającymi u niego związkami zawodowymi. Warto wiedzieć, że zmienią się za to zasady obliczania odszkodowań dla pracowników za niezgodne z prawem wypowiedzenie takiej umowy o pracę. Zobacz, co o szczegółach nowych rozwiązań mówi nasz ekspert.

Zasady wyceny szkód likwidowanych z ubezpieczenia OC

Od 31 marca 2015 r. obowiązują nowe zasady wyceny szkód likwidowanych w ramach ubezpieczenia OC. Jakie są zalecenia KNF w tej sprawie?

Jakie szkody nie zostaną pokryte z OC?

Jakie są wyłączenia ochrony w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń OC? Wyłączenia reguluje ustawa, ubezpieczyciele nie mogą wprowadzać zmian w tym zakresie.

Zakres ochrony ubezpieczenia OC

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia OC? Czy limit kwoty, którą obejmuje ubezpieczenie jest określony w ustawie?

Czy zarządca drogi ma obowiązek ją ubezpieczyć?

Uszkodzenia auta spowodowane dziurawą drogą można pokryć z polisy OC zarządcy drogi. Czy jednak każda droga musi być ubezpieczona?

Odszkodowanie za wadliwe rozwiązanie umowy o pracę na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. umowę o pracę na czas określony będzie można wypowiedzieć, a okres wypowiedzenia będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W przypadku wadliwego rozwiązania umowy o pracę na czas określony bez wypowiedzenia lub w razie naruszenia przepisów o wypowiadaniu takich umów pracodawca będzie musiał zapłacić pracownikowi odszkodowanie. Ile będzie wynosiło odszkodowanie?

Kary za brak OC w 2016 roku

Posiadacz samochodu osobowego bez obowiązkowego ubezpieczenia OC przez ponad 14 dni zapłaci w 2016 roku karę (opłatę za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia) w wysokości 3700 zł (w 2015 r. - 3500 zł). Wzrosną wszystkie kary za brak OC, także dla rolników. Wszystko dlatego, że od 2016 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie.

Ranking najtańszych polis OC - listopada 2015

Różnice w cenach polis komunikacyjnych OC nie są małe i warto poświęcić nieco więcej czasu na odnalezienie najlepszej oferty. Którzy ubezpieczyciele oferowali najtańsze polisy OC w listopadzie 2015 roku?

Kto odpowiada finansowo za szkody spowodowane przez pijanego kierowcę?

Koszty leczenia ofiar wypadków samochodowych i napraw majątku spowodowanych przez pijanych kierowców sięgają wielu milionów złotych rocznie. Kto odpowiada za nie finansowo i na czyich barkach spoczywa uregulowanie roszczeń?

Prezydent podpisał ustawę ograniczającą odprawy w spółkach Skarbu Państwa

Prezydent podpisał 29 listopada 2015 r. ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zakłada, że odprawy i odszkodowania dla członków zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa będą opodatkowane 70 proc. stawką podatku.

Czy pieniądze otrzymane wskutek skargi na przewlekłość postępowania są zwolnione z PIT

Jestem stroną procesu sądowego. Moja sprawa toczy się w sądzie już od kilkunastu lat. W końcu złożyłam skargę na przewlekłość postępowania sądowego i z tego tytułu została mi przyznana przez sąd rozpatrujący skargę określona suma pieniężna od Skarbu Państwa. Czy otrzymane przeze mnie pieniądze podlegają opodatkowaniu PIT?

Czy zwolnieniem z PIT objęte są odszkodowania wypłacone na podstawie układu zbiorowego

Otrzymałam odszkodowanie, które przyznano mi na podstawie postanowień układu zbiorowego obowiązującego w naszym zakładzie pracy. Przy wypłacie tego odszkodowania została mi potrącona zaliczka na podatek dochodowy. Czy rzeczywiście to odszkodowanie powinno być opodatkowane?

Wyższe odszkodowania z ubezpieczenia OC samochodu

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że kwoty odszkodowań wypłaconych z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w 2014 roku wzrosły o ponad 374 mln złotych. Do tak dużego zwiększenia się kwot rekompensat przyczyniło się między innymi to, że osoby poszkodowane coraz częściej decydują się wstąpić na drogę sądową. Nie bez znaczenia jest również możliwość ubiegania się o zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby.

Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia a roszczenia

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą w każdym czasie rozwiązać łączącą ich umowę o pracę za okresem wypowiedzenia. Czasami zdarza się, że pracodawca wypowiada umowę o pracę, a następnie w okresie wypowiedzenia wręcza pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne. Czy jest to dopuszczalne i jakie roszczenia w związku z tym przysługują?

Wskazanie licznika przebiegu auta ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC?

Czy liczna kilometrów pokonana przez auto może wpłynąć na stawki OC?

Rosną ceny polis OC dla aut z kierownicą po prawej stronie

Ubezpieczyciele powoli acz stopniowa podnoszą ceny polis OC dla aut przystosowanych do ruchu lewostronnego. Są jednak towarzystwa, które nadal oferują atrakcyjne cenowo ubezpieczenia OC.

Ranking tanich ubezpieczeń samochodowych OC - październik 2015

Samochodowa polisa OC jest obowiązkowa dla każdego zarejestrowanego w Polsce auta. Jej koszt jest jednak zmienny. Jakie firmy oferowały najkorzystniejsze cenowo polisy OC w październiku 2015?

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, czy policyjna notatka?

Dochodzi do kolizji drogowej, na pierwszy rzut oka uszkodzenia pojazdu są niewielkie, żaden z kierowców ani pasażerów nie odczuwa jakichkolwiek dolegliwości, a kwestia tego kto ponosi winę za zdarzenie jest bezsporna.

PIP: 1200 skarg o mobbing

Od początku 2015 r. do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło ok. 1200 skarg o mobbing. Mobbingiem jest działanie lub zachowanie dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie.

Roszczenia za niewydanie świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Jeżeli na skutek niewydania lub błędów w świadectwie pracy były pracownik poniósł szkodę w postaci niemożności podjęcia nowego zatrudnienia, może dochodzić przed sądem nie tylko sprostowania świadectwa, ale również odszkodowania.

Odszkodowanie wypłacone spółce za błąd fiskusa - skutki podatkowe

Jak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych w zakresie określenia konsekwencji podatkowych otrzymanych odszkodowań przez spółki kapitałowe, organy skarbowe stoją na stanowisku, iż środki pieniężne otrzymane przez spółki kapitałowe z tytułu wypłaconego odszkodowania za niezgodne z prawem działania organów państwa (np. aparatu skarbowego) podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 1 ustawy o CIT. Przepis ten stanowi, wprost, że przychód to otrzymane pieniądze.

Wysokość ceny polisy OC w Polsce i w Europie

Czy zastanawialiście się kiedyś czy cena polisy OC w Polsce jest droższa niż w innych krajach Europy? Jeśli tak to skąd się biorą te różnicę?

Podatek od odszkodowania dla właścicieli nieruchomości przy lotnisku

Posiadaczom nieruchomości usytuowanych blisko lotnisk przysługuje odszkodowanie, związane z hałasem wytwarzanym przez samoloty oraz z ograniczoną możliwością dysponowania nieruchomością. Odszkodowania z tego tytułu są niejednokrotnie bardzo wysokie. Od części odszkodowań należy jednak zapłacić podatek.

Minimalne wynagrodzenie 2016 r. - wpływ na świadczenia pracownicze

Wynagrodzenie minimalne w 2016 r. wyniesie 1850 zł. Podwyżka płacy minimalnej spowoduje wzrost m.in. należności pracowniczych, które są od niej uzależnione, np. dodatku za pracę w porze nocnej, odprawy z tytułu zwolnień grupowych, odszkodowania za mobbing czy wynagrodzenia dla praktykanta. Ponadto minimalna wysokość wynagrodzenia ma wpływ na podstawę wymiaru składek w 2016 r.

Przedwstępna umowa o pracę - roszczenia

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają regulacji stosowania przedwstępnej umowy o pracę. W tym zakresie prawo pracy odsyła bezpośrednio do kodeksu cywilnego.

Odszkodowanie od pijanego kierowcy - jak je wyegzekwować?

Wypadki, w których sprawcą jest pijany kierowca nie są Polsce rzadkością. Jak dochodzić swoich praw i skutecznie egzekwować odszkodowanie od pijanego sprawy wypadku samochodowego lub kolizji?

Likwidacja stanowiska pracy - przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Likwidacja stanowiska pracy jest przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. W przypadku braku wystarczającego powodu uzasadniającego wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, pracodawcy często sięgają po „likwidację stanowiska” jako furtkę do rozstania się z pracownikiem.

REKLAMA