REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Wypadek przy pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odszkodowanie od pracodawcy

Pracownik może skutecznie wystąpić z żądaniem odszkodowania wobec pracodawcy z tytułu uszczerbku na zdrowiu doznanego w wyniku wypadku przy pracy. Pracodawca może się bronić np. zarzutem, że powództwo jest przedwczesne.

Wina a odszkodowanie

Prawo polskie przewiduje odpowiedzialność na zasadzie winy, ryzyka i zasad współżycia społecznego.

Co to jest oświadczenie sprawcy wypadku?

W przypadku stłuczki nie jest konieczne wzywanie Policji. Jak w takim wypadku zabezpieczyć swoje roszczenie odszkodowawcze.

Naprawa gwarancyjna nie pomogła

Zareklamowałeś sprzęt w serwisie i czekasz długo na jego naprawę? Przede wszystkim sprawdź jaki termin naprawy jest wpisany w karcie gwarancyjnej. Dowiedz się również czy nie przysługują Ci inne uprawnienia.

REKLAMA

Czym jest plagiat?

Pragnę wnieść sprawę do sądu, w związku z dopuszczeniem się przestępstwa plagiatu. Jednocześnie chce wystąpić o odszkodowanie. Do którego sądu powinienem wystąpić: karnego czy cywilnego?  

Stanowisko zakładu ubezpieczeń a odwołanie przy szkodzie majątkowej

Postępowanie likwidacyjne prowadzone przez zakład ubezpieczeń nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. W takim przypadku, w pierwszym rzędzie należy poprosić o udostępnienie akt likwidacji naszej szkody (dokumentacji zebranej w naszej sprawie przez zakład ubezpieczeń) gdzie być może znajdziemy błąd, który można sprostować i dzięki temu otrzymać należne odszkodowanie.

Zaniżone odszkodowanie poprzez franszyzę i udział własny

Franszyzy i udziały własne to umownie określane kwotowe lub procentowe ograniczenia w wypłacanych odszkodowaniach. Zasadniczo są ich dwa rodzaje tj. franszyzy integralne i udziały własne w szkodzie zwane także franszyzami redukcyjnymi.

Jak zgłosić szkodę zalaniową?

Szkody zalaniowe są jednymi z najczęściej wynikającymi szkodami majątkowymi dotyczącymi osób fizycznych. Zalanie mieszkania przez sąsiada lub sąsiada sprawia zawsze wiele problemów a złagodzeniu ich pozwoli posiadania odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania.

REKLAMA

Małoletni sprawcą wypadku a wypłata odszkodowania

Zakłady ubezpieczeń nie chcą wypłacać zadośćuczynienia dzieciom, które uległy wypadkom komunikacyjnym. Wmawiają rodzicom, że nic im się nie należy albo próbują wykpić się niskim odszkodowaniem. Działanie takie jest bezprawne.

Przyczynienie się poszkodowanego do powstania szkody

Jeśli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron (art. 362 k.c).

Terminy wypłat odszkodowań i rent

Zakłady ubezpieczeń nagminnie przekraczają terminy wypłat odszkodowań za każdym razem wymyślając coraz to bardziej dziwne powody.

Wypłata odszkodowania a VAT

Problem wypłaty odszkodowania bez podatku VAT spowodował u poszkodowanych wiele złości , stresu a także kłótni i rozgoryczenia wobec zakładów ubezpieczeń. Sąd Najwyższy w uchwale z 17 maja 2007 r. stwierdził jednak jednoznacznie, że odszkodowanie za naprawę auta z tytułu ubezpieczenia OC ma obejmować także podatek VAT.

Szkoda wyrządzona przez produkt niebezpieczny

Moja babcia zakupiła ostatnio czajnik. Już przy pierwszym użyciu odpadła rączka, w wyniku czego moja babcia doznała licznych poparzeń. Co mogę zrobić aby ustrzec inne osoby przed kupnem tego felernego czajnika?

Jak ustalać prawo i wypłacać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, które pracownik otrzymał w związku z wypadkiem przy pracy, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne są finansowane z ubezpieczenia wypadkowego, czyli przez ZUS. Natomiast świadczenia wypłaca albo pracodawca, albo ZUS. Kto wypłaca te świadczenia, zależy od tego, czy pracodawca/ZUS jest równocześnie uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.

Jaki wpływ na wypłatę świadczeń chorobowych ma wypadek pracownika, który wydarzył się w Belgii

Pracownik jest kierowcą TIR. W styczniu został wysłany z towarem do Hiszpanii. W drodze miał wypadek na autostradzie w Belgii. Pracownik trafił na 7 dni do szpitala w Belgii. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim w Polsce. Ciągle trwa dochodzenie prowadzone przez policję belgijską. Nie wiadomo, kiedy otrzymamy informację z policji, dlatego nie wiadomo, kiedy i czy wypadek zostanie uznany za wypadek przy pracy. Przeprowadziliśmy we własnym zakresie postępowanie powypadkowe. Raczej uznamy zdarzenie za wypadek, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta na podstawie dokumentacji, którą otrzymamy z policji. Jakie świadczenia możemy wypłacić pracownikowi? Czy do wypłaty świadczeń ma znaczenie, że wypadek miał miejsce w Belgii?

Odwołany lot – prawa pasażerów linii lotniczych

Opóźnienia w transporcie lotniczym są, niestety, zjawiskiem codziennym. Jeśli mamy wątpliwości, czy wszystko jest w porządku, upewnijmy się, sprawdzając na monitorach wyświetlających informacje, czy jesteśmy przy odpowiedniej bramce (gate), następnie sprawdźmy czy nasz samolot jest spóźniony, czy odwołany. Na lotnisku możemy też dowiedzieć się, że nie ma dla nas miejsca w samolocie.

Czy można dyscyplinarnie zwolnić w trakcie wypowiedzenia?

Wypowiedziałem pracownikowi umowę. Okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Pracownik nagle przestał przykładać się do pracy, czasem w ogóle nie przychodził. Więc zwolniłem go dyscyplinarnie. Teraz on grozi mi sądem. Czy postąpiłem niezgodnie z prawem?

Czy wypadek podczas ćwiczeń wojskowych uprawnia do wynagrodzenia chorobowego

Pracownik w okresie od 26 stycznia do 5 lutego 2009 r. został powołany do odbywania ćwiczeń wojskowych. Na ten okres udzieliliśmy mu urlopu bezpłatnego. 3 lutego 2009 r. w trakcie ćwiczeń wojskowych pracownik miał wypadek. Czy w związku z tym powinniśmy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego?

Informacje o przewoźniku lotniczym

Wykupiłam wycieczkę zagraniczną. Transport przewidziany jest drogą lotniczą. Słyszałam od mojej koleżanki, że zdarzają się problemy z miejscem w samolocie. Na przykład pasażer zostaje umieszczony w innej klasie niż to wynika z zakupionego biletu. Czy w takiej sytuacji przysługuje jakieś odszkodowanie? Czy w ogóle można sprawdzić jakiś sposób linie lotnicze jeszcze przed wylotem?

Mobbing - znęcanie się i nękanie

Mobbing to działanie lub zaniechanie polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Mobbing to także działanie powodujące lub mające na celu poniżeniu lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. 

Odszkodowanie a podstawa nie wydania świadectwa pracy w terminie

Dwa miesiące temu zwolniłem się z pracy. Chciałem podjąć nową pracę, więc poproszono mnie o  przedstawienie świadectwa pracy, ale były pracodawca robił mi na złość i przedłużał termin jego wydania, przez co straciłem szansę zatrudnienia. Czy istnieje jakaś sankcja za takie zachowanie pracodawcy?

Bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę

Mam pytanie, kiedy pracodawca dopuszcza się bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę. Czy pracownik ma prawo żądać odszkodowania? 

Odszkodowanie należy się nawet, gdy w samolocie nastąpiła usterka

Argumenty linii lotniczych, że odszkodowanie za odwołany lot nie przysługują w przypadku wystąpienia usterki samolotu są niewystarczające. Pasażer ma bowiem prawo domagać się odszkodowania w związku z odwołaniem jego podróży lotniczej.

Gdy kontrahent nie wykonuje umowy

Podpisaną umowę należy wykonać. Wykonanie może polegać bądź to na zapłacie określonej sumy pieniędzy, bądź to na wydaniu rzeczy, bądź na wykonaniu pewnej usługi. Nie zawsze jednak dłużnik dotrzymuje umowy. Co wtedy?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli pracownikowi nie wypłacono wynagrodzenia

Pracownik zatrudniony w naszym zakładzie od 2002 r. w styczniu br. uległ wypadkowi przy pracy. Obecnie przedłożył zwolnienie lekarskie na 20 dni. Jak mamy mu obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli za wrzesień, październik i grudzień 2008 r. nie wypłaciliśmy wynagrodzenia ze względu na trudną sytuację zakładu? Czy osiągnięte wynagrodzenie możemy podzielić przez 9 miesięcy?

BHP dla pracowników tymczasowych

Pracodawca użytkownik jest zobowiązany zapewnić pracownikowi tymczasowemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy w miejscu wyznaczonym do jej wykonywania. Powinien zatem zadbać, aby kwestie te zostały odpowiednio uregulowane w umowie z agencją pracy.

Zawał serca jako wypadek przy pracy

Mój mąż dostał zawału serca w trakcie wykonywania pracy. Czy po powrocie do pracy pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę? Czy zawał serca może zostać uznany za wypadek przy pracy?

Wypadek na szkoleniu

Jeżeli pracownik odbywa szkolenie na polecenie pracodawcy i jest to polecenie służbowe wydane w ramach łączącego strony stosunku pracy, np. pracodawca kieruje pracownika na przeszkolenie w zakresie obsługi nowej maszyny, to wypadek w takich okolicznościach jest wypadkiem przy pracy. Wyraźny jest w tym przypadku związek z pracą.

Czy mogę żądać odszkodowania za brak prądu spowodowany wichurą

Parę dni temu doszło do przerwy w dostawie prądu w naszym bloku. Chciałbym się ubiegać o odszkodowanie. Słyszałem, że istnieje jakiś limit czasowy. To znaczy, że jeśli nie miałem prądu przez 6 godzin to nic mi się należy?

Czy można domagać się odszkodowania za źle wykonaną usługę

Czy zdarzyło ci się, że fachowiec zamiast dokonać naprawy to dokonał uszkodzenia rzeczy? Należy pamiętać, że w takim przypadku zawsze można zażądać stosownego odszkodowania za wyrządzoną szkodę.

Co zrobić jeśli kurier nie dostarczy przesyłki

Przewoźnik ponosi odpowiedzialność zarówno za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki powstałe od momentu przyjęcia jej do przewozu aż do jej wydania adresatowi, oraz za opóźnienie w przewozie przesyłki. Opóźnienie wynika z niedotrzymana terminu, jaki miał być przeznaczony na odebranie przesyłki od nadawcy i doręczenie je do adresata.

Wzory pism

 

Ustalenie czy zwolnienie lekarskie ma związek z wypadkiem przy pracy

Prowadzę zakład stolarski i zatrudniam 5 pracowników. Jeden z nich 7 sierpnia 2008 r. miał wypadek w pracy, a jest zatrudniony w warsztacie od października 2007 r. Ma zwolnienie lekarskie od 7 sierpnia 2008 r. Na zwolnieniu nie ma żadnej informacji, że ma ono związek z wypadkiem przy pracy. Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi za czas zwolnienia lekarskiego wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100%? Na jakiej podstawie wypłacić mu świadczenia? Do tej pory pracownik nie chorował.

Wypadek uznany po czasie a rozliczenia z ZUS

Długoletni pracownik w lutym 2008 r. uległ wypadkowi w pracy i przebywał na zwolnieniu lekarskim do końca marca br. (przez 23 dni lutego oraz 31 dni marca). W tym roku nie chorował, więc wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni zwolnienia. Prace komisji powypadkowej trwały do czerwca br., ponieważ dopiero w czerwcu zakończyło się dochodzenie policji w sprawie wypadku. Komisja powypadkowa w czerwcu 2008 r. ustaliła, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy. Wcześniej wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. Wypłacone świadczenia wyrównamy pracownikowi dopiero w lipcu 2008 r. Jak należy postąpić w przypadku, gdy po wypłaceniu świadczeń chorobowych zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy i jak powinniśmy rozliczyć się z ZUS?

Odpowiedzialność pracodawcy za wypadek przy pracy

Jeżeli praca jest wykonywana przy użyciu maszyn lub urządzeń napędzanych siłami natury, tj. energią elektryczną, paliwami płynnymi, gazami itp., wówczas odpowiedzialność pracodawcy za szkody wynikające z wypadku przy pracy jest oparta na zasadzie ryzyka. Aby pracodawca nie był odpowiedzialny za wypadek, musi dowieść wyłącznej winy pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 9 kwietnia 2008 r., II PK 283/07).

Czy ZUS jest związany ustaleniami zawartymi w protokole powypadkowym

W naszym zakładzie pracy doszło do zdarzenia, którego zespół powypadkowy nie uznał za wypadek przy pracy. Pracownik, który rzekomo uległ wypadkowi, od wielu lat cierpi na różnego rodzaju schorzenia. Nie ma świadków tego zdarzenia, z wyjątkiem jednej osoby, która nie jest pracownikiem naszej firmy. O uznanie tego zdarzenia za wypadek przy pracy pracownik zwrócił się do ZUS. ZUS uznał wypadek pracownika za wypadek przy pracy i nakazał nam wypłatę zasiłku w wysokości 100%. Czy wobec braku świadków zdarzenia, przy zawartych w protokole powypadkowym ustaleniach i wysokim prawdopodobieństwie istnienia u pracownika schorzenia samoistnego, a więc braku wiarygodnych dowodów, ZUS może podjąć taką decyzję?

Naruszenie obowiązków pracowniczych spowodowane niesprawnym sprzętem

Pracownik magazynu obsługując wózek widłowy doprowadził do wywrócenia się stosu palet, w wyniku czego ranny został inny pracownik oraz uległo zniszczeniu kilkanaście sztuk sprzętu elektronicznego. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że obsługiwany przez pracownika wózek był niesprawny. Czy ten fakt wyłącza możliwość ukarania pracownika karą porządkową? Czy możemy zwolnić tego pracownika dyscyplinarnie?

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje osobie ubezpieczonej z tytułu wypadku w pracy lub choroby zawodowej, a także - zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Jeśli ubezpieczony zmarł w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy, ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie członkom jego rodziny.

Ważne jest kiedy zostałeś poinformowany o odwołaniu lotu

Za odwołany lot przysługuje pasażerowi odszkodowanie. Taka jest reguła, jednak istnieje pewien wyjątek. Przewoźnik lotniczy może uchylić się od obowiązku wypłaty odszkodowania, jeżeli  wykaże, że poinformował konsumentów o zmianach w odpowiednim czasie.

Czy za niedoręczoną paczkę przysługuje odszkodowanie

Minęły trzy tygodnie odkąd powinienem otrzymać paczkę. Niestety nadal nie dotarła. Czy w tej sytuacji złożyć reklamację? Jaki jest czas na doręczenie paczki adresatowi?

Niezrealizowany przekaz pocztowy

Wysłałam pieniądze przekazem pocztowym. Niestety nie dotarły one do adresata. Czy mogę żądać od poczty zwrotu przesłanej przez mnie kwoty. A może przysługuje mi tylko odszkodowanie?

Co zrobić gdy nie można dzwonić

Ostatnio w naszym bloku przez 3 dni nie działał telefon. Poniosłam z tego tytułu znaczące koszty - musiałam dzwonić z telefonów komórkowych. Rachunek za 3 dni wyniósł dwa razy więcej niż zazwyczaj (u operatora stacjonarnego miałam wykupiony korzystny abonament). Oczywiście przez pierwszy dzień nie zostałam poinformowana o awarii. Czy operator może ponieść jakieś konsekwencje?

Jak prawidłowo sporządzić protokół wypadku przy pracy pracownika

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym zdarzeniu swojego przełożonego, jeżeli jego stan zdrowia na to pozwala. Wypadek należy zgłosić na piśmie. Obowiązek zgłoszenia wypadku mają również wszyscy pracownicy, którzy byli świadkami zdarzenia.

Odszkodowanie za niezrealizowany przelew bankowy

Jedną z najczęstszych czynności, jakie są dokonywane w ramach umowy z bankiem to polecenie przelewu pieniędzy na inne konto. Nie ma tu znaczenie czy zlecenie zostało wykonane w siedzibie lub oddziale banku czy też w ramach konta internetowego. Czego można się domagać jeżeli pieniądze nie dotrą na konto adresata w ogóle albo w umówionym czasie?

Odszkodowanie za utratę paczki pocztowej

Z usług pocztowych nadal korzystamy często. Szczególnie jeśli mamy rodzinę, znajomych w innym kraju i chcemy im przesłać paczkę. Bardzo ważne jest zarówno dla adresata jak i nadawcy aby paczka ta została doręczona w odpowiednim stanie. Co zrobić gdy jednak paczka nie dotrze do miejsca przeznaczenia?

Odszkodowanie wypadkowe

Wprowadzenie się w stan nietrzeźwości po wykonaniu pracy, ale podczas powrotu z miejsca wykonywania pracy do siedziby pracodawcy nie powoduje, że pracownik przestaje być w dyspozycji pracodawcy. Stan nietrzeźwości nie wyklucza więc możliwości uzyskania jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy.

Czy ZUS jest związany protokołem powypadkowym

Jednym z obowiązków pracodawcy jest ustalanie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

Czy ZUS jest związany protokołem powypadkowym

Jednym z obowiązków pracodawcy jest ustalanie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

Tabela odszkodowań


Tabela odszkodowań za wycieczkę

Karta frankfurcka

REKLAMA