REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy kontrahent nie wykonuje umowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Matys
Niewykonanie umowy przez kontrahenta daje nam określone uprawnienia.
Niewykonanie umowy przez kontrahenta daje nam określone uprawnienia.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podpisaną umowę należy wykonać. Wykonanie może polegać bądź to na zapłacie określonej sumy pieniędzy, bądź to na wydaniu rzeczy, bądź na wykonaniu pewnej usługi. Nie zawsze jednak dłużnik dotrzymuje umowy. Co wtedy?

Każda umowa zawierana jest przez dwie strony, dłużnika i wierzyciela. Dłużnik to osoba, która musi spełnić pewne świadczenie lub powstrzymać się od określonego działania. Wierzyciel natomiast o osoba uprawniona, która może żądać od dłużnika określonego zachowania.

REKLAMA

Kiedy dłużnik nie wywiązuje się ze swojego obowiązku wierzyciel może dochodzić swoich praw. Podstawową metodą dochodzenia roszczeń w Polsce jest wystąpienie z pozwem do sądu.

Co musi znaleźć się w pozwie

W pozwie wierzyciel musi określić szczegółowo, czego domaga się od dłużnika. Do najczęściej spotykanych zachowań dłużnika należą: zapłata należności, wydanie rzeczy, zaprzestanie naruszeń. Wierzyciel musi podać nie tylko czego domaga się od dłużnika a także ile wynosi wartość przedmiotu sporu. Czyli innymi słowy jaka jest wartość roszczenia, którego się domaga. Pozew musi spełniać szczegółowe wymagania określone przepisami prawa.

Zobacz serwis: Wzory pozwów

Odsetki

W wypadku opóźnienia, a więc nie spełnienia świadczenia pieniężnego w terminie, wierzycielowi należą się od dłużnika odsetki. Jeżeli strony inaczej nie postanowiły w umowie, powodowi należą się odsetki w wysokości ustawowej. Odsetki należą się od dnia wymagalności aż do dnia spełnienia świadczenia. Natomiast przedawniają się po upływie 3 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odszkodowanie

Jeżeli uzyskanie świadczenia od dłużnika w drodze pozwu jest niemożliwe wtedy wierzyciel może wystąpić o odszkodowanie. Bowiem za szkodę wynikłą z niewykonania (bądź nienależytego wykonania) umowy wierzycielowi należy się odszkodowanie. Ważne jest jednak aby szkodą a niewykonaniem umowy istniał związek przyczynowy. Tak więc aby szkoda była normalnym skutkiem niewykonania zobowiązania.

Odszkodowanie musi być w wysokości poniesionej szkody. Nie może jej przewyższać.

Inne sposoby dochodzenia roszczeń

Zasadą jest dochodzenie roszczeń w postępowaniu sądowym. Nie jest to jednak wyłączna metoda. Wierzyciel może dochodzić swoich praw w przed sądem arbitrażowym albo w drodze mediacji.

Mogą być również rozstrzygane w drodze postępowania pojednawczego. Ma ono miejsce przed sądem rejonowym i jest tańsze niż normalne powództwo. Strony mogą również zawrzeć umowę określającą zakres zobowiązania dłużnika. Istotnym dopełnieniem takiej umowy może być notarialne podanie się egzekucji.

Gdy ma się już wyrok

Uzyskanie wyroku to dopiero połowa sukcesu. Na dłużniku bowiem trzeba wymóc zachowanie do którego zobowiązał sąd. W tym celu wierzyciel musi wysłać do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Do takiego wniosku dołącza tytuł wykonawczy (wyrok sądu wraz z klauzulą wykonalności). Dalsze czynności natomiast podejmuje komornik.

Przedawnienie

Warto pamiętać, że roszczenia się przedawniają. A w związku z tym ich dochodzenie po pewnym czasie może być utrudnione. Co do zasady roszczenia przedawniają się z upływem 10 lat. Chyba że są to roszczenia okresowe bądź też roszczenia związane z działalnością gospodarczą wtedy przedawniają się po 3 latach. Jednak istnieją też inne, szczegółowe terminy przedawnień. Roszczenia o zapłatę przedawniają się na przykład po upływie 2 lat.

Zobacz: Jak zapobiec przedawnieniu roszczeń?

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac. Jak to możliwe? A no tak, że dzieci często dorabiają w wakacje a ich zarobki mają wpływ na sytuację finansową rodziców i przekroczenie pewnych progów podatkowych, które wpływają na utratę różnych ulg.

Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

REKLAMA

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

Od 1 września przedszkola będą otwarte do 20:00. Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

To dobra wiadomość dla rodziców pracujących na zmiany albo wracających późno z pracy. Od 1 września miejskie przedszkola w Sosnowcu będą czynne aż do godziny 20:00 – zapowiada Damian Żurawski, przewodniczący Komisji Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

NFZ zmienia zasady w profilaktyce: Nowoczesne badanie dostępne za darmo dla milionów

Od lipca program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ rozszerzono o test molekularny HPV HR i cytologię płynną – badania wcześniej dostępne jedynie prywatnie. Eksperci nazywają to przełomem – testy pozwalają nawet dwukrotnie skuteczniej wykrywać zmiany przedrakowe. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zachęca kobiety do korzystania z bezpłatnej diagnostyki w 2,7 tys. poradni w całej Polsce.

REKLAMA

System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Karetka dla zwierząt. Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach?

Pytań dotyczących pojazdów uprzywilejowany jest wiele, w szczególności: co to jest pojazd uprzywilejowany? Jak się zachować, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany? Jakie służby są uprzywilejowane i jakie są pojazdy uprzywilejowane? Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach? W zakresie tego ostatniego pytania poruszamy ciekawy postulat, który może dotyczyć wielu osób!

REKLAMA