REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pełnomocnictwo, Opłata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prokura

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Pełnomocnicy procesowi [w postępowaniu cywilnym]

Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników.

Pełnomocnictwo

Przez pełnomocnictwo należy rozumieć czynność prawną, której treścią jest oświadczenie woli mocodawcy upoważniające osobę lub osoby do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie.

Zespół adwokacki

Zespół adwokacki jest jednostką organizacyjną adwokatury.

REKLAMA

Zasady wyliczania wynagrodzenia w umowie pośrednictwa typu otwartego

W umowie pośrednictwa należy określić szczegółowo wysokość, termin i sposób zapłaty wynagrodzenia. Jeżeli w umowie nie zostało określone wynagrodzenie – to w tym momencie przysługuje wynagrodzenie zwyczajowo przyjęte w danym stosunku umownym.

Warunki wynagrodzenia w umowie najmu lokalu

W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy przede wszystkim określić wysokość, sposób zapłaty oraz termin dokonania zapłaty czynszu. Tego typu postanowienia są istotne, gdyż na tej podstawie strony mają jasno określone obowiązki wynikające z umowy.

Ile kosztuje tzw. „rozwód kościelny”?

Proces małżeński stwierdza nieważność małżeństwa od samego początku jego trwania. Opłaty procesowe są różne w poszczególnych diecezjach.

Jak skutecznie zawrzeć umowę sprzedaży samochodu z pełnomocnikiem?

Umowa sprzedaży samochodu nie musi być zawarta w jednoczesnej obecności sprzedającego i kupującego. Strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Aby taka umowa była skuteczna i ważna muszą być spełnione pewne warunki.

REKLAMA

Na czym polega pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych?

Deklaracja podatkowa nie musi być podpisana przez podatnika. Może to zrobić pełnomocnik. Jaki zakres ma tego rodzaju pełnomocnictwo?

Odpowiedzialność za nieusunięcie plakatów po zakończeniu kampanii wyborczej

W przepisach ordynacji wyborczej przewidziano dwa szczególne rodzaje odpowiedzialności za nieusunięcie w ustawowym terminie plakatów i haseł wyborczych, tudzież urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej.

Dla kogo zwolnienie od kosztów notarialnych?

Zapewne wielokrotnie z uwagi na wysokie wynagrodzenie notariusza i swoją ciężką sytuację materialną odkładaliście, bądź całkowicie rezygnowaliście z czynności notarialnych. Właśnie w tym celu ustawodawca wprowadził instytucję zwolnienia od ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza.

Zawieranie umów w obrocie nieruchomościami przez pełnomocnika

Pełnomocnictwo oznacza umocowanie do działania w cudzym imieniu oraz na jego rzecz. Istnieją różne rodzaje pełnomocnictw tj. pełnomocnictwo ogólne – upoważnienie do dokonywania wszystkich czynności prawnych; pełnomocnictwo szczegółowe – upoważnienie do określonych działań oraz pełnomocnictwo rodzajowe – upoważnienie do pewnych określonych czynności.

Jak sporządzić pozew do spółdzielni o uznanie wysokości opłat eksploatacyjnych za niezasadne?

Powództwo do sądu w sprawie o to, iż wypowiedzenie wysokości opłat eksploatacyjnych jest niezgodne z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych powinno mieć charakter uznania ich w części lub w całości za niezasadne.

Znieczulenie porodu nie wymaga dodatkowych opłat

Prawo zabrania pobierania od pacjentek dodatkowych opłat za znieczulenie porodu. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że decyzję o tym czy i jakiej metody znieczulenia użyć przy porodzie pacjentka powinna podjąć wspólnie z lekarzem prowadzącym poród.

Opłata eksploatacyjna

Obowiązek uiszczenia opłaty eksploatacyjnej spoczywa na podmiocie wydobywającym kopalinę lub prowadzącym inną działalność regulowaną ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze. Opłata eksploatacyjna stanowi dochód własny gminy na terenie, której prowadzona jest działalność objęta koncesjonowaniem.

Opłata adiacencka

Opłata adiacencka to opłata ustalona w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego albo scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.

Wskaźniki i stawki grudzień 2010

Jeżeli nie wiesz ile wynosi wynagrodzenie minimalne lub jaka jest wysokość zasiłku rodzinnego oraz jaką opłatę powinieneś wnieść z tytułu posiadania psa przeczytaj poniższy artykuł.

Kiedy gmina może pobierać opłatę miejscową

Gmina może pobierać opłatę miejscową od osób fizycznych przebywających czasowo w celach wypoczynkowych, zdrowotnych lub turystycznych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach - za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach.

Co to jest e-pełnomocnictwo i dlaczego jest takie ważne dla przedsiębiorców?

Przeglądając witrynę internetową Ministerstwa Gospodarki, możemy się dowiedzieć, że misją Ministerstwa jest „stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej”. Znając polskie realia, można i należy przypuszczać, że jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie, nim ten szczytny cel zostanie zrealizowany, niemniej jednak warto odnotować kroki, które mają nas do tego celu przybliżyć. Jednym z nich jest wprowadzenie elektronicznego rejestru przedsiębiorstw.

Opłata miejscowa

Opłata miejscowa to tak zwana opłata lokalna. Opłaty lokalne stanowią ważne źródło dochodów budżetów gmin.

Kiedy zapłacimy opłatę uzdrowiskową

Osoba fizyczna przebywająca dłużej niż dobę w uzdrowisku ma obowiązek uiszczenia opłaty uzdrowiskowej za każdy dzień pobytu w takiej miejscowości.

Czy urząd skarbowy może nie uznać pełnomocnictwa ogólnego

Niektóre urzędy skarbowe mają zwyczaj nieuznawania pełnomocnictw ogólnych wydawanych przez podatników (np. “do reprezentowania przed organami podatkowymi”). Urzędy te żądają od pełnomocników pełnomocnictw do konkretnej czynności (np. do wydania zaświadczenia o niezaleganiu podatnika-mocodawcy z płaceniem podatków). Doradcy podatkowi kwestionują taką praktykę, jako nieuzasadnioną w świetle obowiązującego prawa.

Odpowiedzialność za nieusunięcie plakatów po zakończeniu kampanii wyborczej

W przepisach ordynacji wyborczej przewidziano dwa szczególne rodzaje odpowiedzialności za nieusunięcie w ustawowym terminie plakatów i haseł wyborczych, tudzież urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej.

Czym jest opłata adiacencka?

Przez opłatę adiacencką należy rozumieć opłatę, ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, albo opłatę ustaloną w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.

Gminy zlikwidują nielegalne wysypiska śmieci?

Rada Ministrów zaakceptowała projekt propozycji, dzięki którym gminy staną się odpowiedzialne za odpady komunalne. Ma to pomóc w zlikwidowaniu nielegalnych wysypisk śmieci.

Jakie są koszty rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym?

Rejestracja znaku towarowego może być dokonana na rzecz przedsiębiorstwa i tylko dla towarów będących przedmiotem jego działalności gospodarczej. Rejestrując znak towarowy przedsiębiorca może wybierać pomiędzy procedurą krajową, regionalną (europejską) i międzynarodową.

Co wchodzi w skład opłat z tytułu umowy najmu

Strony na podstawie umowy najmu powinni ustalić czynsz oraz wysokość lub zasady obliczania opłat, jakie będzie ponosił najemca. Najemca musi liczyć się z tym, że czynsz obejmuje jedynie prawo do korzystania z lokalu wynajmującego – bez opłat za media, sprzątanie części wspólnej obiektu lub inne usługi związane z korzystaniem z lokalu, przy czym opłaty te zostaną policzone osobno.

Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach

Pełnomocnictwo do głosowania może być udzielone jedynie przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Nie każdy jednak może zagłosować za pośrednictwem pełnomocnika.

Leki refundowane – co warto wiedzieć o zmianach

Nowa lista leków refundowanych wprowadza pewne zmiany. Zniknie możliwość kupienia leku za złotówkę. Cenę lekarstwa ustali nie hurtownia czy apteka a Ministerstwo Zdrowia.

Kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa?

Udzielenie pełnomocnictwa w niektórych sytuacjach wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej. Jej nieuiszczenie stanowi wykroczenie skarbowe. Opłata skarbowa nie jest wymagana, jeżeli pełnomocnikiem jest członek rodziny.

Wyjazd do sanatorium z KRUS – opłaty

Kuracjusz nie płaci za leczenie, zakwaterowanie, wyżywienie ani za przejazd do zakładu rehabilitacji leczniczej. Całkowite koszty rehabilitacji ponosi KRUS.

Kto ponosi koszty pobytu w domach pomocy społecznej

Domy pomocy społecznej (DPS-y) zajmują się pomocą osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Decydując się na umieszczenie osoby najbliższej w takiej instytucji należy pamiętać, że jest to odpłatne. Koszty utrzymania ponosi mieszkaniec domu, jego rodzina i gmina.

Czym jest ubezpieczenie zapłaty długu celnego?

Gwarancja ubezpieczeniowa zapłaty długu celnego jest jednym z dopuszczalnych zabezpieczeń należności celnych. Gwarancja jest przeznaczona dla podmiotów gospodarczych.

Czym jest prokura oddziałowa?

Podmioty prawa mogą występować w obrocie samodzielnie albo przez pełnomocników. W przypadku spółek prawa handlowego reprezentować je mogą wspólnicy, członkowie zarządu, dyrektorzy. Szczególnym jednak typem pełnomocnictwa w przypadku przedsiębiorców jest prokura. Powstaje ona przez oświadczenie woli przedsiębiorcy. Powinno mieć ono formę pisemną pod rygorem nieważności.

Głosowanie przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika to możliwość przewidziana w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy. Głosować przez pełnomocnika może ten wyborca, który nie ma możliwości dotarcia do lokalu wyborczego bądź ukończył 75 rok życia. Jak udzielić pełnomocnictwa? Kto może głosować przez pełnomocnika? Kto może wziąć udział w wyborach jako pełnomocnik?

Czy podmiot niebędący sprzedawcą może wystawiać faktury VAT na podstawie pełnomocnictwa

Nie ma prawnych przeszkód, by zlecić odrębnemu podmiotowi fakturowanie własnej sprzedaży.

Jakie opłaty ponoszą rodzice przedszkolaka

W związku z potrzebą doprecyzowania przepisów dotyczących zakresu świadczeń udzielanych przez przedszkola, za które mogą być pobierane opłaty, 1 września 2010 r. wejdą w życie przepisy, które określą kiedy i za co samorządy mogą pobierać takie opłaty. Niestety proponowane zmiany odbiją się przede wszystkim na kieszeni rodziców.

Kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu cywilnym?

Mocodawcy może się wydawać mało istotne czy osoba występująca w jego imieniu przed sądem cywilnym posiada do tego odpowiednie uprawnienia. Co prawda nie zawsze pełnomocnikiem musi być adwokat czy radca prawny, jednak to w pozostałych przypadkach istnieje największe ryzyko niewłaściwego umocowania strony, które grozi nieważnością postępowania.

Czy przedszkola mogą pobierać opłaty za zajęcia

Gminy będą mogły pobierać opłaty za przebywanie dzieci w przedszkolach publicznych. Takie uprawnienie wynika z nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która wchodzi w życie 1 września 2010 r.

Pełnomocnik w postępowaniu podatkowym

Jednym z przysługujących podatnikowi uprawnień w postępowaniu podatkowym jest możliwość ustanowienia pełnomocnika. Uprawnienie takie zostało sformułowane w art. 136 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.

Jak złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy?

Złożenie wniosku kredytowego jest pierwszym, konkretnym krokiem w celu uzyskania kredytu na zakup mieszkania. Wniosek kredytowy można złożyć do kilku banków, zarówno osobiście, jak i przez internet.

Jakie są zasady udzielania pełnomocnictw przez wspólników spółek osobowych?

Wspólnicy spółek osobowych nie muszą wykonywać wszystkich czynności osobiście- część z nich mogą przekazać pełnomocnikom. Muszą jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Opłata miejscowa i uzdrowiskowa

W miejscowościach, które posiadają szczególne właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe pobierana jest opłata klimatyczna lub uzdrowiskowa. Do jej uiszczenia zobowiązani są m.in. kuracjusze przebywający w sanatorium.

Rekrutacja i opłaty w przedszkolu - co warto wiedzieć

Gminy mają obowiązek przyjęcia do przedszkola dzieci odbywające obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne. Rodzice mogą ponosić opłaty za posiłki. Zapłacą też za pobyt dziecka w przedszkolu trwający dłużej niż pięć godzin.

Jak poprawnie udzielić pełnomocnictwa?

Nie zawsze mamy możliwość dokonania danej czynności osobiście. Niekiedy konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa. Jak zrobić to poprawnie?

Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu

Gminy będą mogły pobierać opłaty za od rodziców, jeżeli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż pięć godzin.

Obniżenie opłat klimatycznych

Stawki opłaty miejscowej i uzdrowiskowej zostały zmniejszona dla emerytów, rencistów i uczniów.

Wzrosną podatki i opłaty lokalne

Ministerstwo Finansów poinformowało o wzroście maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych. W 2011 roku wzrosną o 2,6 proc.

Wysokość podatków i opłat gminnych w 2010

Gmina ustalając corocznie wysokość opłat lokalnych oraz podatków powinna brać pod uwagę ich maksymalną wysokość ustalaną przez Ministra Finansów. Górne granice stawek oparte są o wskaźnik wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych.

Umowa sprzedaży za pośrednictwem Internetu z osobą małoletnią - porada

Coraz częściej umowy sprzedaży zawierane są za pośrednictwem Internetu. Zdarza się, że stroną takich umów są osoby małoletnie. Na co powinny zwrócić uwagę osoby zawierające umowy sprzedaży z małoletnimi? Jakie wiążą się z tym konsekwencje prawne? Czytaj w poniższym artykule.

REKLAMA