reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia finansowe > Czym jest ubezpieczenie zapłaty długu celnego?

Czym jest ubezpieczenie zapłaty długu celnego?

Gwarancja ubezpieczeniowa zapłaty długu celnego jest jednym z dopuszczalnych zabezpieczeń należności celnych. Gwarancja jest przeznaczona dla podmiotów gospodarczych.

Dług celny to powstające z mocy prawa zobowiązanie do uiszczenia należności celnych przywozowych (dług celny w przywozie) lub należności celnych wywozowych (dług celny w wywozie) odnoszące się do towarów.

Gwarancja przeznaczona jest dla podmiotów gospodarczych, które prowadzą obrót towarowy z zagranicą (importerów towarów oraz podmiotów prowadzących składy celne). Zleceniodawcą gwarancji jest podmiot zajmujący się importem towarów, lub podmiot prowadzący skład celny.

Beneficjentem gwarancji jest izba celna. Przedmiotem gwarancji są zobowiązania celno - podatkowe zleceniodawcy wobec izby celnej.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia finansowe

Co to jest gwarancja ubezpieczeniowa?

Gwarancja ubezpieczeniowa to zobowiązanie się towarzystwa ubezpieczeniowego do zapłaty na rzecz osoby wskazanej jako beneficjent określonej w umowie kwoty, jeśli wnioskodawca nie wywiąże się z zobowiązania, którego dotyczy gwarancja. W zamian zakład ubezpieczeń pobiera składkę.

Podstawa prawna

Gwarancja ubezpieczeniowa zapłaty długu celnego jest jednym z dopuszczalnych zabezpieczeń należności celnych. Mówi o tym Ustawa z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny. Gwarancja może być również zabezpieczeniem należności podatkowych wymaganych w myśl art. 11 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.

Zobacz również serwis: Podatki

Adresaci gwarancji ubezpieczenia zapłaty długu celnego

Gwarancja przeznaczona jest dla podmiotów gospodarczych, które prowadzą obrót towarowy z zagranicą (importerów towarów oraz podmiotów prowadzących składy celne), w grę wchodzą czynności polegające na:

  • uzyskaniu odroczenia zapłaty cła i podatków granicznych,
  • przewozie do Polski towarów na czas określony (np. do przerobu),
  • dokonaniu tranzytu towarów przez polski obszar celny,
  • złożeniu towarów w składzie celnym,
  • dokonaniu odpraw celnych w głębi kraju, a nie na granicy.

Zleceniodawcą gwarancji jest podmiot zajmujący się importem towarów, lub podmiot prowadzący skład celny. Beneficjent gwarancji - izba celna.
Z kolei przedmiotem gwarancji jest zobowiązania celno –podatkowe zleceniodawcy wobec izby celnej.

Zakres odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego

Podpisując umowę z wnioskodawcą towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się do zapłaty wymaganych kwot, które wynikają z długów celnych, podatków a także innych opłat celnych w wysokości do sumy gwarancyjnej (powinna być ona równa kwocie zobowiązania celnopodatkowego), w przypadku, gdy podmiot – zleceniodawca gwarancji nie uiścił ciążących na nim zobowiązań wobec izby celnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zleceniodawcą gwarancji jest podmiot zajmujący się importem towarów, lub podmiot prowadzący skład celny.
Zleceniodawcą gwarancji jest podmiot zajmujący się importem towarów, lub podmiot prowadzący skład celny.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama