reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Jakie opłaty ponoszą rodzice przedszkolaka

Jakie opłaty ponoszą rodzice przedszkolaka

W związku z potrzebą doprecyzowania przepisów dotyczących zakresu świadczeń udzielanych przez przedszkola, za które mogą być pobierane opłaty, 1 września 2010 r. wejdą w życie przepisy, które określą kiedy i za co samorządy mogą pobierać takie opłaty. Niestety proponowane zmiany odbiją się przede wszystkim na kieszeni rodziców.

Wychowanie przedszkolne

Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku 3-6 lat. Jest ono realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.

Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji, a także budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe.

Przedszkole publiczne

Przedszkolem publicznym jest przedszkole, które prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności;

Publiczna forma wychowania przedszkolnego, zapewnia bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Zobacz równie: Rekrutacja i opłaty w przedszkolu - co warto wiedzieć

Opłaty

Opłaty za świadczenia w prowadzonych przez gminy przedszkolach publicznych ustala rada gminy. W ciągu najbliższego roku rady gmin będą mogły określić, że po piątej godzinie bezpłatnego pobytu dziecka w przedszkolu będą pobierane opłaty, np. za prowadzenie zajęć, wychowania i opieki.

Nowe przepisy nie określają jednak w jakich godzinach będą się odbywały bezpłatne zajęcia. Oznacza to, że gmina może wprowadzić zasadę, według której od 8.00 do 12.00 zajęcia są płatne, a dopiero później bezpłatne. W związku z tym rodzice będą zmuszeni pokrywać dodatkowe koszty.

Zobacz również serwis: Edukacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama