REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dla kogo zwolnienie od kosztów notarialnych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Piekarczyk - Adwokat
 Możliwe jest zwolnienie od kosztów notarialnych przy przeprowadzaniu czynności notarialnej (np. umowy darowizny).
Możliwe jest zwolnienie od kosztów notarialnych przy przeprowadzaniu czynności notarialnej (np. umowy darowizny).

REKLAMA

REKLAMA

Zapewne wielokrotnie z uwagi na wysokie wynagrodzenie notariusza i swoją ciężką sytuację materialną odkładaliście, bądź całkowicie rezygnowaliście z czynności notarialnych. Właśnie w tym celu ustawodawca wprowadził instytucję zwolnienia od ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza.

Przy spełnieniu kilku przesłanek możliwe jest przeprowadzenie czynności notarialnej (np. umowy darowizny) bez obowiązku ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza.

REKLAMA

Podstawa prawna do wystąpienia z wnioskiem o zwolnienie od ponoszenia wynagrodzenia notariusza

REKLAMA

Podstawa prawna do wystąpienia z wnioskiem w przedmiocie zwolnienia od obowiązku ponoszenia wynagrodzenia notariusza uregulowana jest w art. 6 ustawy z dnia 14 lutego 1991roku Prawo o notariacie. Zgodnie z treścią wskazanego przepisu jeżeli osoba zamierzająca dokonać czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia.

Ze stosowanym wnioskiem mogą wystąpić także osoby prawne, w tym między innymi spółki prawa handlowego, które wykażą, że nie dysponują dostatecznymi środkami na ponoszenie wynagrodzenia żądanego przez notariusza.

Kto i kiedy może wystąpić z wnioskiem o zwolnienie od obowiązku ponoszenia wynagrodzenia notariusza?

Występując ze stosownym wnioskiem właściwy miejscowo sąd bada czy w ogóle zachodzi podstawa do przeprowadzenia czynności notarialnej, a także czy sytuacja finansowa wnioskodawcy legitymuje go do przeprowadzenia czynności notarialnej bez obowiązku uiszczenia wynagrodzenia notariusza.

REKLAMA

We wniosku o zwolnienie z obowiązku ponoszenia wynagrodzenia notariusza należy precyzyjnie wskazać jaka czynność notarialna ma zostać przeprowadzona u notariusza. Należy uzasadnić potrzebę przeprowadzenia czynności notarialnej i załączyć do wniosku stosowne dokumenty potwierdzające twierdzenia zamieszczone we wniosku o zwolnienie z obowiązku ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z paragrafem 5 artykułu 6 ustawy z dnia 14 lutego 1991roku Prawo o notariacie sąd rozpoznając wniosek o zwolnienie od obowiązku ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza stosuje przepisy o zwolnieniu z kosztów sądowych uregulowane w ustawie z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst pierwotny: Dz. U. 2005 r. Nr 167 poz. 1398). Na podstawie art. 100 ust. 2 i art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych sąd może zwolnić osobę zainteresowaną w całości lub w części od obowiązku ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza.

Należy pamiętać, że do wniosku o zwolnienie od kosztów, na podstawie art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, należy dołączyć oświadczenie, z którego będzie wynikać, iż osoba ubiegająca się o zwolnienie nie jest w stanie ponieść kosztów, a więc wynagrodzenia notariusza, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Przedmiotowe oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru. Wzór oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym stanowi załącznik rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie określenia wzoru oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz. U. 2006 r. Nr 27 poz. 200).

Zobacz również serwis: Notariusz

Zatem z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku zapłaty wynagrodzenia notariusza może wystąpić osoba, która nie jest w stanie ponieść tych kosztów. Zatem w ramach prowadzonego postępowania sądowego sąd będzie badał sytuację materialną osoby ubiegającej się o przedmiotowe zwolnienie. Dokonując oceny aktualnej sytuacji finansowej osoby występującej ze stosownym wnioskiem sąd będzie skupiał się na okolicznościach wskazanych w samym wniosku, jak na faktach, które będą przedstawione w oświadczeniu obejmującym szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Jeżeli sąd stwierdzi, iż osoba ubiegająca się o zwolnienie znajduję się w takiej sytuacji finansowej, która uniemożliwia jej zapłatę wynagrodzenia notariusza, wówczas wyda postanowienie w przedmiocie zwolnienia w całości lub części od obowiązku ponoszenia tych kosztów.

Do którego sądu należy skierować wniosek?

Wniosek należy skierować do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

Jeżeli osoba zainteresowania zwolnieniem jej z obowiązku ponoszenia wynagrodzenia notariusza zamieszkuje w miejscowości Ozimek (województwo opolskie) wówczas właściwym do rozpoznania niniejszego wniosku jest Sąd Rejonowy w Opolu.

Zatem właściwym miejscowo sądem jest sąd położony w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej, względnie sąd, w którego okręgu osoba ma miejsce zamieszkania.

W razie ewentualnych wątpliwości w zakresie ustalenia, który z sądów jest właściwy do rozpoznania wniosku zachęcam do zapoznania się z treścią Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 października 2002r. w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości. We wskazanym akcie prawnym ustawodawca precyzyjnie określił zasięg terytorialny poszczególnych sądów, czyli określił który sąd jest właściwy dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej wystąpieniem z wnioskiem o zwolnienie jej z obowiązku ponoszenia wynagrodzenia notariusza. 

Zobacz również: Jaka powinna być forma umowy darowizny?

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

Europa stawia na migrantów. Polska się starzeje i wyludnia – co dalej?

Rekordowa liczba ludności w Unii Europejskiej – 450,4 mln osób – to efekt rosnącej imigracji, która rekompensuje spadek urodzeń i przewagę zgonów. Europa starzeje się, a migranci łagodzą demograficzny kryzys. Polska, z ujemnym bilansem ludności, stoi dziś na rozdrożu.

Praca sezonowa 2025 r.: co, gdzie, jak i ile?

Sezonowe zatrudnienie to forma pracy, która wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi cechami, istotnymi zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Na czym polega, w jakim sektorze można znaleźć pracę sezonową, co z pracą sezonową w UE i ile można zarobić?

REKLAMA

Kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i na innych obiektach pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim

Dzieci i młodzież skorzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej jako kolonia, obóz lub jako forma w miejscu zamieszkania, m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. W związku z tym zapowiedziane są kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i innych obiektów pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim.

18 lipca pieniądze z ZUS wpłyną na konto. Dobre wieści dla tysięcy Polaków

Już 18 lipca 2025 r. na konta tysięcy emerytów trafią środki z ZUS, mimo że standardowy termin wypłat przypada na 20 lipca. Ze względu na niedzielę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesunął wypłatę świadczeń o dwa dni wcześniej. To dobra wiadomość dla wielu seniorów.

Popularne tężnie solankowe niebezpieczne dla zdrowia – groźne bakterie, grzyby, promieniowce i gronkowce wykryte w wodzie solankowej i problem braku norm czystości „leczniczej mgiełki”

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytety Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wynika, że coraz bardziej zyskujące na popularności miejskie tężnie solankowe, na których pobyt – pod względem absorbcji jodu – porównywany bywa z trzydniowym pobytem nad morzem – pozostawiają wiele do „życzenia” pod względem czystości mikrobiologicznej krążącej w nich wody solankowej oraz wytwarzającej się z niej mgiełki, która jest bezpośrednio wdychana przez użytkowników takich instalacji. Bakterie E.coli, E. faecalis i C. perfringens, to tylko niektóre z groźnych dla zdrowia patogenów wykrytych w solance jednej z miejskich tężni. Powagę problemu potęguje fakt braku odpowiednich norm prawnych.

Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści

Powstał bardzo ciekawy raport zawierający informacje dotyczące tego, że: DANE W HANDLU SĄ CORAZ MOCNIEJSZĄ „WALUTĄ”. Jak to możliwe? Okazuje się, że Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści.

REKLAMA

800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy wejdzie?

Pojawiają się kolejne głosy i wiadomości od Czytelników w sprawie tzw. dodatku emerytalnego (czy nawet przedemerytalnego) z tytułu wychowania dziecka. Miałoby to być tzw. 800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy taka regulacja wejdzie w życie? Czekamy na odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP.

Minister infrastruktury: już w 2025 r. będzie obowiązek jazdy w kasku na rowerze i hulajnodze elektrycznej przez dzieci i młodzież do lat 16

Jest uchwała w sprawie wprowadzenia ustawowego obowiązku noszenia kasku podczas jazdy m.in. rowerem i hulajnogą elektryczną przez dzieci do lat 16. Przepis ma zostać dodany do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym - poinformował 14 lipca szef MI Dariusz Klimczak.

REKLAMA