REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dla kogo zwolnienie od kosztów notarialnych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Piekarczyk - Adwokat
 Możliwe jest zwolnienie od kosztów notarialnych przy przeprowadzaniu czynności notarialnej (np. umowy darowizny).
Możliwe jest zwolnienie od kosztów notarialnych przy przeprowadzaniu czynności notarialnej (np. umowy darowizny).

REKLAMA

REKLAMA

Zapewne wielokrotnie z uwagi na wysokie wynagrodzenie notariusza i swoją ciężką sytuację materialną odkładaliście, bądź całkowicie rezygnowaliście z czynności notarialnych. Właśnie w tym celu ustawodawca wprowadził instytucję zwolnienia od ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza.

Przy spełnieniu kilku przesłanek możliwe jest przeprowadzenie czynności notarialnej (np. umowy darowizny) bez obowiązku ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza.

REKLAMA

Podstawa prawna do wystąpienia z wnioskiem o zwolnienie od ponoszenia wynagrodzenia notariusza

REKLAMA

Podstawa prawna do wystąpienia z wnioskiem w przedmiocie zwolnienia od obowiązku ponoszenia wynagrodzenia notariusza uregulowana jest w art. 6 ustawy z dnia 14 lutego 1991roku Prawo o notariacie. Zgodnie z treścią wskazanego przepisu jeżeli osoba zamierzająca dokonać czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia.

Ze stosowanym wnioskiem mogą wystąpić także osoby prawne, w tym między innymi spółki prawa handlowego, które wykażą, że nie dysponują dostatecznymi środkami na ponoszenie wynagrodzenia żądanego przez notariusza.

Kto i kiedy może wystąpić z wnioskiem o zwolnienie od obowiązku ponoszenia wynagrodzenia notariusza?

Występując ze stosownym wnioskiem właściwy miejscowo sąd bada czy w ogóle zachodzi podstawa do przeprowadzenia czynności notarialnej, a także czy sytuacja finansowa wnioskodawcy legitymuje go do przeprowadzenia czynności notarialnej bez obowiązku uiszczenia wynagrodzenia notariusza.

REKLAMA

We wniosku o zwolnienie z obowiązku ponoszenia wynagrodzenia notariusza należy precyzyjnie wskazać jaka czynność notarialna ma zostać przeprowadzona u notariusza. Należy uzasadnić potrzebę przeprowadzenia czynności notarialnej i załączyć do wniosku stosowne dokumenty potwierdzające twierdzenia zamieszczone we wniosku o zwolnienie z obowiązku ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z paragrafem 5 artykułu 6 ustawy z dnia 14 lutego 1991roku Prawo o notariacie sąd rozpoznając wniosek o zwolnienie od obowiązku ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza stosuje przepisy o zwolnieniu z kosztów sądowych uregulowane w ustawie z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst pierwotny: Dz. U. 2005 r. Nr 167 poz. 1398). Na podstawie art. 100 ust. 2 i art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych sąd może zwolnić osobę zainteresowaną w całości lub w części od obowiązku ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza.

Należy pamiętać, że do wniosku o zwolnienie od kosztów, na podstawie art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, należy dołączyć oświadczenie, z którego będzie wynikać, iż osoba ubiegająca się o zwolnienie nie jest w stanie ponieść kosztów, a więc wynagrodzenia notariusza, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Przedmiotowe oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru. Wzór oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym stanowi załącznik rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie określenia wzoru oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz. U. 2006 r. Nr 27 poz. 200).

Zobacz również serwis: Notariusz

Zatem z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku zapłaty wynagrodzenia notariusza może wystąpić osoba, która nie jest w stanie ponieść tych kosztów. Zatem w ramach prowadzonego postępowania sądowego sąd będzie badał sytuację materialną osoby ubiegającej się o przedmiotowe zwolnienie. Dokonując oceny aktualnej sytuacji finansowej osoby występującej ze stosownym wnioskiem sąd będzie skupiał się na okolicznościach wskazanych w samym wniosku, jak na faktach, które będą przedstawione w oświadczeniu obejmującym szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Jeżeli sąd stwierdzi, iż osoba ubiegająca się o zwolnienie znajduję się w takiej sytuacji finansowej, która uniemożliwia jej zapłatę wynagrodzenia notariusza, wówczas wyda postanowienie w przedmiocie zwolnienia w całości lub części od obowiązku ponoszenia tych kosztów.

Do którego sądu należy skierować wniosek?

Wniosek należy skierować do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

Jeżeli osoba zainteresowania zwolnieniem jej z obowiązku ponoszenia wynagrodzenia notariusza zamieszkuje w miejscowości Ozimek (województwo opolskie) wówczas właściwym do rozpoznania niniejszego wniosku jest Sąd Rejonowy w Opolu.

Zatem właściwym miejscowo sądem jest sąd położony w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej, względnie sąd, w którego okręgu osoba ma miejsce zamieszkania.

W razie ewentualnych wątpliwości w zakresie ustalenia, który z sądów jest właściwy do rozpoznania wniosku zachęcam do zapoznania się z treścią Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 października 2002r. w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości. We wskazanym akcie prawnym ustawodawca precyzyjnie określił zasięg terytorialny poszczególnych sądów, czyli określił który sąd jest właściwy dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej wystąpieniem z wnioskiem o zwolnienie jej z obowiązku ponoszenia wynagrodzenia notariusza. 

Zobacz również: Jaka powinna być forma umowy darowizny?

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

REKLAMA

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

REKLAMA

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

REKLAMA