reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2014 > Głosowanie przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika to możliwość przewidziana w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy. Głosować przez pełnomocnika może ten wyborca, który nie ma możliwości dotarcia do lokalu wyborczego bądź ukończył 75 rok życia. Jak udzielić pełnomocnictwa? Kto może głosować przez pełnomocnika? Kto może wziąć udział w wyborach jako pełnomocnik?

Głosowanie przez pełnomocnika - osoby uprawnione

Za pośrednictwem pełnomocnika głosować mogą enumeratywnie wskazane w ustawie osoby. Należą do nich:

  • wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcy posiadający równoznaczne orzeczenie organu rentowego;
  • osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny;
  • wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat – niezależnie od stanu zdrowia.

Zobacz również: Wybory samorządowe 2014 - termin

Kto może być pełnomocnikiem?

Zgodnie z art. 55 Kodeksu wyborczego pełnomocnikiem może zostać osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający jej pełnomocnictwa.

Pełnomocnikiem nie może być członek komisji „macierzystej” dla udzielającego pełnomocnictwa, mąż zaufania, ani żaden z kandydatów.

Co do zasady można przyjąć pełnomocnictwo tylko od jednej osoby. Pełnomocnictwa od dwóch osób można przyjąć jedynie wtedy, kiedy przynajmniej jedną z tych osób jest: wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.

Pan Marcin, po dopełnieniu niezbędnych formalności, będzie pełnomocnikiem w wyborach samorządowych 2014. Weźmie udział w głosowaniu jako pełnomocnik swojej matki - jej zstępny (która w styczniu 2014 roku ukończyła 75 rok życia) oraz sąsiada, będącego osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Pan Marcin przyjmie więc pełnomocnictwa od dwóch osób.

Pełnomocnictwo - termin udzielenia

Osoba, która chce udzielić pełnomocnictwa do głosowania musi najpóźniej w dziesiątym dniu przed wyborami (w 2014 roku najpóźniej 7 listopada) złożyć odpowiedni wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest wpisany do rejestru.

Wniosek

Wniosek składa się na urzędowym formularzu, do którego dołączyć należy:

  • pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa;
  • kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a w przypadku wyborców obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi tłumaczenie przysięgłe aktualnego dokumentu potwierdzającego uznanie za osobę niepełnosprawną, bądź udokumentowanie ukończenia 75 roku życia;
  • kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem.

Czynne prawo wyborcze - prawo wybierania

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 03.11.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych 2014./ fot. Fotlia
Głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych 2014./ fot. Fotlia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama