| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Emeryt > Kto ponosi koszty pobytu w domach pomocy społecznej

Kto ponosi koszty pobytu w domach pomocy społecznej

Domy pomocy społecznej (DPS-y) zajmują się pomocą osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Decydując się na umieszczenie osoby najbliższej w takiej instytucji należy pamiętać, że jest to odpłatne. Koszty utrzymania ponosi mieszkaniec domu, jego rodzina i gmina.

Dom pomocy społecznej

Dom pomocy społecznej świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających. Organizacja DPS oraz zakres i poziom usług przez niego świadczonych uwzględnia w szczególności wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców domu oraz stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności.

DPS-y w zależności od tego, dla kogo są przeznaczone, dzielą się na następujący typy domów dla:

1. osób w podeszłym wieku;
2. osób przewlekle somatycznie chorych;
3. osób przewlekle psychicznie chorych;
4. dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie;
5. dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie;
6. osób niepełnosprawnych fizycznie.

Koszt utrzymania w DPS-ie

Pobyt w DPS-ie jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca:
1. w domu pomocy społecznej o zasięgu gminnym - ustala wójt (burmistrz, prezydent miasta) i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku;
2. w domu pomocy społecznej o zasięgu powiatowym - ustala starosta i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku;
3. w regionalnym domu pomocy społecznej - ustala marszałek województwa i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku.

Opłaty za pobyt w DPS-ie pokrywają w kolejności:
1. mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
2. małżonek, zstępni przed wstępnymi,
3. gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej
- przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.

Zobacz również: Jakie są zasady odpłatności z leki

Wyjątek

Rodzina jest zwolniona ze współpłacenia, jeżeli jej dochody w przeliczeniu na członka rodziny są niższe niż 250 % kryterium dochodowego (877,5 zł lub 1192,5 zł) oraz w uzasadnionych przypadkach, np. długotrwałej choroby lub gdy rodzina utrzymuje się z jednego wynagrodzenia.
Ważne

Koszty utrzymania wszystkich osób, które zostały umieszczone w DPS-ie przed 2004 r. płaci budżet. Jednak dotacja wojewody i opłata mieszkańca nie wynoszą tyle, ile średni miesięczny koszt utrzymania. Oznacza to, że samorządy muszą pokryć tę różnicę same.

Średni miesięczny koszt utrzymania w tym roku wynosi 2,5 tys. zł, a dotacja wojewody 1,6 tys. zł. Warto zauważyć, że dochody mieszkańców najczęściej stanowią renty socjalne lub rodzinne, które nie są wysokie (ok. 400 zł). W związku z tym do kwoty 2,5 tys. zł brakuje jeszcze 500 zł.

Ponieważ gminy po 2004 r. przejęły na siebie część kosztów związanych z pobytem w DPS-ach, mają wyższy udział w PIT. Powiaty mogą się starać u wojewody o zwiększenie o 20 % dotacji.

Władze DPS-ów podnoszą, że należałoby wprowadzić współfinansowanie kosztów przez najbliższą rodzinę dla wszystkich podopiecznych DPS-ów. Często zdarza się bowiem, że rodziny osiągają przychody pozwalające na całkowite pokrycie kosztów.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »