REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Leki refundowane – co warto wiedzieć o zmianach

Redakcja
Po zmianach zniknie możliwość kupienia leku za złotówkę.
Po zmianach zniknie możliwość kupienia leku za złotówkę.

REKLAMA

REKLAMA

Nowa lista leków refundowanych wprowadza pewne zmiany. Zniknie możliwość kupienia leku za złotówkę. Cenę lekarstwa ustali nie hurtownia czy apteka a Ministerstwo Zdrowia.

Przyczyny zmian

Propozycja Ministerstwa Zdrowia ma – w jego ocenie - przeciwdziałać wielu nieprawidłowościom w obrocie lekami refundowanymi, takim jak:

REKLAMA

 • nieuzasadnione zwiększanie refundacji;
 • wynagradzanie pacjentów za dostarczanie recepty na lek refundowany;
 • niejednolite marże stosowane przez hurtownie wobec aptek;

a także

 • możliwość kupienia leku już za 1 grosz.

Odpłatność za leki

Minister Zdrowia określi odgórnie cenę zbytu za lek. Cena ta będzie wynikiem negocjacji z właścicielem praw do leku.

Od tej kwoty ma być ustalona sztywna marża hurtowa w wysokości 5 procent, która będzie z kolei podzielona pomiędzy wszystkich uczestników obrotu lekiem (producenta, hurtownie, apteki oraz nabywców leków).

Taki sposób uregulowania kwestii odpłatności za leki uniemożliwi udzielanie rabatów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Leki bezpłatne i płatne ryczałtowo

Zgodnie z propozycjami rządu bezpłatne będą leki i wyroby medyczne o udowodnionej skuteczności w leczeniu nowotworu złośliwego, zaburzenia psychotycznego, upośledzenia umysłowego lub zaburzenia rozwojowego, choroby zakaźnej o szczególnym zagrożeniu epidemicznym oraz lek stosowany w ramach programu lekowego.

Odpłatność ryczałtowa będzie stosowana w przypadku:

 • produktów stosowanych dłużej niż 30 dni;
 • produktów, których miesięczny koszt (przy odpłatności 30 procent) przekraczałby 5 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę;
 • leków wymagających stosowania nie dłużej niż 30 dni, których koszt przy odpłatności 50 procent przekraczałby 30 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę;
 • produktów dostępnych za odpłatnością, jeżeli ich stosowanie wymaga więcej niż 30 dni.

Pięćdziesięcioprocentowy ryczałt ma być stosowany wobec produktu refundowanego, który – zgodnie z aktualną wiedzą medyczną – wymaga stosowania nie dłużej niż 30 dni.

Nie zmienia się wysokość poziomów odpłatności za leki refundowane.

Zobacz również: Kiedy mam prawo otrzymać tańszy lek

Podział leków

Leki zostaną podzielone na kategorie dostępności refundacyjnej:

 • lek dostępny w aptekach;
 • dostępny w ramach programu lekowego;
 • dostępny jako lek stosowany w ramach chemioterapii;
 • lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego stosowany w ramach udzielania świadczeń gwarantowanych innych niż wymienione wyżej kategorie.

Nakłady finansowe na refundacje leków nie będą przekraczały kwoty 17 procent całkowitych wydatków NFZ przewidzianych na świadczenia zdrowotne.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Źródło: www.premier.gov.pl

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

Projekt rozporządzenia: Ładowanie urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Jednolite, uniwersalne gniazdo dla telefonów, laptopów, słuchawek i innych urządzeń

Większość urządzeń radiowych w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, będzie musiała być dostosowana do ładowania za pośrednictwem gniazda USB typu C. Urządzenia będą oferowane do sprzedaży w dwóch wariantach – z ładowarką lub bez ładowarki.

Opieka nad dzieckiem to dodatkowy płatny urlop. Jak wnioskować

Jednym z praw pracownika wynikającym z kodeksu pracy jest zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź, ile dni przysługuje na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować o zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem?

REKLAMA

Usługi sąsiedzkie – nowe świadczenie z pomocy społecznej

Od 1 listopada 2023 r. można korzystać z nowej formy świadczenia pomocy społecznej jaką są usługi sąsiedzkie. Według danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w 2024 r. 773 gminy zgłosiły chęć ich rozwijania.

7 ważnych świadczeń dla samotnych rodziców w 2024 r. Ile wynoszą i jak się ubiegać?

Samotni rodzice mogą ubiegać się o szereg świadczeń. Z niektórych mogą korzystać wszyscy rodzice, inne zaś są dedykowane jedynie tym samotnym. Wybraliśmy kilka najistotniejszych. Ile wynoszę w 2024 r.? Jak można się o nie ubiegać? Czy samotni rodzice będą mogli skorzystać również z tzw. babciowego? Oto przydatne zestawienie!

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września, jednak aby mieć szansę na przyznanie pomocy, trzeba spełnić szereg warunków. Nie tylko podczas rekrutacji, ale i w czasie studiów.

1 października 2024 r. rusza program Aktywny rodzic. Opiekunom dzieci będą przysługiwać świadczenia od 400 zł do 1900 zł

Od 1 października 2024 r. opiekunowie dzieci w wieku do 3 lat będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia z programu „Aktywny rodzic”. W zależności od świadczenia opiekunowie będą mogli otrzymać od 400 zł do 1900 zł miesięcznie.

REKLAMA

1000 zł miesięcznie dla maturzystów. To stypendium pomostowe. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może dostać?

1000 zł miesięcznie dla tegorocznych maturzystów. Tak działa stypendium pomostowe. Oprócz comiesięcznej wypłaty można też skorzystać z oferty rozwojowej i zagranicznych staży. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może aplikować?

System kaucyjny coraz bliżej. Za jakie opakowania zwrot kaucji? Ile za jedną sztukę?

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny w Polsce ruszy od stycznia 2025 r. Zostały już sprecyzowane rodzaje opakowań objęte systemem, do których będzie doliczana kaucja. Jest także znana wysokość kaucji za jedną sztukę zwracanego opakowania. Opakowania te będą odpowiednio oznakowane.

REKLAMA