reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Co wchodzi w skład opłat z tytułu umowy najmu

Co wchodzi w skład opłat z tytułu umowy najmu

Strony na podstawie umowy najmu powinni ustalić czynsz oraz wysokość lub zasady obliczania opłat, jakie będzie ponosił najemca. Najemca musi liczyć się z tym, że czynsz obejmuje jedynie prawo do korzystania z lokalu wynajmującego – bez opłat za media, sprzątanie części wspólnej obiektu lub inne usługi związane z korzystaniem z lokalu, przy czym opłaty te zostaną policzone osobno.

Jest to istotna kwestia, która powinna być wyjaśniona na początku zawierania umowy, ponieważ może powstać konflikt, w sytuacji gdy najemca liczył na to, że określone opłaty są już wliczone w wysokość czyszu, albo nie liczył się on z obowiązkiem poniesienia opłat za określone usługi, np. ochrona, wspólna reklama, sprzątanie części wspólnych.

Jeżeli umowa nie przewidziała obowiązku poniesienia powyżej wskazanych kosztów, najemca będzie zobowiązany jedynie do ponoszenia opłat związanych z eksploatacją lokalu, a nie będzie zobowiązany do ponoszenia kosztów dodatkowych usług.

Zobacz również: Czynsz - co podstawę jego wysokości?

Opłaty można podzielić na dwie kategorie: opłaty za korzystanie z lokalu oraz opłaty związane z dodatkowymi usługami. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, czynsz obejmuje tylko opłaty eksploatacyjne. Oznacza to, że najemca jest mimo wszystko zobowiązany do pokrycia, ale tylko w granicach standardowych opłat eksploatacyjnych lokalu, czyli: gaz, woda, energia elektryczna, wywóz śmieci i ścieków.

Do usług dodatkowych, niezwiązanych permanentnie z najmem lokalu można zaliczyć, np. wspólną reklamę w centrum handlowym. W tym przypadku dopiero na podstawie umowy najemca może być zobowiązany do płacenia np. udziału w całkowitych kosztach umieszczania na budynku reklam wszystkich najemców.

Czynności tj. sprzątanie części wspólnych czy też ochrona – stanowią usługi dodatkowe, niezwiązane są one bezpośrednio z korzystaniem lokalu. Z tego też powodu obowiązek zapłaty za nie powinien być oddzielnie ustalony.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Najemca powinien zwrócić uwagę na to, czy koszty energii elektrycznej wody i innych mediów są obliczane ryczałtowo według powierzchni zajmowanego lokalu, czy też rozliczone według liczników. W pierwszym wypadku najemca naraża się na negatywne skutki uśredniania kosztów. Oznacza to, że możliwa jest sytuacja, w której zapłaci on więcej niż korzysta. Przy okazji powinien on zastrzec w umowie prawo żądania obniżenia lub zawieszenia opłat za zużywaną energię, wodę, w razie gdyby zaprzestał korzystania z lokalu.

Najemca nie będzie mógł jednak skierować tego żądania wobec wynajmującego, co do kosztów dotyczących utrzymania części wspólnych, gdyż o ile koszty energii czy wody – wskutek nieużywania lokalu – zmniejszą się, o tyle opłaty np. za sprzątanie czy ochronę są stałe, bez względu na to, czy lokal jest faktycznie wykorzystywany czy nie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama