REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co wchodzi w skład opłat z tytułu umowy najmu

Opłaty można podzielić na dwie kategorie: opłaty za korzystanie z lokalu oraz opłaty związane z dodatkowymi usługami.
Opłaty można podzielić na dwie kategorie: opłaty za korzystanie z lokalu oraz opłaty związane z dodatkowymi usługami.

REKLAMA

REKLAMA

Strony na podstawie umowy najmu powinni ustalić czynsz oraz wysokość lub zasady obliczania opłat, jakie będzie ponosił najemca. Najemca musi liczyć się z tym, że czynsz obejmuje jedynie prawo do korzystania z lokalu wynajmującego – bez opłat za media, sprzątanie części wspólnej obiektu lub inne usługi związane z korzystaniem z lokalu, przy czym opłaty te zostaną policzone osobno.

Co się składa na opłaty?

REKLAMA

Jest to istotna kwestia, która powinna być wyjaśniona na początku zawierania umowy, ponieważ może powstać konflikt, w sytuacji gdy najemca liczył na to, że określone opłaty są już wliczone w wysokość czyszu, albo nie liczył się on z obowiązkiem poniesienia opłat za określone usługi, np. ochrona, wspólna reklama, sprzątanie części wspólnych.

Jeżeli umowa nie przewidziała obowiązku poniesienia powyżej wskazanych kosztów, najemca będzie zobowiązany jedynie do ponoszenia opłat związanych z eksploatacją lokalu, a nie będzie zobowiązany do ponoszenia kosztów dodatkowych usług.

Zobacz również: Czynsz - co podstawę jego wysokości?

W jaki sposób dzielimy opłaty?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłaty można podzielić na dwie kategorie: opłaty za korzystanie z lokalu oraz opłaty związane z dodatkowymi usługami. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, czynsz obejmuje tylko opłaty eksploatacyjne. Oznacza to, że najemca jest mimo wszystko zobowiązany do pokrycia, ale tylko w granicach standardowych opłat eksploatacyjnych lokalu, czyli: gaz, woda, energia elektryczna, wywóz śmieci i ścieków.

Co wchodzić w skład usług dodatkowych?

REKLAMA

Do usług dodatkowych, niezwiązanych permanentnie z najmem lokalu można zaliczyć, np. wspólną reklamę w centrum handlowym. W tym przypadku dopiero na podstawie umowy najemca może być zobowiązany do płacenia np. udziału w całkowitych kosztach umieszczania na budynku reklam wszystkich najemców.

Czynności tj. sprzątanie części wspólnych czy też ochrona – stanowią usługi dodatkowe, niezwiązane są one bezpośrednio z korzystaniem lokalu. Z tego też powodu obowiązek zapłaty za nie powinien być oddzielnie ustalony.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Na co szczególnie powinien zwrócić uwagę najemca?

Najemca powinien zwrócić uwagę na to, czy koszty energii elektrycznej wody i innych mediów są obliczane ryczałtowo według powierzchni zajmowanego lokalu, czy też rozliczone według liczników. W pierwszym wypadku najemca naraża się na negatywne skutki uśredniania kosztów. Oznacza to, że możliwa jest sytuacja, w której zapłaci on więcej niż korzysta. Przy okazji powinien on zastrzec w umowie prawo żądania obniżenia lub zawieszenia opłat za zużywaną energię, wodę, w razie gdyby zaprzestał korzystania z lokalu.

Najemca nie będzie mógł jednak skierować tego żądania wobec wynajmującego, co do kosztów dotyczących utrzymania części wspólnych, gdyż o ile koszty energii czy wody – wskutek nieużywania lokalu – zmniejszą się, o tyle opłaty np. za sprzątanie czy ochronę są stałe, bez względu na to, czy lokal jest faktycznie wykorzystywany czy nie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA