reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Jak poprawnie udzielić pełnomocnictwa?

Jak poprawnie udzielić pełnomocnictwa?

Nie zawsze mamy możliwość dokonania danej czynności osobiście. Niekiedy konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa. Jak zrobić to poprawnie?

Kiedy małżonek będzie pełnomocnikiem? 

Pełnomocnictwo jest upoważnieniem określonej osoby do dokonania czynności w naszym imieniu. Prawo polskie wyróżnia przedstawicielstwo ustawowe oraz pełnomocnictwo. Przedstawicielstwo ustawowe jak nazwa wskazuje wynika z ustawy. Chodzi tu przede wszystkim o reprezentację małoletnich dzieci przez rodziców bądź opiekunów. Warto pamiętać, że przedstawicielem ustawowy będzie również małżonek. Jeżeli wystąpi przemijająca przeszkoda, która dotyczy jednego z małżonków, np. wyjazd, choroba, drugi z może działać w jego imieniu w sprawach zwykłego zarządu. Warunkiem dodatkowym jest by małżonkowie pozostawali we wspólnym pożyciu i brak sprzeciwu małżonka, którego dotyczy przeszkoda. W szczególności małżonek może odbierać wynagrodzenie i inne należności.

POBIERZ WZORY: Pełnomocnictwo

Jak skutecznie ustanowić pełnomocnika?

Pełnomocnictwo nie jest umową między pełnomocnikiem a mocodawcą, a jednostronnym oświadczeniem woli tego drugiego. Oznacza to, że samo udzielenie pełnomocnictwa nie zobowiązuje pełnomocnika do działania, tylko upoważnia go do tego. Pełnomocnik nie ma więc obowiązku działać w imieniu mocodawcy, może, ale nie musi. Taki obowiązek może oczywiście wynikać z innych umów, np o dzieło. Generalnie forma pełnomocnictwa zależy od charakteru czynności, do dokonania której zostało udzielone. Na przykład, jeżeli chcemy by pełnomocnik zawarł w naszym imieniu umowę w formie pisemnej, to pełnomocnictwo też powinno być udzielone w formie pisemnej. Szczególnym rygorem obwarowane jest pełnomocnictwo ogólne – umocowujące do dokonywania czynności zwykłego zarządu. Aby było ono skuteczne musi być udzielone w formie pisemnej. Natomiast upoważnienie do sprzedaży bądź kupna nieruchomości powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego. 

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca co najmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Warto wiedzieć, że fakt iż pełnomocnik jest ograniczony w zdolności do czynności prawnych nie wpływa na ważność czynności. Brana jest pod uwagę tylko zdolność mocodawcy

Do dokonania jakich czynności nie można ustanowić pełnomocnika?

Ze względu na szczególnie osobisty charakter niektóre czynności nie mogę być dokonane przez pełnomocnika. Chodzi tu w szczególności o sporządzenie testamentu czy uznanie dziecka. Można jednak zawrzeć związek małżeński za pośrednictwem pełnomocnika.Aby było to możliwe sąd musi wyrazić zgodę, biorąc pod uwagę szczególne okoliczności sprawy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama