REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak poprawnie udzielić pełnomocnictwa?

Jak udzielić pełnomocnictwa?
Jak udzielić pełnomocnictwa?

REKLAMA

REKLAMA

Nie zawsze mamy możliwość dokonania danej czynności osobiście. Niekiedy konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa. Jak zrobić to poprawnie?

Kiedy małżonek będzie pełnomocnikiem? 

Pełnomocnictwo jest upoważnieniem określonej osoby do dokonania czynności w naszym imieniu. Prawo polskie wyróżnia przedstawicielstwo ustawowe oraz pełnomocnictwo. Przedstawicielstwo ustawowe jak nazwa wskazuje wynika z ustawy. Chodzi tu przede wszystkim o reprezentację małoletnich dzieci przez rodziców bądź opiekunów. Warto pamiętać, że przedstawicielem ustawowy będzie również małżonek. Jeżeli wystąpi przemijająca przeszkoda, która dotyczy jednego z małżonków, np. wyjazd, choroba, drugi z może działać w jego imieniu w sprawach zwykłego zarządu. Warunkiem dodatkowym jest by małżonkowie pozostawali we wspólnym pożyciu i brak sprzeciwu małżonka, którego dotyczy przeszkoda. W szczególności małżonek może odbierać wynagrodzenie i inne należności.

REKLAMA

POBIERZ WZORY: Pełnomocnictwo

Jak skutecznie ustanowić pełnomocnika?

Pełnomocnictwo nie jest umową między pełnomocnikiem a mocodawcą, a jednostronnym oświadczeniem woli tego drugiego. Oznacza to, że samo udzielenie pełnomocnictwa nie zobowiązuje pełnomocnika do działania, tylko upoważnia go do tego. Pełnomocnik nie ma więc obowiązku działać w imieniu mocodawcy, może, ale nie musi. Taki obowiązek może oczywiście wynikać z innych umów, np o dzieło. Generalnie forma pełnomocnictwa zależy od charakteru czynności, do dokonania której zostało udzielone. Na przykład, jeżeli chcemy by pełnomocnik zawarł w naszym imieniu umowę w formie pisemnej, to pełnomocnictwo też powinno być udzielone w formie pisemnej. Szczególnym rygorem obwarowane jest pełnomocnictwo ogólne – umocowujące do dokonywania czynności zwykłego zarządu. Aby było ono skuteczne musi być udzielone w formie pisemnej. Natomiast upoważnienie do sprzedaży bądź kupna nieruchomości powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego. 

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca co najmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Warto wiedzieć, że fakt iż pełnomocnik jest ograniczony w zdolności do czynności prawnych nie wpływa na ważność czynności. Brana jest pod uwagę tylko zdolność mocodawcy

Do dokonania jakich czynności nie można ustanowić pełnomocnika?

Ze względu na szczególnie osobisty charakter niektóre czynności nie mogę być dokonane przez pełnomocnika. Chodzi tu w szczególności o sporządzenie testamentu czy uznanie dziecka. Można jednak zawrzeć związek małżeński za pośrednictwem pełnomocnika.Aby było to możliwe sąd musi wyrazić zgodę, biorąc pod uwagę szczególne okoliczności sprawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA