Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pełnomocnik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pełnomocnik.
Wybory 2020: wniosek w sprawie głosowania przez pełnomocnika do 19 czerwca
Aktualizacja: 19.06.2020
Wniosek w sprawie głosowania przez pełnomocnika w wyborach prezydenckich można złożyć do piątku 19 czerwca 2020 r. Przez pełnomocnika nie mogą głosować wyborcy, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego. »
Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika - warunki, forma, właściwe przepisy
Aktualizacja: 08.04.2020
Kodeks rodzinny i opiekuńczy umożliwia zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika. Jakie warunki muszą zostać spełnione? Kto może zostać pełnomocnikiem? W jakiej formie udzielić pełnomocnictwa? Prezentujemy najważniejsze zasady dotyczące ślubu przez pełnomocnika. »
Prawa seniora w sądzie i urzędzie
Aktualizacja: 24.10.2019
Często zdarza się, iż osoby starsze mają trudności w załatwieniu spraw w sądach czy urzędach. Problemy te mogą wynikać z niepełnosprawności, nieznajomości obowiązujących przepisów czy nieumiejętności posługiwania się nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Przepisy prawa przewidują jednak wiele ułatwień dla seniorów. »
Rozmowa więźnia ze swoim reprezentantem niebędącym adwokatem ani radcą prawnym - ETPC
Aktualizacja: 07.06.2019
Zgodnie z Kodeksem karnym rozmowa więźnia ze swoim reprezentantem, obrońcą lub pełnomocnikiem będącym adwokatem lub radcą prawnym, odbywa się poufnie. Czy kontroli służby więziennej nie podlegają także kontakty z przedstawicielem reprezentującym osadzonego przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (ETPC), który nie należy do samorządu prawniczego? »
Wybory samorządowe 2018: zasady głosowania
Aktualizacja: 11.10.2018
Zasady głosowania w wyborach samorządowych w 2018 r. określa Kodeks wyborczy. Kto może głosować? Jak oddać swój głos, aby był ważny? »
Jak głosować w wyborach samorządowych w 2018 r.?
Aktualizacja: 27.08.2018
Kto może głosować w wyborach samorządowych, które odbędą się w październiku 2018 r.? Jak głosować przez pełnomocnika? Czy można oddać swój głos, będą za granicą? »
Pełnomocnictwo do rachunku bankowego 2017/2018
Aktualizacja: 08.09.2017
Posiadając konto bankowe, możesz upoważnić inną osobę do dokonywania dyspozycji czy pobierania zgromadzonych na nim środków. Istotą jest zawarcie oświadczenia, które określi zakres pełnomocnictwa, w tym m.in. czas i rodzaj dokonywanych czynności prawnych. To także furtka dla zabezpieczenia swoich finansów na wypadek śmierci - na zasadach określonych w przepisach. Warto czasem dać umocowanie krewnemu, by sprawował pieczę nad stanem rachunku. »
Pełnomocnictwo do dokonywania czynności w postępowaniu cywilnym
Aktualizacja: 31.08.2017
Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Pełnomocnik jest obowiązany przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub uwierzytelniony odpis pełnomocnictwa. W toku sprawy pełnomocnictwo może być udzielone ustnie na posiedzeniu sądu przez oświadczenie złożone przez stronę i wciągnięte do protokołu. »
Pełnomocnictwo - wszystko co musisz wiedzieć
Aktualizacja: 31.08.2017
Każda czynność prawna, w tym zaciągnięcie zobowiązania lub rozporządzenie prawem, może być dokonana osobiście albo przez pełnomocnika. Pełnomocnik zawsze działa w imieniu i na rzecz mocodawcy i czynności prawne dokonane przez pełnomocnika w granicach umocowania pociągają za sobą skutki prawne bezpośrednio dla mocodawcy. »
Prokura dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą
Aktualizacja: 08.08.2017
W ramach przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów projektu ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej znalazły się również rozwiązania dotyczące możliwości ustanowienia prokurenta przez przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Twórcy wskazują, że wprowadzenie zmian w tym zakresie było od wielu lat postulowane nie tylko przez świat nauki prawa (spotykane są głosy powołujące się na względy celowościowe i ratio legis art. 109(1) § 1 k.c. oraz wykładnię historyczną), ale także przez samych przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, według których możliwość skorzystania z tej instytucji znacząco ułatwiłaby im prowadzenie działalności gospodarczej. »
Ostatni dzień na złożenie wniosku o głosowanie przez pełnomocnika
Aktualizacja: 07.11.2014
7 listopada 2014 roku to ostatni dzień na złożenie wniosku o głosowanie przez pełnomocnika. Jednym z ułatwień dla osób niepełnosprawnych i starszych jest głosowanie przez pełnomocnika. »
Pełnomocnictwo w postępowaniu karnym – zmiany
Aktualizacja: 23.07.2013
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pełnomocnikiem w postępowaniu karnym oraz w sprawach o wykroczenia może być wyłączenia adwokat lub radca prawny. Projekt zmiany kodeksów przewiduje dopuszczenie ustanowienia pełnomocnikiem również osoby najbliższej. »
Kto i kiedy może być pełnomocnikiem procesowym?
Aktualizacja: 29.11.2012
Pełnomocnik procesowy jest uprawniony do występowania przed sądem za stronę, którą reprezentuje. Może on podejmować rozmaite czynności takie jak zawarcie ugody, czy zrzeczenie się roszczenia. Kto może być pełnomocnikiem procesowym? »
Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym
Aktualizacja: 05.01.2012
W postępowaniu administracyjnym strona może działać sama (osobiście) bądź przez pełnomocnika. Działanie strony za pośrednictwem pełnomocnika należy do jej praw, i może zostać wyłączone jedynie, gdy czynność musi być dokonana wyłącznie przez stronę. Czym charakteryzuje się pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym? »
Pełnomocnik rządu ds. deregulacji gospodarki
Aktualizacja: 05.04.2013
Rada Ministrów powołała specjalnego pełnomocnika, którego będzie wykonywał zadania w przedmiocie deregulacji obrotu gospodarczego. »
Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »