REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy trafią przez to pod lupę skarbówki. Fiskus sprawdzi każdą firmę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
urząd skarbowy, podatki, postępowanie podatkowe
urząd skarbowy, podatki, postępowanie podatkowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z jednej strony mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej poprzez prostszy i szybszy dostęp do dokumentów finansowo-podatkowych, z drugiej, przyspieszą wykrywanie prób wyłudzenia podatku, co służy zmniejszeniu luki VAT. Takie zadanie mają spełnić e-faktury. Na razie korzystanie z takiego rozwiązania jest dobrowolne. W przyszłym roku obowiązek obejmie wszystkich przedsiębiorców.

rozwiń >

Co jest największą zmorą przedsiębiorców? Kontrole skarbówki. Już niedługo wszystkie firmy, trafią pod lupę urzędników. Powód? Ruszy obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur ( KSeF). Ale są i dobre strony tego rozwiązania. To ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej poprzez prostszy i szybszy dostęp do dokumentów finansowo-podatkowych.

REKLAMA

Tak jest teraz, a tak będzie potem

Obecnie przedsiębiorca wystawia fakturę i przekazuje ją kontrahentowi w umówionej formie. Faktury należy archiwizować, na przykład na wypadek kontroli. Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur spowoduje, że schemat ten zostanie zmieniony. Przedsiębiorca wystawi e-fakturę tylko za pośrednictwem urzędowego KSeF, także jego kontrahent pobierze fakturę za pomocą tego systemu.

Od kiedy elektroniczne faktury będą obowiązkowe?

Na razie e-fakturowanie w ramach Krajowego Systemu e-Faktur jest dobrowolne. Rząd zdecydował o stopniowym wprowadzeniu nowego obowiązku. Najwięksi przedsiębiorcy rozpoczną wystawianie faktur wyłącznie przez system od lutego 2026 roku, a od kwietnia obowiązek ten obejmie wszystkie firmy. Wyjątek przewidziano dla najmniejszych przedsiębiorców. Mikrofirmy, których miesięczna sprzedaż nie przekracza 10 tys. zł, będą mogły wystawiać faktury poza systemem aż do końca przyszłego roku.

Drobni przedsiębiorcy zyskają na czasie

REKLAMA

To dobra wiadomość dla drobnych przedsiębiorców, którzy zyskują dodatkowy czas na dostosowanie się do nadchodzących zmian – uważa Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt. - Trzeba jednak jasno powiedzieć: nawet jeśli nie będą jeszcze wystawiać faktur przez KSeF, to i tak będą je otrzymywać od swoich kontrahentów, zwłaszcza większych firm. Oznacza to konieczność wcześniejszego przygotowania się do odbioru faktur kosztowych przez system. Część dokumentów trafi bowiem przez KSeF, a część tradycyjnie, co może utrudniać codzienną organizację pracy.

W ocenie Juszczyka to przesunięcie obowiązku stanowi rozsądny krok, który daje czas na spokojne wdrożenie rozwiązań, testy i oswojenie się z nowym systemem. - Oczywiście będzie możliwość generowania wizualizacji faktur, ale pytanie brzmi – czy np. na stacji benzynowej klient będzie musiał czekać, aż system nada numer dokumentowi? W praktyce może się okazać, że wielu przedsiębiorców zdecyduje się wcześniej, dobrowolnie korzystać z KSeF, by uniknąć chaosu w dniu wejścia obowiązku – stwierdza ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotkliwe kary za błędy

Jak pisał swojego czasu money.pl, każdy błąd związany z wprowadzaniem faktur będzie bardzo dotkliwie karany, bo skarbówka zyska zdalny wgląd w dokumenty. Tomasz Spłuszka z OpenText w rozmowie z serwisem wskazywał, że KSeF nie wie, czy kwoty na fakturach są prawidłowe. W jego opinii podobna sytuacja ma mieć miejsce z niewystawianiem faktur.

Jakie kary grożą przedsiębiorcom za błąd lub brak faktury w systemie? Mają wynosić 100 proc. wartości podatku z faktury bądź 18,7 proc. wartości całej faktury – pisze money.pl. Serwis przywoływał też czarny scenariusz ekspertów podatkowych i przedsiębiorców, którzy wskazują, że KSeF będzie “maszynką do zarabiania pieniędzy” dla Krajowej Administracji Skarbowej. Wszystkie represje mają bowiem dotknąć tych przedsiębiorstw, które faktury wystawiają.

Skarbówka przez rok będzie miłosierna

Lepsza wiadomość jest taka, że w 2026 roku nie będą jeszcze nakładane kary za niewystawienie faktury przez KSeF. Jednak jak zauważa główny doradca podatkowy InFakt, nadal niejasna pozostaje kwestia faktur dla konsumentów. W wielu branżach – zwłaszcza w handlu detalicznym i e-commerce – wciąż brakuje klarownych wytycznych oraz narzędzi pozwalających na sprawną obsługę sprzedaży B2C w nowym modelu.

Lepiej nie czekać do ostatniej chwili

REKLAMA

Niezależnie od tego Piotr Juszczyk podkreśla, że KSeF to prawdziwa rewolucja w fakturowaniu i dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili. - Przedsiębiorcy już dziś powinni rozważyć jego wdrożenie lub przynajmniej rozpocząć testowanie systemu. To pozwoli uniknąć stresu i chaosu w momencie, gdy e-fakturowanie stanie się obowiązkowe – mówi ekspert

Z badań przeprowadzonych przez inFakt pod koniec 2024 roku wynika, że jedynie 42 proc przedsiębiorców w ogóle słyszało o KSeF, a tylko 11 proc. z nich wdrożyło jakiekolwiek rozwiązania. - To jasno pokazuje, że poziom świadomości wciąż jest niski, a obowiązek korzystania z KSeF czai się tuż za rogiem – mówi Piotr Juszczyk.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedajesz na Vinted lub OLX? Sprawdź, kiedy musisz zapłacić podatek dochodowy

Coraz więcej osób sprzedaje ubrania i inne używane rzeczy przez internet – to szybki sposób na dodatkowy dochód i porządki w szafie. Niestety, niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że niektóre transakcje wiążą się z obowiązkiem podatkowym. W artykule obalamy najczęstsze mity na temat opodatkowania sprzedaży online i tłumaczymy, kiedy fiskus może upomnieć się o swoje.

Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

PFRON dofinansowanie 2025. Program Aktywny samorząd – sprawdź, co daje orzeczenie o niepełnosprawności

Masz orzeczenie o niepełnosprawności? Sprawdź, z jakich form wsparcia możesz skorzystać w 2025 roku dzięki programowi "Aktywny samorząd". PFRON – co to za instytucja i co może dofinansować? Wyjaśniamy, kto może skorzystać z pomocy, co się należy z PFRON, jak złożyć wniosek i do kiedy trwa nabór. W 2025 roku zwiększono budżet programu i uproszczono procedury – wszystkie wnioski można złożyć online w systemie SOW, bez wychodzenia z domu. W artykule tłumaczymy, co oznacza skrót PFRON, jakie są warunki i limity, a także czy PFRON zwraca za leki, okulary, lub sprzęt medyczny.

Europa stawia na migrantów. Polska się starzeje i wyludnia – co dalej?

Rekordowa liczba ludności w Unii Europejskiej – 450,4 mln osób – to efekt rosnącej imigracji, która rekompensuje spadek urodzeń i przewagę zgonów. Europa starzeje się, a migranci łagodzą demograficzny kryzys. Polska, z ujemnym bilansem ludności, stoi dziś na rozdrożu.

REKLAMA

Wiemy już co z wrześniową waloryzacją emerytur [komunikat GUS]! Czy emeryci i renciści mogą liczyć na drugą waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych we wrześniu 2025 r.?

W dniu 15 lipca 2025 r. GUS wydał komunikat w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2025 r. w stosunku do pierwszego półrocza 2024 r. Choć, biorąc pod uwagę literalne brzmienie projektowanego art. 89a ust. 1 i 5 ustawy FUS, który przewiduje dodatkową waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych - nie jest to wskaźnik za pierwsze półrocze roku 2025, w stosunku do drugiego półrocza roku 2024 i nie dotyczy on stricte wzrostu cen dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów - z dużym prawdopodobieństwem, na jego podstawie, już dzisiaj, możemy udzielić odpowiedzi na pytanie - czy we wrześniu 2025 r. będzie miała miejsce druga waloryzacja emerytur i rent.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

18 lipca pieniądze z ZUS wpłyną na konto. Dobre wieści dla tysięcy Polaków

Już 18 lipca 2025 r. na konta tysięcy emerytów trafią środki z ZUS, mimo że standardowy termin wypłat przypada na 20 lipca. Ze względu na niedzielę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesunął wypłatę świadczeń o dwa dni wcześniej. To dobra wiadomość dla wielu seniorów.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

REKLAMA

Popularne tężnie solankowe niebezpieczne dla zdrowia – groźne bakterie, grzyby, promieniowce i gronkowce wykryte w wodzie solankowej i problem braku norm czystości „leczniczej mgiełki”

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytety Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wynika, że coraz bardziej zyskujące na popularności miejskie tężnie solankowe, na których pobyt – pod względem absorbcji jodu – porównywany bywa z trzydniowym pobytem nad morzem – pozostawiają wiele do „życzenia” pod względem czystości mikrobiologicznej krążącej w nich wody solankowej oraz wytwarzającej się z niej mgiełki, która jest bezpośrednio wdychana przez użytkowników takich instalacji. Bakterie E.coli, E. faecalis i C. perfringens, to tylko niektóre z groźnych dla zdrowia patogenów wykrytych w solance jednej z miejskich tężni. Powagę problemu potęguje fakt braku odpowiednich norm prawnych.

7 kroków, by dostać orzeczenie o niepełnosprawności. Co daje w 2025 roku? Ulgi, dodatki i pomoc z ZUS

Czy codzienne funkcjonowanie sprawia Ci trudność z powodu problemów zdrowotnych? Czy szukasz wsparcia, które realnie poprawi jakość Twojego życia i otworzy drzwi do nowych możliwości? Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w Polsce to nie tylko dokument, to dostęp do szeregu udogodnień, ulg i świadczeń, które mają na celu realne wsparcie osób zmagających się z różnymi schorzeniami i ograniczeniami funkcjonalnymi. Dlatego warto wiedzieć, jak krok po kroku uzyskać orzeczenie i z jakich benefitów można skorzystać. Ten artykuł przeprowadzi Cię przez cały proces i przedstawi najważniejsze informacje dotyczące ulg, dodatków oraz pomocy dla niepełnosprawnych. Nie pozwól, aby biurokracja Cię zniechęciła, dowiedz się, jak działać skutecznie!

REKLAMA