Kategorie

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika - warunki, forma, właściwe przepisy

Możliwość zawarcia małżeństwa w Polsce, przez pełnomocnika jest oceniana z punktu widzenia przepisów krajowych./Fot. Shutterstock
Możliwość zawarcia małżeństwa w Polsce, przez pełnomocnika jest oceniana z punktu widzenia przepisów krajowych./Fot. Shutterstock
shutterstock
Kodeks rodzinny i opiekuńczy umożliwia zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika. Jakie warunki muszą zostać spełnione? Kto może zostać pełnomocnikiem? W jakiej formie udzielić pełnomocnictwa? Prezentujemy najważniejsze zasady dotyczące ślubu przez pełnomocnika.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Zgodnie z art. 6 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej jako: kro) możliwe jest zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika.

Art. 6 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

§ 1. Z ważnych powodów sąd może zezwolić, żeby oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie przewidziane w art. 1 § 2 zostało złożone przez pełnomocnika.
§ 2. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym i wymieniać osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jakie warunki muszą zostać spełnione?

Małżeństwo w omawianej formie może zostać zawarte tylko z ważnych powodów. Z całą pewnością nie jest to ostre określenie, którego ocena wymaga analizy danej sytuacji. W takich sytuacjach warto posiłkować się poglądami wyrażonymi w orzecznictwie.

Zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów Sądu Najwyższego III CZP 27/70 z dnia 08.06.70: do ważnych powodów nie można zaliczyć wyłącznie okoliczności, że jeden z przyszłych małżonków stale zamieszkuje poza granicami Polski, a dodatkowo ma trudności z przyjazdem do kraju. Zatem by móc zakwalifikować daną sytuację jako ważny powód, poza trudnościami związanymi z podróżą należy dołączyć także czynniki natury społecznej czy obyczajowej. Z całą pewnością jeśli przyjazd jednego z małżonków na ślub jest połączony z nadmiernymi kosztami i trudnościami można mówić o ważnym powodzie kwalifikowanym jako przesłanka z art. 6 kro.

Z całą pewnością instytucja zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika będzie wykorzystywana głównie przez cudzoziemców, mieszkających stale zagranicą. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać możliwość zawarcia małżeństwa w takiej formie w sytuacji, gdy nupturienci przebywają w dwóch różnych szpitalach przy jednoczesnym braku możliwości zawarcia małżeństwa.

Forma pełnomocnictwa i osoba pełnomocnika

Do zawarcia umowy przez pełnomocnika konieczne jest pełnomocnictwo:

- urzędowo poświadczone;

- zawierające dane osoby z którą ma zostać zawarte małżeństwo.

Brak jest jednak jakichkolwiek ograniczeń co do osoby pełnomocnika, co więcej pełnomocnikiem może być także osoba tej samej płci, co zawierająca małżeństwo.

Pełnomocnictwo udzielone za granicą - małżeństwo w Polsce

Możliwość zawarcia małżeństwa w Polsce, przez pełnomocnika jest oceniana z punktu widzenia przepisów krajowych. Natomiast w przypadku udzielenia pełnomocnictwa stosuje się przepisy kraju, w którym zostało udzielone. Warto jednak wiedzieć, że gdy prawo krajowe miejsca udzielenia pełnomocnictwa nie przewiduje formy urzędowej, albo gdy dokument pełnomocnictwa nie musi wymieniać małżonka, z którym ma zostać zawarty związek małżeński pełnomocnictwo powinno spełniać warunki określone przez polskie przepisy.

Pełnomocnictwo w Polsce - małżeństwo za granicą

Do zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika za granicą można udzielić pełnomocnictwa w Polsce. Wystarczająca jest forma właściwa dla prawa ojczystego stron, albo prawa polskiego.

Czy obie strony mogą zawrzeć małżeństwo przez pełnomocników?

Nie ma ku temu żadnych przeszkód. Jednak istotne jest by oboje nupturienci wskazali wyraźne powody, dla których zamierzają zawrzeć małżeństwo w takiej formie.

W jaki sposób można uzyskać urzędowe poświadczenie pełnomocnictwa?

Chcąc uzyskać urzędowe poświadczenie pełnomocnictwa, strona zamierzająca zawrzeć związek małżeński musi w trybie art. 563 Kodeksu postępowania cywilnego wystąpić do sądu z wnioskiem o zezwolenie na dokonanie tej czynności przez pełnomocnika.

Polecamy serwis: Małżeństwo

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?