REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika - warunki, forma, właściwe przepisy

Możliwość zawarcia małżeństwa w Polsce, przez pełnomocnika jest oceniana z punktu widzenia przepisów krajowych./Fot. Shutterstock
Możliwość zawarcia małżeństwa w Polsce, przez pełnomocnika jest oceniana z punktu widzenia przepisów krajowych./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks rodzinny i opiekuńczy umożliwia zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika. Jakie warunki muszą zostać spełnione? Kto może zostać pełnomocnikiem? W jakiej formie udzielić pełnomocnictwa? Prezentujemy najważniejsze zasady dotyczące ślubu przez pełnomocnika.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Zgodnie z art. 6 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej jako: kro) możliwe jest zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika.

REKLAMA

Art. 6 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

§ 1. Z ważnych powodów sąd może zezwolić, żeby oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie przewidziane w art. 1 § 2 zostało złożone przez pełnomocnika.
§ 2. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym i wymieniać osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jakie warunki muszą zostać spełnione?

REKLAMA

Małżeństwo w omawianej formie może zostać zawarte tylko z ważnych powodów. Z całą pewnością nie jest to ostre określenie, którego ocena wymaga analizy danej sytuacji. W takich sytuacjach warto posiłkować się poglądami wyrażonymi w orzecznictwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów Sądu Najwyższego III CZP 27/70 z dnia 08.06.70: do ważnych powodów nie można zaliczyć wyłącznie okoliczności, że jeden z przyszłych małżonków stale zamieszkuje poza granicami Polski, a dodatkowo ma trudności z przyjazdem do kraju. Zatem by móc zakwalifikować daną sytuację jako ważny powód, poza trudnościami związanymi z podróżą należy dołączyć także czynniki natury społecznej czy obyczajowej. Z całą pewnością jeśli przyjazd jednego z małżonków na ślub jest połączony z nadmiernymi kosztami i trudnościami można mówić o ważnym powodzie kwalifikowanym jako przesłanka z art. 6 kro.

Z całą pewnością instytucja zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika będzie wykorzystywana głównie przez cudzoziemców, mieszkających stale zagranicą. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać możliwość zawarcia małżeństwa w takiej formie w sytuacji, gdy nupturienci przebywają w dwóch różnych szpitalach przy jednoczesnym braku możliwości zawarcia małżeństwa.

Forma pełnomocnictwa i osoba pełnomocnika

Do zawarcia umowy przez pełnomocnika konieczne jest pełnomocnictwo:

- urzędowo poświadczone;

- zawierające dane osoby z którą ma zostać zawarte małżeństwo.

Brak jest jednak jakichkolwiek ograniczeń co do osoby pełnomocnika, co więcej pełnomocnikiem może być także osoba tej samej płci, co zawierająca małżeństwo.

Pełnomocnictwo udzielone za granicą - małżeństwo w Polsce

Możliwość zawarcia małżeństwa w Polsce, przez pełnomocnika jest oceniana z punktu widzenia przepisów krajowych. Natomiast w przypadku udzielenia pełnomocnictwa stosuje się przepisy kraju, w którym zostało udzielone. Warto jednak wiedzieć, że gdy prawo krajowe miejsca udzielenia pełnomocnictwa nie przewiduje formy urzędowej, albo gdy dokument pełnomocnictwa nie musi wymieniać małżonka, z którym ma zostać zawarty związek małżeński pełnomocnictwo powinno spełniać warunki określone przez polskie przepisy.

Pełnomocnictwo w Polsce - małżeństwo za granicą

Do zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika za granicą można udzielić pełnomocnictwa w Polsce. Wystarczająca jest forma właściwa dla prawa ojczystego stron, albo prawa polskiego.

Czy obie strony mogą zawrzeć małżeństwo przez pełnomocników?

Nie ma ku temu żadnych przeszkód. Jednak istotne jest by oboje nupturienci wskazali wyraźne powody, dla których zamierzają zawrzeć małżeństwo w takiej formie.

W jaki sposób można uzyskać urzędowe poświadczenie pełnomocnictwa?

Chcąc uzyskać urzędowe poświadczenie pełnomocnictwa, strona zamierzająca zawrzeć związek małżeński musi w trybie art. 563 Kodeksu postępowania cywilnego wystąpić do sądu z wnioskiem o zezwolenie na dokonanie tej czynności przez pełnomocnika.

Polecamy serwis: Małżeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA