REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa seniora w sądzie i urzędzie

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Osoby niepełnosprawne mogą ustanowić kuratora do prowadzenia swoich spraw./Fot. Shutterstock
Osoby niepełnosprawne mogą ustanowić kuratora do prowadzenia swoich spraw./Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Często zdarza się, iż osoby starsze mają trudności w załatwieniu spraw w sądach czy urzędach. Problemy te mogą wynikać z niepełnosprawności, nieznajomości obowiązujących przepisów czy nieumiejętności posługiwania się nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Przepisy prawa przewidują jednak wiele ułatwień dla seniorów.

Pełnomocnik

O pełnomocniku warto pomyśleć, jeżeli chcemy, by ktoś załatwił daną sprawę w naszym imieniu. W praktyce mogą to być różnorodne czynności na przykład załatwianie spraw emerytalno-rentowych, świadczeń z pomocy społecznej czy występowanie przed sądami.

REKLAMA

W sądzie w sprawach cywilnych pełnomocnikiem może być nie tylko adwokat lub radca prawny, ale również osoby najbliższe seniorowi tj. małżonek, rodzeństwo, dzieci, wnuki, rodzice.

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Szersze możliwości powołania pełnomocnika przewiduje procedura administracyjna, która obowiązuje, gdy załatwiamy sprawy urzędowe. Tutaj pełnomocnikiem może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnik nie musi zatem należeć do rodziny tak jak w postępowaniu cywilnym, może nim być na przykład zaufany znajomy albo ktoś z rodziny małżonka.

Osoby niepełnosprawne mogą ustanowić kuratora do prowadzenia swoich spraw. Zakres uprawnień oraz obowiązków kuratora określa sąd opiekuńczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego przesłuchanie osób dotkniętych chorobą lub kalectwem odbywa się w miejscu, gdzie przebywają, jeżeli nie mogą go opuścić.

Od 7 listopada 2019 r. będą obowiązywały nowe przepisy, zgodnie z którymi świadka, który nie może się stawić na wezwanie z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się usunąć przeszkody, przesłuchuje się w miejscu jego pobytu.

Senior w lokalu wyborczym

Istotne ułatwienia dla osób starszych oraz niepełnosprawnych przewidują przepisy Kodeksu wyborczego. Ukończenie 75. roku życia uprawnia wyborcę do głosowania przez pełnomocnika. Prawo to przysługuje również osobom niepełnosprawnym, które mogą także zdecydować się na głosowanie korespondencyjne. Należy również pamiętać, iż osoba niepełnosprawna w lokalu wyborczym może korzystać z pomocy innej osoby, nawet niepełnoletniej.

Pomoc społeczna dla seniora

Świadczenia z pomocy społecznej przyznawane są na wniosek. Przepisy ustawy o pomocy społecznej nie precyzują jednak w jakiej formie taki wniosek powinien zostać złożony. Przyjmuje się zatem, iż prawidłowo złożony wniosek może mieć nie tylko formę pisemną, ale również ustną. Senior może zatem zawnioskować o pomoc telefonicznie. Świadczenia przyznawane są po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.

Bezpłatna pomoc prawna

Nieodpłatne: pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie przysługują osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Bezpłatna pomoc prawna obejmuje m.in. sporządzenie pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Polecamy serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA