reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Edukacja seniora > Prawa seniora w sądzie i urzędzie

Prawa seniora w sądzie i urzędzie

Często zdarza się, iż osoby starsze mają trudności w załatwieniu spraw w sądach czy urzędach. Problemy te mogą wynikać z niepełnosprawności, nieznajomości obowiązujących przepisów czy nieumiejętności posługiwania się nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Przepisy prawa przewidują jednak wiele ułatwień dla seniorów.

Pełnomocnik

O pełnomocniku warto pomyśleć, jeżeli chcemy, by ktoś załatwił daną sprawę w naszym imieniu. W praktyce mogą to być różnorodne czynności na przykład załatwianie spraw emerytalno-rentowych, świadczeń z pomocy społecznej czy występowanie przed sądami.

W sądzie w sprawach cywilnych pełnomocnikiem może być nie tylko adwokat lub radca prawny, ale również osoby najbliższe seniorowi tj. małżonek, rodzeństwo, dzieci, wnuki, rodzice.

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Szersze możliwości powołania pełnomocnika przewiduje procedura administracyjna, która obowiązuje, gdy załatwiamy sprawy urzędowe. Tutaj pełnomocnikiem może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnik nie musi zatem należeć do rodziny tak jak w postępowaniu cywilnym, może nim być na przykład zaufany znajomy albo ktoś z rodziny małżonka.

Osoby niepełnosprawne mogą ustanowić kuratora do prowadzenia swoich spraw. Zakres uprawnień oraz obowiązków kuratora określa sąd opiekuńczy.

Przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego przesłuchanie osób dotkniętych chorobą lub kalectwem odbywa się w miejscu, gdzie przebywają, jeżeli nie mogą go opuścić.

Od 7 listopada 2019 r. będą obowiązywały nowe przepisy, zgodnie z którymi świadka, który nie może się stawić na wezwanie z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się usunąć przeszkody, przesłuchuje się w miejscu jego pobytu.

Senior w lokalu wyborczym

Istotne ułatwienia dla osób starszych oraz niepełnosprawnych przewidują przepisy Kodeksu wyborczego. Ukończenie 75. roku życia uprawnia wyborcę do głosowania przez pełnomocnika. Prawo to przysługuje również osobom niepełnosprawnym, które mogą także zdecydować się na głosowanie korespondencyjne. Należy również pamiętać, iż osoba niepełnosprawna w lokalu wyborczym może korzystać z pomocy innej osoby, nawet niepełnoletniej.

Pomoc społeczna dla seniora

Świadczenia z pomocy społecznej przyznawane są na wniosek. Przepisy ustawy o pomocy społecznej nie precyzują jednak w jakiej formie taki wniosek powinien zostać złożony. Przyjmuje się zatem, iż prawidłowo złożony wniosek może mieć nie tylko formę pisemną, ale również ustną. Senior może zatem zawnioskować o pomoc telefonicznie. Świadczenia przyznawane są po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.

Bezpłatna pomoc prawna

Nieodpłatne: pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie przysługują osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Bezpłatna pomoc prawna obejmuje m.in. sporządzenie pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Polecamy serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama