Termin wyborów i godziny otwarcia lokali wyborczych
Wybory samorządowe odbędą się 21 października 2018 r. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od godz. 7:00 do 21:00.
Aby zagłosować, należy mieć przy sobie dokument tożsamości. Przed przystąpieniem do głosowania przedstawimy go komisji wyborczej. Wówczas otrzymamy kartę do głosowania. W większości obwodów karta będzie miała formę płachty. W gminach liczących powyżej 20 000 mieszkańców, w dzielnicach miasta stołecznego Warszawy, a także w wyborach do rady powiatu czy sejmiku województwa karta może mieć formę książeczki, czyli trwale połączonych kartek.
reklama
reklama
Zobacz produkt: RODO dla samorządu i administracji. Wzory dokumentów z objaśnieniami
Wzory kart do głosowania zostały określone w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej:
Wzór karty do głosowania w wyborach do rad gmin w gminach liczących do 20 000 mieszkańców, jeżeli w okręgu wyborczym zarejestrowano do 15 kandydatów
Źródło: Źródło: Załącznik Nr 1 do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
Otrzymanie karty należy stwierdzić własnoręcznym podpisem w odpowiedniej rubryce spisu wyborców.
Z kartą do głosowania udajemy się do miejsca w lokalu wyborczym zapewniającego tajność głosowania. Tam w sposób niewidoczny dla innych osób możemy oddać swój głos, zapoznając się wcześniej z informacjami zawartymi na karcie.
Ważny znak „x”
Za pomocą znaku „x” oddajemy swój głos. Kodeks wyborczy określa go jako co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.
Jak głosować na radnego?
W mniejszych gminach (liczących do 20 000 mieszkańców) głosujemy na określonego kandydata, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata.
Nasz głos będzie nieważny, gdy:
- na karcie do głosowania postawimy znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub
- nie postawimy znaku „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata lub
- postawimy znak „x”w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego z listy już po wydrukowaniu kart (informacja o takim kandydacie powinna znajdować się na plakatach w lokalu wyborczym).