REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pogrzeb, Urlop okolicznościowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kościół katolicki o pochówku zmarłych. Czy kremacja i rozrzucanie prochów są zgodne z wiarą chrześcijańską?

Kościół katolicki dopuszcza kremację pod warunkiem, że nie została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską. Jeśli zmarły notorycznie żądał rozrzucenia własnych prochów w naturze, z powodów sprzecznych z wiarą, wówczas ksiądz może odmówić przeprowadzenia uroczystości pogrzebowych.

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci byłego teścia lub teściowej. Czy to możliwe?

Urlop okolicznościowy to dni wolne od pracy, które przysługują pracownikowi między innymi w przypadku śmierci członka rodziny. Czy rozwiedziony pracownik ma prawo do urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci ojca lub matki byłego małżonka? Wyjaśniamy.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Czy możliwe jest otrzymanie urlopu okolicznościowego na ślub dziecka? Na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2023 roku?

Urlop na opiekę nad zwierzęciem i pies w miejscu pracy– zmiany w KP?

Czy do kodeksu pracy zostanie wprowadzony płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym – psem lub kotem – póki co nie wiadomo. Jednak wielbiciele pupili ucieszyli się z pomysłu Fundacji Centaurus na takie uregulowania. Miłośnicy zwierzaków podkreślają konieczność opieki nad nimi, np. kiedy zwierzę przeszło operację lub zabieg czy też w nagłych sytuacjach. Czy można więc wziąć L4 na psa? Czy pies może przebywać w miejscu pracy? Czy powstaną psie przedszkola w biurach?

REKLAMA

Sejm uchwalił: 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z zasiłkiem 70% pensji i 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego

Zmiany w urlopach rodzicielskich, szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy i możliwość zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" – takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą w środę uchwalił Sejm.

Podwyżka po urlopie macierzyńskim [nowelizacja kodeksu pracy]

Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego pracownik powinien otrzymać podwyżkę, jeżeli w czasie jego nieobecności wzrosło wynagrodzenie w grupie, w której znajduje się ten pracownik.

Nowy urlop opiekuńczy, dłuższy rodzicielski, zasiłek macierzyński [nowelizacja Kodeksu pracy 2023 r.]

Dłuższy urlop rodzicielski, elastyczna organizacja pracy dla rodziców małych dzieci i nowy urlop opiekuńczy – takie m.in. rozwiązania przewiduje przygotowany przez resort rodziny projekt nowelizacji Kodeksu pracy, którym we wtorek ma zająć się rząd.

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy – dodatkowe dni wolne od pracy, który przysługują pracownikowi w przypadku wystąpienia szczególnych zdarzeń dotyczących życia prywatnego pracownika lub osób mu bliskich, takich jak ślub, narodziny dziecka, czy śmierć członków rodziny.

REKLAMA

Urlop okolicznościowy 2023

Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2023 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2023 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

W jaki sposób ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy pracownika

Pracownik skorzystał z urlopu okolicznościowego z powodu urodzenia się dziecka. Jak obliczyć wynagrodzenie za ten czas?

Czy urlop okolicznościowy przysługuje tylko na dzień ślubu? [PIP wyjaśnia]

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, czy pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego w innym dniu, niż dzień, w którym ma miejsce dana okoliczność.

Urlop okolicznościowy i płatne zwolnienia od pracy

Urlop okolicznościowy to pojęcie potoczne, ale dotyczy on zdarzeń i okoliczności, w których za czas nieobecności lub zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia czy też otrzymuje pieniężną rekompensatę, a niekiedy zyskuje nawet dodatkowe dni wolne od pracy. Jakie to są okoliczności i ile dni usprawiedliwionej nieobecności przysługuje?

Urlop okolicznościowy 2022

Urlop okolicznościowy w 2022 roku przyznaje się w przypadku wystąpienia okoliczności takich, jak: urodzenie dziecka, ślub dziecka lub własny, śmierć dziadka, babci, ojca, matki, teścia, teściowej, brata, siostry. Ile dni wolnego przysługuje?

Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

Urlop ojcowski i tacierzyński - wymiar, formalności, różnice, jak uzyskać

Urlop ojcowski i tacierzyński. Jak wynika z danych podanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, tylko do końca maja 2021 r. z urlopu ojcowskiego skorzystało ponad 70 tysięcy mężczyzn. Porównywalnie – w zeszłym roku było to 60 tysięcy uprawnionych. Tatowie coraz chętniej korzystają zatem ze swoich praw. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać urlop ojcowski oraz jakie inne możliwości przysługują mężczyznom opiekującym się dziećmi?

Urlop okolicznościowy - ślub

Urlop okolicznościowy - ślub własny i ślub dziecka (córki, syna) uprawnia do zwolnienia z pracy. Ile dni przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Jakie prawa ma ojciec?

Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

Urodzenie dziecka - 2 dni urlopu okolicznościowego tylko dla ojca

Urodzenie dziecka uprawnia do urlopu okolicznościowego. 2 dni wolne od pracy przysługują tylko ojcu dziecka. Dlaczego matka nie może skorzystać z urlopu okolicznościowego?

Urlop okolicznościowy 2021

Urlop okolicznościowy 2021 - ślub, urodzenie dziecka, śmierć bliskiej osoby. Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy? Jak złożyć wniosek? Pobierz wzór. Kiedy urlop okolicznościowy przepada?

Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje ojcu w przypadku urodzenia się martwego dziecka

Pracownik-ojciec przedstawił wraz z wnioskiem o 4 dni urlopu okolicznościowego akt urodzenia martwego dziecka. Ile dni urlopu okolicznościowego należy mu się w takiej sytuacji? Czy pracodawca powinien udzielić mu tylko 2 dni z tytułu śmierci dziecka czy 4 dni (2 dni z tytułu urodzenia dziecka oraz 2 dni z tytułu zgonu i pogrzebu dziecka)?

Urlop okolicznościowy 2020 - podstawowe informacje

Formalności dotyczące urlopu okolicznościowego. Komu należy się urlop okolicznościowy? W jakim wymiarze przysługuje urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy - czym jest, kiedy przysługuje i w jakim wymiarze?

Urlop okolicznościowy jest określeniem potocznym, gdyż tak naprawdę, stanowi on zwolnienie od pracy z uwagi na wystąpienie ściśle określonego wydarzenia w życiu pracownika. Jakie okoliczności przewidział ustawodawca i w jakim wymiarze przyznał zwolnienie od pracy?

Sposoby usprawiedliwiania nieobecności w pracy

Przyczyn usprawiedliwiających nieobecność pracownika w pracy może być wiele, m.in. urlop, oddanie krwi czy wezwanie do sądu.

Urlop okolicznościowy – pogrzeb wujka lub cioci

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w wymiarze 1 dnia bądź 2 dni w przypadku śmierci osób bliskich. Czy w celu wzięcia udziału w pogrzebie wujka lub cioci można liczyć na wolne od pracy? Jaka jest podstawa prawna?

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci lub dziadka męża/żony

Kodeks pracy nie reguluje kwestii urlopu okolicznościowego. Urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci lub dziadka przewiduje natomiast rozporządzenie. Czy można otrzymać urlop z tytułu śmierci babci lub dziadka małżonka? Ile dni urlopu okolicznościowego można otrzymać? Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy w 2018/2019

Urlop okolicznościowy to płatny urlop przyznawany pracownikowi z powodu wystąpienia rodzinnych okoliczności wskazanych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Jakie wydarzenia gwarantują przyznanie urlopu okolicznościowego? W jakim wymiarze przysługuje urlop okolicznościowy?

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy

Sposobów na usprawiedliwienie nieobecności w pracy jest kilka. Przykładowe to oddanie krwi, badania lekarskie czy wezwanie do sądu.

Termin na wykorzystanie urlopu okolicznościowego

Z przepisów prawa nie wynika jednoznacznie termin wykorzystania urlopu okolicznościowego. Należy zatem pamiętać, że podstawową zasadą skorzystania z tego rodzaju urlopu jest wydarzenie bezpośrednio związane z wykorzystaniem urlopu.

Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka 2017/2018

Pracownikowi-ojcu przysługuje szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, między innymi: urlop ojcowski, urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się dziecka czy urlop rodzicielski. Z jakich innych uprawnień może skorzystać ojciec dziecka?

Zasady udzielania urlopu okolicznościowego

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego w związku ze ślubem, narodzinami lub zgonem. W jaki sposób należy potwierdzić wspomniane okoliczności?

Wniosek o urlop okolicznościowy - wzór

Pracownik ma prawo do płatnego zwolnienia od pracy związanego z sytuacją rodzinną lub innymi okolicznościami. W tym celu powinien złożyć pracodawcy wniosek. Poniżej wzór wniosku o udzielenie urlopu okolicznościowego.

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka - wzór

Zwolnienie od pracy z tytułu urodzenia się dziecka (zwyczajowo zwane urlopem okolicznościowym) przysługuje w wymiarze 2 dni. W tym celu rodzic dziecka powinien zwrócić się do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem. Przedstawiamy przykładowy wzór wniosku.

Komu przysługuje urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w określonych sytuacjach życiowych, jeśli zwróci się do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem. Pracodawca po otrzymaniu wniosku ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego. Należy pamiętać, że pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu z własnej inicjatywy.

Rodzaje płatnych zwolnień od pracy

Prawo pracy określa przypadku uzasadniające zwolnienie pracownika od pracy z zachowaniem za ten czas wynagrodzenia za pracę (np. obowiązkowe badania lekarskie). Jakie jeszcze rodzaje płatnych zwolnień od pracy się wyróżnia?

Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy

Chciałam zapytać czy należy się urlop okolicznościowy na pogrzeb babci/dziadka współmałżonka, a tym samym brata czy siostry współmałżonka?

Urlop okolicznościowy po śmierci babci

Kodeks pracy przewiduje wolne od pracy w szczególnych sytuacjach życia pracownika. Sprawdź, ile dni wolnego należy Ci się po śmierci babci. Co należy zrobić, by dostać urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy - śmierć dziadka [WNIOSEK]

Prawo pracy przyznaje pracownikom możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci dziadka. Czy potrzebny jest akt zgonu? Na jaki wymiar urlopu może liczyć pracownik? Jak napisać wniosek o wolne na pogrzeb? Pobierz wzór wniosku.

Urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka

Urlopy okolicznościowe to dni wolne szczególnego typu. Są one udzielane pracownikowi w celu załatwienia spraw osobistych i rodzinnych. Otrzymanie ich jest możliwe np. w momencie urodzenia dziecka czy śmierci bliskiej osoby. Czy trzeba przedstawić akt urodzenia dziecka?

Urlopy okolicznościowe w wojsku

Rozporządzenie w sprawie urlopów dla żołnierzy w czynnej służbie wojskowej daje większe uprawnienia urlopowe dla tej grupy zawodowej. Uzasadnione jest to szczególnym charakterem ich pracy, będącej służbą o znacznym stopniu uciążliwości i niebezpieczeństwa. Jakie urlopy okolicznościowe przysługują w wojsku?

Urlopy okolicznościowe policjantów

Urlop okolicznościowy jest specjalnym uprawnieniem pracownika, któremu z okazji ważnych okoliczności rodzinnych przysługują dni wolne. Policjanci z racji specyfiki swojej grupy zawodowej maja prawo do dodatkowych urlopów okolicznościowych.

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Urlop okolicznościowy jest wykorzystywany przez pracownika w celu załatwienia prywatnych spraw i jednocześnie zwalnia go z obowiązku świadczenia pracy. W sytuacji kiedy pracownik zostaje rodzicem może skorzystać z urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka. Czy musi przedstawić akt urodzenia dziecka?

Urlop okolicznościowy – śmierć babci lub dziadka

Śmierć babci i śmierć dziadka - urlop okolicznościowy przysługuje w wymiarze jednego dnia wolnego. Co zrobić, aby otrzymać wolne? Czy pracodawca może odmówić? Jaka jest podstawa prawna?

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci teścia lub teściowej - wniosek

Prawo pracy przewiduje instytucję zwolnienia pracownika od pracy z tytułu ślubu, urodzenia się dziecka albo śmierci. Jest to tzw. instytucja urlopu okolicznościowego, z której pracownik może skorzystać w ważnych momentach swojego życia. Ile dni wolnego pracownik otrzyma z powodu śmierci teścia lub teściowej? Jak napisać stosowny wniosek?

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy jest uprawnieniem pracownika do dni wolnych od pracy, w związku z wystąpieniem określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej szczególnych okoliczności.

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu dziecka

Pracownikowi przysługuje jeden dzień płatnego urlopu udzielonego przez pracodawcę na jego wniosek z okazji ślubu dziecka. Pracownik powinien niezwłocznie powiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności oraz złożyć odpowiedni wniosek o udzielenie urlopu. Jakie są skutki niezawiadomienia pracodawcy w terminie?

Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać

Urlop okolicznościowy to dwa dni (lub jeden dzień) wolne od pracy w przypadku wystąpienia szczególnych okoliczności rodzinnych. Do takich okoliczności zalicza się ślub pracownika, urodzenie się mu dziecka, zgon i pogrzeb małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy pracownika.

Jaka nieobecność w pracy powoduje zmniejszenie wynagrodzenia

Jeśli przepis szczególny tak stanowi, za czas niektórych nieobecności pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.

W jaki sposób udzielać urlopów okolicznościowych

Pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu okolicznościowego w terminie zaproponowanym przez pracownika. Warunkiem wyrażenia zgody na jego wykorzystanie jest związek terminu urlopu i wydarzenia, z którego powodu jest udzielany. Ważne jest również to, że pracownik powinien złożyć wniosek o udzielenie urlopu.

Kto i kiedy jest uprawniony do urlopu okolicznościowego

Pracownikowi przysługuje 2-dniowy urlop m.in. w razie urodzenia się dziecka. Pracodawca nie musi go udzielać w sytuacji, gdy zdarzenie uprawniające do urlopu miało miejsce podczas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, np. podczas urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA