REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca za granicą, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy jest szansa na uniknięcie podatku w tym roku?

W grudniu jest jeszcze szansa, aby dobrze zainwestować nasze pieniądze unikając przy tym płacenia 19 procentowego podatku od zysków kapitałowych. Podatek Belki prześladuje nas w prawie wszystkich formach indywidualnego inwestowania. Istnieją jednak rozwiązania, które są z niego zwolnione.

Czy po rozwiązaniu umowy o pracę z emerytem pracodawca powinien przesłać do ZUS zaświadczenie o jego zatrudnieniu

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. ubezpieczeń społecznych, dokumentacji ubezpieczeniowej, bhp, zasiłków i innych świadczeń.

Komisja Trójstronna zajmie się zmianami ws. OFE

Zespół ds. ubezpieczeń Komisji Trójstronnej w piątek, 17 grudnia, ma zająć się zmianami ws. otwartych funduszy emerytalnych (OFE). To kolejny, planowany termin posiedzenia. Nad reformą emerytalną pracuje kilka zespołów, oprócz KT, m.in. zespół ministra Michała Boniego i Rada Gospodarcza przy premierze.

REKLAMA

Szkodliwe pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów

Zdaniem Pracodawców RP ostatnie pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów są nie tylko krótkowzroczne, niesprawiedliwe społecznie, ale i szkodliwe dla naszego rynku pracy oraz gospodarki.

ZUS przypomina o konieczności wyboru OFE

W najbliższych dniach ZUS wyśle do osób rozpoczynających pracę zawodową ponad 400 tys. listów z przypomnieniem o konieczności wyboru otwartego funduszu emerytalnego (OFE).

Odprawa emerytalna dla pracownika zwolnionego dyscyplinarnie

Nasza firma zatrudniała pracownika, który od 15 stycznia 2010 r. miał ustalone prawo do emerytury w ZUS. W sierpniu br. pracownik ten zdecydował się przejść na emeryturę i złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownika obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Umowa o pracę powinna więc rozwiązać się 30 listopada 2010 r. Jednak w okresie wypowiedzenia pracownik często opuszczał pracę bez usprawiedliwienia, w związku z czym 15 października 2010 r. rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik przeszedł na emeryturę i wystąpił do nas o wypłatę odprawy emerytalnej. Czy jesteśmy zobowiązani wypłacić mu odprawę?

Pracodawcy przeciwni przywilejom emerytalnym służb mundurowych

Pracownicy służb mundurowych są nadmiernie uprzywilejowani wobec pozostałych grup zawodowych, zarówno pod względem wieku emerytalnego, jak i wysokości emerytur - ocenia doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

REKLAMA

Reforma emerytalna - czas służby funkcjonariuszy musi być wydłużony

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że konieczne jest wydłużenie okresu aktywności zawodowej służb mundurowych. Za zły pomysł uznała włączenie emerytur mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego.

Czy pieniądze przekazywane do OFE to pieniądze publiczne, czy prywatne?

Pieniądze przekazywane z budżetu państwa do OFE są w sensie prawnym pieniędzmi tych, którzy płacą składki na swoje przyszłe emerytury - powiedział minister Michał Boni. Zaznaczył, że nie są to pieniądze publiczne.

Praca na Malcie – dlaczego nie!

Malta jest członkiem UE od 1 maja 2004 r. Aby podjąć tam pracę wymagane jest uzyskanie zezwolenia. W sezonie najwięcej ofert pracy skierowanych jest do barmanów, kucharzy oraz kelnerów, dlatego na Maltę najchętniej wyjeżdżają studenci.

Czy można zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną?

W czasie kryzysu gospodarczego pracodawcy borykali się z problemami finansowymi, których skutkiem było m.in. zwalnianie pracowników. Wielu pracodawców zastanawiało się, czy z uwagi na tak szczególne okoliczności pracownicy objęci ochroną – np. w wieku przedemerytalnym – nadal podlegają ochronie przed zwolnieniem oraz czy można im zmniejszyć wynagrodzenie.

Akcje funduszu majątkowego - nowy pomysł na reformę systemu emerytalnego

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) powinny dostawać jak największą część składki ubezpieczonych w gotówce, ale gdyby część wpłat miały stanowić obligacje emerytalne, to mogłyby je zastąpić akcje specjalnego funduszu majątkowego gwarantowanego przez Skarb Państwa - uważa PKPP Lewiatan.

Jak rozlicza składki Polak w Australii i Australijczyk w Polsce?

Od 1 października 2010 r. obowiązuje umowa z 7 października 2009 r. o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Australią (Dz. U. z 22.09.2010 r., nr 172, poz. 1160, 1162). Przynosi ona ważne zmiany dla Polaków pracujących w Australii oraz dla Australijczyków pracujących w Polsce

Emerytura niezależnie od wieku - Sejm ponownie zajmie się projektem ustawy

Po kilkumiesięcznej przerwie posłowie ponownie zajmą się projektem OPZZ, który przewiduje możliwość odchodzenia na emeryturę kobietom po 35, a mężczyznom po 40 latach pracy. Komisja polityki społecznej i rodziny wróci do projektu 15 grudnia.

Nabywanie prawa do świadczeń przedemerytalnych

W razie utraty pracy lub prawa do renty albo upadłości własnej firmy można ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Należy jednak zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i przynajmniej przez 6 miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

Świadczenia na wypadek macierzyństwa na Litwie

Kobiety pracujące na Litwie, które są objęte ubezpieczeniem społecznym mają prawo do świadczeń pieniężnych z tytułu macierzyństwa. Otrzymują je w okresie ciąży i urodzenia dziecka. Wysokość świadczenia macierzyńskiego stanowi 100 % wynagrodzenia kobiety.

Jakie są warunki pracy na Malcie

Wybierając kraj, do którego wyjeżdżamy szukać pracy, należy zapoznać się z panującymi tam warunkami pracy. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek. Poniżej znajduje się kilka przydatnych informacji dotyczących umów o pracę, czasu pracy i urlopu wypoczynkowego na Malcie.

Jakie są świadczenia dla bezrobotnych na Litwie

Na Litwie, podobnie jak w Polsce, państwo wspiera finansowo osoby bezrobotne. Aby otrzymać zasiłek trzeba spełnić warunki ściśle określone w przepisach. Warto również wiedzieć, że okres pobierania zasiłku jest uzależniony od okresu zatrudnienia.

Własna działalność gospodarcza w Czechach

Polacy mogą prowadził własną działalność gospodarczą w Czechach na takich samych zasadach co obywatele Czech. Wystarczy, że spełnią warunki, które stawia przed nimi tamtejsze prawo. Warto również zastanowić się nad członkowstwem w Klubie Polskiego Biznesu w Republice Czeskiej.

Reforma emerytalna - w ciągu 5 lat należy podnieść wiek emerytalny

Jeśli w ciągu 5 lat nie podwyższymy wieku emerytalnego, to nie będzie gwarancji wypłaty emerytur i rent w perspektywie 10 i dalszych lat - uważa prof. Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Minister pracy jest przeciwna podwyższaniu tego wieku.

Oszczędności emerytalne gromadzone w OFE nie są zagrożone

Oszczędności emerytalne gromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) nie są zagrożone, a obowiązujący system emerytalny zostanie zachowany - powiedział w czwartek, 2 grudnia, w Sejmie minister Michał Boni.

Dlaczego warto otworzyć własną działalność gospodarczą na Łotwie

Łotwa jest bardzo atrakcyjnym krajem dla inwestorów. Wynika to z faktu, że można tam, w sposób zdecydowanie łatwiejszy niż w Polsce, otworzyć własną działalność gospodarczą. Wszelkie procedury związane z rejestracją firmy zajmują na Łotwie kilkanaście dni.

Podjęcie pracy na Słowacji

Podjęcie pracy przez Polaków na Słowacji nie wymaga specjalnych zezwoleń. Zachęcające jest również to, że koszty przeprowadzki i utrzymania na Słowację są znacznie niższe niż w przypadku krajów Europy Zachodniej.

Jakie są warunki pracy na Litwie

Polacy nie potrzebują zezwolenia, aby podjąć pracę na Litwie. Najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie w budownictwie, handlu i usługach. Maksymalny czas pracy to 40 godzin tygodniowo, a minimalne miesięczne wynagrodzenie wynosi 800 litów.

Czy pracownik może ubiegać się o przeliczenie emerytury na podstawie nowych zarobków

W styczniu br. jeden z naszych pracowników ukończył 65 lat i nabył prawo do emerytury. ZUS obliczył mu świadczenie uwzględniając zarobki z 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych. Pracownik nieprzerwanie pracuje w naszej firmie. Po przepracowaniu 1 roku (co nastąpi pod koniec stycznia 2011 r.) będzie chciał zwrócić się do ZUS o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu. Uprzedził nas, że chciałby otrzymać zaświadczenie o zarobkach za ostatni rok. Czy takie przeliczenie będzie możliwe?

Jakie są rodzaje umów o pracę w Rumunii

Zgodnie z rumuńskim prawem, pracownik może być zatrudniony tylko na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, pracodawca nie ma prawa zaproponować pracownikowi umowy cywilnoprawnej (umowa o dzieło i umowa zlecenia), która jest powszechnie stosowana na polskim rynku pracy. Najczęściej podpisuje się umowę o pracę na czas nieokreślony.

Jakie są warunki pracy w Czechach

Przed wyjazdem do Czech warto dowiedzieć się czegoś o obowiązujących tam warunkach pracy. W tym celu należy sięgnąć do czeskiego kodeksu pracy, który określa m.in. czas pracy i wymiar urlopu wypoczynkowego.

Dostęp do rynku pracy w Słowenii

Słowenia jest krajem otwartym dla cudzoziemców i nie stosuje żadnych ograniczeń w dostępie do rynku pracy. Oznacza to, że Polacy mogą podjąć tam zatrudnienie na takich samych zasadach co obywatele Słowenii.

Własna działalność gospodarcza w Estonii

Estonia jest krajem, który odnotowuje dobre wyniki gospodarcze. W związku z tym warto zastanowić się nad podjęciem tam działalności gospodarczej bądź też założeniem przedstawicielstwa. Estoński rynek jest szczególnie atrakcyjny dla firm z branży spożywczej i budowlanej.

Reforma systemu emerytalnego - prace nad koncepcją obligacji emerytalnych

Pracujemy nad koncepcją obligacji emerytalnych, powiedział premier Donald Tusk. Nie wykluczył zmiany wysokości składki przekazywanej do OFE.

Umowa o pracę z pracownikiem skierowanym poza obszar UE

Pracodawca, który kieruje pracownika do pracy poza obszarem UE, a okres skierowania przekracza 1 miesiąc, w umowie o pracę powinien określić czas wykonywania pracy za granicą oraz walutę, w której będzie wypłacane wynagrodzenie. Jeśli delegacją dotyczy pracownika wcześniej zatrudnionego wystarczy zmiana dotychczasowej umowy.

Oddelegowanie do pracy za granicę w krajach UE

Od czasu wstąpienia Polski do UE zasady delegowania pracowników polskich do pracy w krajach członkowskich regulują przepisy wspólnotowe. Zgodnie z nimi, podmiot zatrudniający ma obowiązek zapewnić oddelegowanemu pracownikowi minimalne warunki pracy i zatrudnienia według prawa tego państwa, w którym praca ma być wykonywana.

Od 2011 r. otwiera się rynek pracy dla Polaków w Niemczech

Obecnie Polacy mogą podejmować pracę w Niemczech pod warunkiem, że uzyskają specjalne zezwolenia. W 2011 r. ma to się zmienić, ponieważ po upływie 7-letniego okresu przejściowego, Niemcy otworzą rynki pracy dla Polaków. Oznacza to, że znikną bariery ograniczające migracje zarobkowe polskich pracowników.

Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę

Wyjazd do pracy za granicę wymaga szczególnych przygotowań. Po pierwsze musimy dopełnić niezbędnych formalności i znaleźć zakwaterowanie. Ważne jest również, aby wybrać dobrego pośrednika pracy lub agencję pracy tymczasowej, która nas nie oszuka. I wreszcie nie zapomnijmy zadbać o ubezpieczenie.

Co warto wiedzieć o pracy sezonowej za granicą

Z pracy sezonowej chętnie korzystają studenci, emeryci i renciści oraz osoby, które dorabiają za granicą podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Oto kilka najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem na tzw. saksy.

Związki zawodowe chcą spotkania ws. emerytur mundurowych

Policyjni związkowcy po raz kolejny zwrócili się do rządu w sprawie wyznaczenia miejsca i terminu spotkania poświęconego reformie emerytur mundurowych. Jeżeli do rozmów nie dojdzie, nie wykluczają protestu.

Jakie świadczenia przysługują kombatantom?

Status kombatanta wiąże się z pewnego rodzaju uprawnieniami, takimi jak pierwszeństwo w dostępie do opieki zdrowotnej, czy socjalnej. Kombatanci mogą również otrzymywać pomoc finansową.

Jakie są uprawnienia polskich kombatantów mieszkających za granicą?

Z uprawnień kombatanckich mogą korzystać również Polacy zamieszkali za granicą, którzy posiadają obecnie obywatelstwo polskie bądź posiadali je w okresie prowadzonej działalności kombatanckiej lub doznawanych represji.

Czy trzeba opłacać składkę na FEP za pracownika, który pobiera emeryturę za pracę w szczególnych warunkach

Czym są renty specjalne przyznawane przez Prezesa Rady Ministrów?

Prezes Rady Ministrów może w szczególnych wypadkach przyznać rentę na warunkach i w wysokości innej, niż przewiduje to prawo. O stałą pomoc finansową mogą ubiegać się także Polacy zamieszkali poza krajem.

Emerytury pomostowe - ustawa jest zgodna z konstytucją

Ustawa o emeryturach pomostowych jest zgodna z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny (TK). Część zarzutów zawartych w skardze Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Trybunał uznał za bezzasadne, a część z nich umorzył.

Obligacje emerytalne - kolejny pomysł na reformę systemu emerytalnego

Propozycja wprowadzenia obligacji emerytalnych emitowanych przez Skarb Państwa na rzecz otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wydaje się obecnie "najmocniejsza" - poinformował minister Michał Boni, szef doradców premiera. Ministerstwo Finansów analizuje możliwość emisji takich obligacji.

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE nie jest najlepszym rozwiązaniem

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE z punktu widzenia dotychczasowej praktyki budowania systemów emerytalnych nie jest najlepszym rozwiązaniem - powiedział szef doradzającej premierowi Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki.

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować

Członek Rady Gospodarczej przy premierze prof. Witold Orłowski uważa, że należy wykorzystać moment debaty o otwartych funduszach emerytalnych (OFE) do dokończenia reformy emerytalnej. "Jest moment, by system emerytalny zreformować dogłębnie" - powiedział ekonomista.

System emerytalny - czy przekazywanie składek do OFE zostanie zawieszone?

Wspólnie z instytucjami odpowiedzialnymi za przyszłe emerytury będziemy szukali rozwiązań, wśród których zawieszenie przekazywania składek do OFE wydaje się mało prawdopodobne - powiedział premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu.

Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Ogólnopolski związek Uniwersytetów Trzeciego Wieku pod nazwą Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku zrzesza Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które posiadają osobowość prawną i w zakresie zadań statutowych mają przewidzianą działalność edukacyjną i aktywizującą osoby starsze.

Jak sprawdzić stan konta emerytalnego w ZUS

Pozytywna ocena założeń do zmian w ustawie o OFE

Większość instytucji, które w ramach konsultacji społecznych oceniły założenia do zmian w ustawie o OFE, odniosła się do nich pozytywnie. Zdecydowanie przeciwne nim są resort pracy i OPZZ; które mają inną wizję zmian - powiedział minister Michał Boni.

Składki emerytalne - Tusk nie przewiduje turbulencji w związku z OFE

Premier Donald Tusk powiedział, że nie przewiduje "żadnych turbulencji ani radykalnych zmian" w kwestii OFE, które wymagałyby zmian w założeniach do budżetu.

REKLAMA