| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Świadczenia na wypadek macierzyństwa na Litwie

Świadczenia na wypadek macierzyństwa na Litwie

Kobiety pracujące na Litwie, które są objęte ubezpieczeniem społecznym mają prawo do świadczeń pieniężnych z tytułu macierzyństwa. Otrzymują je w okresie ciąży i urodzenia dziecka. Wysokość świadczenia macierzyńskiego stanowi 100 % wynagrodzenia kobiety.

Świadczenie macierzyńskie mogą otrzymać kobiety, które są objęte ubezpieczeniem społecznym na wypadek choroby i macierzyństwa, jeśli przed pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego opłacały składki na ubezpieczenia społeczne na wypadek choroby lub macierzyństwa przez okres co najmniej 3 z poprzedzających 12 miesięcy lub 6 z poprzedzających 24 miesięcy albo jeżeli otrzymały urlop macierzyński.

Co ważne, świadczenie macierzyńskie otrzymają również kobiety, które zostały zwolnione z pracy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego z powodu likwidacji, upadku firmy lub wygaśnięcia umowy o pracę.

Zobacz: Jakie są warunki pracy na Litwie

Kobieta, która urodziła po 30 tygodniach ciąży i później będzie otrzymywała świadczenie macierzyńskie przez okres 126 dni kalendarzowych. Jeśli okaże się, że poród jest skomplikowany i kobieta urodzi więcej niż jedno dziecko, świadczenie będzie płacone przez dodatkowych 14 dni. Pozostałe szczególne przypadki to:
1. poród w czasie 22-27 tygodnia ciąży – świadczenie wypłacane przez 28 dni po urodzeniu,
2. poród w czasie 28-30 tygodnia ciąży – świadczenie wypłacane przez 56 dni po urodzeniu,
3. poród w czasie 22-30 tygodnia ciąży – świadczenie wypłacane przez 28 dni po urodzeniu.

Kwota świadczenia macierzyńskiego na Litwie jest równa 100% wynagrodzenia kobiety.

Zgodnie z przepisami prawa litewskiego jedno z rodziców, które jest członkiem funduszu chorobowego i zasiłków macierzyńskich otrzyma zasiłek, jeśli spełni następujące warunki:
1. jest na urlopie z tytułu opieki nad dzieckiem poniżej 1 roku życia,
2. w ciągu 24 miesięcy przed pierwszym dniem urlopu był członkiem funduszu chorobowego i zasiłków macierzyńskich przez 7 miesięcy.

Zobacz serwis: Urlopy

Nie tylko matka dziecka, ale również jego ojciec, które jest członkiem funduszu składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu choroby i macierzyństwa, otrzyma zasiłek. Przepisy stanowią, że otrzyma to świadczenie jeśli:
1. został mu przyznany urlop z tytułu opieki nad dzieckiem do momentu aż dziecko ukończy 1 miesiąc życia,
2. w ciągu ostatnich 24 miesięcy przed pierwszym dniem urlopu, opłacał składki przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy,
3. jego ojcostwo jest potwierdzone.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »