| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Zasiłek dla bezrobotnych > Jakie są świadczenia dla bezrobotnych na Litwie

Jakie są świadczenia dla bezrobotnych na Litwie

Na Litwie, podobnie jak w Polsce, państwo wspiera finansowo osoby bezrobotne. Aby otrzymać zasiłek trzeba spełnić warunki ściśle określone w przepisach. Warto również wiedzieć, że okres pobierania zasiłku jest uzależniony od okresu zatrudnienia.

Na Litwie osobami uprawnionym do świadczeń dla bezrobotnych są:
1. pracownicy najemni, w tym sprawujący urzędy obieralne w organach obieralnych, urzędnicy, politycy krajowi, wojskowi, pracownicy Krajowego Urzędu Dochodzeniowego i Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego,
2. wojskowi, o ile najpierw odbyli obowiązkową służbę wojskową lub innego rodzaju służbę w obronie kraju albo zostali zwolnieni z tej służby, odbywszy przynajmniej połowę jej przepisanego czasu,
3. bezrobotni przebywający na urlopie wychowawczym w celu opieki nad dziećmi w wieku od pierwszego do trzeciego roku życia.

Zobacz: Jakie są warunki pracy na Litwie

Aby dana osoba mogła otrzymać zasiłek dla bezrobotnych musi spełnić warunki określone w przepisach. Zgodnie z nimi zasiłek otrzyma:
1. osoba bezrobotna;
2. w wieku produkcyjnym;
3. osoba, która nie uczy się dziennie w szkołach;
4. osoba, która posiada minimalny okres ubezpieczenia i jest zarejestrowana w urzędzie pracy;
5. osoba, która aktywnie poszukuje pracy i jest gotowa zaakceptować propozycję pracy i uczestniczyć w aktywnych formach rynku pracy;
6. osoba, która nie otrzymuje zasiłku chorobowego i/lub zasiłku macierzyńskiego (ojcowskiego) lub zasiłku z ubezpieczenia emerytalnego.

Zobacz serwis: Praca za granicą

Na Litwie zasiłek dla bezrobotnych składa się z dwóch elementów: stałego (dochód zastępczy) i zmiennego (związany w wcześniejszymi ubezpieczonymi zarobkami). Pełna kwota zasiłku jest wypłacana przez okres 3 miesięcy bezrobocia.

Czas przez który jest wypłacany zasiłek zależy od okresu zatrudnienia:
1. poniżej 25 lat pracy – 6 miesięcy,
2. 25-30 lat pracy – 7 miesięcy,
3. 30-35 lat pracy – 8 miesięcy,
4. 35 i więcej lat pracy – 9 miesięcy.

W przypadku gdy osoba uprawniona otrzyma płatną pracę lub założy działalność gospodarczą wypłata zasiłku jest wstrzymywana.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »