| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Wysokość renty > Czym są renty specjalne przyznawane przez Prezesa Rady Ministrów?

Czym są renty specjalne przyznawane przez Prezesa Rady Ministrów?

Prezes Rady Ministrów może w szczególnych wypadkach przyznać rentę na warunkach i w wysokości innej, niż przewiduje to prawo. O stałą pomoc finansową mogą ubiegać się także Polacy zamieszkali poza krajem.

Polacy zamieszkali za granicą mogą ubiegać się o stałą pomoc finansową, która jest udzielana na podstawie art. 82 ust. 1 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz serwis: Prawa za granicą

Zgodnie z ww. przepisem ustawy Prezes Rady Ministrów w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przyznać rentę na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie.

Wnioski w tego rodzaju sprawach dotyczące osób szczególnie zasłużonych dla państwa polskiego i społeczności polonijnej kierują do Prezesa Rady Ministrów konsulaty RP.

Warto zaznaczyć, że na wnioskodawcy spoczywa obowiązek umotywowania wniosku i przedstawienia powodów dla których zgłaszana osoba powinna być traktowana w sposób wyjątkowy, a argumenty powinny być udokumentowane. Znaczący wpływ na decyzję mają szczególne okoliczności, jakie spowodowały obecną trudną sytuację materialną, a także informacja, co stanowiło dotychczasowe źródło utrzymania i dlaczego zainteresowany pomocą nie ma emerytury lub renty w kraju zamieszkania.

Sama działalność kombatancka lub doznane represje nie są wystarczającą podstawą do przyznania tego świadczenia.

Wnioski o przyznanie renty specjalnej przyjmuje:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Aleje Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa

Zobacz serwis: Renty

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło www.udskior.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »