| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Wysokość renty > Czym są renty specjalne przyznawane przez Prezesa Rady Ministrów?

Czym są renty specjalne przyznawane przez Prezesa Rady Ministrów?

Prezes Rady Ministrów może w szczególnych wypadkach przyznać rentę na warunkach i w wysokości innej, niż przewiduje to prawo. O stałą pomoc finansową mogą ubiegać się także Polacy zamieszkali poza krajem.

Polacy zamieszkali za granicą mogą ubiegać się o stałą pomoc finansową, która jest udzielana na podstawie art. 82 ust. 1 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz serwis: Prawa za granicą

Zgodnie z ww. przepisem ustawy Prezes Rady Ministrów w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przyznać rentę na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie.

Wnioski w tego rodzaju sprawach dotyczące osób szczególnie zasłużonych dla państwa polskiego i społeczności polonijnej kierują do Prezesa Rady Ministrów konsulaty RP.

Warto zaznaczyć, że na wnioskodawcy spoczywa obowiązek umotywowania wniosku i przedstawienia powodów dla których zgłaszana osoba powinna być traktowana w sposób wyjątkowy, a argumenty powinny być udokumentowane. Znaczący wpływ na decyzję mają szczególne okoliczności, jakie spowodowały obecną trudną sytuację materialną, a także informacja, co stanowiło dotychczasowe źródło utrzymania i dlaczego zainteresowany pomocą nie ma emerytury lub renty w kraju zamieszkania.

Sama działalność kombatancka lub doznane represje nie są wystarczającą podstawą do przyznania tego świadczenia.

Wnioski o przyznanie renty specjalnej przyjmuje:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Aleje Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa

Zobacz serwis: Renty

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło www.udskior.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »