REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca za granicą, Renta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wydawanie zaświadczeń A1 a Brexit

ZUS poinformował o zasadach wydawania zaświadczeń A1 po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Polacy w Wielkiej Brytanii po brexicie - status osoby osiedlonej

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które nastąpiło 1 lutego 2020 r., na razie nie zmieni sytuacji mieszkających w tym kraju obywateli UE, ale jeśli będą oni chcieli tam pozostać, muszą złożyć wniosek o status osoby osiedlonej. Rozpoczynający się wraz z brexitem okres przejściowy potrwa do końca 2020 roku. Jednak prawa i status obywateli państw UE (oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii) nie ulegną zmianie jeszcze przez kolejnych sześć miesięcy, czyli do 30 czerwca 2021 r. Tego dnia upływa też termin na złożenie wniosku o status osoby osiedlonej.

Brexit a prawo do emerytury lub renty

31 stycznia 2020 r. był ostatnim dniem członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Czy osoby, które pracowały w Wielkiej Brytanii i w Polsce mogą ubiegać się o emeryturę lub rentę?

Zmiany w prawie (ustawa WAB) dla polskich pracowników w Holandii w 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 roku w Holandii obowiązuje ustawa o równowadze rynku pracy (tzw. ustawa WAB). Ustawa gwarantuje lepsze warunki dla polskich pracowników tymczasowych.

REKLAMA

Delegowanie pracowników po nowemu w 2020 r.

Już od lipca 2020 r. firmy będą musiały przygotować się do zmian w zakresie delegowania pracowników. W wyniku zmian zostanie ograniczony okres delegowania do 12 miesięcy. Ponadto zmiany przepisów przewidują wypłatę wynagrodzenia na takich samych zasadach, jak w przypadku pracownika lokalnego.

Zasady potrącania zaliczek na podatek przez KRUS w 2020 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) poinformowała, że w 2020 r. będzie pobierała zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych emerytur i rent na zasadach analogicznych, jak przed dniem 1 stycznia 2020 r.

Prowadzenie działalności za granicą a ubezpieczenie w Polsce

Żeby delegować działalności i opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce, czyli w państwie, w którym firma jest zarejestrowana trzeba spełnić klika warunków.

Emerytura z ZUS dla Ukraińca

Obywatel Ukrainy, który pracował i podlegał pod ubezpieczenie społeczne zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, może otrzymać emeryturę w dwóch państwach. ZUS przedstawia warunki umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską i Ukrainą.

REKLAMA

Oddelegowanie pracowników do Szwajcarii: podatki, składki ZUS - poradnik cz. III

Podatkowe traktowanie wynagrodzeń i należności pracowniczych na tle przepisów obowiązujących w Polsce. ZUS-owskie traktowanie otrzymanych wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych. Obowiązek uiszczenia podatku u źródła w Szwajcarii w przypadku oddelegowanych pracowników. Te i inne zagadnienia znajdziesz w kolejnej części poradnika przygotowanego przez TAAC Solutions oraz Polsko - Szwajcarska Izbę Gospodarczą.

Jakie są minimalne warunki pracy i wynagrodzenia w Szwajcarii - poradnik cz. II

Co poza wynagrodzeniem musi płacić pracodawca oddelegowujący pracownika do Szwajcarii? Wyjątki od minimalnych warunków wynagradzania i urlopu. Jak wygląda procedura rejestracji w ramach 90 dni swobody świadczenia usług? Tego dowiesz się z poradnika przygotowanego przez TAAC Solutions oraz Polsko - Szwajcarską Izbę Gospodarczą.

Podstawy prawne świadczenia usług i oddelegowania do Szwajcarii - poradnik cz. I

Umowa o swobodnym przepływie osób zawarta pomiędzy Szwajcarią a Unią Europejską umożliwia obywatelom tych państw dostęp do wzajemnych rynków. Dotyczy to nie tylko rynku pracy, ale także innych dziedzin życia codziennego. Obywatele UE/EFTA są równi obywatelom Szwajcarii przy wynajmie mieszkania, zawieraniu ubezpieczenia itp.

Delegowanie pracowników - zmiany 2020

Już w lipcu 2020 r. mają wejść w życie zmiany w delegowaniu pracowników. Wszystko to za sprawą nowej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Sprawdź, co się zmieni.

Uznanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech

Wyjazd do naszego zachodniego sąsiada w celach zarobkowych to ciekawa perspektywa dla wielu osób. Co jednak istotne, w zależności od charakteru pracy możemy potrzebować uznania kwalifikacji zawodowych, co ułatwi nam szukanie zatrudnienia lub podwyższy status na niemieckim rynku pracy.

Jakie dokumenty kierowca ciężarówki musi mieć ze sobą za granicą?

Kierowcy ciężarówek najczęściej pytają o to, jakie dokumenty powinni mieć przy sobie podczas transportu zagranicznego. Należą do nich przede wszystkim: dowód rejestracyjny, dowód zawarcia polisy OC, list przewozowy, przetłumaczona umowa o pracę, zaświadczenie A1. Jakie kary grożą za brak dokumentów?

Sanatorium z ZUS dla emeryta i rencisty – czy to możliwe?

Rehabilitacja w sanatorium jest jednym z elementów prewencji rentowej prowadzonej przez ZUS. Z tego powodu nie każdy emeryt i rencista mogą z niej skorzystać.

Dni wolne od pracy 2020 - Niemcy

Dni wolnych od pracy w Niemczech w 2020 r. jest w zależności od landu od 9 do 13. Poznaj kalendarz świąt dla poszczególnych regionów, takich jak: Bawaria, Badenia-Wirtembergia, Nadrenia Północna-Westfalia, Hesja, Saksonia, Dolna Saksonia, Nadrenia-Palatynat, Turyngia, Brandenburgia, Saksonia-Anhalt, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn, Saara, Brema, Berlin, Hamburg.

Trzynasta emerytura w 2020 r.

Trzynasta emerytura to jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, które zostało przyznane w maju 2019 r. Emeryci i renciści mogą liczyć na trzynastą emeryturę także w kolejnych latach. Ile wynosi emerytura plus?

17% zaliczki na podatek dochodowy emeryta i rencisty od 1 października 2019 r.

Od 1 października 2019 r. pomniejszeniu z 18% na 17% uległa zaliczka podatku dochodowego emerytów i rencistów. Osoby pobierające najniższą emeryturę lub rentę zyskają tym samym 8 zł miesięcznie.

Niższy PIT dla emerytów i rencistów od 1 października 2019 r.

Zakłada Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od 1 października 2019 r. stawka podatku PIT uzyskujących dochód do kwoty 85 528 zł rocznie zmniejsza się z 18 do 17 proc. Co za tym idzie zmienia się również miesięczna zaliczka na podatek dochodowy.

Święta w Niemczech w 2020 r.

Kiedy wypadają święta państwowe, a w związku z tym także dni wolne od pracy, w 2020 r. w Niemczech? Czy Niemcy obchodzą te same święta, które świętują Polacy? Poszczególne landy, np. Bawaria, Brandenburgia, mają swoje święta. Sprawdź kalendarz dni wolnych od pracy w 2020 r. dla każdego z nich.

Brexitowe konsekwencje dla pracowników

W 2016 roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Od tamtego czasu mijają trzy lata, a brexit wciąż nie został wprowadzony w życie. Obecnie opuszczenie kondominium planowane jest na jesień tego roku. Konsekwencje tej decyzji bardzo mocno wpłynęły na gospodarkę Wielkiej Brytanii, ale mogą też zmienić losy setek tysięcy polskich emigrantów. O skutkach i prognozach na przyszłość opowiada ekspertka międzynarodowego portalu pracy Talinkme.pl, Beata Pisula.

Praca na wakacje - jak znaleźć bezpieczną pracę za granicą

Początek wakacji to czas pracy sezonowej. Decydują się na nią studenci, często poszukując pracy za granicą. Jak i gdzie szukać pracy, na co uważać i o czym nie zapomnieć szukając pracy za granicą?

Praca dla studenta w wakacje

Studenci często przeznaczają wakacje na pracę. Podpisują umowy zlecenia, o pracę, pracują bez umowy lub wyjeżdżają za granicę. Co powinni wiedzieć? Kiedy pracodawca będzie opłacał za nich składki ubezpieczeniowe? Czym jest formularz A1?

Ile emeryt może dorabiać od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.?

Emeryt może dorabiać do świadczenia emerytalnego bez ograniczeń, jeśli osiągnął wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę obowiązują limity kwot. Ile można dorobić od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.?

Rekrutacja pracowników z Ukrainy

Pod koniec 2018 roku w Polsce pracowało ponad 2 miliony Ukraińców. Liczba ta z miesiąca na miesiąc rośnie, a urzędy wydają coraz więcej zezwoleń na pobyt w naszym kraju. Pragnienie poprawy jakości życia pracowników z Ukrainy pokrywa się z potrzebami ekonomicznymi Polaków. Sytuację naszych sąsiadów zza wschodniej granicy na polskim rynku komentuje Beata Pisula, dyrektor zarządzająca portalu pracy Talinkme.pl.

Niedoceniana północ otwarta na Polaków

Od kilku lat mocno dostrzegalny jest trend, w którym to obywatele Niemiec z północy kraju masowo emigrują na południe. To też stwarza olbrzymie możliwości dla Polaków, ponieważ to właśnie na północy jest największe zapotrzebowanie na uzupełnienie wolnych miejsc pracy.

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w UE

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w UE polega na prawnym uregulowaniu łączności pomiędzy systemami zabezpieczenia społecznego państw członkowskich Unii. Osoby przemieszczające się do innych krajów unijnych, zmieniające miejsce zamieszkania i pracy, zachowują prawo do świadczeń z każdego z tych państw.

Jakie warunki powinien spełniać lekarz chcący rozpocząć pracę za granicą?

Swobodny przepływ ludzi i usług w obrębie krajów Unii Europejskiej sprawia, że lekarze coraz częściej rozważają rozwijanie swojej kariery zawodowej w szpitalach i przychodniach zlokalizowanych w krajach skandynawskich czy Wielkiej Brytanii. Jakie warunki i formalności powinni spełnić, zanim zdecydują się na tak duży krok, jak wyprowadzka do innego kraju?

Urlop wychowawczy - jak ustalić podstawę wymiaru składek ZUS?

Każdy pracodawca jest zobowiązany do składania dokumentów rozliczeniowych za pracownika, który przebywa na urlopie wychowawczym. W dokumentach rozliczeniowych wykazywane powinny być między innymi składki oraz podstawy wymiaru składek. Zatem nasuwa się pytanie, jak prawidłowo ustalić podstawę wymiaru składek ZUS?

Obowiązkowy system pomiaru dobowego czasu pracy - wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości UE nakłada na państwa członkowskie obowiązek stosowania przez pracodawców systemu pomiaru dobowego czasu pracy. Ma to na celu zapewnienie skuteczności praw przyznanych w Dyrektywie o czasie pracy i przez Kartę praw podstawowych UE.

1100 zł dla emerytów i rencistów w 2019 r.

Prezydent w dniu 23 kwietnia 2019 r. podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Sprawdź kto otrzyma nowe świadczenie.

Praca lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii po brexicie

Wielu lekarzy i przyszłych lekarzy z Polski rozważa wyjazd do Wielkiej Brytanii. NHS planuje zatrudnienie kilku tysięcy specjalistów medycyny rodzinnej. Jak brexit wpłynie na pracę lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii?

Twardy brexit to niższe emerytury Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii

Twardy brexit spowoduje obniżenie wysokości emerytur Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Bezumowne wyjście z UE oznacza niewliczanie okresu pracy w Wielkiej Brytanii do stażu emerytalnego.

Zakaz jazdy ciężarówek w Polsce, Niemczech i Francji w 2019 r.

Zakaz jazdy ciężarówek w 2019 r. w Polsce, Niemczech i we Francji odbywa się na nieco odmiennych zasadach. Każde państwo w Europie ustala własne przepisy w tym zakresie. Jakie pojazdy objęte są zakazem? W które dni świąteczne i w jakich godzinach zakazany jest ruch tirów? Ile wynosi kara za nieprzestrzeganie przepisów?

Zaświadczenie A1 - czym jest, jak uzyskać

Zaświadczenie A1 to istotny dokument dla osób, które przemieszczają się zawodowo na obszarze Unii Europejskiej. W celu jego otrzymania należy złożyć odpowiedni wniosek.

Ustawa o trzynastkach dla emerytów i rencistów już w kwietniu 2019 r.?

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby ustawa o trzynastkach dla emerytów i rencistów weszła w życie na początku kwietnia 2019 r. Wypłaty mogłyby odbywać się już od 1 maja tego roku.

Trzynastka także dla rencistów

Trzynastka zostanie przyznana także rencistom. Świadczenie to będzie wypłacane od maja 2019 r. w wysokości najniższej emerytury. Ile wynosi minimalne świadczenie emerytalne?

Cyfrowy nomadyzm, czyli elastyczna praca na krańcu świata

Jednym z najbardziej pożądanych benefitów pracowniczych jest praca zdalna, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jej kreatywnym rozwinięciem jest cyfrowy nomadyzm (ang. digital nomadism). Okazuje się, że naszą przyszłością jest nie praca z domu, ale… skądkolwiek.

Umowa o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego między Polską a Białorusią

Dnia 13 lutego 2019 r. została podpisana umowa o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego między Polską a Białorusią. Zgodnie z umową okresy ubezpieczenia na Białorusi będą uwzględniane w Polsce w celu ustalenia prawa i wysokości emerytur i rent. Ponadto możliwy będzie transfer świadczeń osobom mieszkającym w drugim państwie.

Świadczenia rodzinne dla dzieci w innym państwie UE

Wykonywanie pracy w państwie członkowskim UE nie jest niezbędne do otrzymania świadczenia rodzinnego dla dzieci zamieszkujących w innym państwie członkowskim. Nie uzależnia się tego prawa również od otrzymywania świadczeń, od których odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne.

Dni wolne od pracy 2019 – Holandia

W Holandii w 2019 r. jest 9 dni wolnych od pracy. Wyróżnia się takie święta jak Nowy Rok, Wielkanoc, Dzień Króla, Wniebowstąpienie Pańskie, Zielone Świątki i Boże Narodzenie. Niektóre z nich obchodzi się przez 2 dni. Sprawdź daty dni wolnych od pracy w Holandii. Czy Wielki Piątek jest oficjalnie dniem wolnym?

Zaliczenie stażu pracy na Ukrainie a zasiłek dla bezrobotnych i emerytura

Umowa między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym obowiązuje od 2012 roku. Czy praca na Ukrainie zostanie uznana w Polsce celem przyznania zasiłku dla bezrobotnych i emerytury?

PIT 40A z ZUS dla emerytów i rencistów

PIT z ZUS dostaną te osoby, które poza emeryturą lub rentą nie miały innych dochodów w ciągu roku. W jakim terminie ZUS wyśle PIT?

Dni wolne od pracy 2019 – Wielka Brytania

Dni ustawowo wolne od pracy w Wielkiej Brytanii to tzw. bank holidays. Najwięcej dni wolnych w 2019 r. jest w Irlandii Północnej, a najmniej w Anglii i Walii. Sprawdź, kiedy w 2019 r. wypadają święta w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej? Co w przypadku, gdy bank holiday wypada w sobotę lub niedzielę?

Zaliczka na podatek dochodowy i składka zdrowotna z emerytury i renty rolniczej w 2019 r.

Potrącanie zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie zdrowotne z emerytur i rent rolniczych w 2019 r. będzie odbywało się na takich samych zasadach jak w roku poprzednim. Kiedy zaliczki nie będą pobierane? Poznaj przykłady obliczania zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2019 r.

Renta z tytułu niezdolności do pracy - kwoty na Dolnym Śląsku

Aby otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy, trzeba być ubezpieczonym i spełniać inne warunki m.in. określonego stażu pracy. Skąd się biorą wysokie kwoty rent? Ile wynoszą najwyższe i najniższe kwoty rent na Dolnym Śląsku?

Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?

W erze pędzących zmian na rynku pracy jedno wciąż pozostaje niezmienne od lat. Nasi zachodni sąsiedzi są nadal bardzo atrakcyjnym zarobkowo krajem i spore grono Polaków chętnie wiąże swoją zawodową przyszłość, zarówno tę krótką, jak i dłuższą, z niemieckimi pracodawcami. Czy jesteśmy jednak przygotowani merytorycznie do pełnienia tam obowiązków pracowniczych?

PIT-OP dla emerytów i rencistów w 2019 roku - jak złożyć

PIT-OP to uproszczone oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP), przeznaczone dla emerytów i rencistów którzy dostali od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A a nie muszą wypełniać odrębnego zeznania podatkowego (bo nie uzyskali w rozliczanym roku podatkowym innych dochodów, które trzeba wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36).

Zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych od 1 marca 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 14 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Zasiłek dla bezrobotnych pracujących za granicą

Procedura ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych uzależniona jest od tego, gdzie bezrobotny aktualnie przebywa. Co zrobić, aby otrzymać świadczenie?

REKLAMA