REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Trzynasta emerytura w 2020 r. 13. emerytura w wysokości 1200 zł. Ile to netto? / fot. Shutterstock
Trzynasta emerytura w 2020 r. 13. emerytura w wysokości 1200 zł. Ile to netto? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trzynasta emerytura to jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, które zostało przyznane w maju 2019 r. Emeryci i renciści mogą liczyć na trzynastą emeryturę także w kolejnych latach. Ile wynosi emerytura plus?

Wysokość trzynastej emerytury

REKLAMA

Na mocy Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. wszystkim emerytom i rencistom zostało przyznane dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury. Od 1 marca 2019 r. wynosi ona 1100 zł brutto. Kwota ta zostaje pomniejszona o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne (netto - 888,25 zł).

REKLAMA

Celem dodatkowej emerytury i renty była przede wszystkim pomoc dla emerytów i rencistów, ale również zmniejszenie różnic dochodowych w społeczeństwie. Z założenia ustawy świadczenie to miało być wypłacone tylko w 2019 r. Jednak Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że planowana jest wypłata trzynastej emerytury i renty także w kolejnych latach. Założenie to wpisuje się w długofalową politykę wsparcia osób starszych, które są najbardziej narażone na ubóstwo, wykluczenie i samotność. Program „Emerytura +” najwyraźniej wpisze się na stałe w politykę senioralną naszego kraju.

Zgodnie z uchwaloną ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym w 2020 r. i latach następnych również będzie funkcjonowała 13. emerytura. Wyniesie tyle, ile najniższa emerytura przewidziana w wyniku corocznej waloryzacji przeprowadzanej 1 marca. W 2020 r. minimalna emerytura wyniesie 1200 zł brutto, a więc będzie to kwota trzynastej emerytury. Do ręki (netto) emeryt lub rencista otrzyma 1025 zł tytułem dodatkowego świadczenia pieniężnego..

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Polecamy: PPK dla pracownika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby uprawnione do trzynastej emerytury

Ze wsparcia finansowego korzystają wszyscy emeryci i renciści w systemie powszechnym, rolnicy, służby mundurowe, osoby pobierające emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Najbardziej odczuwają je seniorzy pobierający najniższe świadczenia emerytalno-rentowe.

Kto nie otrzymał trzynastej emerytury?

Ustawa z 2019 r. nie objęła swoim działaniem sędziów przechodzących lub przeniesionych w stan spoczynku oraz prokuratorów w stanie spoczynku. Nie mają oni bowiem statusu emeryta lub rencisty. Jest to Świadczenie pobierane przez sędziego i prokuratora ma charakter dożywotni i nie zmienia swojego charakteru po przejściu w stan spoczynku.

Trzynasta emerytura a dochód i przychód

Co istotne z punktu widzenia ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej, jednorazowego świadczenia pieniężnego do emerytury i renty nie wlicza się do dochodu, o którym mowa w:

  1. art. 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  2. art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych;
  3. art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych;
  4. art. 8 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej;
  5. art. 2 pkt 4 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów;
  6. art. 5 ust. 3 i 4 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Oznacza to, że jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów nie ma negatywnego wpływu przy wnioskowaniu o wymienione w powyższych ustawach świadczenia, dodatki, zasiłki czy inną pomoc lub wsparcie jak ulga rehabilitacyjna.

Co więcej, kwoty dodatkowej emerytury i renty nie wlicza się do przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 5 ustawy o rencie socjalnej. Przepis ten traktuje o zawieszeniu prawa do renty socjalnej w przypadku osiągnięcia określonego przychodu, np. z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy.

Kwota jednorazowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów jest wolna od egzekucji i potrąceń.

Zbieg prawa do świadczeń

Jeśli jednej osobie przysługuje prawo do dwóch lub większej liczby świadczeń, otrzyma tylko jedno świadczenie pieniężne.

Jeśli renta rodzinna przysługuje kilku osobom, wówczas otrzymają jedno jednorazowe świadczenie pieniężne. Należy podzielić je w sposób proporcjonalny między uprawnionych. Natomiast w przypadku sytuacji, gdy jedna z tych osób uprawniona jest także do renty socjalnej, wówczas podziału dokonuje się z wyłączeniem tej osoby, która otrzyma jednorazowe świadczenie z tytułu posiadania prawa do renty socjalnej.

Gdy świadczenie emerytalno-rentowe przysługuje od dwóch różnych organów, dodatkowe świadczenie pieniężne przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wypłata świadczenia

REKLAMA

Wypłata następuje wraz z dotychczas wypłacaną emeryturą albo rentą i nie trzeba składać wniosku o jej przyznanie. Należy się wszystkim pobierającym emeryturę lub rentę z urzędu. Termin wypłaty dodatkowej emerytury i renty w 2019 r. przypadł na majową wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych. Wiadomo już jak będzie to wyglądać w latach kolejnych. Dodatek do świadczenia przedemerytalnego i zasiłku przedemerytalnego będzie wypłacany w maju, a pozostałe trzynastki w kwietniu. Taki schemat zaczyna działać już w 2020 r.

Zgodnie z uchwaloną przez sejm ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów planuje się wypłatę trzynastej emerytury także w 2020 r. i latach następnych. Ponadto, Prezes PiS Jarosław Kaczyński w ramach tzw. #HatTrickKaczyńskiego deklaruje wypłatę aż dwóch dodatkowych emerytur w 2021 r. (trzynastki i czternastki).

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Wyższa trzynasta emerytura w 2020 r. – kiedy wypłata?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 743)

Rządowy projekt ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA