Kategorie

Trzynasta emerytura w 2020 r.

Emilia Panufnik
Trzynasta emerytura w 2020 r. 13. emerytura w wysokości 1200 zł. Ile to netto? / fot. Shutterstock
Trzynasta emerytura w 2020 r. 13. emerytura w wysokości 1200 zł. Ile to netto? / fot. Shutterstock
Trzynasta emerytura to jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, które zostało przyznane w maju 2019 r. Emeryci i renciści mogą liczyć na trzynastą emeryturę także w kolejnych latach. Ile wynosi emerytura plus?

Wysokość trzynastej emerytury

Na mocy Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. wszystkim emerytom i rencistom zostało przyznane dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury. Od 1 marca 2019 r. wynosi ona 1100 zł brutto. Kwota ta zostaje pomniejszona o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne (netto - 888,25 zł).

Celem dodatkowej emerytury i renty była przede wszystkim pomoc dla emerytów i rencistów, ale również zmniejszenie różnic dochodowych w społeczeństwie. Z założenia ustawy świadczenie to miało być wypłacone tylko w 2019 r. Jednak Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że planowana jest wypłata trzynastej emerytury i renty także w kolejnych latach. Założenie to wpisuje się w długofalową politykę wsparcia osób starszych, które są najbardziej narażone na ubóstwo, wykluczenie i samotność. Program „Emerytura +” najwyraźniej wpisze się na stałe w politykę senioralną naszego kraju.

Zgodnie z uchwaloną ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym w 2020 r. i latach następnych również będzie funkcjonowała 13. emerytura. Wyniesie tyle, ile najniższa emerytura przewidziana w wyniku corocznej waloryzacji przeprowadzanej 1 marca. W 2020 r. minimalna emerytura wyniesie 1200 zł brutto, a więc będzie to kwota trzynastej emerytury. Do ręki (netto) emeryt lub rencista otrzyma 1025 zł tytułem dodatkowego świadczenia pieniężnego..

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Polecamy: PPK dla pracownika

Osoby uprawnione do trzynastej emerytury

Ze wsparcia finansowego korzystają wszyscy emeryci i renciści w systemie powszechnym, rolnicy, służby mundurowe, osoby pobierające emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Najbardziej odczuwają je seniorzy pobierający najniższe świadczenia emerytalno-rentowe.

Kto nie otrzymał trzynastej emerytury?

Ustawa z 2019 r. nie objęła swoim działaniem sędziów przechodzących lub przeniesionych w stan spoczynku oraz prokuratorów w stanie spoczynku. Nie mają oni bowiem statusu emeryta lub rencisty. Jest to Świadczenie pobierane przez sędziego i prokuratora ma charakter dożywotni i nie zmienia swojego charakteru po przejściu w stan spoczynku.

Trzynasta emerytura a dochód i przychód

Co istotne z punktu widzenia ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej, jednorazowego świadczenia pieniężnego do emerytury i renty nie wlicza się do dochodu, o którym mowa w:

 1. art. 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
 2. art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych;
 3. art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych;
 4. art. 8 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej;
 5. art. 2 pkt 4 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów;
 6. art. 5 ust. 3 i 4 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Oznacza to, że jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów nie ma negatywnego wpływu przy wnioskowaniu o wymienione w powyższych ustawach świadczenia, dodatki, zasiłki czy inną pomoc lub wsparcie jak ulga rehabilitacyjna.

Co więcej, kwoty dodatkowej emerytury i renty nie wlicza się do przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 5 ustawy o rencie socjalnej. Przepis ten traktuje o zawieszeniu prawa do renty socjalnej w przypadku osiągnięcia określonego przychodu, np. z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy.

Kwota jednorazowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów jest wolna od egzekucji i potrąceń.

Zbieg prawa do świadczeń

Jeśli jednej osobie przysługuje prawo do dwóch lub większej liczby świadczeń, otrzyma tylko jedno świadczenie pieniężne.

Jeśli renta rodzinna przysługuje kilku osobom, wówczas otrzymają jedno jednorazowe świadczenie pieniężne. Należy podzielić je w sposób proporcjonalny między uprawnionych. Natomiast w przypadku sytuacji, gdy jedna z tych osób uprawniona jest także do renty socjalnej, wówczas podziału dokonuje się z wyłączeniem tej osoby, która otrzyma jednorazowe świadczenie z tytułu posiadania prawa do renty socjalnej.

Gdy świadczenie emerytalno-rentowe przysługuje od dwóch różnych organów, dodatkowe świadczenie pieniężne przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wypłata świadczenia

Wypłata następuje wraz z dotychczas wypłacaną emeryturą albo rentą i nie trzeba składać wniosku o jej przyznanie. Należy się wszystkim pobierającym emeryturę lub rentę z urzędu. Termin wypłaty dodatkowej emerytury i renty w 2019 r. przypadł na majową wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych. Wiadomo już jak będzie to wyglądać w latach kolejnych. Dodatek do świadczenia przedemerytalnego i zasiłku przedemerytalnego będzie wypłacany w maju, a pozostałe trzynastki w kwietniu. Taki schemat zaczyna działać już w 2020 r.

Zgodnie z uchwaloną przez sejm ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów planuje się wypłatę trzynastej emerytury także w 2020 r. i latach następnych. Ponadto, Prezes PiS Jarosław Kaczyński w ramach tzw. #HatTrickKaczyńskiego deklaruje wypłatę aż dwóch dodatkowych emerytur w 2021 r. (trzynastki i czternastki).

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Wyższa trzynasta emerytura w 2020 r. – kiedy wypłata?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 743)

Rządowy projekt ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  25 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.