reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Trzynasta emerytura w 2020 r.

Trzynasta emerytura w 2020 r.

Trzynasta emerytura to jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, które zostało przyznane w maju 2019 r. Emeryci i renciści mogą liczyć na trzynastą emeryturę także w kolejnych latach. Ile wynosi emerytura plus?

Wysokość trzynastej emerytury

Na mocy Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. wszystkim emerytom i rencistom zostało przyznane dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury. Od 1 marca 2019 r. wynosi ona 1100 zł brutto. Kwota ta zostaje pomniejszona o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne (netto - 888,25 zł).

Celem dodatkowej emerytury i renty była przede wszystkim pomoc dla emerytów i rencistów, ale również zmniejszenie różnic dochodowych w społeczeństwie. Z założenia ustawy świadczenie to miało być wypłacone tylko w 2019 r. Jednak Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że planowana jest wypłata trzynastej emerytury i renty także w kolejnych latach. Założenie to wpisuje się w długofalową politykę wsparcia osób starszych, które są najbardziej narażone na ubóstwo, wykluczenie i samotność. Program „Emerytura +” najwyraźniej wpisze się na stałe w politykę senioralną naszego kraju.

Zgodnie z uchwaloną ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym w 2020 r. i latach następnych również będzie funkcjonowała 13. emerytura. Wyniesie tyle, ile najniższa emerytura przewidziana w wyniku corocznej waloryzacji przeprowadzanej 1 marca. W 2020 r. minimalna emerytura wyniesie 1200 zł brutto, a więc będzie to kwota trzynastej emerytury. Do ręki (netto) emeryt lub rencista otrzyma 1025 zł tytułem dodatkowego świadczenia pieniężnego..

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Polecamy: PPK dla pracownika

Osoby uprawnione do trzynastej emerytury

Ze wsparcia finansowego korzystają wszyscy emeryci i renciści w systemie powszechnym, rolnicy, służby mundurowe, osoby pobierające emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Najbardziej odczuwają je seniorzy pobierający najniższe świadczenia emerytalno-rentowe.

Kto nie otrzymał trzynastej emerytury?

Ustawa z 2019 r. nie objęła swoim działaniem sędziów przechodzących lub przeniesionych w stan spoczynku oraz prokuratorów w stanie spoczynku. Nie mają oni bowiem statusu emeryta lub rencisty. Jest to Świadczenie pobierane przez sędziego i prokuratora ma charakter dożywotni i nie zmienia swojego charakteru po przejściu w stan spoczynku.

Trzynasta emerytura a dochód i przychód

Co istotne z punktu widzenia ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej, jednorazowego świadczenia pieniężnego do emerytury i renty nie wlicza się do dochodu, o którym mowa w:

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama