REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownicy, Prawo pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Liczba zatrudnionych pracowników jako kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty

Czy kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty może stanowić liczba zatrudnionych pracowników? Czy kryterium takie nie jest sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji?

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego od stycznia 2016

Od 2 stycznia 2016 r. jeśli rodzic zdecyduje się łączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu, proporcjonalnie wydłuży się czas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że wymiar urlopu podwoi się i będzie wynosił nie 32, tylko 64 tygodnie.

Nowe okresy wypowiadania umów terminowych

Od 22 lutego 2016 r. zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy i wraz z nią nowe okresy wypowiedzenia umów na czas określony.

Umowy okresowe od 22 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. umowy zawierane na czas określony nie będą mogły trwać dłużej niż 33 miesiące, a łączna liczba umów zawieranych na czas określony nie będzie mogła przekroczyć trzech. Co się jeszcze zmieniło?

REKLAMA

PIP skontroluje firmy bez uprzedzenia

Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła kontrolować przedsiębiorców bez wcześniejszego zawiadomienia ich o kontroli. Do tej pory kontrole PIP bez uprzedzenia mogły wystąpić jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Wynagrodzenia pracowników służby zdrowia do zmiany

Pracodawcy i związkowcy przekazali na ręce ministra analizę dotyczącą wzrostu wynagrodzeń pracowników służby zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów rozporządzenia wprowadzającego wyższe płace dla pielęgniarek i położnych wykonujących świadczenia w rodzaju leczenie szpitalne.

Umowa na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza istotne zmiany w zawieraniu umów na czas określony. Umowy na czas określony będzie można zawierać maksymalnie na okres 33 miesięcy, a ich limit zwiększy się z dwóch do trzech. Jak stosować nowe przepisy o zatrudnieniu terminowym?

Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy

Pracodawca może zawiesić jedynie stosowanie przepisów wewnątrzzakładowych (np. układów zbiorowych pracy czy regulaminów pracy). Nie jest to dopuszczalne w stosunku do powszech­nie obowiązujących przepisów prawa pracy, np. Kodeksu pracy czy rozporządzeń. Ponadto zawieszenie dotyczy zapisów kształtujących korzystniej sytuację pracowników niż przepisy powszechnie obowiązujące.

REKLAMA

Oświadczenia woli w prawie pracy

W czasie trwania stosunku pracy jego strony, tj. pra­codawca i pracownik, są uprawnione do składania sobie wzajemnych oświadczeń woli. Zarówno praco­dawca, jak i pracownik mogą składać oświadczenia dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę lub roz­wiązania umowy bez wypowiedzenia. Takie oświad­czenia woli skutkują rozwiązaniem stosunku pracy.

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobec­ności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidze­nia. Natomiast gdy wystąpiły przyczyny uniemoż­liwiające stawienie się pracownika do pracy, powi­nien on niezwłocznie poinformować pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności w pracy i prze­widywanym terminie jej trwania. Jeżeli nie może tego zrobić niezwłocznie, to powinien zawiado­mić pracodawcę o swojej nieobecności najpóź­niej w drugim dniu nieprzystąpienia do pracy.

Zaległy urlop wypoczynkowy - najważniejsze informacje

Zaległy urlop wypoczynkowy jest urlopem wypoczynkowym niewykorzystanym przez pracownika w poprzednim roku kalendarzowym. Niewykorzystanie przez pracownika przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo może być uzasadnione wieloma przyczynami. Kodeks pracy wyraźnie wskazuje sytuacje, których wystąpienie uzasadnia przesunięcie termin urlopu wypoczynkowego na inny termin. Czy zaległy urlop wypoczynkowy musi być udzielony do 30 września?

Dynamiczny spadek bezrobocia

Zdaniem Ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza dynamika spadku bezrobocia, która utrzymuje się od kilku miesięcy, może spowodować, że stopa bezrobocia już w sierpniu będzie jednocyfrowa. W ostatnich tygodniach rząd dokonał istotnych zmian, które zwiększają stabilność zatrudnienia.

Kary członków rady pracowników za ujawnienie danych zgodne z konstytucją

Prokuratura Generalna uznaje przepis o karach dla członków rady pracowników za ujawnienie danych zastrzeżonych przez pracodawcę za zgodny z Konstytucją RP. Mają oni pełną świadomość tego, które z wiadomości mają status informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorstwa i co do których jednocześnie pracodawca zastrzegł obowiązek zachowania ich poufności.

Rada Dialogu Społecznego - podpis Prezydenta RP

Wprowadzenie Rady Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych czeka już tylko na podpis Prezydenta RP. Rada Dialogu będzie m.in. realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie zatrudnienia.

Zbiorowe układy pracy w Niemczech

Dlaczego niemieckie prawo pracy jest tak elastyczne? Duże znaczenie dla takiego stanu rzeczy mają mocne związki zawodowe oraz wysoka partycypacja pracownicza. Jakie znaczenie w Niemczech mają zbiorowe układy pracy?

Czym jest układ zbiorowy pracy?

W Polsce prawo pracy reguluje przede wszystkim Kodeks pracy. W krajach zachodnich, gdzie często emigrują za pracą nasi rodacy, duże znaczenie (często większe niż Kodeks pracy) mają układy zbiorowe pracy. Warto zapoznać się z obowiązującymi w danym państwie przepisami prawa pracy.

Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Rozpoznawaniem spraw z zakresu prawa pracy zajmują się odrębne jednostki organizacyjne sądów rejonowych i okręgowych. Co do zasady, pracownik wnoszący powództwo w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu nie przewyższa kwoty 50.000 złotych, nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych. Powyższe nie odnosi się jednak do pracodawcy, który wnosząc powództwo ma obowiązek uiszczenia kosztów sądowych na zasadach ogólnych.

Zalety pracowników 50+

Już w niedługim czasie pracodawcy będą musieli zmierzyć się z dużym spadkiem podaży pracowników w wieku produkcyjnym mobilnym. Powinni rozważyć zwiększenie zatrudnienia starszych pracowników. Jakie są zalety pracowników 50+?

Sądownictwo pracy w Niemczech

Roszczenia ze stosunku pracy są dochodzone w Niemczech przed sądami pracy, a nie jak w Polsce przed sądami powszechnymi.

Prawo o szkolnictwie wyższym po nowelizacji

Publikacja stanowi pierwszy na rynku wydawniczym komentarz do Prawa o szkolnictwie wyższym po największej od 2011 r. nowelizacji ustawy uchwalonej w dniu 11 lipca 2014 r. Jest to praktyczny komentarz, który prezentuje wykładnię wszystkich przepisów ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ze szczególnym uwzględnieniem nowych regulacji.

Zakaz wykonywania innych zajęć przez samorządowców

Samorządowcy nie mogą sprawować niektórych funkcji i prowadzić działalności niezwiązanych z realizacją ich obowiązków. Ograniczenia dotyczą dodatkowej pracy i pełnienia funkcji w sferze publicznej oraz działalności gospodarczej.

Zmiany w prawie pracy do końca kadencji parlamentu

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podał planowane zmiany w prawie pracy, które mają zostać wprowadzone do końca kadencji parlamentu. Modyfikacje dotyczą umów o pracę na czas określony, urlopów rodzicielskich dla ojców oraz dialogu społecznego.

Terminy do dochodzenia roszczeń w sprawach z zakresu prawa pracy

Prawo pracy wyróżnia dwa podstawowe terminy do dochodzenia roszczeń - 7 i 14 dni. W jakich sytuacjach stosuje się 7 dni, a w jakich 14 dni? Czy w razie przekroczenia terminu można wnioskować o jego przywrócenie?

Rzecznik Praw Pracowniczych - nowa instytucja?

Polska Partia Socjalistyczna i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje powstanie nowej instytucji - Rzecznika Praw Pracowniczych. Rzecznik miałby za zadanie reagować na wszelkie formy dyskryminacji pracowników, niewypłacanie przez pracodawców wynagrodzenia i inne naruszenia Kodeksu pracy.

Reprezentacja pracowników

Organizacje, w których nie działają związki zawodowe, nie są zwolnione z obowiązku zasięgania opinii o swoich decyzjach z pracownikami. W wielu przypadkach przepisy wymagają konsultowania ważniejszych zmian w firmie z tzw. reprezentacją pracowników. Czym jest ten organ, jakie są zasady jego działania i co jego funkcjonowanie niesie z sobą dla pracodawcy?

Umowa na okres próbny 2015

Zasady zawierania umów na okres próbny mogą ulec zmianie w 2015 roku. Modyfikacje w zakresie odnoszącym się do zawierania umów o pracę na okres próbny przewiduje projekt zmian w Kodeksie pracy, przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, który obecnie jest przedmiotem konsultacji społecznych.

Trzy lata pracy ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza - zmiany

Minęły trzy lata pracy ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza. Jakie zmiany zostały wprowadzone w ramach Paktu dla Pracy? Oto podsumowanie.

Akademia specjalisty prawa pracy - praktyczne warsztaty

Zapraszamy na praktyczne warsztaty "Akademia specjalisty prawa pracy", które odbędą się 6-8 października 2014 r. w Zakopanem.

V Konwent Prawa Pracy już 2 października!

Już 2 października 2014 r. w Warszawie odbędzie się jedna z największych konferencji z zakresu prawa pracy - V Konwent Prawa Pracy - Prawo Pracy 2014/2015.

Jaki jest limit godzin nadliczbowych

Mam pytanie dotyczące limitu godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym (art. 151 § 4 KP). Czy rozliczenie rocznego limitu godzin nadliczbowych w wysokości 376 godzin może dotyczyć 12 -miesięcznego okresu rozliczeniowego trwającego od 01 maja do 30 kwietnia następnego roku?

Wynagrodzenia w służbie cywilnej 2014/2015 - poradnik

Wynagrodzenie pracownika służby cywilnej składa się z wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla zajmowanego stanowiska pracy oraz dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej. Jak wygląda sytuacja urzędników służby cywilnej?

Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy - 18 września 2014 r.

Zapraszamy na Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy, który odbędzie się 18 września 2014 r. w Bydgoszczy.

Krajowy Program Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu

Krajowy Program Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu, przyjęty przez rząd, ma przyczynić się do trwałego zmniejszenia ubóstwa i wykluczenia społecznego. Twórcom w szczególności zależy na stworzeniu nowych szans na rynku pracy, zmniejszeniu wykluczenia dzieci i młodzieży oraz wsparciu osób starszych i aktywnej integracji żyjących w ubóstwie.

Dzień wolny na egzamin

Dodatkowy dzień wolny na egzamin to kodeksowe prawo pracownika. Zatrudnionemu, który w ustalonych dla niego godzinach wykonywania pracy przystępuje do egzaminu bhp, innego sprawdzianu pracodawca musi udzielić dnia wolnego. Za urlop szkoleniowy lub zwolnienie z pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Nowy sposób zatrudniania głównych księgowych nadleśnictw

Prezydent 28 lipca 2014 r. podpisał nowelizację ustawy o lasach. Przewiduje ona zmiany w nawiązywaniu stosunku pracy z pracownikami nadleśnictw.

Dodatek stażowy pracowników niepedagogicznych oświaty

Zasady przyznawania i naliczania dodatku stażowego dla pracowników niepedagogicznych oświaty określone zostały w art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (dalej: rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Nowelizacja ustawy o urzędach pracy

Nowelizacji ustawy o urzędach pracy weszła w życie z dniem 27 maja 2014 roku. Jak przebiega pierwszy etap wdrożenia nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?

Ochrona stosunku pracy nauczycielek w okresie ciąży

Pracownice ciężarne zatrudnione w szkołach i placówkach oświatowych podlegają niemal bezwzględnej ochronie zarówno przed wypowiedzeniem definitywnym, jak i zmieniającym. Regulacja Kodeksu pracy i ubezpieczeń społecznych ma na celu zapewnienie nauczycielkom stabilizacji zatrudnienia w okresie macierzyństwa.

Wynagrodzenia w sferze budżetowej w 2015 roku

Wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej w 2015 roku nie będą waloryzowane automatycznie jednym wskaźnikiem. Rada Ministrów przyjęła propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2015 oraz informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2015, przedłożoną przez ministra finansów.

Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach w 2014 roku

W czasie listopadowych wyborów do samorządu zauważymy zmiany w zatrudnianiu pracowników samorządowych. Nowe zasady obowiązujące od 1 września 2013 r. wprowadzają szereg istotnych zmian w wyborze i powoływaniu urzędników jednostek samorządu terytorialnego, co odczujemy w swoich gminach, powiatach i województwach.

Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach

W czasie listopadowych wyborów do samorządu zauważymy zmiany w zatrudnianiu pracowników samorządowych. Nowe zasady obowiązujące od 1 września 2013 r. wprowadzają szereg istotnych zmian w wyborze i powoływaniu urzędników jednostek samorządu terytorialnego, co odczujemy w swoich gminach, powiatach i województwach.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika korpusu służby cywilnej

Dodatkowy urlop pracownikom korpusu służby cywilnej przyznaje ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. 2008 nr 227 poz. 1505 z późn. zm). Tym urzędnikom oprócz „podstawowego” urlopu wypoczynkowego przysługują dodatkowe dni wolne w wymiarze wynoszącym po 5 latach zatrudnienia w służbie cywilnej 1 dzień. Urlop ten wzrasta z każdym rokiem pracy o 1 dzień aż do osiągnięcia 12 dni.

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 roku – oprócz ustawowo wolnych niedziel, wolne od pracy są święta, a wśród nich w 2015 roku znajdą się aż dwa dni świąteczne, które wypadną w sobotę - 15 sierpnia i 26 grudnia. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia dnia wolnego dla pracowników za tak przypadające święto. Sytuacja taka jest rezultatem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku w sprawie o sygnaturze K 27/11. Rok 2014 jest pierwszym do czasu wyroku, kiedy święto przypada w sobotę.

Elastyczny czas pracy dla pracowników samorządowych

Elastyczny czas pracy także dla pracowników samorządowych wprowadziła ubiegłoroczna nowelizacja Kodeksu pracy. Z tej zmiany ucieszą się najbardziej mieszkańcy odwiedzający urzędy, ale dla pracowników może się to wiązać ze zwiększonym i nierównomiernym obciążeniem pracą.

Zasiłki chorobowe służb mundurowych - zmiany

Zasiłki chorobowe służb mundurowych ulegają poważnym zmianom jeszcze w tym roku. Prezydent podpisał ustawę, która przewiduje m.in. obniżenie o 20 proc. wysokości uposażenia otrzymywanego w okresie choroby. W ten sposób przyjęte zostały rozwiązania analogiczne do obowiązujących w powszechnym systemie ubezpieczeń.

Mobbing - zachowania pracodawcy

Mobbing może obejmować wiele różnorakich zachowań pracodawcy. Sąd Najwyższy wskazuje, iż przy ocenie, czy określone zachowanie można uznać za przejaw mobbingu, niezbędne jest stworzenie obiektywnego wzorca ofiary rozsądnej, co pozwoli wyeliminować przypadki wynikające z nadmiernej wrażliwości pracownika.

Dodatek za godziny nadliczbowe pracowników samorządowych

Dodatek za godziny nadliczbowe pracowników samorządowych jest przedmiotem wielu kontrowersji. W najnowszym wyroku Trybunał Konstytucyjny uznał, iż większa dyspozycyjność pracowników samorządowych i ich ograniczone prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych jest zrekompensowane wieloma rozwiązaniami korzystniejszymi dla tych pracowników od regulacji kodeksowych.

Świadczenia dla byłych pracowników - emerytów i rencistów

Od uzyskanych na terytorium Polski dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów i rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 updof – w wysokości 10% należności (art. 30 ust. 1 pkt 4 updof). Co istotne – podstawą prawną wypłaty tych świadczeń nie jest stosunek pracy, lecz fakt uprzedniego pozostawania w takim stosunku.

Dyskryminacja w pracy - orzecznictwo

Przykłady dyskryminacji w pracy wskazuje się w orzecznictwie. W jednym z nich stwierdzono, iż aby ustalić czy pracownicy są dyskryminowani pod względem płacowym należy uwzględnić także to, czy niektóre osoby korzystają np. z samochodu, mieszkania i telefonu służbowego.

Zmiany w OFE - wchodzi w życie część przepisów

Wchodzi w życie część przepisów o OFE. Zdaniem ekspertów nie zachęcą one do odkładania na emeryturę.

REKLAMA