REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo karne, Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy więzień może starać się o przepustkę?

Możliwość ,,wyjścia na przepustkę’’ jest bardzo ceniona przez więźniów. Otrzymanie przepustki jest uzależnione nie tylko od zachowania więźnia w trakcie odbywania kary ale także od rodzaju zakładu karnego w jakim przebywa.

Wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa

Każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Tutaj znajdziesz przykładowy wzór pisemnego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu.

Ruszyła policyjna akcja „Piesi”

Dzisiaj od godziny 6:00 policja prowadzi ogólnopolską akcję „Piesi”. Funkcjonariusze drogówki zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych oraz samych pieszych. Akcja potrwa do godziny 22:00.

Co grozi za nielegalne posiadanie broni palnej?

Nielegalne posiadanie broni to przestępstwo przeciwko porządkowi publicznemu. Za posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego zezwolenia grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat. W pewnych przypadkach posiadanie zezwolenia jednak nie jest konieczne.

REKLAMA

Kontrola drogowa - kto może zatrzymać pojazd?

Codziennie w Polsce kierowcy są zatrzymywani do kontroli drogowej przez policję. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko policja ma takie uprawnienia. Kto może zatrzymać pojazd do kontroli drogowej?

Tragiczny wypadek na trasie S3 - kolejny kierowca jechał pod prąd

W ostatnim czasie mamy istną plagę kierowców niepotrafiących się zachować na drogach szybkiego ruchu. Po raz kolejny ktoś postanowił pojechać ekspresówką pod prąd, a efekt był łatwy do przewidzenia. W tragicznym wypadku jedna osoba zmarła, a druga trafiła do szpitala.

Policyjny pościg za złodziejem motocykla. Przestępca gnał z prędkością 185 km/h!

Miniony weekend był pierwszym typowo wiosennym weekendem w tym roku. Stosunkowo wysoka temperatura oraz ładna pogoda sprawiły, że na drogi wyjechali motocykliści. Również złodzieje jednośladów skorzystali z okazji i ruszyli na łowy. Jednego z nich, po szaleńczym pościgu, złapali gorzowscy policjanci.

Kuriozalna sytuacja podczas kontroli policyjnej – 14-latek kierowcą, matka pasażerką

Głupota ludzka potrafi zdumiewać, a jednym z jej przykładów może być sytuacja, z jaką mieli do czynienia funkcjonariusze sulęcińskiej drogówki. Po zatrzymaniu auta z powodu przekroczenia dopuszczalnej prędkości okazało się, że za kierownicą siedział 14-latek a obok niego jego matka.

REKLAMA

Zamiana grzywny na prace społecznie użyteczną + wniosek

Jeżeli grzywna nie przekracza 120 stawek dziennych i jej egzekucja okaże się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby bezskuteczna to istnieje możliwość zamiany tej grzywny na prace społecznie użyteczną. Decyzje w tym zakresie podejmuje sąd. Odmowa wykonania orzeczonych przez sąd prac społecznych lub uchylanie się od nich może skończyć się więzieniem.

Policyjne urządzenia do pomiaru prędkości nie zawsze są precyzyjne

Sąd w Lublinie uniewinnił kierowcę, który został nagrany przez wideorejestrator i ukarany za przekroczenie prędkości. Działanie systemów mierzących prędkość w radiowozach jest szeroko krytykowane m.in. za sprawą nieprecyzyjnych wyników i pomiarów „na oko”.

Udział organizacji społecznej w postępowaniu karnym

Kodeks postępowania karnego dopuszcza udział w postępowaniu karnym czynnika społecznego w postaci organizacji społecznej. Organizacja społeczna może wziąć udział w postępowaniu karnym, jeżeli zachodzi potrzeba ochrony interesu społecznego lub interesu indywidualnego, objętego zadaniami statutowymi tej organizacji, w szczególności ochrony wolności i praw człowieka.       

Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę?

Zbyt wolna jazda też powoduje niebezpieczeństwo na drodze. Grozi nam za to mandat w wysokości nawet 300 zł i 2 punkty karne.

Jak rozpoznać nieoznakowane radiowozy BMW?

Do 26 października bieżącego roku na polskie drogi wyjedzie łącznie 140 nieoznakowanych radiowozów marki BMW. Niektóre z egzemplarzy już trafiły w ręce policji i służą do walki z piratami drogowymi. Podpowiadamy jak rozpoznać nieoznakowane radiowozy BMW.

Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy?

Dla niektórych osób kierowanie samochodem jest sposobem na życie. Istnieje wiele zawodów, których sednem jest kierowanie, począwszy od zawodowych kierowców tirów, kończąc na listonoszach. Utrata uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym dla takich osób jest prawdziwą tragedią. Zazwyczaj cofnięcie uprawnień jest poprzedzone zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy przez policję. Czy zastanawiałeś się kiedyś w jakich sytuacjach policjant może zatrzymać tobie prawo jazdy?

Średni uszczerbek na zdrowiu - art. 157 kk

Niniejszy artykuł poświęcony jest przestępstwu z art. 157 kk. Jest to spowodowanie średniego lub lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Z tego artykułu dowiesz się, jak odróżnić średni uszczerbek na zdrowiu od ciężkiego lub lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Zaprezentowana zostanie również sytuacja prawna sprawcy przestępstwa z art.157 kk, popełnionego zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie.

Yanosik teraz także w języku ukraińskim

Szokujący raport NIK: policjanci jeżdżą zużytymi autami i nie dbają o radiowozy

W ostatnim czasie głośno było o przekazywaniu w ręce policjantów nieoznakowanych radiowozów BMW. Co z tego, że policja dostała do użytku 140 nowych maszyn, skoro i tak ciągle brakuje pojazdów, a funkcjonariusze nie dbają o samochody? Raport Najwyższej Izby Kontroli dobitnie wykazał stan polskiej drogówki.

Zawieszenie postępowania wykonawczego

Obok instytucji znanych w postępowaniu wykonawczym jak odroczenie wykonania kary lub przerwa w karze w konkretnie wskazanych w kodeksie karnym wykonawczym przypadkach może dojść do zawieszenia postępowania wykonawczego.

Nowy pomysł rządu - obowiązkowe kaski dla rowerzystów

Przedstawiciele partii rządzącej oraz członkowie komisji infrastruktury mają pomysł na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Chcą wprowadzić obowiązkowe kaski rowerowe dla dzieci oraz ograniczenie dozwolonej prędkości w godzinach nocnych.

Oskarżyciel posiłkowy jest stroną postępowania, a nie jego pełnomocnik

Sąd Najwyższy orzekł, że to oskarżyciel prywatny, a nie tylko jego pełnomocnik, musi być powiadomiony przez sąd o wezwaniu do usunięcia braków subsydiarnego aktu oskarżenia, aby rodziło ono skutki prawne. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich.

Europejski Nakaz Dochodzeniowy wchodzi w życie

Przepisy nowelizujące Kodeks postępowania karnego, a wprowadzające Europejski Nakaz Dochodzeniowy (END) wchodzą w życie. Dzięki nowelizacji polskie sądy lub inne organy będą mogły zwrócić się z wnioskiem do innego państwa UE o przeprowadzenie dowodu, który znajduje się w tym państwie. Nowe przepisy umożliwią także państwom UE występowanie do Polski o przeprowadzenie dowodu znajdującego się w naszym kraju.

Policja użyła śmigłowca do tropienia piratów drogowych

W miniony weekend tysiące uczniów rozpoczynało i kończyło ferie. Wzmożony ruch na drogach sprawił, że policja sięgnęła po niecodzienne środki do walki z piratami drogowymi.

Od lutego będzie można płacić za mandaty kartą lub Blikiem

Na opłacanie mandatów kartą jeszcze w trakcie policyjnej kontroli czekało wielu kierowców, zwłaszcza tych z zagranicy. Już od lutego policja będzie miała możliwość przyjmować płatność kartą oraz Blikiem.

Spadek liczby przestępstw w 2017 r.

Komenda Główna Policji opublikowała raport podsumowujący rok 2017 pod kątem przestępczości kryminalnej i wykrywalności przestępstw. Z danych wynika, że z roku na rok poziom przestępczości w Polsce maleje przy jednoczesnym wzroście wykrywalności.

Koniec z sumowaniem punktów karnych – zmiany na rok 2018

Od 4. czerwca bieżącego roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Jedną z nowości będzie koniec tzw. sumowania punktów karnych przez policję.

Policja otrzymała kolejne nieoznakowane radiowozy BMW

Kolejne radiowozy z logo BMW na masce trafiły do policyjnej floty. Nowe auta będą patrolować tereny województwa lubelskiego i łódzkiego.

Nowe nieoznakowane radiowozy trafiły do województwa pomorskiego

Kolejne nieoznakowane radiowozy BMW trafiają do drogówki w całej Polsce. Teraz niemieckie sedany pojawiły się w województwie pomorskim.

Ruszają kontrole autokarów

Już za kilka dni zaczną się ferie zimowe, dlatego policja już podejmuje działania związane z bezpieczeństwem dzieci przewożonych w autokarach. Funkcjonariusze policji będą badać stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców.

Policja otrzymała nową broń do walki z piratami drogowymi

Kilka dni temu świętokrzyska drogówka otrzymała do dyspozycji nowe mierniki prędkości. To nowoczesne urządzenia, które są w stanie nie tylko precyzyjnie zmierzyć prędkość, ale także zarejestrować wykroczenie drogowe w formie filmu.

Policja właśnie zaczęła korzystać z terminali płatniczych – ruszył program pilotażowy

Na to rozwiązanie czekało wielu kierowców jeżdżących po Polsce. Terminale płatnicze, bo o nich mowa, właśnie trafiły do opolskiej policji w ramach programu pilotażowego.

Kielecka policja otrzymała nowe radiowozy

Kilka dni temu świętokrzyska policja otrzymała do dyspozycji nowe radiowozy. Wśród nich znalazły się takie modele jak np. Opel Mokka lub Hyundai i20. Uwaga – do kieleckiej drogówki trafiły również nieoznakowane BMW 330i.

Konfiskata rozszerzona

Czym są przepadek i konfiskata rozszerzona? Jaka korzyść majątkowa może być uznana za pochodzącą z przestępstwa? Czy odpowiada tylko sprawca?

Kolejne nieoznakowane BMW trafiło do policji

W 2018 roku walka z piratami drogowymi przybierze na sile, ponieważ po drogach będzie jeździć 140 nowych nieoznakowanych radiowozów. Wszystkie nowe BMW Serii 3 trafią do policji do 26 października bieżącego roku, ale pierwsze z zamówionych aut już jeżdżą po Polsce.

Wznowienie postępowania dyscyplinarnego przez funkcjonariusza

Funkcjonariusze uniewinnieni w postępowaniu karnym uzyskają możliwość wznowienia postępowania dyscyplinarnego w swojej sprawie - to główne założenie senackiego projektu zmieniającego przepisy. Przepisy umożliwią powrót do służby funkcjonariuszom zwolnionym za czyn mogący być zarówno przestępstwem jak i przewinieniem dyscyplinarnym, a następnie uniewinnionym w postępowaniu karnym.

Kamery na policyjnych mundurach są już obecne

Od dnia 18 grudnia 2017 r. na terenie Warszawy można spotkać pierwsze patrole policji wyposażone w kamery na mundurach. Jest to element programu pilotażowego, którego celem jest wyposażenie wszystkich patroli policji w całej Polsce w kamery.

Trwa policyjna akcja „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”

Nieodpowiednie ustawienie świateł to powszechne zjawisko na polskich drogach. Policja wraz z firmą Yanosik zorganizowała akcję „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”, mającą na celu uświadomienie kierowców o problemie.

Policja otrzymała nową broń do walki z piratami drogowymi. To laserowe mierniki prędkości LaserCam 4!

W czerwcu bieżącego roku policja zakończyła przetarg na zakup nowych mierników prędkości. Wygrała firma Lifor z Bytomia, która zobowiązała się do dostarczenia 400 laserowych mierników prędkości LaserCam 4 za kwotę 13,7 mln zł. Pierwsze urządzenia właśnie trafiły do policji.

Akcja ,,Znicz 2017’’

Jak co roku przed 1 listopada rusza policyjna akcja ,,Znicz’’. W czasie jej trwania należy spodziewać się wzmożonych działań Policji ze względu na intensywniejszy ruch drogowy.  W tym roku akcja ,,Znicz 2017’’ zbiegnie się w czasie z akcją ,,NIE ZABIJAJ’’ prowadzoną wspólnie przez Policję, Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną.  W tym okresie każdy uczestnik ruchu drogowego powinien zachować szczególną ostrożność.

Znaczny spadek fałszywych alarmów bombowych dzięki ustawie antyterrorystycznej

Od wprowadzenia ustawy o działaniach antyterrorystycznych minął już ponad rok. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) publikuje dane, z których wynika, że jednym ze skutków ustawy jest ograniczenie liczby fałszywych powiadomień o podłożeniu ładunków wybuchowych.

Czym się różni kara aresztu od kary ograniczenie wolności?

W społeczeństwie bardzo często używa się zamiennie pojęcia aresztu i ograniczenia wolności. Wiele osób myśli, że areszt i ograniczenie wolności to jest to samo, co jest oczywiście błędnym przekonaniem. Główna różnica polega na tym, że tylko areszt prowadzi do odosobnienia sprawcy.

Pojęcie winy w prawie karnym

Jak wynika z art. 1§3 Kodeksu karnego ,,Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu". Kiedy mamy więc do czynienia z czynem zawinionym i jak należy rozumieć samo pojęcie i rozróżnienie form winy w prawie karnym materialnym?

Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt 2017/2018

Do pięciu lat więzienia za znęcanie się nad zwierzętami. Sejm pracuje nad zaostrzeniem kar w ustawie o ochronie zwierząt. W kwietniu projekt trafił na biurko marszałka Kuchcińskiego. Obecnie projekt jest na etapie trzeciego czytania.

Kiedy można ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie z więzienia?

Polskie prawo karne zezwala na ubieganie się o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia części kary pozbawienia wolności. Jak stanowi Kodeks karny (dalej: k.k.) skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary, jednak w pewnych przypadkach wymóg ten bywa zaostrzany.

Instytucja świadka koronnego w Polsce

Instytucja świadka koronnego uregulowana jest w ustawie z dnia 25 czerwca 1997 r. o świadku koronnym. Najczęściej stosowana jest w sprawach o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w zorganizowanej grupie lub w sytuacji gdy istnieje związek mający znaczenie dla popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego.

2 tygodnie na przesłuchanie ofiar gwałtów

Ministerstwo Sprawiedliwości pozytywnie odpowiedziało na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Po zmianie przepisów osoba pokrzywdzona będzie przesłuchana w terminie do 14 dni od daty wpłynięcia wniosku.

W październiku 2017 r. powstanie rejestr pedofilów

W październiku 2017 r. zacznie funkcjonować zapowiadany wcześniej, rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym. Prace obecnie znajdują się na etapie gromadzenia danych pedofilów.

mDokumenty – kierowcy będą mogli jeździć bez prawa jazdy i dowodu

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) pracuje nad projektem programu mDokumenty, który umożliwi kierowcom poruszanie się po drogach bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy też dowodu OC. Dokumenty te mają przybrać formę elektroniczna.

Skutki posługiwania się „pustymi” fakturami

Ministerstwo Finansów informuje, że funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej rozpoznają i zwalczają nielegalny proceder obrotu „pustymi" fakturami. Prowadzone działania mają na celu uderzenie w zorganizowane grupy przestępcze wystawiające i rozprowadzające „puste" faktury. Również osoby, które wykorzystują „puste" faktury w swojej działalności gospodarczej muszą liczyć się z negatywnymi konsekwencjami.

Kara 30 lat pozbawienia wolności w Polsce? Nadchodzą zmiany w Kodeksie karnym

W Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się pracę nad projektem ustawy nowelizującej Kodeks karny (dalej: k.k.). Nowe przepisy zakładają m.in. rezygnację z punktowo wymierzanej kary 25 pozbawienia wolności i wprowadzenie nowej, górnej granicy kary pozbawienia wolności w wysokości 30 lat.

Odpowiedzialność za nierzetelne prowadzenie dokumentacji firmy

Nierzetelne prowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej może prowadzić do bardzo dotkliwych sankcji, w tym nawet kary pozbawienia wolności. Jakie są znamiona przestępstwa wskazanego w art. 303 Kodeksu karnego dotyczącego tej kwestii?

REKLAMA