reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Konfiskata rozszerzona

Konfiskata rozszerzona

Czym są przepadek i konfiskata rozszerzona? Jaka korzyść majątkowa może być uznana za pochodzącą z przestępstwa? Czy odpowiada tylko sprawca?

Przepadek może zostać orzeczony nie tylko w stosunku do sprawcy przestępstwa.

Sprawca, chcąc pozbyć się przedmiotów pochodzących z kradzieży, oddał je koledze. Czy sąd może orzec przepadek co do tych przedmiotów? 

Tak, uważa się je za należące do sprawcy. 

Zgodnie z Kodeksem karnym, Sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa. Jeżeli służyły one do jego popełnienia lub były do tego przeznaczone, Sąd ma prawo orzec ich konfiskatę. Jeżeli jednak ustawa stanowi o obowiązku takiego orzeczenia, sąd orzeka jw. Jeżeli orzeczenie przepadku co do któregokolwiek z ww. przedmiotów byłoby niemożliwe, w wyroku może zostać orzeczona konfiskata ich równowartości. Przepadku takich przedmiotów nie orzeka się w sytuacji, gdy muszą być zwrócone określonej osobie, np. pokrzywdzonemu.

 Skazanie sprawcy za naruszenie zakazu wytwarzania, posiadania, obrotu, przesyłania, przenoszenia lub przewozu określonych przedmiotów daje sądowi prawo orzeczenia ich przepadku, a w sytuacjach wskazanych w ustawie–obowiązek.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Jeżeli przedmioty, które służyły do popełnienia przestępstwa lub były do tego przeznaczone nie są własnością sprawcy, sąd orzeka ich przepadek tylko, gdy to wynika z ustawy. W sytuacji, gdy sprawca jest współwłaścicielem mienia, orzeka się co do należącej do niego części. 

W przypadkach wskazanych w art. 44a kodeksu karnego możliwe jest orzeczenie konfiskaty także co do przedsiębiorstwa. W zależności od konkretnej sytuacji, może to być przedsiębiorstwo sprawcy lub innego podmiotu. 
Co do sprawcy, który pośrednio osiągnął z popełnienia przestępstwa korzyść majątkową i nie uzyskał jej w wyniku popełnienia jednego z czynów wymienionych w art. 44§6 k.k., orzeka się przepadek przedmiotów lub ich równowartości. Nie dotyczy to sytuacji, gdy podlegają one zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu podmiotowi. 

Konfiskata rozszerzona

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw

Powyższą nowelizacją wprowadzono do Kodeku karnego szerszy zakres przypadków, w których Sąd może orzec konfiskatę przedmiotów. 
W art.45§1a k.k ustawodawca określił co jeszcze można uznać za korzyść majątkową, uzyskaną z popełnionego przestępstwa. Ustanowił, że poza wymienionymi wcześniej  korzyściami, możemy uznać również pożytki z rzeczy lub prawa, które stanowią tę korzyść.

Zobacz serwis: Sprawy karne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konfiskata rozszerzona /Fot. Fotolia
Konfiskata rozszerzona /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama