| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Prawo karne wykonawcze > Zawieszenie postępowania wykonawczego

Zawieszenie postępowania wykonawczego

Obok instytucji znanych w postępowaniu wykonawczym jak odroczenie wykonania kary lub przerwa w karze w konkretnie wskazanych w kodeksie karnym wykonawczym przypadkach może dojść do zawieszenia postępowania wykonawczego.

Art. 15 § 2 kodeksu karnego wykonawczego mówi, że jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca postępowanie wykonawcze, a w szczególności, jeżeli nie można ująć skazanego albo nie można wykonać wobec niego orzeczenia z powodu choroby psychicznej lub innej przewlekłej, ciężkiej choroby, postępowanie zawiesza się w całości lub w części na czas trwania przeszkody.

Oznacza to, że jeżeli zaistnieje długotrwała przeszkoda, a w szczególności:

  1. nie można ująć skazanego;
  2. albo nie można wykonać wobec niego orzeczenia z powodu:
    1. choroby psychicznej;
    2. innej przewlekłej, ciężkiej choroby

- sąd zawiesza postępowanie wykonawcze. Zawieszenie jest wówczas obligatoryjne.

Postępowanie może zostać zawieszone w części, w całości lub co do postępowania incydentalnego toczącego się w postępowaniu wykonawczym.

Niemożność ujęcia skazanego.

Sąd zawiesi postępowanie wykonawcze, gdy nie można ująć skazanego, który ukrywa się w kraju lub poza jego granicami, bądź w przypadku długotrwałego przebywania za granicą bez elementu ukrywania się.

Choroba psychiczna.

Choroba psychiczna stanowi podstawę do zawieszenia postępowania w przypadku, gdy choroba ta uniemożliwia skazanemu udział w tym postępowaniu, również gdy mimo pomocy obrońcy nie jest on w stanie kierować swym zachowaniem w toku postępowania. Podstawą zawieszenia może być tylko taka choroba psychiczna, która jest jednocześnie chorobą ciężką i przewlekłą.

Inna przewlekła i ciężka choroba.

Inna niż psychiczna choroba skazanego może uzasadnić zawieszenie postępowania wykonawczego wtedy, gdy jest ona chorobą ciężką i przewlekłą. Niekoniecznie musi to być choroba obłożna i wymagająca leczenia szpitalnego. Ważne, aby miała charakter długotrwałej przeszkody uniemożliwiającej udział skazanego w postępowaniu. Choroba ta ma ponadto uniemożliwiać skazanemu odbywanie kary w warunkach izolacyjnych, zagrażać życiu skazanego lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.

Wniosek o zawieszenie postępowania może złożyć skazany, jego obrońca, kurator sądowy lub prokurator. Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu w sytuacji, gdy poweźmie informacje uzasadniające podjęcie takiej decyzji.

Wniosek składa się do sądu, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji. Wniosek o zawieszenie postępowania nie podlega opłacie.

Na postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania przysługuje zażalenie.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »