reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Prawo karne wykonawcze > Zawieszenie postępowania wykonawczego

Zawieszenie postępowania wykonawczego

Obok instytucji znanych w postępowaniu wykonawczym jak odroczenie wykonania kary lub przerwa w karze w konkretnie wskazanych w kodeksie karnym wykonawczym przypadkach może dojść do zawieszenia postępowania wykonawczego.

Art. 15 § 2 kodeksu karnego wykonawczego mówi, że jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca postępowanie wykonawcze, a w szczególności, jeżeli nie można ująć skazanego albo nie można wykonać wobec niego orzeczenia z powodu choroby psychicznej lub innej przewlekłej, ciężkiej choroby, postępowanie zawiesza się w całości lub w części na czas trwania przeszkody.

Oznacza to, że jeżeli zaistnieje długotrwała przeszkoda, a w szczególności:

  1. nie można ująć skazanego;
  2. albo nie można wykonać wobec niego orzeczenia z powodu:
    1. choroby psychicznej;
    2. innej przewlekłej, ciężkiej choroby

- sąd zawiesza postępowanie wykonawcze. Zawieszenie jest wówczas obligatoryjne.

Postępowanie może zostać zawieszone w części, w całości lub co do postępowania incydentalnego toczącego się w postępowaniu wykonawczym.

Niemożność ujęcia skazanego.

Sąd zawiesi postępowanie wykonawcze, gdy nie można ująć skazanego, który ukrywa się w kraju lub poza jego granicami, bądź w przypadku długotrwałego przebywania za granicą bez elementu ukrywania się.

Choroba psychiczna.

Choroba psychiczna stanowi podstawę do zawieszenia postępowania w przypadku, gdy choroba ta uniemożliwia skazanemu udział w tym postępowaniu, również gdy mimo pomocy obrońcy nie jest on w stanie kierować swym zachowaniem w toku postępowania. Podstawą zawieszenia może być tylko taka choroba psychiczna, która jest jednocześnie chorobą ciężką i przewlekłą.

Inna przewlekła i ciężka choroba.

Inna niż psychiczna choroba skazanego może uzasadnić zawieszenie postępowania wykonawczego wtedy, gdy jest ona chorobą ciężką i przewlekłą. Niekoniecznie musi to być choroba obłożna i wymagająca leczenia szpitalnego. Ważne, aby miała charakter długotrwałej przeszkody uniemożliwiającej udział skazanego w postępowaniu. Choroba ta ma ponadto uniemożliwiać skazanemu odbywanie kary w warunkach izolacyjnych, zagrażać życiu skazanego lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.

Wniosek o zawieszenie postępowania może złożyć skazany, jego obrońca, kurator sądowy lub prokurator. Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu w sytuacji, gdy poweźmie informacje uzasadniające podjęcie takiej decyzji.

Wniosek składa się do sądu, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji. Wniosek o zawieszenie postępowania nie podlega opłacie.

Na postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania przysługuje zażalenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama