REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Wierzyciel

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Droższe przeglądy techniczne już od maja [Aktualizacja]

Od maja właściciele samochodów i motocykli zapłacą więcej za przeglądy techniczne pojazdów. Wyższe ceny przeglądów technicznych zaczną obowiązywać od 20 maja.

Ponowny egzamin na prawo jazdy za chaotyczną jazdę? Tak zdecydował sąd

Niedzielni kierowcy nie będą spać spokojnie. Sąd w Gliwicach uznał, że nie tylko prędkość jest problemem. Chce zabierania praw jazdy także za nieudolną i chaotyczną jazdę.

Czym można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

Posiadanie prawa jazdy kategorii B umożliwia kierowcy prowadzenie nie tylko samochodów, ale także innych pojazdów. Czym można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

Stawki za odholowywanie samochodów niezgodne z prawem! Kierowcy mogą domagać się zwrotu pieniędzy.

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał nieważność uchwały Rady m.st. Warszawy o wysokości opłat w stolicy na 2016 r. za odholowywanie źle zaparkowanych aut na strzeżony parking. Opłaty przekraczają kilkukrotnie realny koszt tych usług. Kierowcy mogą domagać się zwrotu poniesionej opłaty.

REKLAMA

Rewolucja podatkowo-prawna na rynku nieruchomości w 2018 r.

Za nami kolejny rekordowy rok na rynku nieruchomości komercyjnych. Był to także rok bardzo dynamiczny dla branży mieszkaniowej – mimo rosnących cen, popyt na nowe mieszkania przekroczył podaż. Natomiast to, co może wpłynąć na rynek nieruchomości w 2018 roku to z jednej strony zmiany w obszarze podatków, wprowadzenie zakazu handlu w niedziele, a z drugiej nowe technologie i zmieniające się zwyczaje oraz zachowania konsumentów i pracowników.

Prawo dostępu do informacji publicznej a tajemnica przedsiębiorcy

Dane mające wartość gospodarczą, kwalifikowane jako tajemnica przedsiębiorcy, stanowią ograniczenie prawa dostępu do informacji publicznej.

Branża nieruchomości również musi przygotować się do RODO

RODO, czyli unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych zacznie obowiązywać już 25 maja 2018 roku. Nowe regulacje obejmują wszystkie firm, które gromadzą i wykorzystują dane osób fizycznych, w tym również z branży nieruchomości. W jaki sposób deweloperzy powinni przygotować się do zmian, aby odpowiednio zabezpieczyć dane klientów i nie ponieść wielomilionowych kar?

Zakaz handlu w niedziele - 11 marca nie zrobimy zakupów

Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedziele, która obowiązuje od 1 marca br., 11 marca jest pierwszą niedzielą, kiedy nie zrobimy zakupów w większości sklepów. W każdym miesiącu tego roku dwie niedziele będą handlowe - pierwsza i ostatnia, wobec czego Polacy będą mogli zrobić zakupy w 21 niedziel.

REKLAMA

Skarga pauliańska jako ochrona interesów wierzyciela

Zastosowanie instytucji skargi pauliańskiej zapewnia wierzycielowi możliwość dochodzenia spłaty, nawet wtedy gdy dłużnik wskutek czynności prawnej przeniósł swój majątek na inne osoby niezwiązane w żaden sposób z transakcją zawartą między wierzycielem a dłużnikiem. Co warto wiedzieć o skardze pauliańskiej i jak należy ją złożyć, by odzyskać dług?

Co grozi za przewożenie większej liczby osób w 2018 roku?

Za przewożenie większej liczby osób w samochodzie niż jest dozwolona w homologacji pojazdu grozi nie tylko mandat, ale nawet utrata prawa jazdy na trzy miesiące. Co grozi za przewożenie większej liczby osób w 2018 roku?

Prawo wodne znowelizowane przez Sejm

Nowela pozwoli przedsiębiorcom, którzy nie dotrzymywali warunków udzielonego pozwolenia wodno-prawnego zaliczyć na poczet kar rozpoczęte inwestycje środowiskowe.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2018 r.

Rok 2018 r. jest rokiem pełnym zmian. Od 1 stycznia zmieniło się m.in. minimalne wynagrodzenie za pracę, wprowadzono e-składkę i wiele innych instytucji. Sprawdź jakie zmiany prawne czekają nas w nadchodzących miesiącach 2018 r.

Krótszy ogólny termin przedawnienia i większa ochrona konsumenta

Od 23 stycznia br. Sejm pracuje nad skróceniem ogólnego terminu przedawnienia. Przedmiotem obrad jest projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dla wierzycieli ważne jest to, że zgodnie z zapisami projektu nowe przepisy będą miały zastosowanie także do roszczeń powstałych przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

Jaki mandat grozi za kulig za samochodem?

Kulig za samochodem to dość ryzykowna atrakcja – nie tylko dla uczestników, ale także dla kierowcy pojazdu. Jaki mandat grozi za kulig za samochodem?

Nowy pomysł rządu - obowiązkowe kaski dla rowerzystów

Przedstawiciele partii rządzącej oraz członkowie komisji infrastruktury mają pomysł na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Chcą wprowadzić obowiązkowe kaski rowerowe dla dzieci oraz ograniczenie dozwolonej prędkości w godzinach nocnych.

Taryfikator mandatów na rok 2018

Przypominamy o nowych przepisach ruchu drogowego, które wejdą w życie 4. czerwca bieżącego roku. Od tego dnia świeżo upieczeni kierowcy będą objęci dwuletnim okresem próbnym, w trakcie którego będą pod szczególnym nadzorem. A jak prezentuje się taryfikator mandatów na rok 2018?

Drony cywilne a prawa właścicieli nieruchomości

Pomimo iż w ostatnich latach drony cywilne stają się w Polsce coraz bardziej popularne, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jaką odpowiedzialnością wiąże się ich pilotowanie oraz jakie obowiązki spoczywają na ich operatorach. Szczególne wątpliwości dotyczą coraz częstszego pojawiania się dronów na terenach osiedli mieszkaniowych. Warto zatem rozważyć jakie prawa w takiej sytuacji przysługują właścicielom nieruchomości.

Taryfikator punktów karnych na rok 2018

Istotną zmianą w nowych przepisach będzie nowy kurs doszkalający po przekroczeniu punktów karnych - będzie można z niego skorzystać nie częściej niż raz na pięć lat. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 4 czerwca br. Oto aktualny taryfikator punktów karych na 2018 rok.

Koniec z sumowaniem punktów karnych – zmiany na rok 2018

Od 4. czerwca bieżącego roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Jedną z nowości będzie koniec tzw. sumowania punktów karnych przez policję.

5 lat więzienia za cofanie liczników? Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku

W listopadzie ogłoszono, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce ukrócić proceder cofania liczników tworząc nowe przepisy. Okazuje się, że gotowa nowelizacja jest już w fazie konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Policja właśnie zaczęła korzystać z terminali płatniczych – ruszył program pilotażowy

Na to rozwiązanie czekało wielu kierowców jeżdżących po Polsce. Terminale płatnicze, bo o nich mowa, właśnie trafiły do opolskiej policji w ramach programu pilotażowego.

Przejęcie przez wierzyciela licytowanej nieruchomości na własność

Wierzyciel licytowanej nieruchomości ma możliwość przejęcia jej na własność. Przejęcie nieruchomości dłużnika przez wierzyciela może nastąpić po drugiej bezskutecznej licytacji nieruchomości. Wierzyciel powinien złożyć w tym celu wniosek do sądu w terminie tygodnia po licytacji.

Nowe prawo wodne nastręcza trudności

Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan nowe prawo wodne jest skomplikowane i już na początku obowiązywania nastręcza trudności.

Ewidencja księgowa kwoty zasądzonej od więźnia tytułem naprawienia szkody

STAN FAKTYCZNY: Samorządowa jednostka budżetowa otrzymała w 2015 r. odpis prawomocnego wyroku sądu zobowiązującego oskarżonego do zapłaty na rzecz tej jednostki kwoty 1000 zł tytułem naprawienia szkody oraz informującego, iż oskarżony otrzymał karę 3 lat pozbawienia wolności. W roku bieżącym do jednostki wpłynęło z sądu pismo informujące, iż oskarżony zobowiązał się do dokonywania wpłat ratalnych. Jednostka nie księgowała operacji związanych z tą sytuacją ani w roku 2015, ani później. Jak prawidłowo postąpić i jakich księgowań powinna dokonać jednostka w przypadku zasądzenia przez sąd na jej rzecz zapłaty od więźnia tytułem naprawienia szkody?

Zmiany w usługach turystycznych od 1 lipca 2018 r.

Polska jako jedno z sześciu pierwszych państw członkowskich UE poinformowała o terminowym wdrożeniu postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2015/2302/UE z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych, zmieniającej rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE oraz uchylającej dyrektywę Rady 90/314/EWG (zw. dalej: dyrektywą nr 2015/2302).

Opłata za wjazd do centrum miasta? Miasta będą mogły kolejny raz sięgnąć do portfeli kierowców

Ustawa umożliwiająca samorządom pobieranie opłaty za wjazd do centrów miast została już przyjęta przez rząd, co umożliwi dalsze wyciąganie pieniędzy z portfeli kierowców. I to nie małych, bo nawet 30 zł za dobę.

Wokół ustawy reprywatyzacyjnej

Temat tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej od kilku tygodni mocno porusza opinię publiczną. Lata nadużywania prawa i niesprawiedliwości społecznej, szczególnie przy tzw. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie sprawiły, iż dyskusja o powojennych zaszłościach prawnych  dawno już przestała być domeną prawników czy historyków, a stała się istotnym elementem dyskursu politycznego toczonego już nieomal powszechnie.

Rynek nieruchomości – zmiany w 2018 roku

Rynek nieruchomości w mijającym rok był rekordowy pod wieloma względami. Czy kolejny rok będzie równie dobry? W 2018 roku rynek nieruchomości czekają zmiany, m.in. w prawie budowlanym. W jaki sposób nowe regulacje wpłyną na deweloperów? Czy przyszły rok przyniesie wzrost cen mieszkań?

Straż Graniczna – jakie ma uprawnienia i za co może karać? Zmiany na rok 2018

Od 13 listopada 2017 roku Straż Graniczna ma większe możliwości w zakresie karania kierowców. Pogranicznicy mogą nie tylko przeszukać samochód, ale także sprawdzić stan techniczny pojazdu i w ostateczności zatrzymać dowód rejestracyjny auta.

Umowa poręczenia jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Umowa poręczenia została uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego. W ramach tej umowy poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Dzięki zawarciu umowy poręczenia wierzyciel zyskuje dodatkową osobę, która zapewnia, że wypełni zobowiązanie za dłużnika.

Sukcesja a ogłoszenie upadłości

Sporządzenie testamentu nie zawsze zapewni ochronę zgromadzonego majątku czy skuteczną sukcesję przedsiębiorstwa. Jednym z takich przypadków, gdy pomimo sporządzenia testamentu zainteresowani tracą kontrolę nad tym, do kogo trafi spadek jest sytuacja, gdy względem spadkobiercy ogłaszana jest upadłość.

Zmiany w prawach pacjenta

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Co się zmieni?

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? – 2018 r.

Od 1 czerwca 2017 roku obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości. Pijani sprawcy wypadków, w których poszkodowani zginęli lub odnieśli ciężki uszczerbek na zdrowiu, od razu trafiają do więzienia.

Zabezpieczenie przedwymiarowe i przed terminem płatności

W praktyce podatkowej mają niekiedy miejsce sytuacje, w których zachodzi obawa, iż podatnik stanie się niewypłacalny bądź celowo unikać będzie spłaty zobowiązań. Zasadą jest, że organy podatkowe mają wówczas prawo do zabezpieczenia wykonania zobowiązania podatkowego. Niekiedy jednak możliwe jest dokonanie zabezpieczenia już wówczas, gdy wysokość podatku nie jest jeszcze znana. Kiedy organy podatkowe mogą dokonać zabezpieczenia przedwymiarowego i przed terminem płatności?

Podwyżek cen wody nie będzie

Zarówno rolnicy, jak i mieszkańcy nie zapłacą więcej za wodę przez nowe Prawo wodne. Podwyżki nie dotkną także energetyki.

Prawo jazdy 2018 – jakie zmiany czekają początkujących kierowców?

W 2018 roku na kierowców czekają spore zmiany w przepisach ruchu drogowego. Nie będzie już można redukować liczby punktów karnych za pomocą kursów, a osoby posiadające prawo jazdy krócej niż dwa lata będą musiały zaliczyć kurs doszkalający.

Opóźnienie w zapłacie faktury - dodatkowa kara

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, przedsiębiorcy mogą żądać równowartości 40 euro za opóźnienie w płatności choćby o jeden dzień. Kara jest niezależna od odsetek za zwłokę i innych sankcji. Jednak w praktyce firmy niezwykle rzadko po nią sięgają. Jak zauważa dr Marcin Radwan-Röhrenschef, wierzyciele walczą w ten sposób tylko z istotnymi opóźnieniami w zapłacie, w incydentalnej wymianie towarowej, a także w relatywnie drobnym obrocie. Zwykle nie chcą narażać się na pogorszenie relacji biznesowych czy nawet posądzenie o nadużycie prawa w przypadku drobnych kwot.

Postępowanie upadłościowe a śmierć dłużnika

Prawo przewiduje możliwość kontynuacji postępowania upadłościowego wszczętego przed śmiercią dłużnika, jak również wszczęcie takiego postępowania po jego śmierci. Wobec czego wierzyciele powinni mieć świadomość, że ich uprawnienia do dochodzenia swoich należności w postępowaniu upadłościowym nie odchodzą bezpowrotnie wraz ze śmiercią dłużnika.

Pies asystujący – gdzie można i nie można z nim wejść?

Wrażliwość społeczna na osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy psa asystującego zwiększa się. Niemniej jednak wciąż zdarzają się przypadki, gdy osobie niepełnosprawnej wraz z psem asystującym odmówiono wstępu do pewnych miejsc, co bywa niezgodne z prawem, jednak nie zawsze. Sprawdź gdzie można wejść z psem asystującym, a gdzie należy zapytać o zgodę.

Dane osobowe po nowemu, czyli implementacja RODO od 2018 r.

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało na witrynie internetowej Rządowego Centrum Legislacji projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych, której podstawowym celem jest implementacja RODO do polskiego porządku prawnego. Projekt znajduje się w fazie konsultacji publicznych, można się więc spodziewać, że zajdą w nim jeszcze pewne zmiany. Przedsiębiorstwa mają czas na przygotowanie się do nowych regulacji do maja 2018 r.

Nowe przepisy wymierzone w kontrahentów opóźniających płatności

Ponad 61 proc. przedsiębiorców jest przekonanych, że nowe regulacje, wymierzone w firmy opóźniające płatności zadziałają mobilizująco i ograniczą problem zatorów płatniczych - wynika z badania BIG InfoMonitor.

Odpowiedzialność członka zarządu spółki akcyjnej wobec wierzycieli

Przy porównywaniu spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako istotną różnicę zwykło podawać się brak odpowiedzialności członków zarządu spółki akcyjnej wobec wierzycieli spółki niewypłacalnej. W spółce z o.o. taka odpowiedzialność istnieje przede wszystkim w oparciu o art. 299 k.s.h., który swojego odpowiednika nie znajduje w przepisach o spółce akcyjnej. Czy jednak rzeczywiście członkowie zarządu spółki akcyjnej nie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności przez wierzycieli spółki?

Ustawa o płatnościach bezgotówkowych uszczelni pobór podatków

Uszczelnienie systemu poboru podatków, zapobieganie procederowi prania pieniędzy oraz unowocześnienie działania służb skarbowych i celnych - to korzyści jakie mają być związane z wejściem w życie ustawy o płatnościach bezgotówkowych. Jak poinformował resort rozwoju projekt tej ustawy trafił właśnie do konsultacji społecznych.

SN: Sądy mogą zmienić postanowienia ws. uprowadzonego dziecka ze względu na jego dobro

W dniu 22 listopada 2017 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę, z której wynika, że polskie sądy opiekuńcze mogą zmieniać swoje postanowienia o wydaniu uprowadzonego dziecka w sytuacji gdy będzie wymagało tego dobro dziecka.

Parkingi w 2018 roku – jakie będą wymiary miejsc parkingowych?

Samochody z roku na rok stają się coraz większe, a niestety w kwestii parkingów przez lata niewiele się zmieniało. Od 1 stycznia 2018 roku nowo powstające miejsca parkingowe będą szersze.

Od 2018 roku nie będziemy musieli wozić dokumentów od auta – wystarczy telefon

Nieustanny rozwój technologiczny niesie za sobą korzyści i usprawnia nasze codzienne życie. Już od przyszłego roku powinna ruszyć rządowy system „mDokumenty”, dzięki któremu nie będziemy musieli wozić ze sobą m.in. prawa jazdy, dowodu osobistego i ubezpieczenia OC pojazdu.

Mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów w związku z tzw. „dekomunizacją ulic”

MSWiA uspokaja: mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów nawet jeśli nazwy ulic uległy zmianie, na skutek ,,dekomunizacji ulic''. Zmiany w nazewnictwie ulic spowodowane są wejściem w życie w dniu 2 września 2016 r. ustawy zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

Za cofnięcie licznika nawet 5 lat pozbawienia wolności – oto pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości

Cofanie liczników przebiegu przed sprzedażą używanego auta to prawdziwa plaga w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości ma pomysł jak z tym walczyć.

Zamieszczenie w rejestrze dłużników danych dłużnika

Zamieszczenie w rejestrze dłużników danych dłużnika, który uchylił się od zaspokojenia wierzytelności na skutek upływu terminu przedawnienia stanowi naruszenie dóbr osobistych zamieszczonego.

Wezwanie dłużnika do zapłaty e-mailem

Będzie szybciej i prościej. Łatwiej dla wierzycieli i trudniej dla dłużników. 13 listopada weszła w życie znowelizowana Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych. Ma zapewnić bezpieczeństwo i sprawność obrotu handlowego w Polsce. Ważną zmianą będzie możliwość wezwania dłużnika do zapłaty e-mailem, a nie, jak dotychczas, tylko listem poleconym lub osobiście. Biura informacji gospodarczej poszerzą też zakres udostępnianych informacji o firmach i konsumentach oraz będą mogły tworzyć scoringi, czyli portrety wiarygodności finansowej klientów.

REKLAMA