reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Najważniejsze zmiany w prawie w 2018 r.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2018 r.

Rok 2018 r. jest rokiem pełnym zmian. Od 1 stycznia zmieniło się m.in. minimalne wynagrodzenie za pracę, wprowadzono e-składkę i wiele innych instytucji. Sprawdź jakie zmiany prawne czekają nas w nadchodzących miesiącach 2018 r.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Marzec 2018:

 1. Waloryzacja rent i emerytur – od 1 marca możesz liczyć na większą emeryturę i rentę. Najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł – z 1000 zł do 1029,80 zł, a najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS wzrośnie o ok. 47,84 zł (z 1605,22 do 1653,06 zł);
 2. Kodeks pracy 2018 r. – w marcu Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy opublikuje projekty  dwóch nowych kodeksów pracy: jeden dotyczy indywidualnego prawa pracy, drugi zaś zbiorowego prawa pracy;
 3. Ograniczenie handlu w niedzielę – od 1 marca handel będzie dozwolony tylko w 2 niedziele w miesiącu – w pierwszą i ostatnią.

Kwiecień 2018:

 1. Nowelizacja ustawy o systemie informacji oświatowej – część przepisów nowelizacji wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia;
 2. Konstytucja dla Biznesu – przepisy wprowadzające szereg ułatwień dla przedsiębiorców, wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, prawdopodobnie w kwietniu 2018 r.

Maj 2018:

 1. RODO – w dniu 25 maja wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w ochronie praw osobowych.

Czerwiec 2018 :

 1. Zmiany w prawie jazdy – w dniu 4 czerwca w życie mają wejść przepisy wprowadzające nowe zasady dotyczące prawa jazdy. Zmiany obejmą głównie młodych kierowców, jednak nie tylko.

Lipiec 2018:

 1. Split payment – na skutek przesunięć przepisy wprowadzające mechanizm podzielonej płatności (Split payment) wejdą w życie w dniu 1 lipca 2018 r.;
 2. Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od 1 lipca lekarze będą wystawiali zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej (tzw. e-ZLA).

Wrzesień 2018:

 1. Zmiany w zatrudnianiu młodocianych pracowników – we wrześniu zostanie obniżony wiek osoby, którą można uznać za młodocianego pracownika, z 16 lat do 15.
 2. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna  – od dnia 1 września 2018 r. ma zacząć funkcjonować publiczna sieć telekomunikacyjna dostępna dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych;
 3. Nowelizacja Karty Nauczyciela – w dniu 1 września w życie wejdzie część zmian nowelizujących Kartę Nauczyciela.

Październik 2018:

 1. Nowe zasady dystrybucji ubezpieczeń – w październiku wejdą w życie przepisy zwiększające ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia.
 2. Elektronizacja zamówień publicznych – w październiku nastąpi pełna elektronizacja zamówień publicznych – wszystkie zamówienia będą udzielane za pośrednictwem Internetu.

Listopad 2018:

 1. W dniu 21 listopada upłynie okres 33 miesięcy liczony od 22 lutego br. – termin ten dotyczy umów zawartych na czas określony.

Zobacz również:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama