Kategorie

Wypowiedzenie udziału w spółce cywilnej

Bartłomiej Ceglarski
Wypowiedzenie udziału w spółce cywilnej/ fot. Fotolia
Wypowiedzenie udziału w spółce cywilnej/ fot. Fotolia
Fotolia
Każdy ze wspólnik może w pewnych okolicznościach wystąpić ze spółki cywilnej poprzez wypowiedzenie udziału. Okoliczności te mogą zostać określone w umowie spółki ale mogą też wynikać z przepisów Kodeksu cywilnego.

Kwestie związane ze spółką cywilną, a dokładniej mówiąc z umową spółki cywilnej zostały uregulowane w Kodeksie cywilnym w art. 860 – 875. Przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony. Działanie to może polegać w szczególności na wniesieniu wkładów.

Kluczowym elementem umowy spółki cywilnej jest:

 • określenie wspólnego celu gospodarczego – chodzi tu o wszelkie dążenia do uzyskania korzyści materialnych m.in. w postaci zysku lub oszczędzenie wydatków;
 • zobowiązanie do określonego działania zmierzającego do realizacji określonego w umowie celu gospodarczego – chodzi tu w szczególności o wniesienie wkładów (rzeczy, prawa);

Umowa spółki cywilnej powinna zostać zawarta w formie pisemnej dla celów dowodowych.

Wypowiedzenie udziału – 4 przypadki

Każdy ze wspólników może w pewnych okolicznościach wystąpić ze spółki cywilnej poprzez wypowiedzenie udziału. Okoliczności te określone zostały w Kodeksie cywilnym ale też mogą wynikać z umowy spółki cywilnej zawartej między stronami.

Wypowiedzenie udziału to nic innego jak oświadczenie woli, sporządzone najlepiej w formie pisemnej, które powinno zostać doręczone pozostałym wspólnikom spółki.         

 1. Wypowiedzenie udziału na podstawie umowy

Wspólnicy w umowie spółki cywilnej mogą sami określić inne niż wynikające z Kodeksu cywilnego okoliczności, w których dopuszczalne jest wypowiedzenie udziału przez wspólnika, a więc wystąpienie ze spółki.

 1. Wypowiedzenie udziału w zwykłym trybie

Możliwość wypowiedzenia udziału w spółce cywilnej w trybie zwykłym została uregulowana w art. 869 § 1 k.c. Zgodnie z tym przepisem, każdy ze wspólników może wystąpić ze spółki zawartej na czas nieokreślony poprzez wypowiedzenie udziału na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego.

Możliwość wypowiedzenia udziału w tym trybie istnieje tylko w przypadku spółek zawartych na czas nieokreślony.

Termin, o którym mowa powyżej może zostać przez wspólników w umowie spółki lub w osobnej uchwale, skrócony lub przedłużony. Nie można natomiast zabronić wspólnikowi możliwości wystąpienia ze spółki ani sam wspólnik nie może zrzec się prawa do wypowiedzenia udziału

Warto wspomnieć, że w przypadku wypowiedzenia udziału w tym trybie nie ma konieczności uzasadnienia powodu wypowiedzenia.


 1. Wypowiedzenie z ,,ważnych powodów’’

Umowę spółki cywilnej zawartej zarówno na czas określony jak i nieokreślony, można wypowiedzieć z tzw. ważnych powodów. W sytuacji zastosowania tego trybu nie ma konieczności zachowania terminów wypowiedzenia, a więc wypowiedzenie ma skutek natychmiastowy.

Czym owe ważne powody są? W każdej sprawie należy indywidualnie to ocenić. Przykładem ważnego powodu, który uzasadnia wypowiedzenie udziału w tym trybie jest długotrwała choroba, zmiana miejsca zamieszkania wspólnika, utrata zaufania do wspólnika itd.

 1. Wypowiedzenie udziału przez wierzyciela

Kodeks cywilny w art. 870 dopuszcza możliwość wypowiedzenia udziału w spółce cywilnej przez wierzyciela osobistego wspólnika. Aby jednak ten tryb znalazł zastosowanie muszą zostać spełnione określone przesłanki.

 • istnienie wierzytelności stwierdzonej odpowiednim tytułem,
 • wszczęcie postępowania egzekucyjnego przeciwko wspólnikowi;
 • uzyskanie przez wierzyciela zajęcia praw należących do wspólnika;
 • stwierdzenie bezskuteczności egzekucji z ruchomości wspólnika;
 • zachowania 6-miesięcznego terminu liczonego od daty stwierdzenia bezskuteczności egzekucji z ruchomości wspólnika.

Wierzyciel może wypowiedzieć udział w tym trybie na trzy miesiące naprzód, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony. Jednakże gdy umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia to wierzyciel może z niego skorzystać.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.