REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przemoc domowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przymusowe kontakty z ojcem [OPINIA]

Trudno przygotować się na odejście od oprawcy i uchronić dziecko od przemocowego ojca, który przecież nie stosuje przemocy nad dzieckiem, jedynie nad matką.

Elektroniczna bransoletka dla mężczyzny nękającego znajomą. We Włoszech po raz pierwszy zastosowano zaostrzone przepisy

Po raz pierwszy we Włoszech na mocy nowej ustawy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet w trybie pilnym nałożono elektroniczną bransoletkę mężczyźnie, który nękał znajomą - podała w środę Ansa. Nowe zaostrzone przepisy weszły w życie 9 grudnia.

Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024–2030. Lepsza dostępność i skuteczność ochrony osób, które doświadczają przemocy domowej. Rząd przyjął uchwałę

Ustanowienie Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024–2030 – to główny cel uchwały przyjętej przez rząd 30 października 2023 r. W programie ujęto m.in. zwiększenie działań profilaktycznych oraz lepszą dostępność i skuteczność ochrony osób, które doświadczają takiej przemocy.

Nowe regulacje dot. ochrony dzieci przed przemocą. Ustawa Kamilka już obowiązuje

Ustawa Kamilka już obowiązuje. Nowe regulacje weszły wżycie 29 sierpnia 2023 r. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało również, że zmiany, wprowadzone dzięki "ustawie Kamilka", zakładają m.in. wdrożenie procedury tzw. Serious Case Review. Wyjaśniono, że "chodzi o obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych". "Ustalane będzie m.in. dlaczego nie podjęto odpowiednich działań zanim dziecku stała się krzywda, a także co robić, aby zapobiec takim zdarzeniom"

REKLAMA

Policjant wydał nakaz opuszczenia mieszkania. Wzór nakazu [15 sierpnia 2023 r.]

Policjant ma prawo wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakaz zbliżania się do wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Przemoc domowa. Czym jest i kogo dotyczy?

Jaka jest definicja przemocy domowej? Kim jest osoba doznająca przemocy?

Przemoc domowa. Jakie zmiany przynosi najnowsza nowelizacja

Nowelizacja ustawy antyprzemocowej została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wkrótce wejdzie w życie. Jakie zmiany wprowadzi?

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie podpisana. Co się zmieni?

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawa wprowadza m. in. dodatkowe formy działań podejmowanych wobec osób stosujących przemoc domową.

REKLAMA

Przemoc w rodzinie staje się przemocą domową

„Przemoc w rodzinie” zostanie zastąpiona pojęciem „przemoc domowa”. Taką zmianę zakłada nowelizacja ustawy antyprzemocowej przyjęta ostatecznie przez Sejm 9 marca. Oprócz zmian redakcyjnych poparcie Sejmu uzyskała m.in. poprawka, która wykreśla z nowelizacji przepisy dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności. redakcyjnych poparcie Sejmu uzyskała m.in. poprawka, która wykreśla z nowelizacji przepisy dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności. Nowela trafi teraz do prezydenta.

Przemoc wobec osób starszych. Czym jest? Jak reagować?

Przemoc wobec osób starszych nie należy do rzadkości. Niewiele niestety osób mówi o tym głośno – ofiarami są osoby słabe, niemające kontaktu z innymi. Według statystyk najczęściej stosowana wobec seniorów jest przemoc psychiczna. Na drugim miejscu znajduje się przemoc fizyczna, następnie ekonomiczna. Czym jest przemoc wobec osób starszych? Jak na nią reagować?  

Ponad 61 tysięcy „Niebieskich Kart” w 2022 r. Policja zwalcza przemoc domową

Ponad 61 tysięcy formularzy „Niebieska Karta” w ubiegłym roku wypełnili policjanci. Policja podaje dane dotyczące przemocy domowej. Ile osób zostało dotkniętych przemocą? Policja przypomina, że ofiary przemocy mogą uzyskać pomoc, a sprawca powinien ponieść odpowiedzialność.

Ponad 61 tysięcy „Niebieskich Kart” w 2022 r. Policja zwalcza przemoc domową

Ponad 61 tysięcy formularzy „Niebieska Karta” w ubiegłym roku wypełnili policjanci. Policja podaje dane dotyczące przemocy domowej. Ile osób zostało dotkniętych przemocą? Policja przypomina, że ofiary przemocy mogą uzyskać pomoc, a sprawca powinien ponieść odpowiedzialność.

Ponad 61 tysięcy „Niebieskich Kart” w 2022 r. Policja zwalcza przemoc domową

Ponad 61 tysięcy formularzy „Niebieska Karta” w ubiegłym roku wypełnili policjanci. Policja podaje dane dotyczące przemocy domowej. Ile osób zostało dotkniętych przemocą? Policja przypomina, że ofiary przemocy mogą uzyskać pomoc, a sprawca powinien ponieść odpowiedzialność.

Wiceszef MS zapowiada raport po wdrożeniu ustawy antyprzemocowej

Po wdrożeniu ustawy antyprzemocowej 2.0 pora na badania akt spraw dotyczących najcięższych przestępstw wobec dzieci. Raport będzie punktem wyjścia do refleksji, jak powinien działać wymiar sprawiedliwości - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Rozszerzenie ustawy antyprzemocowej z podpisem prezydenta

Rozszerzenie przepisów ustawy antyprzemocowej przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a także procedury karnej, którą podpisał prezydenta Andrzej Duda. Chodzi m.in. o zakaz zbliżania się i kontaktowania przez sprawcę z osobą pokrzywdzoną.

Przemoc w rodzinie - czy zmieni się definicja ustawowa?

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie może zmienić definicję przemocy w rodzinie. Komisja polityki społecznej i rodziny Sejmu przyjęła poprawkę posłów Lewicy, która częściowo zmienia definicję przemocy w rodzinie.

Zakaz kontaktowania się i inne ważne zmiany dla ofiar przemocy domowej

Sejm przyjął w czwartek nowelizację kilku ustaw, w tym Kodeksu postępowania cywilnego, dotycząca rozwiązań przeciw przemocy domowej. Zaproponowano nowe narzędzia w tym obszarze: zakaz zbliżania się, zakaz kontaktowania się oraz zakaz wstępu do miejsc takich, jak miejsce pracy osoby pokrzywdzonej.

Definicja przemocy domowej rozszerzona o przemoc ekonomiczną

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została przyjęta przez rząd. Nowe przepisy dotyczą m.in. przemocy ekonomicznej i cyberprzemocy.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - co ma się zmienić?

Przygotowany projekt nowelizacji ustawy o przemocy w rodzinie zakłada zmiany podstawowych definicji, zmiany w zakresie obowiązków gmin, czy też możliwość skierowania sprawcy przemocy domowej na obowiązkową terapię psychologiczną. Rząd ma się zająć projektem we wtorek 22 listopada 2022.

Nowe środki ochrony osób dotkniętych przemocą domową

Osobom doznającym przemocy domowej zostaną przyznane dodatkowe środki ochrony. Projektowane przepisy wprowadzają m.in. zakaz zbliżania się lub kontaktowania sprawcy przemocy z osobą dotkniętą przemocą, gdy nie toczy się postępowanie karne.

Podejrzenie stosowania przemocy a mediacja

Czy mediacja pomoże uwikłanej w konflikt ofierze przemocy? Czy mediator ma prawo odmówić mediacji w sytuacji podejrzenia, że jedna ze stron może być ofiarą przemocy?

Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy

Ministerstwo sprawiedliwości proponuje kolejne narzędzia, mające przeciwdziałać przemocy domowej. Na jakim etapie jest projekt?

Przemoc ekonomiczna - jakie zmiany?

Przemoc ekonomiczna obok fizycznej, psychicznej i seksualnej pojawi się w definicji przemocy. Jakie zmiany znalazły się w nowym projekcie?

Niebieskie karty i przemoc - jakie statystyki?

Zeszły rok przyniósł spadek w liczbie Niebieskich kart. Czy to oznacza, że zmniejszyła się skala przemocy domowej?

Pokrzywka-Bensalem: Przemoc psychiczna (ekonomiczna) najczęściej dla otoczenia jest niezauważalna [WYWIAD]

„Udowodnienie przemocy psychicznej czy też ekonomicznej jest trudniejsze niż w przypadku przemocy fizycznej” – przekonuje adwokat Tamara Pokrzywka-Bensalem. „Czasem ofiary tej przemocy przekonane są o swojej bezużyteczności, winie lub po prostu zmęczone na tyle, że wolą zgodzić się na rozwód bez orzekania o winie” - dodaje.

Wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej złożony przez Ministerstwo Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek 27 lipca do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Jak przekazała PAP rzeczniczka prasowa MS Agnieszka Borowska ministerstwo kierunkowe, którym w tym przypadku jest MRPiPS, formułuje projekt ustawy dotyczący wypowiedzenia konwencji i kieruje go do konsultacji międzyresortowych.

Ustawa antyprzemocowa uchwalona przez Sejm

Uchwalona przez Sejm ustawa antyprzemocowa zakłada natychmiastową izolację sprawców przemocy domowej od swoich ofiar. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie odrębnego, szybkiego postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego.

Międzynarodowy Dzień Kobiet - 7 postulatów RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich ogłosił 7 postulatów w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet, który obchodzi się 8 marca każdego roku. Należą do nich m.in.: likwidacja luki płacowej, wdrożenie dyrektywy o równowadze życia zawodowego i prywatnego, poprawa ochrony praw reprodukcyjnych kobiet.

Nakaz opuszczenia mieszkania - nowe rozwiązania dla ofiar przemocy domowej

Jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych przez nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę domowej przemocy. Nowelizacja ustawy została przyjęta przez rząd. Jej celem jest wprowadzenie do porządku prawnego kompleksowych rozwiązań dotyczących szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacjach, gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników.

REKLAMA