Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Definicja przemocy domowej rozszerzona o przemoc ekonomiczną

Definicja przemocy domowej rozszerzona o przemoc ekonomiczną
Definicja przemocy domowej rozszerzona o przemoc ekonomiczną
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została przyjęta przez rząd. Nowe przepisy dotyczą m.in. przemocy ekonomicznej i cyberprzemocy.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej.

REKLAMA

Zmiany mają poprawić funkcjonowanie systemu przeciwdziałania takiej przemocy, na szczeblu centralnym oraz samorządowym.

Najważniejsze rozwiązania

Definicja przemocy domowej zostanie rozszerzona o przemoc ekonomiczną. Nowym rodzajem przemocy będzie także opis zachowań, które mogą wzbudzić poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia – podejmowane  za pomocą środków komunikacji elektronicznej na odległość (tzw. cyberprzemoc).

 • Przepisy ustawy obejmą nowe kategorie osób: byłych partnerów, którzy nie zamieszkują razem oraz dzieci, będące świadkami przemocy domowej.
 • Ustanowiony zostanie standard podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej.
 • Doprecyzowane zostaną przepisy dotyczące kwalifikacji osób kierujących specjalistycznymi ośrodkami wsparcia dla osób doznających przemocy domowej.
 • Wprowadzone zostaną zmiany dotyczące pracy zespołów interdyscyplinarnych i dotychczasowych grup roboczych, które funkcjonują w gminach.
 •      Zespoły interdyscyplinarne będą realizować zadania o charakterze strategicznym, poprzez które kształtowana będzie lokalna polityka przeciwdziałania przemocy domowej. Natomiast rozpatrywanie spraw indywidualnych będzie należało do zadań grup diagnostyczno-pomocowych, które zastępują dotychczas funkcjonujące grupy robocze.
 •      Istotną zmianą będzie wprowadzenie obowiązkowego udziału członków zespołu interdyscyplinarnego – w ciągu 12 miesięcy od ich powołania w skład zespołu – w szkoleniu dotyczącym przeciwdziałania przemocy domowej.
 •      Wprowadzony zostanie obowiązkowy udział w posiedzeniach zespołu interdyscyplinarnego.
 • Nowe przepisy przewidują, że osobą do kontaktu i pracy z osobą doznającą przemocy będzie pracownik socjalny. Natomiast z osobą stosującą przemoc domową kontaktować się i pracować będzie funkcjonariusz Policji.
 • Przewidziana zostanie możliwość poszerzenia składu grupy diagnostyczno-pomocowej o kolejnych członków, w tym m.in. o asystenta rodziny, kuratora sądowego czy też osoby wykonujące zawód medyczny.
 • W przypadku, gdy osoba stosująca przemoc domową będzie się uchylać od podejmowania działań mających na celu zmianę postępowania – w szczególności przez brak współpracy z grupą diagnostyczno-pomocową – zespół interdyscyplinarny złoży zawiadomienie o popełnieniu przez taką osobę nowego wykroczenia, zagrożonego grzywną albo karą 1 miesiąca ograniczenia wolności.

Od kiedy nowe przepisy?

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: premier.gov.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • PRAWO NISZCZY RODZINY
  2022-11-27 20:35:05
  RODZICE TO DZIŚ BANKOMATY Kolejna sprawa DUŻO BARDZIEJ BULWERSUJĄCA to alimenty na 20-25 latków którzy nawet często się nie uczą i wystarczy że deklarują że za rok, może dwa i taka pannica podejdzie do matury i musi mieć czas na naukę ale i spanie do 16 tej a rodzice niech tyrają albo siedzi taka z konkubentem a RODZICE na nią płacą HARACZ zwany alimentami na dorosłe dzieci. Zatyrani rodzice z kredytami i młodszym rodzeństwem którzy jedzą suchy chleb mimo iż ciężko pracują a NIERÓB / PATOLOGIA bo tak to trzeba nazwać tatuaże, wakacje udając albo i nie udając naukę !!! Sądy tego ne widzą tylko dają bo to nie z ich kieszeni i to PRAWO RODZINNE to jakaś PATOLOGIA a takich ludzi jest coraz więcej i do 25 kąbinują w najlepszym wieku do pracy i do rodzenia dzieci a potem nie ma ludzie do pracy i DEMOGRFIA SŁABA? Zmiana prawa alimentacyjnego !!! Jak dwoje normalnych, pracujących rodziców może mieć obowiązek utrzymywać 20-25 letniego zdrowego, bezdzietnego pasożyta czasem nawet w związku? Nawet kościół tak krytykowany nie poszedł w taką PATOLOGIE jak CHORA interpretacja -prawa dzieci (20-25 lat i nie może iść do pracy?) Nie wspominając o kosztach sądowych, adwokatach, pismach i innych tego typu ale i o nerwach oraz czasie. OPOZYCJA Aliemnty powinny być ale na dzieci do 18 a dalej tylko na strategicznych dziennych studiach które są najważniejsze dla PAŃSTWA i to tylko dla jednostek "wybitnych"!!!!! A dziś miernoty, lumpy i cwane lesery (WŁAŚNIE NAJGORSZY ODSIEW ŁUPIE RODZICÓW) nie zdają matury i mają sowite alimenty do 25 albo zapisują się gdziekolwiek do szkoły i jadą na statusie ucznia do 25 albo tylko obiecując ten status co już jest SMUTNE I KOMICZNE. Do TEGO taka PATOLOGIA bo nazwijmy to po imieniu jak nauczy się lenić to do końca życia będzie lumpem. Taki ktoś też dzieci mieć nie będzie bo widzi jak rodziców można niszczyć więc sama NIE ZARYZYKUJE i demografia leży ....... rodzeństwo nie ma równych szans ponieważ rodzice tyrają na CZARNĄ OWCĘ a nie na te mądre ......... i też nie będą chciały mieć dzieci widzą że dziecko to same problemy i żadna pomoc na starsze lata? Jest jeszcze...............mase argumentów za ZMIANĄ TEJ PATOLOGII A jak taki rodzic pójdzie do szpitala na zawał to mu jeszcze KOMORNIKA PATOLOGIA wsadzi co już przechodzi ludzkie granice, to PATOLOGIA PRAWNA a KOMORNICY powinni za to siedzieć mimo iż niby zgodeęto z prawem a 25 latek zabrał lodówkę rodzinie!!!!! WNIOSEK - NIE DOSTANIE NA PAPIEROSY I ALKOHOL I IDZIE DO SĄDU PO ALIMENTY PRZECIWKO RODZICOM - JAK MOŻNA DO TAKIEGO CZEOŚ DOPUŚCIĆ- TEN KRAJ TOTALNIE UPADŁ NA PYSK I KOMUŚ SIĘ COS POMIESZAŁO OSTRO W GŁOWIE ?? A ile traci na tym PKB kraju, ile tracą rodziny na takich nierobach, rodzeństwo!!!
  1
 • PRAWO JEST ZŁE !
  2022-11-23 12:36:52
  PANIE KORWINIE Kolejna sprawa DUŻO BARDZIEJ BULWERSUJĄCA to alimenty na 20-25 latków którzy nawet często się nie uczą i wystarczy że deklarują że za rok, może dwa pannica podejdzie do matury i musi mieć czas na naukę i siedzi taka z konkubentem a RODZICE na nią płacą HARACZ zwany alimentami na dorosłe dzieci. Zatyrani rodzice z kredytami i młodszym rodzeństwem którzy jedzą suchy chleb mimo iż ciężko pracują a NIERÓB / PATOLOGIA bo tak to trzeba nazwać tatuaże, wakacje udając albo i nie naukę !!! Sądy i PRAWO RODZINNE to PATOLOGIA a takich ludzi jest coraz więcej i do 25 kąbinują w najlepszym wieku do pracy i do rodzenia dzieci a potem nie ma ludzie do pracy? Panie KORWINIE zmiana prawa alimentacyjnego !!! Jak dwoje normalnych, pracujących rodziców może mieć obowiązek utrzymywać 20-25 letniego zdrowego, bezdzietnego pasożyta czasem nawet w związku? Naet kościół tak krytykowany nie poszedł w taką PATOLOGIE jak interpretacja - CHORA INTERPRETACJA - prawa dzieci (25 letnich)! PROPOZYCJA Aliemnty powinny być ale na dzieci do 18 a dalej tylko na strategicznych dziennych studiach które są najważniejsze dla PAŃSTWA i to tylko dla jednostek "wybitnych"!!!!! A dziś miernoty nie zdają matury i mają alimenty do 25 albo zapisują się gdziekolwiek do szkoły i jada na statusie ucznia do 25. Do TEGO taka PATOLOGIA bo nazwijmy to po imieniu jak nauczy się lenić to do końca życia będzie lumpem. Do tego dzieci mieć nie będzie bo widzi jak rodziców można niszczyć więc sama NIE ZARYZYKUJE i demografia leży ....... rodzeństwo nie ma równych szans ponieważ rodzice tyrają na CZARNĄ OWCĘ a nie na te mądre ......... Jest jeszcze...............mase argumentów za ZMIANĄ TEJ PATOLOGII TYLKO PAN MOŻE TO POWIEDZIEĆ bo reszta to się wije byle do wyborów i nikogo nie ... TYM PAN ZYSKA WYBORCÓW bo ludzie widzą iż są młodzi choć nie wszyscy ale (1/3) takich TOTALNYCH leserów i nawet ich pracujący rodzice nic nie mogą zrobić. NIE DOSTANIE NA PAPIEROSY I ALKOHOL I IDZIE DO SĄDU PO ALIMENTY PRZECIWKO RODZICOM - JAK MOŻNA DO TAKIEGO CZEOŚ DOPUŚCIĆ ?? A ile traci na tym PKB kraju, ile tracą rodziny na takich nierobach, rodzeństwo!!! PRZEPISY SĄ SKRAJNIE FEMINISTYCZNE ALE TEŻ PRZECIW RODZICOM A USTAWY O ZAWIESZENIU ALIMENTÓ NA DOROSŁE DZIECI SĄ MARTWE !!!!! POZDRAWIAM
  1
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary już od 1 października. Nawet 20 lat więzienia dla pijanych kierowców

Według dziennych statystyk, prowadzonych przez polską Policję, od początku roku zatrzymano ponad 70 000 pijanych kierowców. Już 1 października dojdzie do kolejnego zaostrzenia przepisów. Czy wyższe kary za jazdę na podwójnym gazie sprawią, że rodzime drogi staną się bezpieczniejsze?

Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

REKLAMA

Mowa nienawiści

Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

REKLAMA

Trolling

Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

"Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

REKLAMA