Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Definicja przemocy domowej rozszerzona o przemoc ekonomiczną

Definicja przemocy domowej rozszerzona o przemoc ekonomiczną
Definicja przemocy domowej rozszerzona o przemoc ekonomiczną
shutterstock
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została przyjęta przez rząd. Nowe przepisy dotyczą m.in. przemocy ekonomicznej i cyberprzemocy.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej.

Zmiany mają poprawić funkcjonowanie systemu przeciwdziałania takiej przemocy, na szczeblu centralnym oraz samorządowym.

Najważniejsze rozwiązania

Definicja przemocy domowej zostanie rozszerzona o przemoc ekonomiczną. Nowym rodzajem przemocy będzie także opis zachowań, które mogą wzbudzić poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia – podejmowane  za pomocą środków komunikacji elektronicznej na odległość (tzw. cyberprzemoc).

 • Przepisy ustawy obejmą nowe kategorie osób: byłych partnerów, którzy nie zamieszkują razem oraz dzieci, będące świadkami przemocy domowej.
 • Ustanowiony zostanie standard podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej.
 • Doprecyzowane zostaną przepisy dotyczące kwalifikacji osób kierujących specjalistycznymi ośrodkami wsparcia dla osób doznających przemocy domowej.
 • Wprowadzone zostaną zmiany dotyczące pracy zespołów interdyscyplinarnych i dotychczasowych grup roboczych, które funkcjonują w gminach.
 •      Zespoły interdyscyplinarne będą realizować zadania o charakterze strategicznym, poprzez które kształtowana będzie lokalna polityka przeciwdziałania przemocy domowej. Natomiast rozpatrywanie spraw indywidualnych będzie należało do zadań grup diagnostyczno-pomocowych, które zastępują dotychczas funkcjonujące grupy robocze.
 •      Istotną zmianą będzie wprowadzenie obowiązkowego udziału członków zespołu interdyscyplinarnego – w ciągu 12 miesięcy od ich powołania w skład zespołu – w szkoleniu dotyczącym przeciwdziałania przemocy domowej.
 •      Wprowadzony zostanie obowiązkowy udział w posiedzeniach zespołu interdyscyplinarnego.
 • Nowe przepisy przewidują, że osobą do kontaktu i pracy z osobą doznającą przemocy będzie pracownik socjalny. Natomiast z osobą stosującą przemoc domową kontaktować się i pracować będzie funkcjonariusz Policji.
 • Przewidziana zostanie możliwość poszerzenia składu grupy diagnostyczno-pomocowej o kolejnych członków, w tym m.in. o asystenta rodziny, kuratora sądowego czy też osoby wykonujące zawód medyczny.
 • W przypadku, gdy osoba stosująca przemoc domową będzie się uchylać od podejmowania działań mających na celu zmianę postępowania – w szczególności przez brak współpracy z grupą diagnostyczno-pomocową – zespół interdyscyplinarny złoży zawiadomienie o popełnieniu przez taką osobę nowego wykroczenia, zagrożonego grzywną albo karą 1 miesiąca ograniczenia wolności.

Od kiedy nowe przepisy?

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Reklama
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: premier.gov.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • PRAWO NISZCZY RODZINY
  2022-11-27 20:35:05
  RODZICE TO DZIŚ BANKOMATY Kolejna sprawa DUŻO BARDZIEJ BULWERSUJĄCA to alimenty na 20-25 latków którzy nawet często się nie uczą i wystarczy że deklarują że za rok, może dwa i taka pannica podejdzie do matury i musi mieć czas na naukę ale i spanie do 16 tej a rodzice niech tyrają albo siedzi taka z konkubentem a RODZICE na nią płacą HARACZ zwany alimentami na dorosłe dzieci. Zatyrani rodzice z kredytami i młodszym rodzeństwem którzy jedzą suchy chleb mimo iż ciężko pracują a NIERÓB / PATOLOGIA bo tak to trzeba nazwać tatuaże, wakacje udając albo i nie udając naukę !!! Sądy tego ne widzą tylko dają bo to nie z ich kieszeni i to PRAWO RODZINNE to jakaś PATOLOGIA a takich ludzi jest coraz więcej i do 25 kąbinują w najlepszym wieku do pracy i do rodzenia dzieci a potem nie ma ludzie do pracy i DEMOGRFIA SŁABA? Zmiana prawa alimentacyjnego !!! Jak dwoje normalnych, pracujących rodziców może mieć obowiązek utrzymywać 20-25 letniego zdrowego, bezdzietnego pasożyta czasem nawet w związku? Nawet kościół tak krytykowany nie poszedł w taką PATOLOGIE jak CHORA interpretacja -prawa dzieci (20-25 lat i nie może iść do pracy?) Nie wspominając o kosztach sądowych, adwokatach, pismach i innych tego typu ale i o nerwach oraz czasie. OPOZYCJA Aliemnty powinny być ale na dzieci do 18 a dalej tylko na strategicznych dziennych studiach które są najważniejsze dla PAŃSTWA i to tylko dla jednostek "wybitnych"!!!!! A dziś miernoty, lumpy i cwane lesery (WŁAŚNIE NAJGORSZY ODSIEW ŁUPIE RODZICÓW) nie zdają matury i mają sowite alimenty do 25 albo zapisują się gdziekolwiek do szkoły i jadą na statusie ucznia do 25 albo tylko obiecując ten status co już jest SMUTNE I KOMICZNE. Do TEGO taka PATOLOGIA bo nazwijmy to po imieniu jak nauczy się lenić to do końca życia będzie lumpem. Taki ktoś też dzieci mieć nie będzie bo widzi jak rodziców można niszczyć więc sama NIE ZARYZYKUJE i demografia leży ....... rodzeństwo nie ma równych szans ponieważ rodzice tyrają na CZARNĄ OWCĘ a nie na te mądre ......... i też nie będą chciały mieć dzieci widzą że dziecko to same problemy i żadna pomoc na starsze lata? Jest jeszcze...............mase argumentów za ZMIANĄ TEJ PATOLOGII A jak taki rodzic pójdzie do szpitala na zawał to mu jeszcze KOMORNIKA PATOLOGIA wsadzi co już przechodzi ludzkie granice, to PATOLOGIA PRAWNA a KOMORNICY powinni za to siedzieć mimo iż niby zgodeęto z prawem a 25 latek zabrał lodówkę rodzinie!!!!! WNIOSEK - NIE DOSTANIE NA PAPIEROSY I ALKOHOL I IDZIE DO SĄDU PO ALIMENTY PRZECIWKO RODZICOM - JAK MOŻNA DO TAKIEGO CZEOŚ DOPUŚCIĆ- TEN KRAJ TOTALNIE UPADŁ NA PYSK I KOMUŚ SIĘ COS POMIESZAŁO OSTRO W GŁOWIE ?? A ile traci na tym PKB kraju, ile tracą rodziny na takich nierobach, rodzeństwo!!!
  1
 • PRAWO JEST ZŁE !
  2022-11-23 12:36:52
  PANIE KORWINIE Kolejna sprawa DUŻO BARDZIEJ BULWERSUJĄCA to alimenty na 20-25 latków którzy nawet często się nie uczą i wystarczy że deklarują że za rok, może dwa pannica podejdzie do matury i musi mieć czas na naukę i siedzi taka z konkubentem a RODZICE na nią płacą HARACZ zwany alimentami na dorosłe dzieci. Zatyrani rodzice z kredytami i młodszym rodzeństwem którzy jedzą suchy chleb mimo iż ciężko pracują a NIERÓB / PATOLOGIA bo tak to trzeba nazwać tatuaże, wakacje udając albo i nie naukę !!! Sądy i PRAWO RODZINNE to PATOLOGIA a takich ludzi jest coraz więcej i do 25 kąbinują w najlepszym wieku do pracy i do rodzenia dzieci a potem nie ma ludzie do pracy? Panie KORWINIE zmiana prawa alimentacyjnego !!! Jak dwoje normalnych, pracujących rodziców może mieć obowiązek utrzymywać 20-25 letniego zdrowego, bezdzietnego pasożyta czasem nawet w związku? Naet kościół tak krytykowany nie poszedł w taką PATOLOGIE jak interpretacja - CHORA INTERPRETACJA - prawa dzieci (25 letnich)! PROPOZYCJA Aliemnty powinny być ale na dzieci do 18 a dalej tylko na strategicznych dziennych studiach które są najważniejsze dla PAŃSTWA i to tylko dla jednostek "wybitnych"!!!!! A dziś miernoty nie zdają matury i mają alimenty do 25 albo zapisują się gdziekolwiek do szkoły i jada na statusie ucznia do 25. Do TEGO taka PATOLOGIA bo nazwijmy to po imieniu jak nauczy się lenić to do końca życia będzie lumpem. Do tego dzieci mieć nie będzie bo widzi jak rodziców można niszczyć więc sama NIE ZARYZYKUJE i demografia leży ....... rodzeństwo nie ma równych szans ponieważ rodzice tyrają na CZARNĄ OWCĘ a nie na te mądre ......... Jest jeszcze...............mase argumentów za ZMIANĄ TEJ PATOLOGII TYLKO PAN MOŻE TO POWIEDZIEĆ bo reszta to się wije byle do wyborów i nikogo nie ... TYM PAN ZYSKA WYBORCÓW bo ludzie widzą iż są młodzi choć nie wszyscy ale (1/3) takich TOTALNYCH leserów i nawet ich pracujący rodzice nic nie mogą zrobić. NIE DOSTANIE NA PAPIEROSY I ALKOHOL I IDZIE DO SĄDU PO ALIMENTY PRZECIWKO RODZICOM - JAK MOŻNA DO TAKIEGO CZEOŚ DOPUŚCIĆ ?? A ile traci na tym PKB kraju, ile tracą rodziny na takich nierobach, rodzeństwo!!! PRZEPISY SĄ SKRAJNIE FEMINISTYCZNE ALE TEŻ PRZECIW RODZICOM A USTAWY O ZAWIESZENIU ALIMENTÓ NA DOROSŁE DZIECI SĄ MARTWE !!!!! POZDRAWIAM
  1
QR Code
Co wiesz o PUE ZUS?
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/30
Co oznacza skrót PUE ZUS?
Platforma Usług Ekonomicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Powszechne Usługi Elektroniczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Centralna informacja o rachunkach
Centralna informacja o rachunkach umożliwia uzyskanie informacji dotyczących wszystkich rachunków posiadacza lub spadkodawcy prowadzonych w bankach lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo kredytowej.
Państwa członkowskie podzielone ws. zamrożenia unijnych środków dla Węgier
Komisja Europejska wydała rekomendację, by zamrozić 7,5 mld euro z polityki spójności dla Węgier. Decyzja w tej sprawie należy jednak do Rady UE, czyli państw członkowskich. Z analizy brukselskiego portalu Politico wynika, że na razie nie ma w tej kwestii konsensusu.
KNF zaleca zwiększenie funduszu pomocowego banków spółdzielczych
Komisja Nadzoru Finansowego zaleca zwiększenie funduszy pomocowych banków spółdzielczych; powinno to nastąpić do końca 2023 r. - poinformowała KNF w piątkowym komunikacie.
KE przedstawiła jednolitą propozycję ws. penalizacji obchodzenia sankcji
Komisja Europejska przedstawiła wniosek legislacyjny dotyczący ujednolicenia definicji przestępstw i kar za naruszenie unijnych środków ograniczających. Może to w przyszłości umożliwić konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów.
Sąd w Hiszpanii uznał, iż oglądanie meczu w pracy nie może być powodem zwolnienia
Sąd Najwyższy w hiszpańskiej Walencji uznał, że oglądanie meczu piłki nożnej w godzinach pracy nie może być powodem zwolnienia pracownika. "Teraz niejeden będzie miał ochotę odłożyć na bok obowiązki zawodowe i pooglądać mecze, zwłaszcza te, które zapewniają krajowej drużynie awans do kolejnej fazy rozgrywek” - skomentował dziennik „ABC”, informując o sprawie w trakcie mundialu w Katarze.
Mandaty karne nakładane przez ŻW - nowe rozporządzenie
Przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt rozporządzenia zakłada aktualizację katalogu wykroczeń, za które żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą wystawiać mandaty.
Zakaz kontaktowania się i inne ważne zmiany dla ofiar przemocy domowej
Sejm przyjął w czwartek nowelizację kilku ustaw, w tym Kodeksu postępowania cywilnego, dotycząca rozwiązań przeciw przemocy domowej. Zaproponowano nowe narzędzia w tym obszarze: zakaz zbliżania się, zakaz kontaktowania się oraz zakaz wstępu do miejsc takich, jak miejsce pracy osoby pokrzywdzonej.
Miliardowe wsparcie dla firm w ramach FENG
Fundusze unijne to jeden z głównych instrumentów wsparcia innowacji dla przedsiębiorców w Polsce. Czym jest program FENG?
Sejm uchwalił tzw. ustawę abolicyjną dotyczącą wyborów prezydenckich w 2020 roku
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o zaniechaniu ścigania za przekazanie przez niektóre samorządy danych wyborców w związku z korespondencyjnymi wyborami prezydenckimi zarządzonymi na 10 maja 2020 r. Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w całości.
Zamrożenie cen gazu w 2023 r. - ustawa uchwalona przez Sejm
Sejm uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł netto za MWh.
Sejm odrzucił projekt noweli ustawy o notariacie
Projekt noweli Prawa o notariacie przewidywał przyznanie notariuszom m.in. uprawnienie do dokonywania niektórych wpisów w księgach wieczystych, w celu przyspieszenia czasu oczekiwania na wpis.
Ustawa wydłużająca zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej do 30 czerwca 2023 uchwalona przez Sejm
Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o podatku akcyzowym, która zawiera także przepisy wydłużające okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw do 30 czerwca 2023 r.
Ruszył nabór wniosków o pomoc dla rolników w sprawie strat przez salmonellę
1 grudnia rozpoczął się drugi w tym roku nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej skierowany do hodowców drobiu, bydła i świń, którzy ubezpieczają zwierzęta od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą.
Wsparcie finansowe dla rybołówstwa w związku z wojną w Ukrainie
Od 7 do 13 grudnia 2022 r. podmioty z branży rybołówstwa mogą składać wnioski o dofinansowanie na pokrycie dodatkowych wydatków poniesionych w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi wojną.
Zamrożenie ceny gazu - sejmowa komisja za odrzuceniem większości poprawek Senatu do ustawy
Sejmowa komisja ds. energii odrzuciła w czwartek większość poprawek, jakie do ustawy zamrażającej ceny gazu w 2023 r. zaproponowała opozycja. Poparto zmiany zgłoszone przez posłów PiS, dotyczące morskiej energetyki wiatrowej.
RPO o skargach na tzw. zerowy PIT dla pracujących seniorów
Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje problemy dotyczące konstrukcji nowego zwolnienia podatkowego dla pracujących seniorów (tzw. zerowy PIT).
Badania diagnostyczne u kobiet w ciąży - stanowisko RPP i WSA
Jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta, pacjentce, która prowadzi ciążę w placówce, która posiada umowę z NFZ, należy zagwarantować bezpłatną kompleksową opiekę oraz dostęp do niezbędnych badań.
Sejmowa komisja przeciw odrzuceniu nowelizacji Prawa oświatowego
Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży opowiedziała się w czwartek przeciw uchwale Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, regulującej m.in. zasady działalności organizacji w szkołach i wprowadzającej zmiany w edukacji domowej.
Projekt ustawy zamrażający ceny gazu wraca do komisji
Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych ponownie zajmie się projektem ustawy, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. - zdecydował w czwartek Sejm. W trakcie drugiego czytania posłowie zgłosili poprawki.
Większa świadomość, ale mniej pieniędzy na produkty „eko” [RAPORT]
Od czasów galopującej inflacji bycie odpowiedzialnym i świadomym konsumentem stało się naprawdę trudne. Ale mimo wszystko robimy w tym kierunku wiele.
Kiedy szkoła łamie prawa pełnoletniego ucznia?
Poza szkołą już dorośli, ale dla wielu szkół w dalszym ciągu pozostają dziećmi. Temat ten jest w ostatnich latach szeroko nagłaśniany przez Rzecznika Praw Obywatelskich, a świadomość społeczna na ten temat jest coraz większa. Wiele szkół jednak w dalszym ciągu ma problem z traktowaniem pełnoletniego ucznia jak dorosłej osoby. Kiedy szkoła musi zacząć traktować ucznia, który osiągnął pełnoletność, w sposób odmienny niż dotychczas?
Wniosek o dodatek elektryczny od 1 grudnia 2022
Po dodatkach: węglowym, do gazu LPG, do pelletu i do drewna przyszedł czas na osoby ogrzewające swoje domy prądem elektrycznym. Na jakich zasadach jest przyznawany i jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny?
Poczuj magię praw konsumenta
Poczuj magię praw konsumenta – to hasło przedświątecznej kampanii Europejskiego Centrum Konsumenckiego. ECK wskazuje na najczęstsze problemy konsumentów związane ze świątecznymi zakupami i podróżami.
Atak na kancelarię komorniczą w Piotrkowie Trybunalskim
Nieznany mężczyzna wszczął awanturę przed siedzibą jednej z kancelarii komorniczych w Piotrkowie Trybunalskim. Zachowywał się agresywnie i ostrym narzędziem wybił szybę w drzwiach. Przyczyną takich ataków jest hejt, agresja słowna i dezawuowanie naszej pracy - uważa samorząd komorniczy.
SN: drewno - to już nie drzewo, a więc kradzież drewna bez nawiązki
Kradzież drewna bez nawiązki. Nawiązkę na rzecz Lasów Państwowych można orzec za kradzież drzewa, np. wyrąbanego przez sprawcę lub powalonego. Nie dotyczy to już jednak kradzieży drewna, np. składowanego na stosie - uznał Sąd Najwyższy. Uwzględnił tym samym kasację RPO i uchylił nawiązkę w takiej sprawie.