REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy

Subskrybuj nas na Youtube
Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy
Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo sprawiedliwości proponuje kolejne narzędzia, mające przeciwdziałać przemocy domowej. Na jakim etapie jest projekt?

Romanowski: tzw. ustawa antyprzemocowa sprawdziła się, będzie rozszerzona

Obowiązująca od półtora roku tzw. ustawa antyprzemocowa sprawdziła się. Proponujemy jej rozszerzenie - przekazał we wtorek wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Wyjaśnił, że do obecnego nakazu opuszczenia mieszkania dodany zostanie m.in. zakaz zbliżania się sprawcy do ofiary.

REKLAMA

Romanowski powiedział, że projekt nowelizacji "ustawy antyprzemocowej" przeszedł już uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne. "Merytorycznie projekt jest już więc gotowy i został skierowany do Komitetu Społecznego Rady Ministrów, czeka nas jeszcze Komitet Stały. Mamy nadzieję na szybkie przyjęcie go przez rząd i parlament" - powiedział. Przypomniał, że poprzednie rozwiązania dotyczące tych kwestii uchwalono bez kontrowersji i spotkały się one z uznaniem wszystkich sił politycznych.

Ustawa antyprzemocowa

REKLAMA

Obowiązująca od listopada 2020 r. tzw. ustawa antyprzemocowa przewiduje odrębne, szybkie postępowania w sprawach o zobowiązanie sprawcy przemocy domowej do opuszczenia mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do tego mieszkania. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach przysługują Policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz obowiązuje przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd cywilny może przedłużyć ten okres.

Tematyce zwalczania przemocy domowej i zmian planowanych w ustawie antyprzemocowej poświęcona była wtorkowa konferencja w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości pt. "Sprawiedliwość w walce z przemocą" z udziałem przedstawicieli resortu sprawiedliwości, prokuratury, policjantów, kuratorów i organizacji zajmujących się wsparciem dla ofiar przestępstw.

"Obowiązująca od półtora roku ustawa wprowadziła nowe rozwiązanie, nowe narzędzie dla Policji, czyli natychmiastowy nakaz opuszczenia przez sprawcę przemocy domowej mieszkania. Wcześniej Policja, jeśli nie było przesłanek do zatrzymania i wszczęcia procedury karnej, w praktyce nie miała możliwości działania" - przypomniał Romanowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak dodał, teraz Policja "bardzo chętnie i profesjonalnie korzysta z tych możliwości". "Przez te półtora roku wydano prawie 5,5 tys. takich nakazów. To dużo, to rozwiązanie się sprawdziło" - ocenił wiceminister.

3 kolejne rozwiązania

REKLAMA

"Dlatego proponujemy uzupełnienie tego narzędzia o trzy kolejne. Chodzi m.in. o zakaz zbliżania się do osoby. Obecnie osoba dotknięta przemocą jest chroniona w swoim mieszkaniu. Ponadto wprowadzony zostałby zakaz kontaktowania się przez telefon i środki komunikacji elektronicznej oraz zakaz wstępu w określone miejsca, np. miejsce pracy osoby dotkniętej przemocą" - powiedział Romanowski.

Zakazy te - jak wyjaśnił - orzekane byłyby "według tego samego schematu, który się sprawdził". "Prosty 14-dniowy nakaz policyjny z możliwością, a następnie możliwość ich przedłużenia przez sąd cywilny" - wskazał i dodał, że według zamierzeń policja będzie mogła wszystkie te zakazy stosować łącznie.

"Nie każde działanie w rodzinie mające postać przemocy da się przełożyć na procedurę karną jako wyczerpującą znamiona przestępstwa. Istnieje więc absolutna konieczność, aby podobne rozwiązania, jaki są zapisane w prawie karnym zapisane były w Kodeksie postępowania cywilnego" - mówiła natomiast prok. Ewa Burdzińska z Prokuratury Krajowej zajmująca się sprawami przemocy domowej. Dodała, że wprowadzane przez resort sprawiedliwości rozwiązania to "inna droga realizacji nakazów wobec sprawcy podejmującego działania mające postać przemocy" i rozszerzenie możliwości ochrony dla osoby poszkodowanej przemocą.

Resort sprawiedliwości, proponując tzw. ustawę antyprzemocową, przywoływał przykłady z innych państw. W Austrii policyjny nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy fizycznej obowiązuje już od ponad 20 lat i wydawany jest na 14 dni. Podobne rozwiązania wprowadzono w Czechach. Obejmują m.in. nakaz opuszczenia mieszkania przez winnego przemocy oraz zakaz kontaktowania się z ofiarami. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński
mja/ itm/

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Kupując tę nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

REKLAMA

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy

REKLAMA

Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

W 2025 roku już 900 plus na dentystę. Może skorzystać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale czy wiesz, jak?

Na początku 2025 roku pisaliśmy o tym, że każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, może liczyć na 600 plus na dentystę. Co się w tym zakresie zmieniło? Głównie kwoty. Inflacja hamuje, ceny rosną, a pacjenci mają już 900 plus na dentystę.

REKLAMA