REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy

Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy
Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo sprawiedliwości proponuje kolejne narzędzia, mające przeciwdziałać przemocy domowej. Na jakim etapie jest projekt?

Romanowski: tzw. ustawa antyprzemocowa sprawdziła się, będzie rozszerzona

Obowiązująca od półtora roku tzw. ustawa antyprzemocowa sprawdziła się. Proponujemy jej rozszerzenie - przekazał we wtorek wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Wyjaśnił, że do obecnego nakazu opuszczenia mieszkania dodany zostanie m.in. zakaz zbliżania się sprawcy do ofiary.

REKLAMA

Romanowski powiedział, że projekt nowelizacji "ustawy antyprzemocowej" przeszedł już uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne. "Merytorycznie projekt jest już więc gotowy i został skierowany do Komitetu Społecznego Rady Ministrów, czeka nas jeszcze Komitet Stały. Mamy nadzieję na szybkie przyjęcie go przez rząd i parlament" - powiedział. Przypomniał, że poprzednie rozwiązania dotyczące tych kwestii uchwalono bez kontrowersji i spotkały się one z uznaniem wszystkich sił politycznych.

Ustawa antyprzemocowa

REKLAMA

Obowiązująca od listopada 2020 r. tzw. ustawa antyprzemocowa przewiduje odrębne, szybkie postępowania w sprawach o zobowiązanie sprawcy przemocy domowej do opuszczenia mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do tego mieszkania. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach przysługują Policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz obowiązuje przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd cywilny może przedłużyć ten okres.

Tematyce zwalczania przemocy domowej i zmian planowanych w ustawie antyprzemocowej poświęcona była wtorkowa konferencja w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości pt. "Sprawiedliwość w walce z przemocą" z udziałem przedstawicieli resortu sprawiedliwości, prokuratury, policjantów, kuratorów i organizacji zajmujących się wsparciem dla ofiar przestępstw.

"Obowiązująca od półtora roku ustawa wprowadziła nowe rozwiązanie, nowe narzędzie dla Policji, czyli natychmiastowy nakaz opuszczenia przez sprawcę przemocy domowej mieszkania. Wcześniej Policja, jeśli nie było przesłanek do zatrzymania i wszczęcia procedury karnej, w praktyce nie miała możliwości działania" - przypomniał Romanowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak dodał, teraz Policja "bardzo chętnie i profesjonalnie korzysta z tych możliwości". "Przez te półtora roku wydano prawie 5,5 tys. takich nakazów. To dużo, to rozwiązanie się sprawdziło" - ocenił wiceminister.

3 kolejne rozwiązania

REKLAMA

"Dlatego proponujemy uzupełnienie tego narzędzia o trzy kolejne. Chodzi m.in. o zakaz zbliżania się do osoby. Obecnie osoba dotknięta przemocą jest chroniona w swoim mieszkaniu. Ponadto wprowadzony zostałby zakaz kontaktowania się przez telefon i środki komunikacji elektronicznej oraz zakaz wstępu w określone miejsca, np. miejsce pracy osoby dotkniętej przemocą" - powiedział Romanowski.

Zakazy te - jak wyjaśnił - orzekane byłyby "według tego samego schematu, który się sprawdził". "Prosty 14-dniowy nakaz policyjny z możliwością, a następnie możliwość ich przedłużenia przez sąd cywilny" - wskazał i dodał, że według zamierzeń policja będzie mogła wszystkie te zakazy stosować łącznie.

"Nie każde działanie w rodzinie mające postać przemocy da się przełożyć na procedurę karną jako wyczerpującą znamiona przestępstwa. Istnieje więc absolutna konieczność, aby podobne rozwiązania, jaki są zapisane w prawie karnym zapisane były w Kodeksie postępowania cywilnego" - mówiła natomiast prok. Ewa Burdzińska z Prokuratury Krajowej zajmująca się sprawami przemocy domowej. Dodała, że wprowadzane przez resort sprawiedliwości rozwiązania to "inna droga realizacji nakazów wobec sprawcy podejmującego działania mające postać przemocy" i rozszerzenie możliwości ochrony dla osoby poszkodowanej przemocą.

Resort sprawiedliwości, proponując tzw. ustawę antyprzemocową, przywoływał przykłady z innych państw. W Austrii policyjny nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy fizycznej obowiązuje już od ponad 20 lat i wydawany jest na 14 dni. Podobne rozwiązania wprowadzono w Czechach. Obejmują m.in. nakaz opuszczenia mieszkania przez winnego przemocy oraz zakaz kontaktowania się z ofiarami. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński
mja/ itm/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA