REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy

Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy
Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo sprawiedliwości proponuje kolejne narzędzia, mające przeciwdziałać przemocy domowej. Na jakim etapie jest projekt?

Romanowski: tzw. ustawa antyprzemocowa sprawdziła się, będzie rozszerzona

Obowiązująca od półtora roku tzw. ustawa antyprzemocowa sprawdziła się. Proponujemy jej rozszerzenie - przekazał we wtorek wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Wyjaśnił, że do obecnego nakazu opuszczenia mieszkania dodany zostanie m.in. zakaz zbliżania się sprawcy do ofiary.

REKLAMA

Romanowski powiedział, że projekt nowelizacji "ustawy antyprzemocowej" przeszedł już uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne. "Merytorycznie projekt jest już więc gotowy i został skierowany do Komitetu Społecznego Rady Ministrów, czeka nas jeszcze Komitet Stały. Mamy nadzieję na szybkie przyjęcie go przez rząd i parlament" - powiedział. Przypomniał, że poprzednie rozwiązania dotyczące tych kwestii uchwalono bez kontrowersji i spotkały się one z uznaniem wszystkich sił politycznych.

Ustawa antyprzemocowa

REKLAMA

Obowiązująca od listopada 2020 r. tzw. ustawa antyprzemocowa przewiduje odrębne, szybkie postępowania w sprawach o zobowiązanie sprawcy przemocy domowej do opuszczenia mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do tego mieszkania. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach przysługują Policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz obowiązuje przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd cywilny może przedłużyć ten okres.

Tematyce zwalczania przemocy domowej i zmian planowanych w ustawie antyprzemocowej poświęcona była wtorkowa konferencja w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości pt. "Sprawiedliwość w walce z przemocą" z udziałem przedstawicieli resortu sprawiedliwości, prokuratury, policjantów, kuratorów i organizacji zajmujących się wsparciem dla ofiar przestępstw.

"Obowiązująca od półtora roku ustawa wprowadziła nowe rozwiązanie, nowe narzędzie dla Policji, czyli natychmiastowy nakaz opuszczenia przez sprawcę przemocy domowej mieszkania. Wcześniej Policja, jeśli nie było przesłanek do zatrzymania i wszczęcia procedury karnej, w praktyce nie miała możliwości działania" - przypomniał Romanowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak dodał, teraz Policja "bardzo chętnie i profesjonalnie korzysta z tych możliwości". "Przez te półtora roku wydano prawie 5,5 tys. takich nakazów. To dużo, to rozwiązanie się sprawdziło" - ocenił wiceminister.

3 kolejne rozwiązania

REKLAMA

"Dlatego proponujemy uzupełnienie tego narzędzia o trzy kolejne. Chodzi m.in. o zakaz zbliżania się do osoby. Obecnie osoba dotknięta przemocą jest chroniona w swoim mieszkaniu. Ponadto wprowadzony zostałby zakaz kontaktowania się przez telefon i środki komunikacji elektronicznej oraz zakaz wstępu w określone miejsca, np. miejsce pracy osoby dotkniętej przemocą" - powiedział Romanowski.

Zakazy te - jak wyjaśnił - orzekane byłyby "według tego samego schematu, który się sprawdził". "Prosty 14-dniowy nakaz policyjny z możliwością, a następnie możliwość ich przedłużenia przez sąd cywilny" - wskazał i dodał, że według zamierzeń policja będzie mogła wszystkie te zakazy stosować łącznie.

"Nie każde działanie w rodzinie mające postać przemocy da się przełożyć na procedurę karną jako wyczerpującą znamiona przestępstwa. Istnieje więc absolutna konieczność, aby podobne rozwiązania, jaki są zapisane w prawie karnym zapisane były w Kodeksie postępowania cywilnego" - mówiła natomiast prok. Ewa Burdzińska z Prokuratury Krajowej zajmująca się sprawami przemocy domowej. Dodała, że wprowadzane przez resort sprawiedliwości rozwiązania to "inna droga realizacji nakazów wobec sprawcy podejmującego działania mające postać przemocy" i rozszerzenie możliwości ochrony dla osoby poszkodowanej przemocą.

Resort sprawiedliwości, proponując tzw. ustawę antyprzemocową, przywoływał przykłady z innych państw. W Austrii policyjny nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy fizycznej obowiązuje już od ponad 20 lat i wydawany jest na 14 dni. Podobne rozwiązania wprowadzono w Czechach. Obejmują m.in. nakaz opuszczenia mieszkania przez winnego przemocy oraz zakaz kontaktowania się z ofiarami. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński
mja/ itm/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA