Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozszerzenie ustawy antyprzemocowej z podpisem prezydenta

Rozszerzenie ustawy antyprzemocowej wprowadza m.in. zakaz zbliżania się i kontaktowania z osobą dotkniętą przemocą.
Rozszerzenie ustawy antyprzemocowej wprowadza m.in. zakaz zbliżania się i kontaktowania z osobą dotkniętą przemocą.
Shutterstock

Rozszerzenie przepisów ustawy antyprzemocowej przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a także procedury karnej, którą podpisał prezydenta Andrzej Duda. Chodzi m.in. o zakaz zbliżania się i kontaktowania przez sprawcę z osobą pokrzywdzoną.

Rozszerzenie ustawy antyprzemocowej „ma na celu wzmocnienie ochrony osób dotkniętych przemocą w rodzinie oraz dostosowanie krajowych regulacji do zobowiązań wynikających z Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, tzw. Konwencji stambulskiej” – przekazała Kancelaria Prezydenta. 

Sprawca przemocy musi opuścić mieszkanie

Obecna zmiana uzupełnia oraz doprecyzowuje rozwiązania wprowadzone nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego z 2020 r., czyli obowiązującą od listopada 2020 r. tzw. ustawą antyprzemocową.

Tamta nowelizacja przewidziała odrębne, szybkie postępowania w sprawach o zobowiązanie sprawcy przemocy domowej do opuszczenia mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do tego mieszkania. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach przysługują Policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz obowiązuje przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd cywilny może przedłużyć ten okres. Przed wejściem w życie tzw. ustawy antyprzemocowej pokrzywdzeni oczekiwali na orzeczenie sądu, bo tylko ono umożliwiało pozbycie się sprawcy przemocy z domu.

Sprawca przemocy ma zakaz zbliżania się i kontaktowania z ofiarą

Nowela podpisana przez prezydenta uzupełniła to narzędzie o trzy kolejne. Chodzi o zakaz zbliżania się do osoby, zakaz kontaktowania się przez telefon i środki komunikacji elektronicznej oraz zakaz wstępu w określone miejsca, np. miejsce pracy osoby dotkniętej przemocą.

Zakazy te – jak wskazywał resort sprawiedliwości – orzekane byłyby „według tego samego schematu, który się sprawdził”. „Prosty 14-dniowy nakaz policyjny, a następnie możliwość ich przedłużenia przez sąd cywilny” – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jak dodał, według zamierzeń policja będzie mogła wszystkie te zakazy stosować łącznie.

Jak przedstawiano inne z rozwiązań „zmierzają do tego, by osoby małoletnie, osoby z niepełnosprawnością intelektualną czuły się bezpiecznie, a regulacje dotyczące informowania o prawach i obowiązkach oraz pouczania, były dla nich przyjazne i zrozumiałe oraz dostosowane do ich potrzeb wynikających z wieku, cech osobowych, a także charakteru popełnionego na ich szkodę przestępstwa”.

W Kodeksie karny nowe przestępstwa

„W celu realizacji zobowiązań wynikających z Konwencji stambulskiej ustawa wprowadza do Kodeksu karnego nowe typy przestępstw – okaleczenie żeńskiego narządu płciowego oraz przymusowe małżeństwo – oraz przepisy gwarantujące możliwość skutecznego ścigania sprawców tych przestępstw popełnionych na szkodę osoby małoletniej po osiągnięciu przez nią pełnoletniości” – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

W noweli wprowadzono też m.in. zasadę, że sędzia orzekający w sprawach karnych powinien uczestniczyć co cztery lata w szkoleniu i doskonaleniu zawodowym organizowanym przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, w celu uzupełnienia specjalistycznej wiedzy i umiejętności zawodowych z zakresu przesłuchiwania osób do 18 roku życia.

Parlament pracował nad tymi zaproponowanymi przez rząd i przygotowanymi w resorcie sprawiedliwości rozwiązaniami od jesieni zeszłego roku. W połowie stycznia br. Sejm przyjął część senackich poprawek, głównie o charakterze redakcyjnym, do tej ustawy.

Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. części przepisów zmieniających procedurę karną. Z uwagi na konieczność przygotowania prokuratorów, sędziów i pozostałego personelu wymiaru sprawiedliwości do nowych zmian oraz opracowania nowych wzorów kwestionariusza, informacji, pouczeń i wyjaśnień stosowanych w postępowaniu karnym, przepisy dotyczące zmienionej procedury karnej w tym zakresie wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

 

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
PIT-y i ulgi podatkowe 2022
PIT-y i ulgi podatkowe 2022
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(14)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • MGTOW
  2023-01-25 13:11:02
  Właściwa nazwa to "Mieszkanie za pomówienie". Większość eksmitowanych mężczyzn (wg. danych Policji) nie ma postawionych zarzutów. Eksmisje są bezpodstawne i będą coraz powszechniejsze ponieważ w ustawie nie ma żadnych konsekwencji za fałszywe oskarżenie.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • intel486
  2023-01-25 15:24:15
  najgorsze jest to że jak kobieta cię pomówi o przemoc i pomaluje twarz fioletową kredką/pomadką by upozorować podbite oczy to policja na gębe i tak nas wywala,potem my musimy sądownie dochodzić swoich praw. wniosek jest taki,pis niszczy rodziny pis chce zatrzymać dzietność. najgorsze jest to że ten natychmiastowy nakaz opuszczenia mieszkania działa tak że 1. nie zdążymy zabrać dokumentów,dowodu osobistego i takie tam 2. nie można zabrać nic ze sobą teraz gdy przez 14 dni nas nie bedzie babka idzie do sądu o przedłużenie zakazu przy okazji zmienia zamki w drzwiach. i tak o to baba przejmuje nasze mieszkanie,nawet jesli to facet był włascicielem. największy problem jest w tym że sporo spraw o przemoc bedzie zmyślana aby pozbyć się faceta i wziąć kolejnego. wniosek jest prosty - nie żenić się. - jak już mamy babe to nie zaręczać się - mieć dziecko tylko z adopcji.
  1
 • gtr
  2023-01-25 16:42:46
  Byłem z kobietą 10 lat, mamy dziecko zero skarg, kobieta po prawie...zastosowała to pomówienie na mnie i poszło z górki.Przyjechało dwóch mlodziaków i się zabawili w prokuratura, sędziego i wykonawce wyroku bez jakiejkolwiek możliwości obrony. Nie ma już rodziny, brawo PIS, brawo Ziobro, brawo Duda każdy mężczyzna powinien lewicowym politykom Pis i reszcie, która za tym głosowała (oprócz Konfederacji) co najmniej napluć w twarz. Chcecie zrobić katastrofę jak w Hiszpani Uważajcie Panowie i montujcie monitoring w chacie w razie czego tylko to Was obroni przed klamstwami kobiet.
  1
 • yeah ba3 piz
  2023-01-25 12:35:30
  Nowy program "kocia łapa+"
  2
 • Marta
  2023-01-25 23:04:03
  Andrzej co jest? Kinga potrzebuje mieszkania?
  0
 • bjb
  2023-01-24 19:34:08
  na miejscu rozstrzelać od razu, bez sądu
  3
 • marian
  2023-01-25 16:59:52
  Politycy pokazali Polskim mężczyznom, ojcom Polskich dzieci środkowy palec wprowadzając tą ustawę "mieszkanie za pomówienie" bez szansy obrony przed pomawiającą kobietą. Teraz mężczyźni powinni pokazać środkowy palec politykom i olać wszelkie wezwania na ćwiczenia wojskowe. Skoro władza nie szanuje mężczyzn to Ci nie będą bronić zdrajców narodu, którzy i tak załatwili sobie ustawowy brak poboru... wszyscy są równi wobec prawa podobno
  2
 • oko oko
  2023-01-25 18:25:53
  jeśli mieszkanie jest tylko moją własnością a baba chce wojny to wypowiadam wszelkie umowy na media, a mieszkanie sprzedaje, lub dokwaterowuje lokatorów. jak masz trochę pieniędzy to sprawa o naruszenie dóbr, składanie fałszywych zeznań etc. etc.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • 00209438
  2023-01-26 03:02:38
  Nie żenić się, nie spotykać, najlepiej w ogóle nie zadawać z kobietami. Broni obywatelom nie chcą dać bo się (słusznie) boją konsekwencji, tutaj dają każdej babie ekwiwalent naładowanej spluwy i armię pasożytów milicyjnych budżetówki gotowych zgwałcić się z całą siła aparatu reżimowego na życzenie jaśniepani i nie widzą żadnego problemu.
  0
 • Rozbawiony
  2023-01-25 20:55:52
  Mieszkanie za pomówienie. Dalej niech się dziwią, że coraz mniej małżeństw i coraz mniej dzieci. A opozycji dalej proponuję farmazonić, że to przez zmiany w prawie aborcyjnym. Banda upośledzonych umysłowo cuckoldów bez godności.
  1
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obniżenie prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu - co z decyzją SN?
Sąd Najwyższy do czasu wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE zawiesił decyzję ws. ewentualnego obniżania prowizji za udzielenie kredytu mieszkaniowego w przypadku wcześniejszej spłaty tego kredytu - dowiedziała się PAP w SN. W TSUE oczekuje bowiem na wyrok podobne pytanie z Austrii.
Bezpieczny Kredyt 2% - od kiedy?
Kredyt mieszkaniowy oprocentowany na 2 proc. powinien obowiązywać od tegorocznych wakacji - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
Czego dotyczy dyrektywa Omnibus?

Czym jest dyrektywa Omnibus? Jakie prawa przyznaje konsumentom? Oto najważniejsze informacje. 

DGP: Czy konkubinat zostanie w końcu uregulowany prawnie?

Konkubinat, czyli nieformalny związek pozostających we wspólnym pożyciu dwojga osób, choć staje się coraz bardziej popularny, nie doczekał się jak do tej pory w polskim prawie regulacji ustawowej. 

Jakie będą kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn od 1 lipca 2023 r.

Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn będą wyższe od 1 lipca 2023 r. Ile wyniesie kwota wolna od podatku od spadków i darowizn?

Dzień Ochrony Danych Osobowych. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?
SG: w czwartek 26 stycznia z Ukrainy do Polski odprawiono 21,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy - 18,4 tys.

W czwartek z Ukrainy do Polski odprawiono 21,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy 18,4 tys. - podała w piątek na Twitterze straż graniczna. 

Zmiany w postępowaniu cywilnym przyjęte przez Sejm

Zmiany w postępowaniu cywilnym, które mają zmniejszyć obciążenie sądów oraz wprowadzić nowe postępowanie z udziałem konsumentów przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przyjęta przez Sejm. Zmienić się ma też próg wartości przedmiotu sporu dzielący sprawy miedzy sądy rejonowe i okręgowe. 

Elektroniczny Dziennik Budowy rusza

Elektroniczny Dziennik Budowy – rządowa aplikacja do prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej rusza w piątek 27 stycznia. Inwestor może wybrać czy nadal chce prowadzić dziennik budowy w wersji papierowej, czy w nowej formie elektronicznej. Od 2030 r. wersja elektroniczna dziennika budowy będzie obowiązkowa.

Centralny Rejestr Wyborców i 6 tysięcy nowych lokali wyborczych już w najbliższych wyborach

Centralny Rejestr Wyborców, 6 tysięcy nowych lokali wyborczych i bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, co ma służyć zwiększeniu frekwencji – to główne założenia nowelizacji Kodeksu wyborczego, jaką Sejm w czwartek 26 stycznia.

Dodatek antyemerytalny dla mundurowych przyjęty przez Sejm

Dodatek antyemerytalny dla żołnierzy i funkcjonariuszy po 15 latach służby wprowadza ustawa uchwalona przez Sejm w czwartek 26 stycznia. Ustawa przewiduje też, że obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie również służby specjalne, KAS i Straż Marszałkowską.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie 2023/24 z wyższym kryterium dochodowym
Od nowego okresu świadczeniowego, który rozpocznie się 1 października 2023 r., wzrośnie kwota kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Postępowania awansowe na uczelniach na nowych zasadach

Postępowania awansowe na uczelniach wyższych będą odbywać się na zmodyfikowanych zasadach. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o szkolnictwie wyższym, która przewiduje zmiany w postępowaniach awansowych, obligatoryjne publiczne kolokwia habilitacyjne i dostosowanie przepisów do wprowadzenia nowych dyscyplin nauki. 

Najemnicy łamią prawo międzynarodowe i narażają się na odpowiedzialność karną

Najemnicy biorący udział w konfliktach zbrojnych naruszają prawo. Ich służba jest zakazana zarówno przez prawo międzynarodowe, jak i przepisy poszczególnych państw. Jaka jest definicja najemnika? Na jakie konsekwencje naraża się najemnik? Jakie kary za podjęcie służby najemnej przewiduje polskie prawo? 

1 lutego 2023 r. ruszy nowy nabór wniosków programu "Rodzina 500+"
Od 1 lutego rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 500+". Z programu każdego miesiąca korzysta około 7 mln dzieci; od początku funkcjonowania programu wypłacono ponad 220 mld zł – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Kradzież tożsamości ułatwia jawność numeru PESEL

Kradzież tożsamości to zjawisko, któremu mają zapobiegać przepisy ustawy, nad której projektem trwają w rządzie trwają prace legislacyjne. Jak rzecznik praw obywatelskich ocenia proponowane rozwiązania? Co budzi wątpliwości RPO?

Osoby mobbingujące często pozostają bezkarne
Wielu pracowników nie potrafi odróżnić, co można określić jako mobbing, a co nie. Problem w polskich firmach wciąż narasta i może mieć poważne konsekwencje.
ZUS wypłaca coraz więcej międzynarodowych świadczeń
Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, coraz więcej obywateli naszego kraju, którzy pracowali zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej lub EFTA, osiąga prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.
Kompleksowa opieka dla wcześniaków KORD w 2023 - pilotaż niebawem ma wejść w życie
Wcześniaki urodzone przed 32. tygodniem ciąży będą wreszcie objęte programem kompleksowej opieki rozwojowej (KORD) do 3. roku życia. Daje on szansę na poprawę opieki nad wcześniakami w Polsce w niedalekiej perspektywie - poinformowali eksperci w środę w Sejmie.
Wycinka drzew z własnej posesji w 2023 jednak bez zmian w prawie?
W środę sejmowa komisja ds. deregulacji przyjęła 8 spośród 27 poprawek, jakie zostały zgłoszone w drugim czytaniu do projekt ustawy deregulacyjnej. Komisja zdecydowała m.in. o wykreśleniu przepisów, które miały ułatwić wycinkę drzew na prywatnych posesjach.
MI pracuje nad włączeniem aut elektrycznych do tzw. kilometrówki
Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad ustawowym rozwiązaniem, które pozwoliłoby na skorzystanie z tzw. kilometrówki posiadaczom samochodów elektrycznych i hybrydowych - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Loteria ma zachęcić do badań profilaktycznych

W loterii, która wystartuje 1 lutego 2023 r. będą mogły wziąć udział osoby, które skorzystały z programu Profilaktyka 40 PLUS.

Urlop ojcowski

Urlop ojcowski – urlop przysługujący ojcu wychowującemu dziecko. 

Urlop tacierzyński

Urlop tacierzyński – potoczna nazwa części urlopu macierzyńskiego, z której matka dziecka może zrezygnować, i która może być wykorzystana przez ojca wychowującego dziecko.

Ile zarabia bibliotekarz? I dlaczego tak mało?

Ile zarabia bibliotekarz – to zależy od obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa i regulaminów wynagradzania poszczególnych bibliotek. Z jakich składników składa się wynagrodzenie bibliotekarza? Jak kształtują się stawki wynagrodzenia zasadniczego tej grupy zawodowej? Jakie dodatki przysługują osobom należącym do niej?