REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzice, Postępowanie cywilne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przebieg rozprawy

Większość spraw rozstrzygana jest na rozprawie. Wtedy przesłuchiwani są świadkowie, prezentowane inne dowody oraz ogłaszany wyrok.  

Rodzice nie wszystko mogą

Dzieci mogą posiadać majątek. Wynika to z podstawowych zasad podmiotowości prawnej (zdolności prawnej). Nie mogą jednak nim same dysponować – nie zawsze mogą to również zrobić ich rodzice.

Sprawy o naruszenie posiadania

Pozew o naruszenie posiadania nie różni się prawie w ogóle od normalnego pozwu. W sprawach z takiego powództwa kodeks postępowania cywilnego przewiduje jedynie dwie odrębności.

Uzupełnienie pozwu

Złożyłem pozew w sądzie. Po jakimś miesiącu przyszło do mnie z sądu pismo. Sędzia wzywa mnie w nim do złożenia odpisu pozwu. Co mam w takiej sytuacji zrobić. Czy mój pozew jest ważny?

REKLAMA

Zaprzeczenie macierzyństwa

Wydawać by się mogło, że matka zawsze pozostaje pewna. W dobie rozwijającej się medycyny nie można jednoznacznie ustalić matki. Dlatego coraz częściej pojawiają się pozwy o zaprzeczenie macierzyństwa.

Kiedy rodzice mogą być pozbawieni praw rodzicielskich (władzy rodzicielskiej)

Prawa rodzicielskie (władza rodzicielska) przysługujące rodzicom mogą w pewnych przypadkach zostać ograniczone, a nawet zabrane.

Rejestracja dziecka po urodzeniu

Fakt urodzenia dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia urodzenia, natomiast w sytuacji, gdy dziecko urodziło się martwe w ciągu 3 dni.

Przedawnione roszczenia w postępowaniu cywilnym

Zgodnie z kodeksem cywilnym przedawnione roszczenia wygasają. Wydawało by się więc, że nie można ich dochodzić przed sądem. Nic bardziej mylnego – wiąże się to jednak ze sporym ryzykiem oddalenia powództwa.

REKLAMA

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

Ujednolicony tekst ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - stan prawny na styczeń 2010. 

Zasady postępowania cywilnego

W polskim prawie występują trzy zasadnicze rodzaje procedur. Procedura cywilna, procedura administracyjna, procedura karna. Każda procedura ma pewne zasady. Przy czym każda z nich ma inne.

Czym jest pozew wzajemny

Jednym ze sposobów obrony w procesie cywilnym jest pozew wzajemny. Jest to szczególny rodzaj powództwa, który ma zastosowanie kiedy pozwany sam posiada wobec powoda jakieś roszczenie.

Jakie koszty ponosimy w postępowaniu cywilnym

Postępowanie cywilne jest generalnie drogie. Już samo wniesienie pozwu co do zasady powoduje powstanie kosztów (wpis). Dodatkowo, strona przegrywająca sprawę musi zwrócić przeciwnikowi koszty pełnomocnika (adwokata, radcy prawny), a także straty jakie poniósł przyjeżdżając do sądu.

Czym się różni pozew od wniosku

Sprawa cywilna w Polsce może toczyć się bądź w postępowaniu procesowym bądź w postępowaniu nieprocesowym. Do jednego i drugiego stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Obydwa postępowania wykazują jednak pewne różnice.

Jak napisać pozew na formularzu?

Jeśli sprawa dotyczy roszczenia wartego mniej niż 10.000 zł lub dotyczącego najmu lokalu, lub czynszu w spółdzielni mieszkaniowej - pozew musi być wniesiony na specjalnym formularzu. Jak prawidłowo napisać pozew składany na formularzu?  

Kiedy najbliższa rodzina nie płaci podatku od spadków?

Co prawda obecnie najbliższa rodzina jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn - nadal jednak musi zgłosić się do urzędu- bez tego zwolnienie przepadnie.

Czy dzieci mają obowiązek płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców?

Nie dziwi nikogo obowiązek rodziców na rzecz swoich dzieci. Natomiast niewiele osób wie, że obowiązkiem alimentacji mogą zostać obarczone również dzieci względem rodziców.

Czy dzieci mają obowiązek alimentacyjny w stosunku do rodziców

Ostatnio otrzymałam pozew z sądu rodzinnego, w którym moja matka domaga się alimentów na siebie. Czy sąd ma prawo i na jakiej podstawie zasądzić te alimenty? Mój jedyny dochód to nieduża renta, a matka otrzymuje wyższą emeryturę niż mój dochód.

Od kogo alimenty w pierwszej kolejności

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej i rodzeństwo. Dotyczy on rodziców, dziadków oraz dzieci, wnuków, bez ograniczenia stopnia pokrewieństwa. Za pokrewieństwo uznawany jest stosunek, jaki zachodzi pomiędzy osobami mającymi wspólnych naturalnych przodków.

Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów

Na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny wobec dzieci. Mają obowiązek zapewnić im środki utrzymania, a w miarę potrzeby również środki wychowania. W pewnych przypadkach obowiązek alimentacyjny obciąża również rodzeństwo, rozwiedzionego małżonka i małżonka pozostającego w separacji.

REKLAMA