Uzupełnienie pozwu
REKLAMA
REKLAMA
W postępowaniu cywilnym skład się wszystkie pisma w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz przeznaczony jest dla sądu drugi natomiast dla strony przeciwnej. Ta zasada odnosi się zwłaszcza do pozwu. Powód musi złożyć dwa egzemplarze pozwu.
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli pismo procesowe zawiera baraki formalne wtedy nie można nadać sprawie biegu. Brak jednego egzemplarza pozwu zalicza się właśnie do braków formalnych pozwu. W takiej sytuacji przewodniczący wzywa powoda do uzupełnienia pisma w terminie tygodniowym. W przeciągu tygodnia powód może można zatem dosłać egzemplarz pozwu. Pismo poprawione lub uzupełnione w terminie wywołuje skutki prawne od chwili jego wniesienia (a nie uzupełnienia). Natomiast jeżeli pismo nie zostało uzupełnione w terminie wtedy przewodniczący zwraca je stronie. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
Inaczej jest gdy pismo procesowe musi być sporządzone przez adwokata lub radcę prawnego. Jeżeli takie pismo nie zostało sporządzone przez profesjonalnego pełnomocnika wtedy podlega zwrotowi bez wzywania do usunięcia braków formalnych.
W podanym przez Pana przypadku trzeba wnieść do sądu drugi egzemplarz pozwu i wtedy Pańska sprawa nabierze biegu.
Podstawa prawna: art. 130 k.p.c.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat