reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Czym się różni pozew od wniosku

Czym się różni pozew od wniosku

Sprawa cywilna w Polsce może toczyć się bądź w postępowaniu procesowym bądź w postępowaniu nieprocesowym. Do jednego i drugiego stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Obydwa postępowania wykazują jednak pewne różnice.

Różnice w postępowaniu

Postępowanie procesowe jest ze swej natury sporne. Oznacza to tyle, że między pozwanym a powodem istnieje spór, którego nie mogą oni sami rozwiązać. W celu ustalenia tego, kto ma rację zwracają się do sądu. Sąd natomiast jako arbiter określa, kto jest w prawie i co mu w związku z tym się należy.

Stronami postępowania procesowego są zawsze powód i pozwany

Postępowanie nieprocesowe natomiast nie ma charakteru spornego. Zakłada się, że niektóre okoliczności mogą być stwierdzonetylko przez sąd. Między uczestnikami takiego postępowania co do zasady nie ma konfliktu. A wszyscy chcą tego samego.

Z racji tego, że nie ma sporu w postępowaniu nieprocesowym nie ma w nim również stron. Osobę składającą wniosek nazywa się wnioskodawcą a wszystkie pozostałe osoby uczestnikami

Pozew a wniosek

Postępowanie procesowe zaczyna się od skierowania przez powoda do sądu pozwu. Jak zatem widać potrzebna jest tu zawsze aktywność powoda a formą właściwą jest pozew.

Inaczej sprawa wygląda w postępowaniu nieprocesowym. W tym wypadku sprawę wszczyna się na wniosek ale w niektórych sprawach sąd może wszcząć sprawę z urzędu. Nie zawsze zatem potrzebna jest aktywność wnioskodawcy.

Do wniosku stosuje się przepisy o pozwie. Tak więc wiosek musi spełniać te same wymagania formalne jak pozew. Musi zawierać datę sporządzenia, nazwę sadu, do którego jest kierowany, określenie wnioskodawcy (wraz z adresem), określenie uczestników (wraz z adresami), żądanie wniosku, powołanie dowodów i uzasadnienie.

Oczywiście nie podaje się wartości przedmiotu sporu, gdyż w takich sprawach nie ma sporu. Pismo natomiast tytułuje się „wniosek o……..” a nie „pozew o……..” .

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Gospodarcza

Dbamy o przedsiębiorczość już od 30 lat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama