REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ryczałt

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wynajem domków letniskowych może być opodatkowany ryczałtem 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynajem domków letniskowych może podlegać opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 8,5%.

Czy po sprzedaży funduszy inwestycyjnych można zastosować opodatkowanie estońskim CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka, która wcześniej nie była opodatkowana estońskim CIT, spełniając wszystkie warunki określone w ustawie, może złożyć skuteczne zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem po zbyciu funduszy inwestycyjnych.

Ryczałt od najmu prywatnego. Co trzeba wiedzieć?

Wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na wynajem swoich lokali, mieszkań czy domów. Jednak związane z tym są pewne obowiązki podatkowe. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematyce ryczałtu od najmu prywatnego, aby odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z tym zagadnieniem.

Czy rozszerzenie działalności gospodarczej o usługi gazowe wpłynie na opodatkowanie w formie karty podatkowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, ze wnioskodawca nadal może kontynuować opodatkowanie swojej działalności w formie karty podatkowej, obejmującej zarówno kominiarstwo, jak i planowane usługi związane z kontrolą, konserwacją i pomiarami instalacji gazowej.

REKLAMA

Czy stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla usług oprogramowaniowych wynosi nadal 8,5%?

Dyrektor KIS potwierdził, że przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0, które nie są związane z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie oprogramowania, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Co po przekroczeniu limitu ryczałtu? Jakie skutki dla przedsiębiorcy?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jakie są skutki przekroczenia limitu do ryczałtu w trakcie roku podatkowego. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, bazując na interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Jakie są stawki na ryczałcie?

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są zróżnicowane w zależności od rodzaju działalności i osiągniętych przychodów. Ważne jest, aby podatnik dokładnie znał stawki i zasady ich stosowania, aby prawidłowo obliczyć należny podatek.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: Co musisz wiedzieć?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z form opodatkowania dostępna dla przedsiębiorców. Oferuje uproszczoną formę rozliczeń, ale czy jest odpowiednia dla Twojego biznesu? W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej formie opodatkowania.

REKLAMA

Próg ryczałtu wzrośnie do 3 milionów złotych. Projekt ustawy

Przepisy Polskiego Ładu przyniosły wiele zmian w sposobie rozliczania składki zdrowotnej oraz wpłynęły na decyzję o zmianie przez wielu przedsiębiorców formy opodatkowania na ryczałt. Jednak, aby go wybrać, nie można przekroczyć 2 milionów złotych przychodu w ciągu roku. Ma to się wkrótce zmienić, gdyż w Sejmie pojawił się projekt ustawy zwiększający ten próg do 3 milionów złotych.

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może zastosować 8,5% stawkę ryczałtu dla usług pośrednictwa komercyjnego i wyceny?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 74.90.12.0., tj. dla usług pośrednictwa komercyjnego i wyceny. 

Jaka stawka ryczałtu dla usług IT? Jak ustalić?

Z opodatkowania ryczałtem korzystają chętnie przedsiębiorcy generujący niskie koszty, firmy z branży IT, informatycy, czy programiści. Problemem jest często ustalenie właściwej stawki ryczałtu, a te mogą się wahać od 2% do 17%.

Czy środki pieniężne wpływające na rachunek podatnika za opłatę przesyłki stanowią jego przychód z działalności gospodarczej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy podatnika w celu opłacenia kosztów przesyłki zakupionego towaru, nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej. Jest tak w sytuacji, w której podatnik działa jako pełnomocnik kupującego. Jednak nadwyżka pobranej kwoty może być traktowana jako dodatkowy przychód. 

Pokrycie kosztów pracy zdalnej. Jakie są obowiązki pracodawcy?

Jakie obowiązki finansowe powinien spełniać pracodawca, który zatrudniania pracownika do wykonywania pracy zdalnej? Lista jest dłuższa niż mogłoby się wydawać.

Czy przychód z testowania oprogramowania podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%?

Dyrektor KIS potwierdził, że przychody ze świadczenia usług, związanych z testowaniem oprogramowania, powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) Ustawy o ryczałcie.

Czy korekta deklaracji w terminie umożliwia obniżenie odsetek za zwłokę?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że preferencyjne odsetki za zwłokę mogą być stosowane wtedy, gdy podatnik ma możliwość skorygowania swoich deklaracji, które dotyczą bieżącego okresu rozliczeniowego i są związane z obowiązkowym składaniem deklaracji podatkowych w tym okresie.

Czy usługi zarządzania projektami informatycznymi podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Dyrektor KIS stwierdził, że przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług związanych z zarządzaniem projektami informatycznymi powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencyjnych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy usługi pośrednictwa w sprzedaży sprzętu i serwisie aparatów podlegają 8,5% stawce ryczałtu?

Dyrektor KIS potwierdził, że uzasadnione jest stosowanie stawki 8,5% zryczałtowanego podatku dochodowego wobec przychodów z usług pośrednictwa w sprzedaży sprzętu oraz usług serwisowych. 

Czy usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację podatkową w sprawie opodatkowania usług pomocy technicznej w dziedzinie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. KIS potwierdza, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w tym zakresie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu wynosi 8,5% zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ta interpretacja ma istotne znaczenie zarówno dla przedsiębiorców, jak i organów administracji skarbowej.

Czy przedsiębiorca świadczący usługi IT może opodatkować działalność w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%?

W zapytaniu skierowanym do organu podatkowego, przedsiębiorca poszukuje odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości opodatkowania swojej działalności oraz ustalenia odpowiedniej stawki podatku. Odpowiedź organu wskazuje na to, że działalność przedsiębiorcy podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu, a stawka podatku wynosi 8,5%.

Czy osoba fizyczna może rozliczać podatek z najmu krótkoterminowego w formie ryczałtu?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni ma możliwość rozliczenia podatku z tytułu najmu krótkoterminowego w formie ryczałtu jako osoba fizyczna.

Czy działalność testera manualnego jest opodatkowana ryczałtem w stawce 8,5%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez osobę prowadzącą działalność, jako tester manualny (PKWiU 62.02.30.0), mogą być opodatkowane stawką ryczałtową w wysokości 8,5% od przychodów ewidencjonowanych. Warunkiem zastosowania ww. stawki jest dokładne przypisanie rodzaju wykonywanych usług do odpowiednich symboli PKWiU oraz spełnienie pozostałych kryteriów opodatkowania ryczałtem.

Czy właściciel lokalu musi odprowadzać podatek od uzyskiwanych środków z umowy najmu, przeznaczanych na pokrycie kosztów najmu innego lokalu?

Dyrektor KIS potwierdził, że podstawą obliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest kwota najmu otrzymana przez Wnioskodawcę od najemcy z tytułu udostępnienia lokalu - czynsz za najem. Okoliczności tej nie zmienia fakt, iż środkami uzyskanymi z tego tytułu Wnioskodawca płaci za wynajem od osoby trzeciej mieszkania, w którym zamieszkuje.

Jaka jest stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów za wydanie gier komputerowych?

Dyrektor KIS potwierdził, że stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów - uzyskanych od Użytkowników - za wydawanie Gier Komputerowych, które są pobierane poprzez Internet wynosi 8,5%.

Czy kucharz, który świadczy usługi gastronomiczne, może opodatkować swoje przychody według stawki 3% ryczałtu?

Dyrektor KIS potwierdził, że kucharz, który wykonuje działalność gospodarczą, polegającą na przygotowywaniu posiłków na rzecz Zleceniodawcy, korzystając z produktów oraz narzędzi zapewnianych przez Zleceniodawcę, słusznie stosuje stawkę 3% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 oraz art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. a Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy usługi informatyczne mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Dyrektor KIS potwierdził, że usługi wykonywane przez Wnioskodawcę, sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod 62.02.30.0, powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d.

Czy przedsiębiorca - pośrednik w sprzedaży samochodów, może skorzystać z preferencyjnego zryczałtowanego podatku dochodowego?

Podatnik, będący przedsiębiorcą świadczącym usługi pośrednictwa w sprzedaży samochodów dostawczych i ciężarowych, otrzymał potwierdzenie od Dyrektora KIS, że ma prawo do opodatkowania swoich przychodów z działalności gospodarczej w formie zryczałtowanego podatku dochodowego według stawki 8,5%. 

Czy wynajem krótkoterminowy mieszkań wymaga założenia działalności gospodarczej?

Właścicielka mieszkania, posiadająca już jedno wynajmowane mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego, zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  z zapytaniem dotyczącym możliwości wynajmu drugiego mieszkania w ramach najmu krótkoterminowego. W odpowiedzi KIS stwierdziła, że przychody z wynajmu obu mieszkań powinny być traktowane jako najem prywatny, a nie działalność gospodarcza.

MF: Praca zdalna bez podatku PIT [7 sierpnia 2023 r.]

Ryczałty i ekwiwalenty przyznawane pracownikom na podstawie przepisów o pracy zdalnej bez PIT. Stanowisko fiskusa jest jednolite. 

Czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą muszą opodatkować przychody z usług doradczych w formie zryczałtowanego podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik, będący polskim rezydentem podatkowym i świadczący usługi doradcze związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, powinien opodatkować przychody z tytułu świadczonych usług w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5%.

Czy można rozliczyć podatek dochodowy od wydawania gier komputerowych jako ryczałt od wynagrodzenia?

Czy usługi informatyczne można opodatkować w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%?

Dyrektor KIS potwierdził, że usługi świadczone przez Wnioskodawczynię, objęte kodami PKWiU 62.02.30.0 "Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informacyjnych i sprzętu komputerowego", mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.

Czy spółka może odliczyć stratę po przekształceniu?

Według Krajowej Informacji Skarbowej, dopuszczalne jest obniżenie dochodu osiągniętego przed przekształceniem o wysokość nieodliczonej straty poniesionej po przekształceniu. 

Jak opodatkować usługi związane z oprogramowaniem i edukacją w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Czy usługi transportowe powyżej 2 ton podlegają ryczałtowi 5,5%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zryczałtowany podatek dochodowy dla usług transportu samochodem ciężarowym powyżej 2 ton, wynosi 5,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy doradztwo informatyczne podlega 8,5% ryczałtowi?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że usługi świadczone przez podatnika, niezwiązane z wytwarzaniem oprogramowania czy sprzętu komputerowego, podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w stawce 8,5%. 

Czy przychody z projektowania IT nadal mogą być opodatkowane jako ryczałt ewidencjonowany?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że projektowanie aplikacji mobilnych zgodnie z klasyfikacją PKWiU 62.01.12.0 nie może być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.

Czy programowanie robotów przemysłowych może być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej opisanej w PKWiU 33.20.60.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Czy wydatek na pakiet konferencyjny dla prezesa spółki stanowi ukryty zysk?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), podstawę opodatkowania w zakresie ukrytych zysków ustala się w miesiącu wykonania danego świadczenia, dokonania wypłaty lub wydatku.

Jak rozliczać przychody z aplikacji mobilnych w ryczałcie ewidencjonowanym?

Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą może rozliczać przychody z odblokowania funkcjonalności premium i udostępniania powierzchni reklamowej w aplikacjach mobilnych na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Według interpretacji, podatnik może zastosować stawki 12% i 8,5% odpowiednio do tych rodzajów przychodów. 

Czy opłaty eksploatacyjne w umowie najmu stanowią podstawę opodatkowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że opłaty eksploatacyjne w umowach najmu mieszkania, nie stanowią przychodu dla wynajmującego i nie podlegają opodatkowaniu. Jedynie czynsz najmu jest uwzględniany przy rozliczeniach podatkowych. 

Czy należy opodatkować opłaty eksploatacyjne w najmie nieruchomości?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnia, jakie składniki przychodów z najmu lokali podlegają opodatkowaniu. Opodatkowaniu podlega czynsz najmu natomiast koszty związane z eksploatacją lokali, takie jak opłaty za wodę, ciepło czy wywóz śmieci są z niego wyłączone.

Czy sprzedaż mieszkań w ramach działalności gospodarczej może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym 5,5%?

Czy animator multimedialny może skorzystać z 8,5% stawki ryczałtu?

Animator multimedialny złożył wniosek o wydanie interpretacji do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), aby dowiedzieć się, jaką stawkę ryczałtu powinien zastosować do swojej działalności. Organ podatkowy odpowiedział, że w przypadku projektowania animacji multimedialnych zastosowanie ma stawka ryczałtu 8,5%.

Czy przychody z badań klinicznych mogą być opodatkowane ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że przychody z badań klinicznych mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Czy wynajem nieruchomości na Cyprze podlega opodatkowaniu w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że dochody z wynajmu nieruchomości na Cyprze nie będą opodatkowane w Polsce, a jedynie podlegają uwzględnieniu w zeznaniu podatkowym PIT-28.

Czy wynajem domu jako najem prywatny podlega opodatkowaniu?

W wyniku udzielonej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), podatnik może kontynuować wynajem swojego prywatnego domu jako najem prywatny, a nie działalność gospodarczą. Oznacza to, że nadal będzie mógł odprowadzać podatek w formie ryczałtu w wysokości 8,5% do limitu 100 000 zł w roku 2023. 

Czy sprzedaż produktów 3D jest opodatkowana ryczałtem 5,5?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi tworzenia wizualizacji, szablonów oraz udostępnianie modelów 3D za pośrednictwem platformy internetowej nie mogą zostać uznane za działalność wytwórczą.

Czy analityk biznesowy IT może być objęty stawką 12% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opodatkowanie ryczałtem 12%  jest możliwe dla analityka biznesowego w zakresie świadczenia usług związanych z doradztwem informatycznym. 

Czy usługi lotnicze mogą być opodatkowane ryczałtem? Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, która może mieć istotne implikacje dla osób prowadzących działalność gospodarczą w sektorze lotniczym. Czy usługi lotnicze mogą być opodatkowane ryczałtem? Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć niektórych przedsiębiorców.

Czy działalność pośrednictwa w sprzedaży aplikacji informatycznych może być opodatkowana ryczałtem 8,5%?

Dyrektor KIS potwierdził, że uzyskiwane przez podatnika przychody ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 74.90.12 "usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń" będą opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu.

REKLAMA