REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sądy i trybunały, Postępowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obrona obligatoryjna

Pod pojęciem obligatoryjnej obrony należy rozumieć sytuacje, w których dana osoba musi mieć obrońcę przed sądem w toku postępowania. Może to być obrońca ustanowiony z wyboru, ale w sytuacjach, w których ustanowienie tego obrońcy nie następuje, sąd wyznacza obwinionemu obrońcę z urzędu.

Doręczanie pism procesowych

Istnieje kilka sposobów doręczania pism procesowych, należy dążyć do tego, aby je odebrać, ponieważ brak odbioru pisma w przewidzianym trybie doręczonego na właściwy adres, jak i odmowa przyjęcia pisma (odnotowywana przez doręczającego) powodują zwrot pisma nadawcy i uznanie, iż doręczono je prawidłowo (tzw. fikcja prawidłowego doręczenia), co może rodzić dla strony niekorzystne skutki, np. w postaci kary porządkowej lub upływu terminu procesowego na dokonanie danej czynności.

Śmierć strony w postępowaniu karnym

Śmierć pokrzywdzonego nie wyklucza ochrony jego interesów w procesie karnym ani też możliwości aktywnej działalności procesowej innych podmiotów w związku z naruszeniem lub zagrożeniem przez przestępstwo dobra prawnego osoby zmarłej.

Uznanie za zmarłego

Celem postępowania o uznanie za zmarłego jest usunięcie niepewności poprzez uznanie, że osoba zaginiona zmarła. Jak przebiega to postępowanie i kiedy zaginiony zostanie uznany za zmarłego?

REKLAMA

Koszty sądowe

Sprawy o dział spadku

Spadek można podzielić albo w postępowaniu sądowym albo w drodze umowy między spadkobiercami. Niniejszy artykuł będzie dotyczył przede wszystkim postępowania sądowego.

Zwrot kosztów procesu

Jak mogę domagać się zwrotu kosztów procesu? Czy mogę domagać się zwrotu wszystkich kosztów, które poniosłem w związku z toczącym się postępowaniem, w tym wynagrodzenia jakie zapłaciłem adwokatowi reprezentującemu mnie w sadzie?

Kiedy można wznowić postępowanie?

Zakończone postępowanie karne można wznowić. Nie jest zatem tak, że niewinna osoba skazana przez sąd nie ma żadnych szans oczyszczenie z zarzutów.  

REKLAMA

Odpowiedz na pozew

Dostałem właśnie pozew. Sprawa toczy się o 4,5 tyś. zł. Dodam, że chodzi o niezapłacone faktury, które wystawione były na zakup towaru z hurtowni do mojego sklepu. Co ja teraz muszę robić? Czy mam wysłać jakieś pismo do sądu?  

Sądy 24-godzinne do poprawki

Trybunał Konstytucyjny orzekł o usunięciu z kodeksu postępowania karnego przepisu, który pozwalał na stosowanie tymczasowego aresztowania jedynie z uwagi na chuligański charakter czynu.

Czym różni się sąd grodzki od sądu karnego?

 Określenia sąd grodzki, sąd karny używane są w mowie potocznej podczas gdy w rzeczywistości są to wydziały sądu rejonowego. Prawidłowe nazewnictwo winno więc brzmieć: Wydział Grodzki Sądu Rejonowego, Wydział Karny Sądu Rejonowego.

Czym jest proces poszlakowy?

W potocznym znaczeniu poszlaką, czy też dowodem poszlakowym jest dowód obciążający jednak nie przeświadczający jednoznacznie o czyjeś winie.

Kiedy można wnieść kasację od wyroku w sprawie karnej?

Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżania orzeczeń sądowych, co oznacza, że przysługuje jedynie od orzeczeń prawomocnych.

Jak przebiega postępowanie przed sądem?

Postępowanie przed sądem składa się z trzech zasadniczych etapów- wstępnej kontroli oskarżenia, przygotowania do rozprawy i rozprawy głównej.

Co warto wiedzieć o sprawach pracowniczych

Spory z zakresu prawa pracy rozstrzygane są w odrębnej procedurze. Z racji nierówności stron stosunku pracy, kodeks postępowania cywilnego przewiduje wiele udogodnień dla pracownika. Warto o tym wiedzieć zanim wniesie się pozew.

Podstawowe informacje o postępowaniu gospodarczym

Przedsiębiorcy w postępowaniu cywilnym mają wyjątkową pozycję w kodeksie postępowania cywilnego. Konkretnie- wyjątkowo złą. Postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych najeżone jest pułapkami proceduralnymi.

Rozdział VIII Sądy i trybunały

Rozdział VIII Konstytucji zawiera 28 artykułów. Wskazują one jakie organy państwowe sprawują w Polsce władzę sądowniczą. Władza sądownicza jest odrebna od władzy ustawodawczej i wykonawczej. W Polsce sądy i Trybunały stanowią przedstawicielstwo sądowictwa. 

REKLAMA