reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Nadzwyczajne środki zaskarżenia > Kiedy można wznowić postępowanie?

Kiedy można wznowić postępowanie?

Zakończone postępowanie karne można wznowić. Nie jest zatem tak, że niewinna osoba skazana przez sąd nie ma żadnych szans oczyszczenie z zarzutów.  

Wznowienie postępowania jest znane wszystkim polskim procedurom prawnym. Można wznowić zarówno postępowanie cywilne jak i karne a także administracyjne.

Kiedy można wznowić?

Wznowienie postępowania jest szczególnym środkiem zaskarżenia. Odnosi się ono tylko do prawomocnych wyroków. Można się go natomiast domagać jedynie w ściśle określonych wypadkach. Należy również pamiętać, że zwyczajnym środkiem zaskarżenia orzeczenia pierwszej instancji jest apelacja i to w niej oskarżony powinien podać wszystkie zarzuty jakie ma wobec wydanego wyroku.

Zobacz: Śledztwo i dochodzenie

Przesłanki

Przesłanki wznowienia postępowania możemy podzieli na te, na podstawie których trzeba wznowić postępowanie oraz te na podstawie których można wznowić postępowanie. Mówimy zatem o obligatoryjnym wznowieniu postępowania (wtedy gdy sąd musi to zrobić) i fakultatywnym (wtedy gdy sąd może to zrobić). Warto też wiedzieć, że postępowanie może być wznowione z urzędu lub na wniosek jednej ze stron.

Wznowienie obligatoryjne

Postępowanie wznawia się gdy:

  • W związku z prowadzonym postępowaniem karnym dopuszczono się przestępstwa,
  • Po wydaniu wyroku wyszły na jaw nowe okoliczności wskazujące, że pozwany nie popełnił przestępstwa
  • Po wydaniu wyroku okazało się, że oskarżony został skazany za przestępstwo zagrożone karą surowszą albo nie uwzględniono okoliczności zobowiązujących do nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Postępowanie wznawia się ale tylko na korzyść oskarżonego, jeżeli w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stracił moc lub uległ zmianie przepis prawny będący podstawą skazania.

Wznowienie fakultatywne

Wznowienie fakultatywne następuje w dwóch przypadkach. Są to dosyć skomplikowane zagadnienia. Bardzo mocno upraszczając należy powiedzieć, że przesłanki te to: zmiana wyroku o umorzeniu postępowania (art. 11§3 k.p.k.) drugi zaś przypadek dotyczy osoby współpracującej z wymiarem sprawiedliwości (art. 540a pkt 1). W tych wypadkach postępowanie będzie wznawiane na niekorzyść oskarżonego.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyróżniamy obligatoryjne i fakultatywne wznowienie postępowania.
Wyróżniamy obligatoryjne i fakultatywne wznowienie postępowania.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama