| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Wnioski > Sprawy o dział spadku

Sprawy o dział spadku

Spadek można podzielić albo w postępowaniu sądowym albo w drodze umowy między spadkobiercami. Niniejszy artykuł będzie dotyczył przede wszystkim postępowania sądowego.

Przed dokonaniem działu spadku należy stwierdzić nabycie spadku. Obecnie można to uczynić w drodze postępowania sądowego oraz w drodze stwierdzenia nabycia spadku przed notariuszem. Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia o nabyciu spadku można przystąpić do dzielenia majątku spadkowego pomiędzy spadkobierców.

Umowa o dział spadku

Spadek można podzielić w drodze umowy. Stronami umowy o dział spadku są wszyscy spadkobiercy. Umowa taka, co do zasady może mieć dowolną formę. Jednak jeżeli w skład masy spadkowej wchodzi nieruchomość, wtedy dział spadku musi nastąpić w formie aktu notarialnego. Umowny dział spadku może dotyczyć całości spadku jak również tylko jego części. Wszystko w tym wypadku zależy od woli stron.

Zobacz również: Zachowek i dział spadku - vademecum

Sądowy dział spadku

Dział spadku może też nastąpić w drodze orzeczenia sądowego. Postępowanie o dział spadku wszczyna się na podstawie wniosku jednego ze spadkobierców. Pozostali spadkobiercy są uczestnikami takiego postępowania. We wniosku należy wskazać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (poświadczenie dziedziczenia) a także spis inwentarza (a jeżeli nie był stworzony to wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu).

Właściwość sądu

Sadem właściwym w sprawach o dział spadku jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Sprawy z zakresu prawa spadkowego rozpatrują wydziały cywilne. Na żądanie uczestnika postępowania sąd może przekazać sprawę sądowi rejonowemu, w którego okręgu znajduje się spadek lub jego znaczna część albo sądowi, w którego okręgu mieszka wszyscy spadkobiercy.

Wniosek

Postępowanie o dział spadku rozpoczyna się od wniesienia wniosku do sądu. We wniosku należy przedstawić postanowienie o nabyciu spadku a także spis inwentarza. Jeżeli spis inwentarza nie był zrobiony wtedy należy wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu. Gdy w skład majątku spadkodawcy wchodziła nieruchomość trzeba na tę okoliczność przedstawić stosowne dokumenty (odpis z księgi wieczystej, odpis aktu notarialnego). Współspadkobiercy powinni podać sądowi:

  • wiek,
  • zawód,
  • stan rodzinny,
  • dane o zarobkach i majątku.

Powinni ponadto podać w jaki sposób korzystali z przedmiotów wchodzących w skład masy spadkowej. Dział spadku następuje na takich samych zasadach jak zniesienie współwłasności.

Polecamy serwis: Spadki

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spadek można podzielić w drodze umowy lub orzeczenia sądowego./ fot. Fotolia
Spadek można podzielić w drodze umowy lub orzeczenia sądowego./ fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »