REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samorząd terytorialny, Opłata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy przedszkole ma prawo pobierać opłaty od rodziców w roku 2018 i 2019?

Publikujemy stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie opłat za przedszkole w roku 2018 i 2019. Nauka w przedszkolu publicznym jest bezpłatna, więc nakładanie na rodziców opłat dodatkowych np. na środki higieniczne, materiały plastyczne jest bezprawne.

Podatek od sprzedaży drewna na remont i budowę dróg lokalnych

Rząd zamierza uruchomić Fundusz Dróg Samorządowych, z którego środki będą przeznaczone na drogi lokalne. Znajdzie się w nim 5 mld zł "na start", a w każdym kolejnym roku co najmniej 4 mld zł. Środki będą pochodziły wprost z budżetu państwa, a także m.in. z podatku obrotowego od sprzedaży drewna.

Wybory samorządowe 2018: mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni – kim są i jakie mają zadania?

Obecność męża zaufania lub obserwatora społecznego podczas głosowania stanowić ma gwarancję uczciwego przebiegu wyborów. Mężowie zaufania i obserwatorzy mają możliwość obserwacji czynności obwodowych komisji wyborczych przed otwarciem lokali wyborczych, a także czuwania nad przebiegiem głosowania oraz liczeniem głosów i sporządzaniem protokołu. Jakie prawa i obowiązki spoczywają nad mężami zaufania i obserwatorami społecznymi?

Użytkowanie wieczyste 2019 – najważniejsze zmiany dla właścicieli mieszkań

Użytkowanie wieczyste w 2019 r. ma z mocy prawa ulec przekształceniu we własność. Co zmiany te oznaczają dla właścicieli mieszkań?

REKLAMA

Wysokość opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności 2019 r.

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów podpisana przez Prezydenta. Samorządy będą mogły waloryzować opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tylko przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez GUS.

Opłaty za usługi wodne w orzecznictwie sądów administracyjnych

Sam fakt posiadania pozwolenia wodnoprawnego to za mało by określić wysokość opłaty stałej za usługi wodne W sądach administracyjnych zaczynają zapadać pierwsze wyroki w sprawach dotyczących określania przez Wody Polskie opłat stałych za korzystanie z usług wodnych.

Opłaty parkingowe w polskich miastach - wykaz cen

Strefy płatnego parkowania w polskich miastach nieustannie zwiększają swój obszar. Jak zapewniają władze miast, płatny parking ma za zadanie namówić mieszkańców do używania komunikacji miejskiej oraz zwiększenia rotacji samochodów. Porównujemy opłaty parkingowe i sprawdzamy ceny za parkowanie w największych miastach w Polsce.

Opłaty za wjazd do centrum - Berlin, Paryż, Oslo, Londyn

W Polsce dopiero trwa dyskusja na temat wprowadzenia zakazu wjazdu dla samochodów niespełniających unijnych norm emisji spalin. Tymczasem, u naszych zachodnich sąsiadów, takie przepisy działają już od kilku lat. Wyjeżdżając na wakacje do Europy warto sprawdzić, w jakich miastach obowiązują opłaty za wjazd do centrum i ile wynoszą.

REKLAMA

Droższe paliwo oraz wjazd do centrów miast tylko po uiszczeniu opłaty

Sejm przegłosował ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która daje możliwość wprowadzenia opłat za wjazd samochodem spalinowym do centrów miast, a także doliczenie dodatkowej opłaty do paliw.

Pobór opłaty na targowiskach

Opłata targowa pobierana jest od osób sprzedających na targowiskach. Do osób, o których mowa w zdaniu poprzednim należą zarówno osoby fizyczne, prawne, jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Samorządy podniosą opłaty za parkowanie

Sejm przyjął nowelizację ustawy o PPP. Ustawa, o której mowa w zdaniu poprzednim zobowiązuje samorządy do przekazania 65 proc. środków za parkowanie na transport publiczny. Samorządy będą miały dużą swobodę w kształtowaniu opłat za parkowanie.

Opłaty za pobyt z dzieckiem w szpitalu zostaną zniesione

Opłaty za pobyt z dzieckiem w szpitalu mają zostać zlikwidowane. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Opłaty za wydawanie duplikatów świadectw i legitymacji poza VAT

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących kwalifikacji - na gruncie VAT - uzyskiwanych przez jednostki oświatowe dochodów dotyczy konieczności rozliczania opłat za wydawanie duplikatów świadectw i legitymacji szkolnych. W tej kwestii wypowiedział się wojewódzki sąd administracyjny w Rzeszowie.

Opłata reklamowa w 2018 r.

Opłata reklamowa to stosunkowo nowa danina publiczna. Ile wynosi opłata reklamowa w 2018 r.? W jakich sytuacjach nie pobiera się opłaty reklamowej?

Opłata klimatyczna w 2018 r.

Ile wynosi opłata klimatyczna? W jakich miejscowościach obowiązuje opłata miejscowa, a w jakich opłata klimatyczna? Kto jej nie płaci? Wakacyjne wyjazdy zawsze obarczone są dużymi kosztami. Warto wiedzieć, że pobyt w niektórych miejscach może być związany z dodatkowymi opłatami.

Opłaty przekształceniowe zamiast opłat za użytkowanie wieczyste w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. zniknie użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność. Projekt nowej ustawy zakłada, że w miejsce obecnych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele będą wnosić opłatę przekształceniową, rozłożoną na 20 lat.

Statutowe działania domów pomocy społecznej bez kas fiskalnych

Statutowe działania gminnego domu pomocy społecznej nie podlegają VAT, więc nie są objęte również ewidencją kas fiskalnych.

Zapowiedź powszechnego stosowania mechanizmu podzielonej płatności przez jednostki samorządu terytorialnego jest błędem

Pozornie trudno zrozumieć dlaczego niektóre jednostki samorządu terytorialnego zapowiedziały, że wszystkie (!) płatności na rzecz krajowych dostawców i usługodawców będą dokonywane przy pomocy mechanizmu podzielonej płatności. I to już, od początku lipca br., czyli z naruszeniem wcześniej zawartych umów, które nie przewidywały tej formy zapłaty.

Aktualizacja opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu

Kwestie opłat za użytkowanie wieczyste gruntu reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, która jednak nie ma zastosowania do nieruchomości rolnych Skarbu Państwa, do których stosuje się ustawę z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Jak pobierać opłaty za postój samochodu strefie płatnego parkowania?

Pozostawienie samochodu w utworzonej przez radę gminy strefie płatnego parkowania wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty postojowej. Jednak wątpliwości wywołuje kwestia parkowania na całym obszarze strefy - zwłaszcza poza oznakowanymi miejscami postojowymi.

Likwidacja użytkowania wieczystego od 2019 r.

Likwidacja użytkowania wieczystego staje się faktem. Już 1 stycznia 2019 r. osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów będą zobowiązane do uiszczania należności za nabycie prawa własności w formie opłat rocznych, przez okres 20 lat.

Użytkowanie wieczyste do likwidacji od 2019 r.

Likwidację od 2019 r. użytkowania wieczystego zakłada projekt nowej ustawy przygotowywanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Z mocy ustawy przekształcenie obejmie użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi, w których co najmniej połowa lokali to lokale mieszkalne.

Opłata emisyjna od paliw już niedługo

Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych uchwalona przez Sejm. Ustawa wprowadza m.in. opłatę emisyjną od paliw. Samorządy już niedługo będą miały prawo tworzyć strefy czystego powietrza.

Charakter uchwał w sprawie opłat cmentarnych

Zdaniem WSA w Gorzowie Wlkp. uchwała rady gminy w sprawie ustalenia wysokości opłat cmentarnych jest aktem prawa miejscowego i podlega publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Opłata emisyjna 2019

Opłata emisyjna wprowadzona zostanie 1 stycznia 2019 r. To z niej finansowane mają być projekty związane m.in. z rozwojem elektromobilności w Polsce.

Wynagrodzenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta 2018

Od 1 lipca 2018 r. będą obowiązywały zmiany w wysokości wynagrodzeń wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Pensje osób zarządzających w samorządach zostaną obniżone o dwadzieścia procent.

Opłaty przedszkolne a podatek VAT

Kwestia opodatkowania opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz opłat za korzystanie z wyżywienia w takich placówkach budzi liczne kontrowersje. Organy podatkowe nadal stoją na stanowisku, że ww. opłaty podlegają opodatkowaniu VAT.

Opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami

Zgodnie z Prawem wodnym jednostki samorządu terytorialnego, związki i kluby sportowe zwolnione są z opłaty rocznej za użytkowanie gruntów pokrytych wodami.

Samorządy spłacą swoje zadłużenia

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy pozwalający na łatwiejszą spłatę zadłużenia przez jednostki samorządu terytorialnego. Dzięki projektowi zmniejszy się zadłużenie sektora finansów publicznych.

TBS a podatek od nieruchomości

Budowle Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) służące zaspokajaniu potrzeb najemców lokali mieszkalnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Takie wnioski płyną z wyroku NSA z 9.05.2017 r. sygn. II FSK 978/15. Podobne stanowisko NSA prezentował już w stosunku do budowli spółdzielni mieszkaniowych.

Nowa opłata emisyjna w cenie paliw - 8 groszy za litr

Rząd pracuje nad ustawą o biopaliwach. Co się zmieni?

Opłaty za przedszkole a umowy cywilnoprawne

Ustalenie wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez gminę następuje w drodze uchwały rady gminy. Nie ma podstaw do zawierania przez dyrektorów przedszkoli publicznych umów cywilnoprawnych z rodzicami, określających wysokość i zasady wnoszenia opłat.

Opłata za gospodarowanie odpadami

Czy obowiązek ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami jest uzależniony od zamiaru stałego pobytu osoby w danej miejscowości?

Opłata za torby foliowe w pytaniach i odpowiedziach

Ministerstwo Środowiska opublikowało najczęściej zadawane pytania dotyczące opłaty recyklingowej za torby foliowe.

Nowe prawo wodne nastręcza trudności

Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan nowe prawo wodne jest skomplikowane i już na początku obowiązywania nastręcza trudności.

20 groszy za foliową torebkę już od 1 stycznia 2018 r.

Już od nowego roku wejdzie w życie opodatkowanie VAT sprzedaży toreb na zakupy wytworzonych z tworzyw sztucznych. Za taką reklamówkę zapłacimy 20 groszy.

Zamieszkiwanie na działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym a opłaty za odpady komunalne

Nielegalne zamieszkiwanie na działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym nie uzasadnia powstania w stosunku do działkowca obowiązku w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi - to stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Plany rządu wobec jednostek samorządu terytorialnego w 2018 r.

Więcej żłobków, przedszkoli oraz szkół to tylko niektóre plany rządu. Zlikwidowane posterunki policji zostaną przywrócone. Rząd stawia również na rozwój mieszkalnictwa.

Jak gmina rozlicza opłatę wpisową za udział w biegu ulicznym?

Gmina jest organizatorem biegu ulicznego. Celem imprezy jest promocja kultury fizycznej, zdrowego stylu życia oraz lokalnej społeczności. Jaką stawkę VAT zastosować do opłaty wpisowej? Jak rozliczyć nieodpłatny udział w biegu dla części biegaczy (emeryci, młodzież)?

Bez uchwały nie będzie dochodów z opłat lokalnych

Gmina może, ale nie musi, pobierać opłaty: targową, miejscową, uzdrowiskową czy reklamową. Mają one bowiem fakultatywny, a nie obligatoryjny charakter, podobnie zresztą jak opłata od posiadania psów. Oznacza to, że wprowadzenie tych opłat wymaga podjęcia uchwały (uchwał), których treść będzie kategorycznie przesądzać o tym, że opłaty te będą na terenie gminy i w danym roku pobierane. Jednocześnie trzeba pamiętać, że samo uchwalenie stawek tych opłat na 2018 rok nie daje gminie prawa do ich poboru.

Opłata paliwowa - 2018 r.

Minister Infrastruktury i Budownictwa określił wysokość opłaty paliwowej w 2018 r. Stawka opłaty paliwowej wzrośnie nieznacznie w stosunku do stawek obowiązujących w 2017 r., ze względu na inflacje.

Opłaty za usługi wodne w latach 2018-2019 nie ulegną podwyższeniu

Opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Kiedy zapłacimy za wodę więcej?

Wysokość opłaty uzdrowiskowej w 2018 r.

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 lipca 2017 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. opłata uzdrowiskowa może wynieść maksymalnie 4,33 zł.

Wysokość opłaty reklamowej w 2018 r.

Ministerstwo Finansów ustaliło maksymalną stawkę opłaty reklamowej na 2018 r. Należy pamiętać, że opłata składa się z części stałej oraz zmiennej. Część stała ma zryczałtowaną wysokość niezależną od pola powierzchni tablicy reklamowej albo urządzenia reklamowego służącego ekspozycji reklamy. Natomiast część zmienna uzależniona jest od wielkości pola powierzchni tablicy albo urządzenia reklamowego.

Zmiany w opłatach komorniczych 2017 r.

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych weszła w życie. Wprowadzono niższe stawki dla dłużników dobrowolnie opuszczających lokal.

Opłata klimatyczna a smog

Zdaniem WSA w Krakowie, podjęcie przez radę gminy uchwały określającej miejscowość, w której pobiera się opłatę miejscową (potocznie nazywaną również opłatą klimatyczną) w przypadku złej jakości powietrza w dniu jej podjęcia, stanowi istotne naruszenie prawa skutkujące koniecznością stwierdzenia nieważności tej uchwały.

Abonament RTV – 2018/2019 r.

Znane są stawki opłaty za abonament RTV w 2019 r. W przyszłym roku za miesiąc korzystania z odbiornika radiofonicznego zapłacisz 7,00 zł natomiast za miesięczne korzystanie z odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego zapłacisz 22,70 zł. Stawki nie zmieniają się od 2016 r.

Od stycznia 2018 r. więcej zapłacimy za grunty i mieszkania

Pod koniec roku zawsze powraca temat podatku od nieruchomości. W ostatnich dwóch latach (2016 r. i 2017 r.), z powodu inflacji obowiązywały nieco niższe stawki za 1 mkw. nieruchomości. Ta pozytywna dla podatników obniżka, została jednak zrównoważona przez nowe przepisy zaostrzające zasady opodatkowania części wspólnych budynku i ograniczające możliwość ratalnego płacenia podatku. W 2018 r. osoby płacące podatek od nieruchomości, nie muszą obawiać się podobnych zmian. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że tegoroczna inflacja spowodowała wzrost maksymalnych stawek za 1 mkw. nieruchomości.

Podatek od posiadania psa w 2018 r.

Właściciele zapłacą więcej za posiadanie psa. Rok 2018 przyniesie podwyżki podatków i opłat lokalnych. Ile wyniesie opłata za posiadanie psa? Kto jest od niej zwolniony?

Wysokość opłaty targowej w 2018 r.

Opłata targowa może zostać wprowadzona przez radę gminy. Pobierana jest na targowiskach, czyli w miejscach gdzie prowadzona jest sprzedaż. Ile wyniesie opłata targowa w 2018 r.? Kto może zwolnić się od opłaty targowej?

REKLAMA