REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Użytkowanie wieczyste 2019 – najważniejsze zmiany dla właścicieli mieszkań

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Likwidacja użytkowania wieczystego w 2019 r./fot. Shutterstock
Likwidacja użytkowania wieczystego w 2019 r./fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Użytkowanie wieczyste w 2019 r. ma z mocy prawa ulec przekształceniu we własność. Co zmiany te oznaczają dla właścicieli mieszkań?

Ważna zmiana

Zasadnicza zmiana polega na przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Nastąpi to z mocy prawa.

REKLAMA

Polecamy: Wideoakademia księgowych i biur rachunkowych

Nowe przepisy będą dotyczyły gruntów zabudowanych wyłącznie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokalne mieszkalne. Przekształceniu ulegną także grunty pod infrastrukturą towarzyszącą, niezbędną do racjonalnego korzystania z budynków mieszkalnych, pod warunkiem że znajduje się na gruntach zabudowanych budynkami mieszkalnymi. Przykładem infrastruktury towarzyszącej może być garaż czy budynek gospodarczy.

Ustawa ma zastosowanie także do budynków, w których znajdują się lokalne usługowe, jednak przeważającą powinna być funkcja mieszkalna.

Wskutek przekształcenia właściciel lokalu uzyska udział we własności gruntu w takiej wysokości, w jakiej przysługiwał mu w użytkowaniu wieczystym. Obiekty i urządzenia budowlane staną się zgodnie częściami składowymi gruntu. Wyjątkiem są tu określone w art. 49 Kodeksu cywilnego urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obciążenia np. służebności przejdą na nieruchomość stającą się przedmiotem własności.

Zmiany nie będą miały zastosowania do wszystkich nieruchomości, na których zostało ustanowione użytkowanie wieczyste.

Poza nieruchomościami komercyjnymi wyłączenie dotyczy gruntów położonych na terenie portów i przystani morskich.

Zaświadczenia

REKLAMA

Zaświadczenia potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu będą wydawane z urzędu przez organy, które dotychczas wydawały decyzje w sprawach opłat z tytułu użytkowania. Osoba, która nie otrzymała takiego zaświadczenia, a uważa, iż powinno ono zostać wydane, będzie mogła złożyć zażalenie na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

Termin na wydanie takiego dokumentu przez organ to 12 miesięcy od dnia przekształcenia lub 4 miesiące od otrzymania przez organ wniosku od nowego właściciela. W przypadku cudzoziemców termin ten wynosi 4 miesiące od przedstawienia zezwolenia na przekształcenie (w przypadku cudzoziemców przewidziane są dodatkowe warunki).

Wydanie zaświadczenia na wniosek wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 50 zł.

Zaświadczenie będzie zawierało:

  • oznaczenie nieruchomości gruntowej i lokalowej (według ewidencji gruntów i budynków oraz ksiąg wieczystych);
  • informację o obowiązku wnoszenia opłat rocznych przekształceniowych;
  • wysokość przedmiotowych opłat;
  • okres, w jakim powinny być wnoszone opłaty.

W terminie 14 dni od dnia wydania zaświadczenie zostanie przekazane do sądu, który dokona odpowiednich wpisów w księdze wieczystej. Wpis nie będzie podlegał opłacie.

Opłata przekształceniowa

Nowi właściciele mieszkań będą mieli obowiązek ponoszenia opłaty przekształceniowej. Co do zasady jej wysokość ma być równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia.  

Opłata przekształceniowa będzie wnoszona przez okres 20 lat licząc od dnia przekształcenia.

W każdym czasie podczas trwania obowiązku uiszczania opłat właściciele będą mogli wnieść opłatę łączną, stanowiącą sumę pozostałych do uiszczenia opłat.

Organy samorządu terytorialnego na podstawie uchwał będą mogły stosować bonifikaty w przypadku jednorazowego wniesienia wszystkich opłat. W przypadku gruntów Skarbu Państwa bonifikaty będą obowiązkowe i mają wynosić:

  • 60% w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu;
  • 50% w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntu;
  • 40% w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntu;
  • 30% w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego;
  • 20% w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego;
  • 10% w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 lipca o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (podpisana przez Prezydenta)

Polecamy serwis: Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

REKLAMA

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

REKLAMA

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

REKLAMA