REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sejm, Rada ministrów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prezydencki projekt o zadośćuczynieniach w Sejmie

Prezydencki projekt o zadośćuczynieniach za naruszenie więzi rodzinnej trafił do dalszych prac w sejmowej komisji.

Sejm Dzieci i Młodzieży 2021 - rekrutacja

Sejm Dzieci i Młodzieży 2021 - rozpoczęła się rekrutacja. Kto może wziąć udział? Do kiedy przyjmowane są zgłoszenia? Jaki jest temat tegorocznej edycji?

Nowelizacja zakazująca hodowli zwierząt na futra uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił nowelę m.in. zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Prace nad projektami ustaw o ochronie zwierząt w Sejmie

W Sejmie trwają prace nad projektami ustaw o ochronie zwierząt. Nowe przepisy zakładają m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra.

REKLAMA

Sejm uchwalił ustawę w sprawie wyborów prezydenckich w 2020 r.

Sejm 12 maja 2020 r. uchwalił ustawę w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich. Ustawa zakłada, iż w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie możliwość głosowania korespondencyjnego.

Tarcza Antykryzysowa 3.0 uchwalona przez Sejm

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, nazywana Tarcza Antykryzysową 3.0 30 kwietnia 2020 r. została uchwalona przez Sejm. Nowela zawiera m.in. przepisy antylichwiarskie.

Ustawa antyprzemocowa uchwalona przez Sejm

Uchwalona przez Sejm ustawa antyprzemocowa zakłada natychmiastową izolację sprawców przemocy domowej od swoich ofiar. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie odrębnego, szybkiego postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego.

Ustawa dotycząca koronawirusa w Sejmie

Rządowy projekt ustawy w sprawie koronawirusa trafił do Sejmu. Ustawa określa zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej wirusem SARS-CoV-2, m.in. zasady i tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych.

REKLAMA

Sejm - podsumowanie prac w 2019 r.

Sejm RP podsumowuje swoje prace z 2019 r. W minionym roku chwalono ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym czyli tzw. emeryturze matczynej, przyznano 500 plus dla każdego dziecka w rodzinie, zwolniono z PIT osoby do 26 roku życia, obniżono pierwszą stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych na 17%. rok 2019 to także rok wyborów parlamentarnych, które odbyły się 13 października. Na końcu roku uchwalono ustawę Mały ZUS Plus.

Limit 30-krotności składek na ZUS zostaje

Projekt ustawy znoszącej limit 30-krotności składek na ZUS został wycofany z Sejmu. Przedsiębiorcy odetchnęli z ulgą.

Zniesienie limitu składek na ZUS nie zostanie przegłosowane

Wszystko wskazuje na to, że zniesienie limitu składek na ZUS nie zostanie przegłosowane. W Sejmie nie będzie większości, która byłaby za zniesieniem limitu 30-krotności. Przeciwny zmianom jest także prezydent RP.

Protesty wyborcze w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników

W terminie 7 dni od ogłoszenia wyników wyborów w Dzienniku Ustaw będzie można składać protesty wyborcze. Powinny one mieć formę pisemną.

Wybory parlamentarne 2019: przeliczanie głosów na mandaty dla posłów

W najbliższych wyborach, które odbędą się 13 października 2019 r. o jeden mandat powalczy średnio 11 kandydatów. W jaki sposób głosy przeliczane są na mandaty?

Wybory parlamentarne 2019: Głosowanie w szpitalu, domu pomocy społecznej, więzieniu

Wyborcy, którzy w dniu wyborów będą przebywać w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i zakładach śledczych zostaną wpisani do spisu wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 r.

Kary za cofanie liczników - co ze starą wersją przepisów?

Sejm nie uniknął wpadki przy modyfikacji przepisów sankcjonujących cofanie licznika. Wątpliwości budzi fakt istnienia obok siebie dwóch wersji art. 306a Kodeksu karnego.

Najwcześniejszy możliwy termin wyborów parlamentarnych: 13 października 2019 r.

Zdaniem wicepremier Beaty Szydło 13 października 2019 r. może być dniem wyborów, jednak za wcześnie jest na przesądzanie tej daty. Wybory parlamentarne w Polsce zarządza Prezydent.

Termin wydania świadectwa pracy - poprawka Senatu przyjęta przez Sejm

Termin wydania świadectwa pracy ma być tożsamy z dniem ustania stosunku pracy, jeśli pracodawca nie zamierza zawrzeć z danym pracownikiem kolejnego stosunku pracy. Dnia 16 maja 2019 r. Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy.

"Mama 4 plus" - ustawa o matczynych emeryturach uchwalona przez Sejm

Uchwalona przez Sejm ustawa "Mama 4 plus" przewiduje przyznanie tzw. matczynych emerytur kobietom, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci. Warunkiem jest także osiągnięcie wieku emerytalnego 60 lat.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął specustawę dotyczącą jednej z najbardziej zadłużonych gmin w Polsce, czyli gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim.

Budżet Kancelarii Sejmu: w 2016 r.

W 2016 r. świadczenia na rzecz osób fizycznych mają zostać zmniejszone w porównaniu do bieżącego roku o 2,4 mln złotych, co związane jest ze zmianą kadencji Sejmu. Wzrosną natomiast o 5 proc. wynagrodzenia pracowników Kancelarii Sejmu i uposażenia poselskie.

II transza deregulacyjna w Sejmie

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (tzw. II transza deregulacyjna).

I transza deregulacji przyjęta przez Sejm

Przyjęta ustawa dereguluje ostatecznie 51 zawodów podległych ośmiu Ministrom, nowelizuje 27 ustaw oraz obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób i była konsultowana z ponad 500 podmiotami.

"Rodzina na swoim" - podsumowanie programu

Program "Rodzina na swoim" ma na początku 2014 r. zostać zastąpiony nowym "Mieszkaniem dla Młodych". Skutki finansowe "Rodziny na swoim" będą jednak odczuwalne w budżecie co najmniej do 2012 r.

Sejm przyjął pierwszą transzę deregulacji

Przyjęta ustawa dereguluje ostatecznie 50 zawodów podległych ośmiu Ministrom, nowelizuje 27 ustaw oraz obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób. w konsultacjach uczestniczyło 500 podmiotów.

Egzamin na prawo jazdy w 2014 r. zdamy w mniejszych miastach

Egzaminy na prawo jazdy będą mogły być przeprowadzane w miastach na prawach powiatu, których organem wykonawczym jest prezydent. Jeśli ustawa zostanie uchwalona w tym roku, to już w 2014 przyszli kierowcy powinni mieć do dyspozycji więcej ośrodków egzaminacyjnych.

Uprawa GMO w Polsce - Sejm uchwalił ustawę o nasiennictwie

Uchwalona ustawa przewiduje możliwość obrotu materiałami siewnymi, m. in. nasionami GMO. Sejm przyjął ustawę o nasiennictwie w piątek, 23 listopada 2012 r.

Od 2013 r. roczny urlop macierzyński

Premier w II expose zapowiedział zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich. Zgodnie z deklaracjami jest szansa, że już w połowie 2013 roku wymiar urlopu macierzyńskiego wzrośnie do 12 miesięcy. Nie wiadomo jednak, jakie będą szczegółowe rozwiązania.

Rząd walczy o przejezdność autostrad na Euro 2012

Rada Ministrów przygotowuje się na oddawanie nieukończonych dróg, byle tylko zdążyć przez Mistrzostwami Europy 2012. Taką możliwość ma zagwarantować zmiana prawa.

Rząd wesprze inwestycje tworzące nowe miejsca pracy

Projekty inwestycyjne trzech firm, w wyniku których powstanie 1,1 tys. nowych miejsc pracy, mogą liczyć na rządowe wsparcie. Rada Ministrów wyraziła zgodę na udzielenia wsparcia na ostatnim posiedzeniu.

Rząd chce likwidacji ustawy o NFI

Rada Ministrów przyjęła propozycję uchylenia ustawy o narodowych funduszach inwestycyjnych. Ustawa uchylająca miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2013 r.

Zmiany w ewidencji ludności będą odsunięte?

Minister spraw wewnętrznych chce opóźnić zmiany, jakie miała wprowadzić przyjęta we wrześniu 2011 r. nowa ustawa o ewidencji ludności. Stosowny projekt ustawy zmieniającej zaakceptował już rząd.

Projekt ustawy budżetowej na 2012 rok gotowy

Według zapewnień premiera nowa ustawa budżetowa ma chronić przed skutkami kryzysu gospodarczego. Kto w przyszłym roku może liczyć na podwyżkę?

Pełnomocnik rządu ds. deregulacji gospodarki

Rada Ministrów powołała specjalnego pełnomocnika, którego będzie wykonywał zadania w przedmiocie deregulacji obrotu gospodarczego.

Kogo zabraknie w Parlamencie?

Ostateczny koniec kariery Zbigniewa Chlebowskiego i jednorazowa przygoda polityczna Nelli Rokity. Sprawdź kogo zabraknie w ławach poselskich i senatorskich.

Platfoma wygrywa, ale większości konstytucyjnej nie ma

Po raz pierwszy w historii polskiego parlamentaryzmu rządząca koalicja utworzy ponowny rząd. Wedle ostatecznych wyników Platforma i PSL będą miały większość Sejmową. W Senacie dominacja PO.

Większe świadczenia dla opiekunów

W listopadzie i grudniu świadczenia pielęgnacyjne będą większe o 100 zł i wyniosą 620 zł – wynika z rozporządzenia Rady Ministrów, które zostało przyjęta na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu rządu.

Wybory parlamentarne 2015 - kto może kandydować?

W październiku 2015 będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w głosowaniu na posłów i senatorów. Poniżej krótki tekst wskazujący, kto może być kandydatem w wyborach parlamentarnych 2015, tj. komu przysługuje bierne prawo wyborcze.

Komisja Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego jest organem administracji właściwym w sprawach nadzoru nad rynkiem finansowym. Nadzór nad jej działalnością sprawuje Prezes Rady Ministrów.

Emisja bonów prywatyzacyjnych

Mianem bonów prywatyzacyjnych określamy bony, o których emisji i wartości decyduje uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej podjęta na wniosek Rady Ministrów.

Absolutorium budżetowe

Mianem absolutorium budżetowego określamy akt wydawany przez organ uchwałodawczy, który ocenia czy działalność finansowa prowadzona przez organ wykonawczy jest zgodna z prawem.

Płaca minimalna w 2012 r.

Rada Ministrów wyda wkrótce rozporządzenie ustalające wysokość płacy minimalnej w 2012 r. Od stycznia najniższa pensja będzie wynosiło 1,5 tys. zł – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Rząd chce więcej tajności

Rada Ministrów zaakceptowała projekt, który ma ograniczyć dostęp do informacji publicznych i zwiększyć zakres tajnych informacji. Dotyczy to m.in. prywatyzacji.

Jak przebiegają wybory do Sejmu?

Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił termin wyborów parlamentarnych. Odbędą się 9 października 2011 roku. W tym dniu wybierać będziemy posłów i senatorów. Jak przebiegają wybory do Sejmu? Kto może zostać posłem?

Gaz łupkowy będzie własnością Skarbu Państwa

Sejm przegłosował forsowane przez koalicję rządzącą zmiany w przepisach prawa geologicznego i górniczego Ustawa ma ułatwić uzyskanie koncesji, jak również zlikwidować niejasności co do własności złóż.

Rządowy projekt budżetu już gotowy

Rada Ministrów przygotowała projekt budżetu na 2012 r., przedłożony przez ministra finansów. Planowany deficyt ma osiągnąć poziom 35 mld zł.

Posiadanie noża będzie surowo karane

Posiadanie przy sobie noża będzie przestępstwem, zagrożonym karą grzywny, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do lat 2.

Instytucje płatnicze przeciwwagą dla banków?

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o usługach płatniczych. Zgodnie z nim na rynek usług finansowych wejdą nowi dostawcy usług – instytucje płatnicze oraz biura usług płatniczych.

Odpadami zajmą się gminy

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Za organizowanie odbioru odpadów będą odpowiedzialne samorządy.

Rząd szykuje nowe zasady przy timesharingu

Założenia do ustawy o timesharingu, jakie przedstawił rządowi UOKiK mają zapewnić dostęp do rzetelnej i pełnej informacji na temat umów. Chodzi o to, by decyzje w sprawie timesharingu były podejmowane w sposób świadomy i przemyślany.

Rząd chce zmian w projekcie ustawy medialnej

Blogerzy oraz inni użytkownicy internetu mogą się uspokoić. Rząd łagodzi swoje stanowisko i chce zmian w projekcie ustawy medialnej, nad którym obraduje teraz Senat. Osoby umieszczające amatorskie filmy nie będą podlegały wpisowi do rejestru KRRiTv.

REKLAMA